Před časem jsem zde zveřejnil text o bezdrátových vodoměrech, jež dovolují odečítat spotřebu vody dálkově. Bez nahlédnutí na jejich displeje LCD. Nevýhodu jsem popisoval s ohledem na zátěž okolí a to vysíláním elektromagnetického záření, navíc s možností sem tam někomu instalovat do bytu odposlech, přes trochu pozměněný vodoměrný aparát.
Tento problém lidé promýšlejí také ve Spojených státech amerických. Nevhodnému poškozování prostředí přebytečnými elektromagnetickými poli odporuje Američan Arthur Firstenberg.
Například se ví o poškození stromů tam, kde se vysílá signál o nejkratších vlnových délkách. Také úbytek ptactva je přírodě na škodu – k tomu lze bližší údaje najít na jiných stránkách.
Zde zařazuji překlad Firstenbergova textu.
V roce 2017 jsme po dvou letech řízení zabránili tomu, aby se inteligentní měřiče objevily v mnoha městech Nového Mexika, včetně Albuquerque, Rio Rancho, Santa Fe, Las Vegas, Silver City, Lordsburg, Deming, Alamogordo, Ruidoso a Tularosa. V neobvyklém projevu spolupráce si všechny veřejné, soukromé a vládní subjekty, které se účastnily řízení, vzájemně naslouchaly a podporovaly se v boji za právo lidí na zdraví a bezpečnost v jejich domovech a komunitách a v jeho zajištění.
Generální prokurátor Nového Mexika, město Albuquerque, organizace Western Resource Advocates, organizace New Mexico Industrial Energy Consumers, koalice Coalition for Clean Affordable Energy, organizace Citizens for Fair Rates and the Environment, odborová organizace International Brotherhood of Electrical Workers Local Union No. 61, organizace New Mexicans for Utility Safety (to jsme my) a pracovníci Komise pro veřejnou regulaci se jednomyslně postavili proti inteligentním měřičům. V důsledku toho byla žádost společnosti PNM o inteligentní měřiče zamítnuta.
Nyní, o pět let později, se společnost PNM (Public Service Company of New Mexico) vrátila a znovu žádá o inteligentní měřiče v našem státě. Měřiče Itron Riva 5. generace, které chce tentokrát instalovat, jsou navrženy tak, aby byly součástí sítě 5G a „distribuované inteligentní sítě“. Nové Mexiko přijalo nový zákon o modernizaci sítě, který umožňuje veřejným službám žádat o inteligentní měřiče. Mezi kritéria pro schválení však patří, že žádost musí být „přiměřená“ a že chytré měřiče musí „poskytovat ochranu zákazníků“. Měřiče, které poškozují zdraví zákazníků a životní prostředí, nejsou ani rozumné, ani ochranné.
Nové Mexiko je jedním ze dvou posledních států v USA – druhým je Connecticut – kde investorská elektrárenská společnost nezavedla inteligentní měřiče. Chceme, aby tomu tak bylo i nadále – aby Nové Mexiko bylo příkladem pro celý svět, co je možné, a útočištěm s nižším vyzařováním pro ty, kteří ho potřebují.
Obecně platí, že takové měřiče spotřebovávají energii, vytvořené elektromagnetické pole lidem neprospívá a i narušuje bytové soukromí.
Bohumír Tichánek
https://www.tichanek.cz/
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/tichanek/blogy
Poslední články autora: