mapa stránek || vyhledávání

Roboty a roboti. Was? (1.)

„Co budou kočky žrát, až všechny myši vychytají?“

„Was?“ [čti: vás?]

A člověk se otočil a beze slova metl zpět.
 

Mechanické logické obvody

Je možné uvažovat dvojkovou logiku dveří? Ano, dveře zavřené: 0. Dveře otevřené: 1.

Dvojice dveří sice nabízí logický obvod, ovšem až jejich promyšlené ovládání mu dá smysl. Dvojími dveřmi vedle sebe, na dlouhém balkoně, už by bylo možné signalizovat. Ve prospěch partnerské žádostivosti stojí u každých dveří jedna pomocnice a sděluje do dálky:

1-1 pojď, čekám

1-0 bez obav

0-1 pomalu

0-0 nechoď, nebezpečí!

Jedny dveře mají kapacitu jeden bit: 0 nebo 1.

Dvoje dveře dva bity: 1-1, 0-1, 1-0, 0-0.

V 70. letech 20. století už se vyráběly kalkulačky – elektronika pro početní nebo i matematické výpočty. Kdežto v předchozím desetiletí se vyskytovaly jakési spíš mechanické hračky. Kovovou tyčinkou, zapichovanou do otvůrků, se mechanismus ovládal – přesunoval. Tuším tato mechanická kalkulačka dokázala násobit čísla.

NASA má smysl pro kosmickou legraci, kosmickou komiku. Technici v 60. letech postavili velmi silnou raketu Saturn, která vynášela celou měsíční techniku Apolla na oběžnou dráhu kolem Země. Z obíhání pak Apollo odletělo na Měsíc a nakonec úspěšně zpět. Tuto mimořádně silnou raketu už nemohli v 21. století postavit znovu, protože ledacos konstruktéři prý navrhovali intuicí a jen s šoupacími logaritmickými pravítky v ruce. Plány že se nezachovaly – možná si je zase odnesli zpět.

Prezident Putin roku 2017 podotkl: My bychom se zase mohli zeptat Američanů, jak to bylo s přistáním Apolla 11 na Měsíci.

Zhodnocení: Logaritmická pravítka a mechanické kalkulačky by mohly přijít do užívání v případě silného větru částic od Slunce. Jeho trvání by zřejmě narušilo kdekterou elektroniku. Používala je NASA; velmoci si dělají narážky přes průliv s potutelným úsměvem.

 

Elektronické logické obvody

Sálové počítače, skříně s elektronikou jednoduchých tranzistorů v klimatizované místnosti, vstupovaly do československého průmyslu v 60. letech. Kromě náročnějších využití také ulehčovaly práci mzdových účetních, předtím pracujících dlouho do noci, nárazově.

Po desítky let počítače vždy dělaly jen to, co jim programátor předepsal. Třeba i modulovat hlas – přibližovat mluvení, převádět psaní do hlasového výstupu – což v 60. letech bylo v plenkách, stěží v které laboratoři uskutečněné.

Programy se komplikovaly, avšak bývalo možné vystopovat, jak činnost postupovala. Cestu příkazů v logických a paměťových obvodech, až k výstupu informace.

Běžně známe chytré rychlé vyhledávače informací – najdou článek s požadovaným textem. Podobně pro obrázky, ale i pro melodie, kdekoliv na obrovské internetové síti. Z miliard informací poskytnou tu blízkou k požadavku. Někdy už sami programátoři neví, kterým postupem jejich google při výběru úspěšně postupoval.

Zhodnocení: Rostoucí složitost počítačových programů byla potřebná. Nepodstatná je neznalost postupu, jakým informatika vyhledávala informaci.

 

Kvantové šifrování

Informatika má za důležité, v době bojovných chlapců řídících svět, uchránit data před soupeřem. Nepřítelem?

Kvantové šifrování užívá impulsy jediného fotonu. Pokud by byl na přenosové cestě stav fotonu přečten, změnil by se. Donesl by zkreslenou informaci. Navíc uloupená data chrání i obvyklé zakódování.

Zhodnocení: Informace není chráněná proti stažení, ale adresát to pozná podle zničeného obsahu. Zjistí, že data byla zachycena.

 

Nebezpečí elektroniky v armádě

Které činnosti spojené s informatikou vedou ke katastrofě? Zásobárna pohlavně lechtivých videí? Stěží. V době pokračujících darwinistických přístupů k lidským životům jsou nebezpečím zbraně. Lidstvo dosud neuznalo myšlenku svobody, nýbrž – „druhým ji vezmeme, abychom jí měli víc“.

Nejen letadélko na elektřinu, které může zobrazovat postavení protivníka. Ale dnes i hejno bezpilotních útočných dronů, které prý si začínají pořizovat vojáci. A to povede k zbraňovým protiopatřením. Nebo jeden velký dron, který svým útokem zničí cizí vojáky velmi snadno. Řízený dálkově rádiem anebo vestavěným programem, bez vlivu obsluhy. Letí v potřebných výškách a hlavně – střílí na lidi. Dnes dovede kamera s programem rozlišit totožnost člověka podle obličeje, natož aby dron nepoznal, na koho byl naučen – naprogramován – střílet.

Jiným strašlivým nástrojem k ničení lidí je robotický voják. Robot pochoduje městem a běžná střelná zbraň na něho nestačí. A sám vraždí podle předepsaného postupu. Různé pokročilé zbraně popisuje vědecký popularizátor www-osel-cz několikrát za měsíc. Obvykle pacifikuje názory pacifistů; nechce svobodnou diskusi. Podporuje vývoj. „Kdo chvíli stál, už leží opodál.“

Zhodnocení: Po desítky let studené války udržovala na Zemi klid rovnováha výzbroje. Podobná síla armád. I dnes nejvyspělejší zbraně pomáhají udržet světový mír, ačkoliv je kupodivu má jen jedna strana; čím to? Patří k nim potutelný úsměv?

– pokračování –
 

Bohumír Tichánek

Poslední články autora:


Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference