mapa stránek || vyhledávání

Druhé střípky pro prázdninové rozjímaní

Záměrem těch několika řádků je mé neumělé zamyšlení, které vyprovokoval krátký film – viz. odkaz. Nabízí se mi stručná první otázka z působení pro mne otřesného dokumentu – je to snad sci-fi? Ne, jeví se mi to jako velmi skutečné.


jatka
Konzumní společnost – film beze slov
http://gloria.tv/?media=633134

Kdyby se to ze stránek gloria.tv nějak ztratilo, tak je to ještě tady na Youtube, kde to vyšlo pod tímto názvem:

Without Saying a Word This 6 Minute Short Film Will Make You Speechless
https://www.youtube.com/watch?v=MUjKGxeLB_k
 

Něco málo přes šest minut svědectví o tom, jaký je také dnešní člověk? K čemu se vyvinul. Čím se živí, jakou prací získává peníze? Jak mírně zrychlený chod filmu ukazuje práci na lince na zabíjení živých tvorů, špičkový a možná i šetrný smeták pro potrubní dopravu kuřat k porážce. Sofistikované linky na řezání, na porcování jejich mrtvé svalové hmoty a vnitřností.

Tato úvodní část mne oslovila nejvíce a pochopitelně, velmi negativně. Bílé anebo růžové pracovní oděvy, precizně čisté prostředí, zřejmě špičková technologie zabíjení, automatické pohyby mužů v bílém, v několika sekundových intervalech s ostrým nožem – šmik, šmik a šmik! Rozříznout břicho zvířete, ještě více ho rozříznout, až jsou vidět vnitřnosti… Zrychlený pohyb kupujících a prodávajících v marketu, jídlo ve „fast foodech“, to mne tak moc nebere. To již jsou „jen“ chrámy konzumu.

Předesílám, všichni lidé ale takoví nejsou. A ještě dodávám, že přece lidé chtějí jíst, že? A proto se musí něco dělat. Kdo by chtěl k obědu naklíčenou čočku se zeleninovým salátem, pokapáno olivovým olejem a domácí petrželka to celé hustě posype?

Na stránkách Gnosis proběhlo v minulosti mnoho diskuzí kolem vegetariánství. V ČR jsou 2-3% lidí vegetariánů, možná již i více. Není to mnoho. Někdo je vegetarián z těch, jiný z oněch důvodů; např. čirý altruismus, nechce být agresivní, brání zvířata, považování zvířat za bližní své a jelikož nechce být snězen, tak je také nejí, ochrana životního prostředí, neplýtvání vzácnou vodou, šetření energií, prosazování ekonomických aspektů, etika, Bible a sdělení Boha, co lidem dal za potravu viz. první kapitola v 1. Mojžíšově: 

„Bůh řekl: ‚Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.“ (1:29)

Či Esejské evangelium Ježíše, kde tento milující Syn říká mimojiné:

„… neboť v pravdě pravím vám, kdo zabíjí, zabíjí sám sebe, a kdo jí maso zabitých zvířat, jí z těla smrti…“

Určitě by se našlo více argumentů a dá se kolem nich i značně diskutovat!

Dobré je vědět, na čí straně jako člověk stojím? Jak se na problematiku této části konzumu v naší společnosti dívám. Kde je příčina a kde je následek? Zda můj chtíč po mase, po steaku, řízku, pečeni je tak silný, že nejde v žádném případě, když ne zcela, vymýtit, tak alespoň silně omezit. Zkusit být vegetariánem jenom třeba jeden měsíc!

Ztráta pořádku, cizím slovem „ENTROPIE“, to je pro zdraví člověka docela zásadní. Změnit se, nezměnit, ztratím tím moc? Na začátku této ztráty může být současná „umělá“ výživa, navíc s mnoha chemickými činiteli, denaturovaná, k tomu alkohol, drogy, nikotin a ještě, přidají-li se negativní emoce, agrese, strach nebo závist, co pak? Pak je to kompletní a směřuje to (možná) pro někoho k NEMOCÍM. A ty přinášejí ztrátu radosti ze života. A to není málo, že? A nebo i předčasnou smrt?

Možná ale někdo namítne – užil jsem si, dobrého jídla a pití, sexu…, každý umře, tak oč jde? I to je běžný názor.

A v opozici stojí pak REGENERACE a k ní patřící třeba jen přírodní výživa, strava, která není příčinou strádání, šíleného strachu ze smrti, nářek zabíjených cítících tvorů. A s čistou stravou se organismus tolik nezatěžuje a přidám-li ryze duchovní pohled, jsou tu pak k tomu i vznikající a život provázející laskavější myšlenky, pocity, činy a skutky, které jsou základem pro možnou snahu o účast na Jednotě, Harmonii a Řádu s celým Stvořením. Projevem může být chtěné zdraví, dlouhověkost anebo pozitivní přístup k životu. A to také není málo. Nebo je?

Německý filosof Helmut F. Kaplan nabídl tuto zajímavou myšlenku:

„Požadavek ‚Lidé především‘ slouží jako výmluva těm, kteří nechtějí dělat nic ani pro zvířata, ani pro lidi. Kdo se skutečně stará o lidi, tomu záleží i na zvířatech. A kdo se skutečně stará o zvířata, tomu záleží i na lidech. Etika je nedělitelná!“

Kdo neuznává filosofy, tomu nabízím citát jednoho z „Brouků“. John Lennon řekl výstižnou větu:

„Kdyby jatka měla stěny ze skla, každý by byl vegetarián.“

Pro úplnost pár užitečných odkazů, pro někoho možná ale zcela zbytečné, protože možná cca 97 až 98% populace u nás necítí potřebu se tímto zaobírat:

„Ochránci hospodářských zvířat“: http://www.ohz.cz/;
Vegetarián.cz: http://www.vegetarian.cz/;
Česká Vegetariánská společnost: http://www.vegspol.cz/
 

Václav Žáček /Venda/

zelenina-ovoce
P.S. V letních měsících je na trhu mnoho zeleniny, ovoce. Zkuste učinit pokus, ti, kdo cítíte třeba jen určitou zvědavost, co vegetariánství po jednom měsíci může s člověkem udělat?

A co jsem jako autor těch několika vět pod odkazy chtěl říci? Neubližování bližnímu svému patři k duchovnosti. Jsme tu na stránkách hledajících Světlo. Zabíjení vede do tmy (podle mne), ale nikomu to nevnucuji.
 

hodnocení: 5
hlasů: 2
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference