mapa stránek || vyhledávání

Co přijde po dnešku – zítřek?

Někdy se stane, že národ není spokojený s bezpečností či s budoucností, se zásobováním obchodů nebo se zdražováním zboží. Vláda se sice nemá starat o lidi, jak řekla politička z nejdůležitějších – předsedkyně současné sněmovny, jenže právě v takové době zjistí svůj omyl. A tak začne náprava. Odsuzování davové aktivity na náměstí.

Tehdy se projeví skutečnost demokracie. Lid vládne a tak svou vládu změní. Jenže co když mezitím v zimních měsících zmrzne? Čtyřleté období do příštích voleb nepřečká.

Podle Karla Poppera demokracie značí, že když lid není spokojený se svou vládou, nahradí ji jinou. Volby rozhodly o stavu sněmovny – jenže ta pak může na čtyři roky zkamenět.

Něco tady nehraje, struny politického nástroje jsou přetržené? Bylo období, kdy lid nebyl spokojený se svou vládou až z 90 %, ale změnit ji nemohl. Až nám tehdy odpomohla spřátelená velmoc.

Demokracií nemyslím něco tak neurčitého jako „vláda lidu“ nebo „vláda většiny“, ale soustavu institucí, jež dovolují veřejnou kontrolu vládců a jejich odvolání ze strany ovládaných a jež umožňují, aby ovládaní dosáhli reforem bez užití násilí a třeba i proti vůli vládců. Použití násilí je oprávněno jedině za tyranie, která neumožňuje reformy bez násilí a mělo by mít pouze jediný cíl a to zavést takový stav věcí, který by reformy bez násilí umožňoval. Otevřená společnost a její nepřátelé II – Popper, K. R.

Systém, kdy vláda zvolené většiny je dlouhodobě nesesaditelná, škodí chodu státu. Vyspělá starověká Evropa znala demokracii. Po ní nastal feudalismus. Co přijde po dnešní demokracii?
 

Bohumír Tichánek
https://www.tichanek.cz/
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/tichanek/blogy
 

Poslední články autora:


hodnocení: 5
hlasů: 1
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference