mapa stránek || vyhledávání

Druhé střípky pro prázdninové rozjímaní

Záměrem těch několika řádků je mé neumělé zamyšlení, které vyprovokoval krátký film – viz. odkaz. Nabízí se mi stručná první otázka z působení pro mne otřesného dokumentu – je to snad sci-fi? Ne, jeví se mi to jako velmi skutečné.


jatka
Konzumní společnost – film beze slov
http://gloria.tv/?media=633134

Kdyby se to ze stránek gloria.tv nějak ztratilo, tak je to ještě tady na Youtube, kde to vyšlo pod tímto názvem:

Without Saying a Word This 6 Minute Short Film Will Make You Speechless
https://www.youtube.com/watch?v=MUjKGxeLB_k
 

Něco málo přes šest minut svědectví o tom, jaký je také dnešní člověk? K čemu se vyvinul. Čím se živí, jakou prací získává peníze? Jak mírně zrychlený chod filmu ukazuje práci na lince na zabíjení živých tvorů, špičkový a možná i šetrný smeták pro potrubní dopravu kuřat k porážce. Sofistikované linky na řezání, na porcování jejich mrtvé svalové hmoty a vnitřností.

Tato úvodní část mne oslovila nejvíce a pochopitelně, velmi negativně. Bílé anebo růžové pracovní oděvy, precizně čisté prostředí, zřejmě špičková technologie zabíjení, automatické pohyby mužů v bílém, v několika sekundových intervalech s ostrým nožem – šmik, šmik a šmik! Rozříznout břicho zvířete, ještě více ho rozříznout, až jsou vidět vnitřnosti… Zrychlený pohyb kupujících a prodávajících v marketu, jídlo ve „fast foodech“, to mne tak moc nebere. To již jsou „jen“ chrámy konzumu.

Předesílám, všichni lidé ale takoví nejsou. A ještě dodávám, že přece lidé chtějí jíst, že? A proto se musí něco dělat. Kdo by chtěl k obědu naklíčenou čočku se zeleninovým salátem, pokapáno olivovým olejem a domácí petrželka to celé hustě posype?

Na stránkách Gnosis proběhlo v minulosti mnoho diskuzí kolem vegetariánství. V ČR jsou 2-3% lidí vegetariánů, možná již i více. Není to mnoho. Někdo je vegetarián z těch, jiný z oněch důvodů; např. čirý altruismus, nechce být agresivní, brání zvířata, považování zvířat za bližní své a jelikož nechce být snězen, tak je také nejí, ochrana životního prostředí, neplýtvání vzácnou vodou, šetření energií, prosazování ekonomických aspektů, etika, Bible a sdělení Boha, co lidem dal za potravu viz. první kapitola v 1. Mojžíšově: 

„Bůh řekl: ‚Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.“ (1:29)

Či Esejské evangelium Ježíše, kde tento milující Syn říká mimojiné:

„… neboť v pravdě pravím vám, kdo zabíjí, zabíjí sám sebe, a kdo jí maso zabitých zvířat, jí z těla smrti…“

Určitě by se našlo více argumentů a dá se kolem nich i značně diskutovat!

Dobré je vědět, na čí straně jako člověk stojím? Jak se na problematiku této části konzumu v naší společnosti dívám. Kde je příčina a kde je následek? Zda můj chtíč po mase, po steaku, řízku, pečeni je tak silný, že nejde v žádném případě, když ne zcela, vymýtit, tak alespoň silně omezit. Zkusit být vegetariánem jenom třeba jeden měsíc!

Ztráta pořádku, cizím slovem „ENTROPIE“, to je pro zdraví člověka docela zásadní. Změnit se, nezměnit, ztratím tím moc? Na začátku této ztráty může být současná „umělá“ výživa, navíc s mnoha chemickými činiteli, denaturovaná, k tomu alkohol, drogy, nikotin a ještě, přidají-li se negativní emoce, agrese, strach nebo závist, co pak? Pak je to kompletní a směřuje to (možná) pro někoho k NEMOCÍM. A ty přinášejí ztrátu radosti ze života. A to není málo, že? A nebo i předčasnou smrt?

Možná ale někdo namítne – užil jsem si, dobrého jídla a pití, sexu…, každý umře, tak oč jde? I to je běžný názor.

A v opozici stojí pak REGENERACE a k ní patřící třeba jen přírodní výživa, strava, která není příčinou strádání, šíleného strachu ze smrti, nářek zabíjených cítících tvorů. A s čistou stravou se organismus tolik nezatěžuje a přidám-li ryze duchovní pohled, jsou tu pak k tomu i vznikající a život provázející laskavější myšlenky, pocity, činy a skutky, které jsou základem pro možnou snahu o účast na Jednotě, Harmonii a Řádu s celým Stvořením. Projevem může být chtěné zdraví, dlouhověkost anebo pozitivní přístup k životu. A to také není málo. Nebo je?

Německý filosof Helmut F. Kaplan nabídl tuto zajímavou myšlenku:

„Požadavek ‚Lidé především‘ slouží jako výmluva těm, kteří nechtějí dělat nic ani pro zvířata, ani pro lidi. Kdo se skutečně stará o lidi, tomu záleží i na zvířatech. A kdo se skutečně stará o zvířata, tomu záleží i na lidech. Etika je nedělitelná!“

Kdo neuznává filosofy, tomu nabízím citát jednoho z „Brouků“. John Lennon řekl výstižnou větu:

„Kdyby jatka měla stěny ze skla, každý by byl vegetarián.“

Pro úplnost pár užitečných odkazů, pro někoho možná ale zcela zbytečné, protože možná cca 97 až 98% populace u nás necítí potřebu se tímto zaobírat:

„Ochránci hospodářských zvířat“: http://www.ohz.cz/;
Vegetarián.cz: http://www.vegetarian.cz/;
Česká Vegetariánská společnost: http://www.vegspol.cz/
 

Václav Žáček /Venda/

zelenina-ovoce
P.S. V letních měsících je na trhu mnoho zeleniny, ovoce. Zkuste učinit pokus, ti, kdo cítíte třeba jen určitou zvědavost, co vegetariánství po jednom měsíci může s člověkem udělat?

A co jsem jako autor těch několika vět pod odkazy chtěl říci? Neubližování bližnímu svému patři k duchovnosti. Jsme tu na stránkách hledajících Světlo. Zabíjení vede do tmy (podle mne), ale nikomu to nevnucuji.
 

hodnocení: 5
hlasů: 2
Print Friendly, PDF & Email

128 komentářů

  1. Díky za odkaz na písničku – opravdu si myslím, že zvířata jíst nemusíme. Zase je to o svobodném rozhodnutí člověka, o jeho vůli se s tím vypořádat.

   Venda

 1. A Vy si myslíte,

  že požieraním vegetácie, neničíte ,,vedome“ Stvoritelovo dielo? Aj ked zožeriete papriku, paradajku, či dyňu, porušili ste Zákon kolobehu a budete strestaní tak, že v druhej fáze života, ktorú si ale pamätať nebudete, prídete na túto Zemičku ako tá zožraná paradajka, či paprika, aby ste okúsili to, ako z vás za živa obhrýzajú ludia, či prasatá.Až potom, ked poviete, že to bolo O.K, ste v druhom leveli a vrátite sa späť ako voš lonová a vy budete už tušiť ,že prečo…

  1. V článku cituji 1.Mojžíšovu, kde Bůh říká, co dává lidem z „produktů“ Země, ze svého Stvoření, jako stravu.

   Už jste viděl, aby paprika, rajče či dýně přečkala zimu a rostla znovu. Je to pro nás, pro lidi, „aktuální“ strava.

   Vy si tady často děláte srandu. To pak jeden neví, jestli jste ale porozuměl.

   Chápu však, že pro Vás toto téma nemusí být v ničem důležité.

   Pěkný večer.

   Venda

   1. 1. Korintským 8:8 Pokrm nás Bohu nepřiblíží; nejíme-li obětované maso, nic neztrácíme, jíme-li, nic nezískáme.

    Příkaz nezabiješ v desateru se týká chování člověka k člověku ne ke zvířatům, kdy následuje pět zákazů, které určují morální a společenský kodex spíše mezi lidmi navzájem, než jako tomu bylo na začátku, mezi člověkem a Bohem.

    Deuteronomium 14

    Nesmíš jíst nic ohavného.

    Smíte jíst tato zvířata: býka, ovci a kozu,

    jelena, gazelu, daňka, kozorožce, antilopu díšona, tura stepního a divokou kozu,…

    je to takový výčet doporučení Bohem až po ryby atd. protože sám Bůh nejlépe ví co prospívá člověku. Vepřové maso je příliš tučné a proto ho zakazuje.

    Genesis 1 26
    I řekl Bůh: „Učiňme člověka, aby byl naším obrazem podle naší podoby. Ať lidé panují nad mořskými rybami a nad nebeským ptactvem, nad zvířaty a nad celou zemí i nad každým plazem plazícím se po zemi.“

    Tak asi tak.

    1. Deuteronomium 14

     prase=nevědomost, nevšímavost, tupost, sobeckost, žravost
     tuk=zvýšená tělesná sexualita lidského těla
     (rodvojení kopyta u prasete znamená dvojí význam:zvýšná sexualita pro
     fyzické tělo člověka,ale pro člověka citového značí sníženou sexualitu,
     duchovní člověk je bez sexuality tělesné,protože po spojení vnitru se
     stává duchovním hermafroditem-jedinou bytostí)

     ryby=duchovní potrava
     velbloud=vytrvalost a trpělivost
     koza=rodinný živovot a hodně obětavosti dětem
     ovce=duchovní zisk(nikoliv tupá podřízenost)
     býk=tvořivá sexuální náruživost(cesta k askezi),nikoliv slepá vášeň a násilí
     zakázané
     pštros=utíkání před odpovědností a násilím
     nečisté=egoismus,morální nečistoty,špatné vlastnosti
     orel=snaha umlčet v muži ženský aspekt a naopak
     sup=umrtvené živočišné sklony(mršiny)
     ……..
     ad.1. Korintským 8:8 Pokrm nás Bohu nepřiblíží; nejíme-li obětované maso, nic neztrácíme, jíme-li, nic nezískáme.

     Velmi vážnou otázkou tedy zůstává:
     Jak je možné,že autor vůbec nechápal a nevěděl,co znamená obětování
     masa?A to je jen maličký střípek mozaiky.Jak je vůbec možné,že si toho
     církve nejsou vědomy?Anebo jsou?

     obětování=představuje zbavení se pomocí rozumu
     maso=oddávání se moci pudů a převaha sexuální náplně mysli
     havran=neštěstí a smrt

     PS:A když se zpětně podíváme na důsledky,to je šou panečku.
     K pláči i smíchu zároveň.Šelma(=nezkrocená sexuální síla) s mnoha
     hlavami(v mnoha podobách žádostivosti) vládne a ovládá mysl člověka.

     „Každá vlastnost má dvě strany mince,no jen celou se platit dá.“

 2. „„… neboť v pravdě pravím vám, kdo zabíjí, zabíjí sám sebe,…..“ /Ježíš Kristus /

  Ubližování nemáme nikdo rád. Ať jde o ubližování lidem činem či skutkem /to především/,ale i vědomé ubližování zvířatům je špatné. Samozřejmě, že nejvíce odsouzeníhodné je, když následkem ubližování přichází smrt!

  V níže uvedeném odkazu je článek, který komentuje radostnou ódu novináře J.X.Doležala z Reflexu. Ten vítá potratovou pilulku, tedy další ubližování s následkem smrti.

  http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/4153-dalsi-krok-k-sebevrazde-civilizace-pilulka-umi-nejen-zabit-ale-i-skvele-vypudi-z-utrob-zeny-mrtvy-zarodek-je-tehotenstvi-nemoc-.aspx

  Venda

  1. Proč právě vám tak vadí smrt, když věříte v reinkarnaci, je tak mezi smrtí a zrozením rovnítko. Zvířata co poslouží dobré věci, tím že nás nasytí, tak možná skončí jejich trápení a v příštím životě se zrodí do lepších podmínek.

   1. Hřích opravdu velkého kalibru.
    Karmické zatížení.

    Venda

 3. Pane Vendo,zkusím Vám to ještě jednou vysvětlit.Přijdete na to sám,protože
  tomu CHCETE POROZUMĚT?Nebo tomu nechcete porozumět jen proto,že byste musel
  přiznat chybu a změnit svůj pohled na věc?
  Člověk totižto musí hlavně chtít sám ze sebe přijít věcem na kloub.

  Texty Starého Zákona jsou texty DUCHOVNÍ,jsou radami pro cestu Sebepoznání ducha a duše.Duchovní pokrm není to samé jako pokrm,který kupujeme v obchodě nebo
  pěstujeme na zahradách.
  Boží Slovo,jak velmi pěkně vyjádřil pan Karel,je opravdu DVOUSEČNOU ZBRANÍ.
  Vyplývá to z Boží Podstaty.Vědomí je o Dvou(vědomých:)) energich opačné povahy.
  Dva v Jednom Srdci.Stvořitel a Stvořitelka,Otec a Matka.

  ad.„Bůh řekl: ‚Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.“ (1:29)

  země-nevědomá část mysli
  byliny-morálka,uzdravování ducha,neosobní přístup k životu
  semena-počátek další životní etapy
  nesoucí-dávající příležitost(třeba zbavení se závislostí,..)
  stromy-emoce,emoční vztahy
  plody-vývoj člověka
  pokrm-učení chybováním(vzestupy a pády)

  Zkuste to přeložit-duchem a s láskou v srdci k porozumění všech.
  ——————–
  Běda jim, farizeům. Podobají se psovi, který leží ve žlabu pro dobytek. Ani nežere, ani nedopustí, aby se dobytek nažral.

  farizej=licoměrník, pokrytec, člověk dvojí tváře
  pes=pudy fyzického těla,
  prase=nevědomost, nevšímavost, tupost, sobeckost, žravost
  Nežerou=sami na sobě nepracují a z egoismu(pýchy a strachu)..
  Nedopustí, aby se dobytek nažral=nenechají člověka,aby mohl na sobě pracovat
  a proměnit svou náplň mysli z pudové na citovou a posléze
  duchovní rovinu,(skrývají vědecká poznání,překrucují,vytváří lži,..)
  ————-
  Izajáš 65
  3Je to lid, jenž neustále do očí mě dráždí: Obětují v zahradách, na cihlách kadidlo pálí,
  4vysedávají v hrobech, nocují v tajemných skrýších, jedí maso z vepřů a ve svých nádobách mají polévku ze závadných věcí.

  *3Je to přetvářka,jenž mne v mysli trápí:
  Opouštějí duši(psýché)-Lásku,na falešném jáství (lidských osobnostech) chtějí stavět hluboký citový a duchovní vztah,
  *4 pohodlně žijí v nevědomosti,vnitřní nejistotu maskují lží a překrucováním slov,posilují sexuální chtění,nevědomost,lhostejnost,tupost,sobeckost,žravost a ve vědomí jim chybí kontrola nad myšlenkami, pocity a stavem mysli.

  1. Hvězdičko, přeji opět hezký den.
   Ještě jsem zjistil Vaši reakci u mého článku – 2.střípky.
   Stručně odpovím.
   Není to nic proti Vám. Já Vám prostě někdy nerozumím. Vaše vysvětlení bývají pro mne často složitá, nejinak i nyní. Asi je chyba na mojí straně.

   Nedávno jsem tu citoval Diogena:“ Moudrý člověk se nestydí poučit se u kohokoliv“. Nepovažuji se vůbec za moudrého, leč, u Vás se těžko poučuji.

   Citujete z 1.Mojžíšovi :
   ad.„Bůh řekl: ‚Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.“ (1:29)

   A podáváte celkem jasná vysvětlení některých slov :

   země-nevědomá část mysli
   byliny-morálka,uzdravování ducha,neosobní přístup k životu
   semena-počátek další životní etapy
   nesoucí-dávající příležitost(třeba zbavení se závislostí,..)
   stromy-emoce,emoční vztahy
   plody-vývoj člověka
   pokrm-učení chybováním(vzestupy a pády)

   A tak ta Vaše vysvětlení jednotlivých důležitých slov dosadím do toho, co řekl Bůh – uvidím, co z toho „vyleze“ a možná se konečně i od Vás poučím?!

   „Hle, dal jsem vám do nevědomé části mysli každou morálku, uzdravování ducha a neosobní přístup k životu dávající příležitost (třeba zbavení se závislostí,..) k počátku další životní etapy, i každé emoce, emoční vztahy, na němž a na nichž roste vývoj člověka. To budete mít jako učení chybováním (vzestupy a pády)“

   Je to tak dobře?

   Díky a snad někdy budu čerpat od Vás opravdová poučení. Zatím se mi to nijak nedaří. Moje chyba.

   Venda

   1. Vendo, v tom odstavci je v podstatě řečeno, že tady na zemi se učíme chybováním, metodou pokusu a omylu, a jedním z nejdůležitějších aspektů našeho učení jsou naše emoce. A že máme někde v sobě (v nevědomí) uloženu schopnost poučit se z našich chyb a vydat se očištěni novou lepší cestou.

    Nezdá se mi to nijak složité. A souhlasím s tím.
    Hvězdička to hodně komplikuje svým osobitým stylem psaní, ale najít se to tam dá.

    1. Pro Šárí:

     Vynikající,postup již znáte.
     No odpověte si nyní,hledala byste za slovy

     ad.„Bůh řekl: ‚Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.“ (1:29)

     ta slova,která jste „uviděla“ díky svým zkušenostem?

     ad.tady na zemi se učíme chybováním, metodou pokusu a omylu, a jedním z nejdůležitějších aspektů našeho učení jsou naše emoce. A že máme někde v sobě (v nevědomí) uloženu schopnost poučit se z našich chyb a vydat se očištěni novou lepší cestou.

     PS:Dvousečnou zbraní je Boží Slovo.Jazyk(řeč) se sice změnil,no „obraz“
     zůstal.Slovo svět rozdělilo,aby jej pak znovu spojilo.

    1. Každá růže potřebuje trochu, Vánku, rosy, času, aby plně rozvila svou krásu :-) A nelze růži jinak, než rozkvést :-)

 4. ”Výživové odporúčania” starých patriarchov (I. Bukovský: Hľadá sa zdravý človek, strana 74 a75)
  Poznáte ”doktora” Leviticusa? Nepočuli ste o ňom? Jeden kresťanský kazateľ bol raz na prednáške nemeckého odborníka na výživu, ktorý hovoril o dôležitosti enzýmov. Vyslovil myšlienku: ”Pretože prasa je nádobou plnou odpadkov zeme, jedenie bravčového mäsa si vyžaduje tisícky enzýmov, ktoré musia rozložiť jedy obsiahnuté v mäse ošípaných prv, než môže byť toto mäso natrávené a vstrebané:” Hovoril tiež o tom, že človek nie je schopný úplne stráviť a vstrebať mäso do svojho tela, a tak ono dlho stáva v črevách, podlieha procesom hniloby, tvoria sa jedovaté tekutiny a plyny, vyvolávajúce rakovinu. Jeho záver bol: nejesť žiadne bravčové mäso. Po skončení prednášky prišiel kazateľ za lekárom a hovorí mu: ”Už Leviticus nám hovoril, aby sme nejedli žiadne bravčové mäso, ale my sme ignorovali jeho rady.” Vtedy sa na neho doktor pozrel a povedal: ”Nikdy som nepočul o doktorovi Leviticusovi, ani som nečítal od neho žiadne vedecké práce, ale z môjho vlastného výskumu viem, že jedenie bravčového mäsa spôsobuje rakovinu.”
  Tak čo, ani vy ste nečítali od ”doktora Leviticusa nijakú knižku? Chcete vedieť, kto to bol a akú správu nám vlastne zanechal? Otvorte Bibliu a nalistujte si 11. kapitolu 3. Mojžišovej knihy alebo 1. – 21 verš 14. kapitoly 5. Mojžišovej knihy a nájdete tam celý zoznam ”výživových odporúčaní”. Ak k tomu pripojíte 29. verš 1. kapitoly 1. knihy Mojžišovej o tom, čo dostal na začiatku človek za pokrm, zistíte, že odporúčania zapísané v dobách starých patriarchov, dávno pred poznaním vitamínov, enzýmov, baktérií bielkovín, sú stále aktuálne. …

  1. Pane Milane, díky za přínosný příspěvek.

   Já Starý Zákon příliš nemusím. Snad Žalmy, Genesis, Přílosví, Kniha Job…., jinak je to o dost velkém násilí, zabíjení, ke kterému „navádí“ svůj vyvolený lid sám Hospodin. Ale to bych odbíhal od tématu.

   Pěkný den.
   Venda

 5. Kdo z Vás je vegetarián?

  Já už půl roku nejsem, ale zkusil jsem to: 2 a 3/4 roku, nicméně výsledek byl ten, že jsem byl celý flekatý, šupinatá kůže, oči jako zombii.
  Tož následovala spousta vyšetření: krve, jater, ledvin atp…
  Nic mi nenašli, vše bylo v pořádku.

  Ptal jsem se: „Nemůže to být tím, že jsem již zkoro 3 roky vegetarián?“
  Odpoveď: No víte, to mi nepoznáme, víme, že všechny prvky jsou dle testů v normě.

  Jedl jsem dle různých příruček, tak bych měl dostatek bíkovin atp.. ale problémy se jen zhoršovali a nikdo z mých přátel či rodiny se na to nemohl dívat (nehledě na to, že jsem byl terčem žertíků z řad kolegů i ostatních kvůli jídelníčku – fazole, zelné saláty, klíčky, atp..).

  Zkoušel jsem i jíst jen něco, zda-li na to najsem najednou alergický, ale bez výsledku.

  No, rozhodl jsem se radikálně a začal znovu jíst maso.
  Do 3 měsíců probllémy přestaly.

  Očekávám, že si to opět zkusím (vegetariánství), ale až bude ten správný čas.

  A jaké jsou vaše zkušenosti?

  1. Mám podobnou zkušenost. Já jsem ale zdaleka tak dlouho nevydržela, vzdala jsem to po pár týdnech, protože tělo začalo být silně nespokojené.
   Jeden můj blízký známý vzdal své vegetariánství až po těžkém zápalu plic.

   Tahle změna musí přijít skutečně zevnitř, když je na ni člověk připravený.
   Nebo můžete zkusit níže popsanou zápalnou oběť :-)))

  2. Nestačila by občasná hladovka, či jednou za čas najet na nějaký čas vegetariánskou stravu aby se tělo odlehčilo?
   Má zkušenost? Nó, chátrá-li a strádá mé tělo nesprávnou životosprávou, či neuspokoju-li jiné jeho potřeby (umývání, pohyb,…), přestává být chrámem pro duši a ta se v něm necítí dobře.
   No a co se týká masa – kdyby si každý člověk odchoval to své zvíře na svou stravu, netýral ho při tom, byly by energie zvířat jiné.

  3. Mé zkušenosti – vlastní i vysledované dlouholetým sledováním klientů u skupiny léčitelů.
   Vegetariánství (a jeho různé varianty – veganství, fruktariánství …) není vhodné pro každého podle základního nastavení organismu. Osobně znám zdravotně poškozené lidi z těchto „diet“. Oslabili svou vitalitu natolik, že již nejde ničím obnovit. Jsou to živořící trosky bez energie.
   Takže podle mě v tomto platí také rčení co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého, může to být dokonce škodlivé.
   Vegetariánství ve všeobecném měřítku je věcí budoucnosti. Rychlé přechody nedočkavců se mohou u některých jedinců zdravotně velmi vymstít. (kdybych osobně takové případy neznala, nepsala bych to sem)

 6. GinBaw , píše :

  No, rozhodl jsem se radikálně a začal znovu jíst maso.

  Ja si myslím , že problém bol v tom, že pred tým než ste začal s vegetarianstvom ste midlitbičkou nepoprosil JEHOVU O SúHLAS NA ZMENU JEDáLNIčKA A NEPRINIESLI ste MU OBETU, TOTIŽ ,,všetko“ Z TOHO VEGETERIáNSTVA“. Keby to ON ochtnal, a odsúhlassil potiaže by nenastali.
  Teda ak sa chcete raz vrátiť k vegetariánstvu, musite splniť tento postup:

  KROK 1 : Modlibička
  Krok 2 : Na obetný kameň položiť všetko, čo chcete postupne ,,zožrať“
  Krok 3 : Prinesenú vzorku zapáliť a v pokore čakať…
  Krok 4 : Počkať na znamenie, to jest na to, že trikrát po sebe zahrmí
  raz sa zablyskne .

  Potom to už pôjde samo. Skúste a podajte nám ,,report“, písomne…

 7. Prohrát zkoušku být vegetariánem se dá u mnoha toto podstupujících lidí předpokládat. Častěji je tento výsledek, když je to poprvé. Jde v tom především o náš boj s myslí, se zvyky, s chutěmi, se zpochybňováními tohoto snažení, která se hrnou do mysli a které si zkoušený subjekt stále připouští, jako zásadní téma – ano – ne?? Proč ano, zkusit být vegetariánem, proč ne, zůstat u dřívějšího stravování. Proč ano, když by měl o své stravě více přemýšlet, chystat si ji s nároky na třeba jen její čerstvost. Proč ne, a vrátit se k „osvědčeným“ masům, která dá upéci, grilovat, smažit – proč si připouštět jeho určitou závadnost, ne příliš dobrou kvalitu. A po masu chutné pivečko a nebo frťan slivovice, zatímco pohanková kaše, s ovocem, medem…., čím to zapít – snad vodou?

  Je téměř nepopiratelným faktem, že zůstat, tedy ten druhý případ prohry, přinese pocit vítězství. Ona si to mysl vždy nějak zdůvodní. Ale tento prohraný boj má své důsledky. Ve starším věku přicházejí často civilizační nemoci mnohem a mnohem horšího charakteru, než je jen sledování svých zdánlivě neblahých pocitů během zkoušky vegetariánství. Tělo, organismus, vnitřnosti, jsou zaneseny odpadními látkami. Při změně stravovacích návyků a stylu života vůbec, dochází k pročišťování, odstraňování toxických usazených látek. Změny, a že jsou k lepšímu, se projevují všelijak; na kůži, páchnoucím dechem, pročištění střev odstraňuje letité nánosy odpadů, takový člověk, navíc ne pevný v rozhodnutí, si příčinu často nachází.

  Mám mnoho publikací i od lékařských odborných týmů, dietologů, které po mnoha létech výzkumů tvrdí touto větou, že správně rozvržená vegetariánská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i v léčbě různých onemocnění. Ale musí se o ní přemýšlet, věnovat se ji. Ne jen hodit na gril klobásu či do trouby kilo bůčku.

  Můj příspěvek je podložen video dokumentem. Co z něj vyplývá, ponechám na každém, kdo jej shlédl.

  Teď jen odkaz, co jsou lidé na druhé straně schopní dělat pro zvířata :
  http://www.zvedavec.org/vezkratce/8667/

  Vegetariánství přispívá, mj., i ke snížení agresivity u jednotlivců i celé společnosti. Pro mne je to fakt a důsledek není zanedbatelný.

  Zda nechci být obézní, mít srdečně-cévní onemocnění,hypertenzi, diabetes mellitus, nádorová onemocnění, osteoporóru, onemocnění ledvin, žlučové kameny, zánětlivé změny kloubů…..a další nemoci, to záleží na každém, kdo by chtěl posuzovat vegetariánství či jeho opak, jinak řečeno, na jeho svobodné volbě.

  Proč změna stylu života, kterou přináší duchovní směřování, a to i ve stravě? Proč ne s láskou rozšířit Ježíšův požadavek na vyčištění poháru /těla / po stránce mentální o vyčištěné a zdravější tělo, které tak snáze odolá třeba jen požadavku mysli na pohodlnost či lenost, která je pro duchovního člověka častou překážkou. Zkuste meditovat s plným žaludkem, knedlíčkovou polévkou, vepřo-zelo-knedlo, půl litr piva, kus bábovky a kafíčko a nakonec frťánek slivovice. Usnete, zbortíte se, budete neschopni pohybu, natož zklidnění mysli s požadavkem na vědomou koncentraci.

  Ale, jak jsem to již v předchozích řádcích použil. Svobodná vůle k rozhodnutí každého – tady bych si myslel, že neplatí, „buď Vůle Tvá“.

  Venda

  1. Vegetariáni jsou zřejmě apriori i abstinenti, že Vendo? Vegetarián si zřejmě nedá pivo ani frťánek slivovice. Vida….to jsou věci…:-))
   Venda jednoduše zredukoval konzumenta masa na gaučového a hospodského povaleče, narvaného grilovanými klobásami, bůčkem, vepřoknedlozelem, nalitého pivem a poraženého frťanem slivovice.
   Takový smažák s hranolkama a tatarkou, zalitý pivíčkem a zazděný dortíkem se šlehačkou asi taky není to pravé ořechové do organismu, což, Vendo? S tím by se taky blbě meditovalo. Nebude to spíše o nezřízeném obžertví /čehož se dopouštějí i vegetariáni/, než o složení stravy?

   ad – Vegetariánství přispívá, mj., i ke snížení agresivity u jednotlivců i celé společnosti. Pro mne je to fakt a důsledek není zanedbatelný.

   Doložte to. Mám jinou zkušenost: většina vegetariánů co znám, jsou agresivní a provokující nádivky, se kterými není možné rozumně koexistovat a komunikovat.

   1. Ještě jedno připomenutí závěru mého diskuzního příspěvku. Jak Vás znám, paní Věro z Vysočiny, asi jste to sem až nedočetla.

    „Proč změna stylu života, kterou přináší duchovní směřování, a to i ve stravě? Proč ne s láskou rozšířit Ježíšův požadavek na vyčištění poháru /těla / po stránce mentální o vyčištěné a zdravější tělo, které tak snáze odolá třeba jen požadavku mysli na pohodlnost či lenost, která je pro duchovního člověka častou překážkou. Zkuste meditovat s plným žaludkem, knedlíčkovou polévkou, vepřo-zelo-knedlo, půl litr piva, kus bábovky a kafíčko a nakonec frťánek slivovice. Usnete, zbortíte se, budete neschopni pohybu, natož zklidnění mysli s požadavkem na vědomou koncentraci.“

    Na svých stránkách „kedlubny“ sdělujete, jak je nutné mít pro studium evangelií otevřenou mysl. Tak co ten pohár, paní, o kterém mluvil Ježíš? Čistit, nečistit?

    Vegetariánství není cíl, je prostředkem, a to na duchovní cestě velmi nezbytným. Ale nikomu tuto myšlenku nevnucuji.

    Venda

    1. Já se tedy o složení stravy zajímám docela dost a také pro mě není cizí, jak to tu už někdo zmiňoval, setkání s velmi vážným zdravotním poškozeným metabolismu po násilně držených různých variantách vegetariánství u několika jedinců. (konkrétně např. u těch, co už záměrně nejedli ani třeba rýži a ani teplou vařenou stravu, jen syrovou)

     Pak stojí před člověkem taková výzva, když mluví s těmi poškozenými. Je lepší zmrzačit (dovést ke špatnému fungování nebo např. i k předčasné smrti) své tělo, avšak v naplnění myšlenky neubližování a nezabíjení, nebo je lepší mít výkonné zdravé tělo?

     Toto co píšu, se také možná bude jevit jako manipulativní, ale když člověk zná ty celoživotně poškozené, tak se ta otázka sama ostatním v okolí nabízí. Aby tu mohl člověk na sobě duchovně pracovat, tak fyzické tělo potřebuje, bez něho má po této jemu dané šanci. Není pak násilné požívání takového druhu stravy, pokud zrovna tomu člověku abnormálně škodí, zahozením daného daru života? (případy které znám, se nejprve v čase jevily v pohodě, kritické potíže nastaly po jistém čase, kdy už nebylo návratu k plnému zdraví, znám však i případy, kdy konkrétní jedinci byli varováni, že je to konkrétně pro ně velmi nebezpečné, a neuposlechli … )

     Kdo by tedy druhému tvrdil, že vegetariánství nemůže zdravotně ublížit, tak se nepřímo může dle mého podílet i na vážném poškození, či smrti nějakého člověka …

    2. Vlastni zkusenost;

     poslednich par tydnu jsem najel na velmi lehkou stravu,maso skoro vubec,zato hodne zeleniny a nejake ryby.Jsem obkladac a nekdy musim zbijeckou vybijet starou dlazbu.To jsem mel presne tento tyden.VYsledek – malem jsem skolaboval.Asi na to nemam,ale pri mem povolani jsem si nekolikrat overil ,ze pri velmi vydatne ztrate energie,me zelenina nema sanci uspokojit.Zena mi udelala veprove na smetane s korenovou omackou a knedlikem za coz ji me telo bylo obzvlaste vdecne :-))).

     A na posezeni takhle vecer si skutecne neumim predstavit lepsi atmosferu,nez si na poradny talir nakrajet nejaky dobry syr,kousek klobasky ci uzeneho,nejake hroznove vino,vecku propecenou s obou stran s olivovym olejem a cesnekem a samozrejme dobre vychlazene chardoney,nejlepe francouzske ,i kdyz amici se uz take zlepsili,napr.kalifornsky Kendall Jackson chardone muze lehce konkurovat franc.vinum.

     Asi je to dost o tom,kdo co delame.Az nebudu muset delat fyzicky,pak snad budu mit cas vysvetlit memu telu a zaludku,ze to maso skutecne nepotrebuje.Do te doby vsak, se vsak nebudu tyrat.Staci ze nejim hovezi.A to jsem si srovnal jidelnicek dle ayurvedy,ktera mi svete div se,vubec nezakazuje jist maso,jen nabada na jeho omezeni,ci redukci jen na urcity druh masa.

     Takze si jdo otevrit lahvinku,a vsem prejikrasny vikend

     Martas

    3. Pro představu, že vegetariánství nemůže být nevyhnutelnou součástí na duchovní cestě.
     Např. Eskymáci – kdyby jedli jen vegetariánskou stravu, tak umrznou, vůbec by neměli dost energie. Ale přece těžko bude někdo tvrdit, že Eskymáci, či lidé přirozeně žijící kolem pólů jsou tím automaticky odtrženi od možnosti duchovního vzestupu a návratu do Ráje. Ta možnost je tu pro všechny, ať žijí na rovníku, nebo u pólu …

    4. Mezi sedm kardinálních hříchů patří

     Nestřídmost (latinsky gula)
     Nestřídmost, též obžerství, se vztahuje k přílišnému požívání nápojů i potravin.

     Tedy nic o výběru potravin. I člověk – vegetarián se může chovat jako prase a obžírat se k prasknutí. Eskymáci by nejen umrzli, ale bez masa by vůbec nemohli existovat, jsou na něm existenčně závislí /maso, kůže, tuk…/.

    5. ad – A to jsem si srovnal jidelnicek dle ayurvedy,ktera mi svete div se,vubec nezakazuje jist maso,jen nabada na jeho omezeni,ci redukci jen na urcity druh masa.
     _____________________________

     Doporučuji přečíst si Poselství od protinožců, tam je úplně VŠECHNO, co duše hledají. Mystiku duchovních nauk nemusí pochopit každý, ale Poselství od protinožců je tak čitelné a srozumitelné…vážně stojí za to nechat se provést tou knihou.
     http://www.uloz.to/hledej?q=morganova+marlo+poselstvi+od+protinozcu+pdf&related=1

     Tvrdit, že bez vegetariánství je duchovní cesta vyloučená, to je strašná, trestuhodná manipulace, nemám pro takové věci omluvu. Člověk, který tohle tvrdí, NEMŮŽE BÝT Z PODSTATY VĚCI DUCHOVNÍM PRŮVODCEM, ani ukazatelem a inspirátorem.

    6. Pro Anone.

     Kdybyste si našel seriozní statistiky příčin úmrtí lidí, v němž hrála a hraje roli nevhodná, tučná, slaná, sladká, strava, např.i přemíra alkoholu či nikotinu, určitě byste zjistil, že toto procento je daleko vyšší než úmrtí na vegetariánství, je-li v tom druhém případě vůbec nějaké.

     Něco se dá najít třeba zde:
     https://www.google.cz/webhp?source=search_app&gfe_rd=cr&ei=7J_KU56zDuqH8Qe6lYDQCA&gws_rd=ssl#q=p%C5%99%C3%AD%C4%8Diny+%C3%BAmrt%C3%AD%2C+civiliza%C4%8Dn%C3%AD+choroby%2C+statistiky%2C+vliv+vegetari%C3%A1nstv%C3%AD

     O pár příspěvků výše jsem ty civilizační choroby, u kterých lze vystopovat příčinu závažných onemocnění či úmrtí např. i v konzumaci přemíry masa, uvedl.

     Jestliže max.3 lidé ze sta jsou vegetariány tak také určitě netvoří většinu těch, kteří mají tyto nemoci.

     A co se týká tělesné síly či oslabení organismu – jen tři příklady, které nepotřebují koentáře: Jméno Dave Scott – vyhrál obávaný triatlon „železného muže“ na Havaji (3,8 km plavání, 180 km jízda na kole, maratonský běh), v úmorném vedru, a to 6x za sebou! Létající Fin Nurmi – nejúspěšnější běžec na dlouhých tratích všech dob. Získal 9 zlatých medailí, 22 světových rekordů – v době kariéry byli oba vegetariáni. Edvin Moses – v běhu na 400 m překážek zůstal po 10 let nepřemožen. V této době dosáhl dvou olympijských vítězství, dvou titulů mistra světa a čtyř světových rekordů – byl vegetarián!

     Opravdoví humanisté, vzdělanci, výkvět civilizace jako např.Sokratés, Platón, Aristotelés, Hippokratés, Buddha, Mohamed, Lao-c’, Ježíš, sv. František z Assisi, Hegel, G. B. Shaw, Darwin, Newton, Edison, Matka Tereza a mnoho dalších – byli vegetariány. Ale rozhodnutí je svobodné a každý ho má ve svých rukou /či ústech/, ještě možná lépe, chce to jen porazit mysl a smysli.

     Ale jak jsem tu psal před chvílí jedné paní, já Vás Anone, ani nikoho jiného k ničemu nenutím. A již vůbec ne k takové změně, která by Vás mohla třeba zahubit. Každý máme svobodnou vůli.

     Moje tzv.střípky jsou určeny pro rozjímání a když se k tomu dá kdokoliv na jídlo a na pití cokoliv, je to každého věc.

     Odkaz na video v článku jsem uvedl proto, že jde o docela normální holocaust. A také je každého věc, jestli na jedné straně i tady píše o své lásce k Bohu, k Ježíši, ale nechce třeba nic slyšet o bratrství esejců, o kázání Ježíše esejcům, o zabíjení zvířat.

     Mne to ale nevadí, že to jiným nevadí. Proto se ale také, a to je potřeba si uvědomit, nemůže na světě nic výrazně změnit k nějakému Ráji, protože agresivita lidí a vše, co s tím souvisí, je stále na vzestupu. Možná je jeden z počátků u nadměrné konzumace masa.

     Pěkný článek s pokračováním je i tady :
     http://www.vegetarian.cz/ostatni/harting1.html

     Vaši závěrečnou větu – „Kdo by tedy druhému tvrdil, že vegetariánství nemůže zdravotně ublížit, tak se nepřímo může dle mého podílet i na vážném poškození, či smrti nějakého člověka …“ lze pozměnit mírnou úpravou – „Kdo by tedy druhému tvrdil, že konzumace masa nemůže zdravotně ublížit…..“ dále je to stejné, lhal by myslím daleko více a jeho podíl na nemoci či úmrtí by byl daleko větší.

     Existuje takové drobné moudro – „Zdraví je normálním stavem“.

     Varující je jeden příklad. John Morgan, prezident jedné z největších společností masné výroby v USA, přešel do protiútoku proti lékařům, kteří v jednom odborném časopise poukazovali na možnou příčinu vzniku rakoviny střev ve velké konzumaci masa. Doslova ve svém projevu v roce 1976 řekl toto: „….Neměli bychom se nechat svést k nějakým závěrům a podnikat cosi naprosto pošetilého jen proto, že jakési studie se snaží dokazovat něco, o čem my naším zdravým lidským rozumem víme, že to není pravda. Maso představuje páteř americké výživy a bylo tomu tak vždy. Domnívat se, že maso vyvolává rakovinu, je slabomyslné“ Za šest let, v roce 1982 zemřel tento pán na rakovinu střev.

     Tak mnoho dobré chuti na jídlo, na které se těšíte.

     Pěkný večer.
     Venda

    7. Pane Žáčku, tak jako Vy jste napsal, co jste považoval za nutné, tak to činím i já. Já Vám přece neberu Váš postoj, ale zároveň nemohu vyvodit určité varování ze zkušeností z mého okolí.
     O tom, jak obecně je zdravé či nezdravé jíst maso, o tom mnou psáno vůbec nikde nebylo.
     Došlo pouze k upozornění na mé zkušenosti ohledně vegetariánství. Vám to snad vadí, nebo se Vás to dotklo? Nevím, proč si to berete osobně. Když byste Vy měl nějaké tristní zkušenosti vztahující se k tématu, také byste se o nich možná zmínil – což jste navíc udělal ohledně masa. To stejné tedy přece mohou udělat ostatní ohledně vegetariánství.
     Druzí se nemají manipulovat, ale informovat, pak už se rozhodnou sami. Nechápu, proč Vám vadí moje zveřejněná zkušenost. Přece to tu je volný prostor pro sdělování zkušeností všech zúčastněných, nejen Vašich.

    8. Anone,
     nedotklo se mi nic.
     Já jen velmi mírně uvádím určité argumenty. Třeba jen pro udržení zdraví.

     A opravdu mi diskuze na toto téma, pokud je tedy slušná, nevadí.

     A ještě jedno opravdu – neubližování, a to nejen sám sobě, ale i jiným tvorem, je z hlediska duchovního špatné. Se mnou o tomto aspektu nemá cenu diskutovat. Ale, pokud by někdo chtěl, nebráním se. Pokud by někdo bránil ubližování sám sobě a jiným živým tvorům, budu vždy v opozici. Podotýkám, že vždy argumentačně slušné.

     A znovu Vám s láskou přeji dobrou chuť na jakékoliv jídlo, které si uvaříte, které je Vám uvařeno, a na které se /možná i / těšíte. Já nevím, na co se z jídla těšíte a není to nic o fandění si.

    9. Uznávám naprosto nutnost neubližování. Nejen z duchovního hlediska, ale obecně mravního a lidskosti samotné.

     Není ovšem přehlédnutelná skutečnost, že pokud se někdo veganskou stravou stane oficiálně trvale invalidním, že si svým přístupem ubližoval. Jistě, není to obvyklý výstup, ale pro informační kompletnost je důležité to uvést.
     Pokud je vegetariánstvím ohroženo zdraví člověka (a to podle mě u těžce pracujících či např. u těch zmíněných Eskymáků, a v některých případech i u běžných těžce nepracujících zdejších lidí, je), tak je třeba postavit proti sobě ono neubližování tvorům a neubližování sobě a zvážit to. Toť vše.

     Ono je zvláštní psát o rakovině střev a hned následně popřát dobrou chuť. Je to jako byste psal, tak dobrou chuť způsobující rakovinu. Na druhou stranu připouštím, že někdo by paralelně mohl uvést „dobrou chuť s podvýživou vegetariánstvím“.

     Duchovním a především lidským přístupem je přát všem lidem jen to dobré, přát jim vzestup, a zároveň respektovat jejich svobodnou vůli v tom, co se týká jich samotných.

     Protože nemám vůbec v oblibě stálé omílání téhož tématu, je toto můj poslední příspěvek ohledně vegetariánství. Podle mě by to bývala byla zrada na lidech, neupozornit na případná úskalí vegetariánství, se kterými se setkávám.

    10. Pro Anone, – také již naposledy.

     Mezi vegetariánským a vegánským způsobem stravování je obrovský rozdíl.

     Přístup k tomuto stylu / u někoho / může znamenat = mé ego = vidíte? = já jsem vegan, to jsem, co? A k tomu až extrémní přehánění v přístupu, bez základních znalostí, to může, a jak je vidno, asi i přineslo někomu potíže.

     Vždyť i dítě, jeho organismus naprosto nemající zkušenosti s masem v trávícím traktu, musí být od svých milujících rodičů postupně k tomuto zvyku přiváděno. Kdyby do dítěte nacpali bůček, do té doby kojenec, na mléčné stravě, na kaších, rozmixovaném ovoci….., určitě by mělo obrovské trávící problémy.

     Neznám ten případ z Vašeho okolí, ale tuším chybu v přístupu.

     Abych se stal vegetariánem, musel jsem absolvovat za třicet roků svoje dva nezdařené pokusy. Ne zdravotní potíže, ale vzpomínky a vítězství chutě, tedy prohra s mými vzpomínkami kdy jsem nedokázal potlačit chtíč. Není to boj na jeden den. Motto neubližovat si ale platí i zde. Prostě POSTUPNĚ. A SVOBODNĚ – tedy se svobodnou vůlí chtít.

     Tak pěkný den a na shledanou u jiných příspěvků.

     Venda

    11. A navíc si dost fandíte, když si myslíte, že víte, na co já se těším …

    12. ad)“A co se týká tělesné síly či oslabení organismu – jen tři příklady, které nepotřebují koentáře: Jméno Dave Scott – vyhrál obávaný triatlon „železného muže“ na Havaji (3,8 km plavání, 180 km jízda na kole, maratonský běh), v úmorném vedru, a to 6x za sebou! Létající Fin Nurmi – nejúspěšnější běžec na dlouhých tratích všech dob. Získal 9 zlatých medailí, 22 světových rekordů – v době kariéry byli oba vegetariáni. Edvin Moses – v běhu na 400 m překážek zůstal po 10 let nepřemožen. V této době dosáhl dvou olympijských vítězství, dvou titulů mistra světa a čtyř světových rekordů – byl vegetarián!“

     Tak ja to doplnim pane Vendo.Mel jsem dvakrat v praci pomocniky,oba zili „zdrave“,jedli hodne lustenin,minimum masa,zadny alkohol,zkratka na sebe dbali.Nejdrive pro me jeden vybijel starou dlazbu,vydrzel to presne 2.5 hodiny,a druhy den uz do prace neprisel,protoze ho bolely ruce.Druhej se mnou slozil do garaze 1.5 tuny dlazby,vynosil stare koberce z domu a vecer mi zavolal,ze druhy den neprijde,protoze ho boli strasne ruce,atd… .Oba meli bicepsy vetsi nez moje stehna,zkratka „gym guys“.

     Nic proti zelenine pane Vendo,i ja citim se zviraty,ale tyhlety kecy o sportovcich,kteri jsou vegetariany a zaroven jsou uspesni,jsou dobre leda pro veg.propagandu,protoze z vlastni zkusenosti Vam povim,ze realita je uplne jina.Ti to casto delaj kvuli svemu telu,a ne kvuli duchovnim duvodum.A kdyz jim pak misto cinky date do ruky lopatu,vetsinou se z te prace pokakaji.

     JInak: V Japonsku u puvodnich obyvatel (tzv.Ainove) nebyli nalezeny skoro zadne stopy rakoviny,jejich strava samozrejme z velke casti obsahuje ryby,ale dle tradice si daji jednou za rok i medveda.Na Kavkaze je mnoho narodu nemajici potize,ktere popisujete,prestoze nejsou vegetariany.
     Zde si myslim je problem v nasi moderni spolecnosti,prezirani,clovek nevi co driv sezrat.Chemicke a geneticke upravovani,atd. Ale cerstva doma upravena strava,obcas prolozena masitou stravou,mi prece nemuze branit v duchovnim rozvoji,a zdravi mi urcite neznici,jako zelenina nakoupena(a chemicky osetrena) v supermarketu.
     Deda moji milovane zeny pil cely zivot dva hrnky kafe denne,miloval bucek a do toho byl cukrar.Fyzicky pracoval az do smrti,ktera prisla v jeho 86 letech,kdyz sedel na dvorku a pokuroval s fajfky.BYl velmi verici clovek.

     Na zaver.Mimo aikido me zacla velmi zajimat ruska systema.Docela jsem koukal jak propracovane maji jihorusti kozaci nejen jejich boj.umeni skrze jejich tanecky,ale i stravu (obsahujici maso a vsudepritomna vodka).A svete div se,ti nejlepsi z nich jsou zaroven ti nejvice duchovne praktikujici jedinci.Jejich vztah k prirode ani nekomentuju.

     Veg. strava dle meho nazoru je jiste fajn produchovni rozvoj,ale jsem presvedcen,ze neni nutnou podminkou.

    13. Těžká práce je těžká práce. Když ti Vaši dva pomocníci, Marťasi, zřejmě od mládí každý den nepracovali, zkoušeli to či ono, prostě v systému / je to i u nás obdobné /, kde práce není, tělo odvykne, chybí návyky, mysl pak často odmítá zátěž, protože její nástroj pak nemůže plnit smyslová přání. I to je pohled.

     V jiném systému společnosti naopak pracovali lidé od dětství doma, měli návyky a pak si zvolili nějakou práci a v ní pokračovali pravidelně i v dospělém věku. Těla zpohodlněla. I v tom to je.

     Co je nyní mladých obézních lidí, kteří odvykají práci, tělesnému pohybu, vysedávají hodiny u PC. Svaly odvyknou námaze. Pomyšlení na každodenní únavu po práci, bolest rukou, zad…..? Nic příjemného.

     Fakt je, že je určitým povědomím většiny lidí, že pro výkon musí být příjem. Fyzici by o tom pojednali i ve vzorečcích. Na druhé straně však vznikají odpadní látky. I motor auta se musí čas od času vyčistit, dát nový olej, náplně, když ne, nastane časem problém, který, když není řešen, vede až k nefunkčnosti. U člověka je to obdobné. Člověk pro těžkou práci si ve starém pojetí zvykne na tradiční stravu, ale nepřejde-li vědomě k poznatkům i těch odsuzovaných vegetariánů, že je potřeba čistit, a to i stravou, dojde celkem spolehlivě k civilizačním chorobám. Potřeba kalorií /joulů/ je od odborné veřejnosti důsledně spočítána, údajně člověk i pro nečinnost potřebuje přibližně 1500 kcal. A pak lze posuzovat extrémy. Nomádi ve východní Africe mají výživu o 10 až 15ti tisících kcal /během letních měsíců /, měli by být obézní, což by mohlo vést k předčasné smrti – nejsou. Naopak, indiáni Tarahumara v Mexiku se živí lovem, denně přijímají to minimum 1500 kcal a při lovu a cestování absolvují denně často 50 až 100 km-neumírají na podvýživu. Těší se zdraví.

     Lze si přiznat, i odpůrci vegetariánství mohou, že zdravá, vyvážená strava na jedné straně a oproti tomu výdej získané energie, jsou ideálním stavem. Opět se tu nabízí přijmout i tady určitou harmonii – řád, která vede k jednotě, tedy k pořádku i pro tělesný organismus. Že ve zdravém těle bývá i zdravý duch je pak téměř jisté.

     Příroda v drtivé většině produkuje zdravý život, pokud nejsou porušeny její zákony. Selhání funkcí jednotlivých orgánů, náhle se objevující poruchy látkové výměny, to nejsou samy o sobě žádné příčiny nemocí, ale důsledky.

     Vegetariánství, pokud není přijímáno a praktikováno jako extrém, pokud praktikující rozumí jednotlivým složkám stravy a ta se tak stává vyváženou, je pro člověka přínosem. A sem tam půst a také pročištění organismu různými metodami nezaškodí.

     Tuším, pane Marťasi, že Váš případ to není, ale dost lidí bezmyšlenkovitě do sebe hází tzv.balastní stravu. Následky? – pak jen řeknou, asi to tak mělo být.

     Poznání sebe sama spočívá i v tom, aby v důsledku i naše těla fungovala dobře.

     A duchovnost? Nelze opominout aspekt neubližování živému tvoru, nezabíjení. Je to pak karmická zátěž, kterou mnozí, kteří se k přemýšlení o této problematice dostanou /není nás mnoho / často neuznávají. A při své nevědomosti si tak ani nemohou uvědomit, že si budují svoje hroby a neblahé osudy svými zuby a přeplněnými žaludky. Lze mávnout rukou i nad Ježíšovým proslovem k esejcům, z něhož jsem v článku citoval. Vždyť to možná ani Ježíš neříkal, protože toto evangelium církev neuznala. Dovede si však představit, že naši mnohdy vypasení kněží žijí odříkavým způsobem života? Žádná husa, kachna, dokonce, a již jsem to tu kdysi vzpomněl, u nás působící Řád Františkánů, jehož členové, jí maso. Omylem jsem v jejich klášteře vstoupil do jejich spižírny. Salámy, špeky, bedny vína. To se to pak káže slovo boží.

     Ale, a to zdůrazňuji. Každý má svobodnou volbu pro svůj život, každý se rozhoduje sám za sebe a každý si vytváří karmu dle své libosti. A já nikoho z jeho cesty nezrazuji. Mé „střípky“ poukazují na jeden z aspektů, který vede doslova do pekel. A naopak, při uvědomění si souvislostí může dojít k pozitivní změně, která časem způsobí třeba „jen“ pevnější zdraví.

     Pěkný den po Vašem probuzení přeji na Floridu.

     Venda

    14. Pane Vendo,
     vaše agitování za vegeteriánství, je překroucením skutečné pravdy,
     když nejedení masa je duchovně nevhodné.

     Maso, jako všechno ostatní může mít a má pozitivní i negativní korespondenci.

     Zabíjení zvířat s úctou a vědomím si jejich užitku není duchovně špatný čin.

     A se špatnou karmou za zabití zvířete, tak to už je zase nepravda vyššího stupně, jelikož žádná karma neexistuje, leda ta v koupelně.

     A ještě něco, správně je:
     Zdravý duch má zdravé tělo.

    15. A vidíte, pane Karle,a já se za tu nepravdu, kterou v závěru zdůrazňuje, docela stavím.
     Tedy na funkci zákona příčiny a následku, zákona karmy. Ostatně, nejsem sám.

     Venda

     P.S.

     „Zdravý duch má zdravé tělo“

     A naopak

     Nezdravé tělo má nezdravý duch?

    16. Pane Vendo,

     Chtěl jsem zdůraznit fakt, že když „onemocní“ duch (pod vlivem negativního stavu), následně onemocní tělo a to přesně podle toho, jaký aspekt se pokazí na duchu, se následně projeví na souvztažném orgánu těla.

     Pokud je duch zdravý, tělo je následně také zdravé.
     Říct, že zdravé tělo způsobuje zdravého ducha je obrácením pravdy.

    17. Pro Karla z 20.7.2014 – 12:59, nebylo tam tlačítko pro odpověď :

     Námět k možnému přemýšlení, přesněji, k prázdninovému rozjímání – viz.odkaz- duchovní příčiny nemocí – také o tomto tématu zasvěceně píše zdejší autor článků MVDr.Josef Staněk a nebo Ing.M.Hrabica.

     http://www.cez-okno.net/clanok/dusevni-priciny-nemoci

     Pěkný večer.

     Venda

    18. Martasi300, u nás se objevil článek o vlivu pesticidů na těhotenství a větší riziko autismu dětí. Už se o tom psalo i dřív, nyní to mají na novinky.cz
     http://www.novinky.cz/veda-skoly/342734-za-autismus-deti-mohou-pesticidy-prokazala-studie.html
     Uvedené organofosfáty jsou součástí pesticidů( viz i

     http://cs.wikipedia.org/wiki/Organofosf%C3%A1ty

     http://ona.idnes.cz/pozor-na-pesticidy-v-tehotenstvi-mohou-snizit-iq-ditete-pk6-/zdravi.aspx?c=A110513_134627_zdravi_pet

     – které mohou být i „postřiku“ na domácí zahrádce, kde se soudí, že po uplynutí lhůty je to OK a možná není. Rybíz nám žerou mšice, snažím se jen otrhávat listy.)

     Kalifornie je zeleninová a ovocná velmoc, údajně až 350 slunečných dní, až 4 úrody za rok, zalévání prakticky pouštních oblastí z řeky Colorada až 2 m sloupce vody za rok na polích, když tam naprší pár cm za rok.Takže velmi intenzivně využívaná a ošetřovaná půda a hodně vzdálená přírodě.
     Atd. Co se o tom píše a soudí v USA? U nás údajně pesticidy na polích se užívají méně, ale koleje od postřikování ( hnojení) v polích vidím všude. Rybníky jsou zaneřáděné řasami a sinicemi ( letos bylo málo sněhu a podzemní vody je málo), které mají fosfáty jako hnojivo ( eutrofizace řas). Ale stejně tomu nerozumím, zelená voda je i v rybnících uprostřed lesů.
     Dnes tu máme mít počasí jak na Floridě ( až 33°C), jdu otevřít dveře skleníku a sníst pár nestříkaných černých rybízů.
     Ad svalovci, kteří neumí makat. Nejde ani tak o stravu, ale o kostrukci- svalnatec má rychlý silový výkon a pak nic, štíhlý šlachovity člověk, který jede celý den na 80% výkonu a stačí to udýchat nemá tolik kyseliny mléčné ve svalech. Vzpomínaní dědové a babičky makali celý den, ale tak, že to celý den a mnoho dalších musí vydržet.
     K vegetariánství- já kdybych se krmil zeleninou, tak zahynu, mám potíže pozřít větší kus pažitky v polévce.

    19. Pak je ještě jedna možnost – jíst vegetariánskou stravu a
     představovat si že jíte maso :-)
     Teda vegetariánem není ten, kdo jí příslušnou stravu, ale v duchu touží po uzeným.

    20. ad]‘ Kalifornie je zeleninová a ovocná velmoc, údajně až 350 slunečných dní, až 4 úrody za rok, zalévání prakticky pouštních oblastí z řeky Colorada až 2 m sloupce vody za rok na polích, když tam naprší pár cm za rok.Takže velmi intenzivně využívaná a ošetřovaná půda a hodně vzdálená přírodě.
     Atd. Co se o tom píše a soudí v USA?

     situace je tragikomicka,letos je velke sucho a v (nejen) v Kalifornii se vedou spory o to,jestli ma narok na vodu farmar nebo tezarska spolecnost pro tezbu bridlicneho plynu.Sranda,vidte?
     Vazne-Kalifornie ted zvazuje totalne zmenit jejich vodni hospoddarstvi.

    21. Reaguji na Pardala, který napsal, že kdyby se živil zeleninou, tak zahyne.

     Dovolím si výčet – zhruba, co vegetarián v našem zeměpisném pásmu jí – je to jen takový základ.

     Zelenina:
     papriky, rajčata, zelí, kedlubny, dýně, květák, pastiňák, brokolice, petržel, celer, mrkev, červená řepa, černý kořen, mangold, salát, kopr, pažitka, naťová zelenina, ředkvičky, ředkev, tuřín, česnek, cibule, pórek, rebarbora, brambory a výrobky z nich.

     Ovoce:
     jablka, meruňky, švestky, ryngle, hrušky, meloun / asi zelenina?/, rybíz, angrešt, hroznové víno, borůvky, maliny, jahody, broskve…..

     Luštěniny:
     čočka, hrách, fazole, sója

     Obilniny a výrobky z nich:
     oves, žito, pšenice, ječmen, rýže, proso, pohanka, jáhly, i lněné semínko

     Z mléčných výrobků, pokud byste nebyl vegan, ale o tom není řeč:
     tvaroh, zakysané mléčné výrobky, jogurty, některé druhy sýrů zrajících, brynza, kozí sýry, dobré máslo

     Dále med, dobré oleje /dyňový, konopný, slunečnicový, olivový…. /, výrobky jako tofu, seitan……, jablečný ocet, koření-bazalka, tymián, majoránka, kmín,dobromysl, sojová omáčka, libeček, pažitka, bylinkové čaje, nejlépe vlastnoručně nasbírané, dobrá voda, ovocné šťávy, omezení bílého cukru a kuchyňské soli…..

     Kdybyste, pane Pardale, při použití těchto surovin k Vašemu stravování, přiměřeně požívané jako syrovou stravu /vařením se leccos ztrácí/, zahynul, tak Vám koupím na hrob každý rok, při výročí Vašeho úmrtí věnec a na něm by byla stuha s nápisem – zde leží člověk Pardal, který zemřel zázrakem.

     Pěkný den

     Venda

    22. Vendo, jíst se má to, čím se zde po generace živili naši předci, což mimo všechnu pochybnost byly obilniny ( z nich hlavně chleba) luštěniny ( hrách politý máslem se vařil na statku každý den pro dojedení těch, kteří měli větší spotřebu, co zbylo se dalo večer slepicím), mléko ( samotné mléko nebo kysané je nejlepší, výrobky z něj (vyjma máslo) ztrácejí výrobou třeba tuk s vitaminy). Vejce se jedly a to hodně, daly se rychle usmažit. Čerstvé polévky se zeleninou. Jako tuky sádlo a máslo, dnes lze doporučit méně je málo pohybu.
     Borůvky, houby a maso divoké zvěře obsahují radioaktivní cesium a stroncium z Černobylu. Konopný olej bych neriskoval a kde ho sehnat, že? Nebo lněné semínko ( průjem zaručen) a jeho 3,6- omega nenasycené kyseliny a tzv.dobré tuky už nám taky zrušili
     http://osel.cz/index.php?clanek=7650
     Antioxidanty nesnižují riziko rakoviny spíše naopak a pár desetiletí nebylo nad ně.
     Dobytek, který se pase na louce má asi maso dobré. Ovoce a zelenina z řetězců a zmiňované pesticidy těžko je to minulo. Není jich tam moc, ale dlouhodobě a těhotným škodí i malé koncentrace.
     Jedu po předčasném masitém obědě na kolo, kde se v podhůří páslo ještě před 15-20 lety spoustu dobytka.V Holandsku se jezdí na pastviny ohraničené hlubokými stokami dívat rodinky s malými dětmi asi jako do zoo, prostě spokojená zvířena na pastvě, pastva pro oči. Dnes
     http://www.osel.cz/_popisky/140_/1405419960.jpg
     Zvířata u nás zabíjíme o polovinu méně, nedáme jim šanci se ani narodit a v klidu se spokojeně pást. Doveze se 2 roky staré zmrazené maso z Argentiny.
     Je hezky a chvátám na vzduch. Když jsem tak v ráži, tak ještě k rozsáhlým duchovním rozborům včetně Bible a NZPJK. Připadá mi to jako rozbor Babičky od B. Němcové. Babička sesbírala drobky chleba ze stolu do kapsáře pro mravenečky u cesty. Z četby bychom si měli odnést pohodu ve vztahu k lidem kolem zvláště k dětem, vztah k přírodě, skromnost a pokoru v rámci osudu, který nám byl vymezen. Diskuze tady běží v duchu, co se ve které odstavci Bible píše a celkový přínos pro duchovní život a orientaci se vytrácí v hašteření v diskuzi. Diskuze je o tom, jestli sypat drobky mravencům červeným nebo černým.

    23. Šťastná to žena…., řekla o babičce paní kněžna.

     Šťastný muž Pardal, který může jít dnes do přírody. Mne čeká, byť v neděli, ještě škrabání staré omítky. nemusel bych, ale zítra bych měl stres, a to není dobré.

     Ale příroda, to je opravdu balzám. pro tělo i pro duši.

     K tomu jídelníčku našich babiček a dědů by se dalo diskutovat dlouho. Měli v čisté a zdravé, a také v prosté stravě velmi dobrý základ. Taková zelňačka s bramborem, tu i já pamatuji jako vynikající jídlo.

     Dobrý den přeje.

     Venda

 8. ad – Tak co ten pohár, paní, o kterém mluvil Ježíš? Čistit, nečistit?

  Jistěže čistit, pane. Je načase, abyste začal.

  ad – Vegetariánství není cíl, je prostředkem, a to na duchovní cestě velmi nezbytným. Ale nikomu tuto myšlenku nevnucuji.

  Vnucujete, a to velmi agresivním a manipulativním způsobem.
  O duchovně vhodném složení stravy se s Vámi budu bavit, až si ji budete obstarávat sám. Nemám na mysli v Kauflandu, ale pěkně svýma vlastníma rukama, těžit ze země.

  1. Co Vy, paní, o mně víte. Např.,co všechno si vypěstuji, zavařím, nasuším, tedy obstarám sám….. . Jaké znám byliny rostoucí ve volné přírodě, které mi slouží jako potrava.

   Můj článek není zamýšlen primárně až tak o vegetariánství, ale o vztahu lidí ke svým bratrům a sestrám, k živým tvorům.

   Venda

 9. Pro mě je zajímavé především zjištění, jak jsou vegetariáni i „protivegetariáni“ ochotni bojovat za právě ta svá stanoviska. Přitom volba stravy je naprosto osobní individuální záležitost každého člověka a dle mého jakékoliv násilné agitování pro či proti jednomu či druhému fenoménu je možná spíše kontraproduktivní záležitostí.

  1. Pane Anonymní,
   zajisté máte pravdu, je osobní věcí každého, co bude nebo nebude kdo jíst a taky si za to nese plnou zodpovědnost, zrovna tak jako za všechny ostatní volby.
   Problém vidím spíš v tom, že lidi kteří se snaží najít duchovní poznání jsou naváděni na falešné cesty, v tomto případě, že když nebudou jíst maso, stanou se duchovnější, zdravější a lepší lidskou bytostí. Tohle je jednou ze zákeřných taktik negativního stavu. Vždycky se „něco“ z těch nepravd uchytí v lidské mysli a v kombinaci s tím, co přichází z falešné vnitřní mysli to vytváří v tom nejlepším případě pocity nejistoty a viny.

   Duchovnost není o tom, jestli něco dělat nebo nedělat, ale o důvodech proč se něco dělá. Dělat něco pro dobro všech, berouc v úvahu všechny aspekty reality a především tu duchovní je pozitivní. Dělat něco pouze ve vlastním fyzickém zájmu a „nekoukat napravo ani nalevo“ je negativní.
   Když jsme u toho masa a zvířat, vezměme si prérijní indiány a bizony. Měli to „vychytané“ a dokázali zužitkovat celého bizona, pro dobro celého kmene. Byly obrovská stáda při příchodu bledé tváře.
   Co udělala bledá tvář ? Téměř všechny je vystříleli během pár let, kvůli penězům za kůže, z masa si vyřízli jenom svíčkovou. Ostatní tam shnilo. To jen tak naokraj, co je pozitivní a negativní přístup.

   1. Také se domnívám, že když dva dělají totéž, tak to nemusí být, a také není, vždycky totéž.
    Jde o motivy.
    Ovšem přitom dále platí, že nečistými prostředky se nelze dobrat čistých cílů.

    Obecně si myslím, že jednou z největších hrůz společnosti v současnosti je záměrné navádění lidí na falešné cesty (ty, které nejsou v souladu s Boží vůlí). A teď to myslím obecně a nemyslím na žádné vegetariánství apod.
    Mnohdy je velmi těžké všechny falešné cesty dopředu, a to nejen dopředu, ale v průběhu a i poté, odhalit.
    Asi jedinou pomůckou je „po ovoci poznáte je“. Je třeba to ovoce důsledně sledovat.

 10. Písma jsou DUCHOVNÍ:

  1.vegetarián pudový(=živočišný,animální,zvířecí) znamená nepožívá maso.

  2.vegetarián duchovní zamená nepožívá zvířecího,živočišného,animálního sexu a násilí,proměna sexuální energie.

  PS:Důsledky lží tzv.mistrů jsou katastrofální pro celou civilizaci.

 11. Hvězdička napsal: 20.7.2014 (17:00) Důsledky lží tzv.mistrů jsou katastrofální pro celou civilizaci.

  A já dodávám i pro jednotlivé jedince. Ono je totiž opravdu velmi, převelmi těžké přiznat si, že jsem za Mistra považoval podvodníka, který se za něj jen vydával. A ani pro toho, kdo si to přizná a odtrhne se, není jednoduché to poté v sobě zpracovat. Takových samozvaných bylo (a možná i je) i v ČR dost.

  1. Paní Dano, pěkný večer,
   jen jeden dotaz. Vy osobně jste se s tzv.mistrem podvodníkem setkala?

   Nedávno jsem tu dokončil „výlet“ v sérii článků do mystiky.
   V 6.pokračování celkem podrobně definuji Mistra, jeho roli, jeho vlastnosti.

   Zkuste se na to podívat a pokud byste měla zájem, sdělte mi prosím, zda člověk /Mistr je vždy zrozen do formy člověka /, který disponuje uváděnými vlastnostmi a takto koná by byl podle Vás podvodník. Není to otázka, nemusíte odpovídat. Tuším, že nemáte příliš času.

   Již to tu zaznělo – pravý Mistr si nenechává za své služby a pokyny nikdy platit a ani za ně nepřijímá žádný jiný druh materiálních výhod. To je až univerzální zákon – pravý Mistr je vždy soběstačný, nikdy není závislý na svých žácích, ani na veřejné dobročinnosti. Vtěluje se tu do lidského těla s vyšším úkolem, ale jako Syn se o stránku materiálnosti nezajímá.

   Nikdy nestaví na odiv své mistrovství a ani své duchovní schopnosti. Pokud o sobě některý člověk prohlašuje, že dosáhl vysokého duchovního vzestupu, pak již toto tvrzení samo je důkazem, že na duchovní cestě daleko nedošel. Mistra zdobí skromnost, on ví, a to je zásadní rozdíl. Skromnost se týká i samotného života, od stravy až po například bydlení.

   Mistr si nikdy nestěžuje například na to, jak je s ním zacházeno, jak se k němu ostatní chovají. Nezneužívá moci mu dané, aby získal pro sebe jakoukoliv výhodu.
   Mistr nikdy nehledá žádné chyby na ostatních a nikdy o nikom špatně nemluví. Nikdy nepomlouvá ani nevyčítá chyby ostatních. Jeho schopnosti dokáží „přečíst“ každého člověka, ale nezneužívá toho.

   Mistr nikoho nikdy netrestá, ani ty, kteří by mu ubližovali. Život duchovního Mistra se odvíjí podle zákonů Lásky; potrestání nechává zmíněné Negativní síle, která se zabývá spravedlností, karmou a plněním všech přání. Naopak, Mistr nabízí stále pomoc těm, kteří by o ni mohli stát.

   Mistr se nikdy neoddává askezi či nějakému sebetrýznění. Zdůrazňuje styl života, který vede tělo ke zdraví, fyzickému i duševnímu. Mistr nevyhledává žádné formy požitkářství, je to člověk veskrze skromný. Je příkladem vyrovnaného člověka.

   Mistr je vždy ten, kdo dává, nikdy není žebrákem. Navíc velmi rychle pozná, komu a co může či musí dát.

   Mistr nikdy nečiní na veřejnosti zázraky. Může je sice učinit, ale pouze ze závažných důvodů. O svém mistrovství nepřesvědčuje konáním zázraků. To by bylo příliš jednoduché a následovníci by se jen hrnuli. Je to jeden ze zákonů Stvořitele, protože o lid, kteří uvěří jen na základě nadpřirozeného „důkazu“, by Mistr a ani jeho Otec nestál.

   Všichni praví Mistři předávají v podstatě stále stejné učení, ve kterém má jedinečný význam Tvořivá síla Ducha Svatého a spojení s ní, což v nitru člověka zajistí zasvěcení od toho, kdo jí ve své Trojjedinosti sám reprezentuje a poté jím předaná osvědčená technika meditace se svými zákonitostmi, umocněná dodržováním slibů Mistrovi. Nezbytná je oddanost žáka a plná důvěra, a to i za nepříznivých okolností působícího vnějšího světa, kde vládne tzv. spravedlnost, jako princip ovládání Negativní silou. Nauka o síle Zvukového proudu je cestovní doklad, který nám Mistr předává a který nás opravňuje k této Cestě – jedině tento proud Slova, který přináší Jednotu a Harmonii, dokáže adepta dovést do vyšších světů. Odměna žákovi je více než bohatá.

   Venda

   1. Vendo, za sebe jsem Vám již vše napsala. Já opravdu nevnímám a nemyslím si (dvojí proces), že je zde na Zemi vtělen Kristus. Mohou tu být vtěleni „nižší vyslanci“, ale pro mě je směrodatný jen Kristus sám.

    1. Poslední poznámka k tématu. Znám i člověka, který byl zasvěcován vícekrát. Neboť každý další „Mistr“ neuznal to zasvěcení předchozí … myslím, že toto netřeba dále komentovat.

    2. Ad.
     „Znám i člověka, který byl zasvěcován vícekrát. “

     Ale to byla chyba toho člověka, jeho přerostlého ega pro získání pocitu nadřazenosti jeho malého já! Také znám lidi, kteří sbírají tzv.zasvěcení jako trofeje, aby se potom mohli v některých okamžicích před jinými lidmi chlubit svoji, z jejich pohledu tzv. duchovností.

     Venda

    3. Myslím, že jste to nepochopil. Ten člověk, o kterém mluvím, a který je mým přítelem, rozhodně nemá přerostlé ego a absolutně nikomu cizímu se se svými zkušenostmi nechlubí, zásadně vůbec o nich nehovoří. Ale hledal a v procesu hledání prozřel, leč jak se ukázalo, málo, musel prozřít ještě jednou.

     Toto je názorná ukázka toto, že o osobních zkušenostech lidí (ani svých, ale ani jiných konkrétních, ale pouze všeobecně) se nemá příliš psát, protože nikdo druhý neví přesně, jak to bylo, co všechno se událo, a veřejně vynáší nesmyslné soudy.

     Chyba to byla těch, kteří se prohlašovali Mistry, ale nebylo tomu tak. a on tomu ne jen jednou naletěl. V tomto smyslu to jeho chyba byla také, že naletěl. A věřte, že se tím rozhodně nikdy nechlubil a nechlubí a věřím že ani chlubit nebude.

    4. Ale pochopil, mince je v tomto případě stejná na obou stranách.

     Nakonec, překopíroval jsem Vám z mého článku charakteristiku pravého Mistra. Bylo by zajímavé vědět, co by na jednotlivé body řekl Váš dvakráte spálený-zasvěcený přítel. A také ještě, jak jistě víte, karma je karma. Nic se nám, ani jemu, neděje náhodou.

     Ještě z minulého Vašeho příspěvku, kdy jste sdělila :“ Neboť každý další „Mistr“ neuznal to zasvěcení předchozí ….“

     Mimochodem, ve Vašem uváděném konkrétním případě byl již jen jeden další Mistr,druhý, ne každý další. Nepraví mistři na sebe žárlí, jejich ego musí již v počátku tzv.novému žákovi dokázat, že on a jeho učení je tou pravou zárukou duchovního pokroku. Snad se Váš kamarád již nespálí potřetí. Bylo by vcelku logické, když byste Vy a hlavně Váš přítel měli jistotu, když oba mistři byli nepraví, že byste na ně upozornila – samozřejmě se souhlasem Vašeho přítele. Často se tu totiž píše od jiných diskutujících, že někdo svým názorem zavádí zdejšího čtenáře duchovně špatným směrem, že s ním může tak být i manipulováno a že za ně nese ten dotyčný, který sem přišel s nějakou novou myšlenkou či směrem, osobní zodpovědnost. Takové láskyplné upozornění předem – co Vy na to?

     A také mám konkrétní příklad.
     Moje kamarádka byla po dlouhé době přípravy zasvěcena Mistryní paní CHING HAI. Její stránky : http://www.spojenisbohem.cz/ . Ta třeba, v souladu s učeními pravých Mistrů v nich na úvod říká, že od nepaměti / moje poznámka – což značí i před Ježíšem / existuje cesta zpět do Království Božího. Cesta jak poznat Boha. Musíme ale vědět jak, musíme znát někoho,kdo ji již poznal a může nám ji ukázat.

     Po asi dvou rocích praxe poznala učení též současně žijícího Mistra Gurindera Sing Ji / stránky z free wiki např.: http://en.wikipedia.org/wiki/Radha_Soami /. Ač mne řekla, když se dostala k literatuře SANT MATu – nakladatelství VOTOBIA vydalo v ČR čtyři knihy o této duchovní vědě – že se jedná o naprosto stejné učení, nechala se opět po roční přípravě znovu zasvětit. Důvodem bylo jednak to, že se ocitla, byť v Praze, ve vietnamské komunitě – neuměla anglicky a jednak to, že na satsangy /to slovo značí setkání s učením Mistra / mohla jezdit se mnou, protože vzhledem ke svému věku / tehdy ji bylo 66 let – dnes přes sedmdesát / se bála cestovat do Prahy sama. Byla již 3 x v Indii, to jen tak mimochodem a je naprosto spokojená a vyrovnaná.

     Hledající člověk, ať hledá cokoliv, může dojít k cíli i metodou pokusů a omylů. Co jen lidí, znám dvě ženy, které se již vdaly potřetí, jedné to již zase nevyšlo, tuto metodu praktikuje. A opět, ne náhodou.

     Podle mého názoru, člověk potřebuje na duchovní cestě žijícího Mistra. Tak jako potřebuje žijícího lékaře, nenechá se přece operovat kamarádem podle skript 3.ročníku LF. Když čtete pozorně Nový Zákon, najdete tam Ježíšova sdělení – rady – přikázání – v přítomném čase. Ježíš učí své učedníky v době svého a jejich života, obzvláště v evangeliu Jana je to vícekráte zdůrazněno. Z Jeho učení se zachoval zlomek, lépe řečeno, byl dán do evangelií, protože mystická cesta není určena ihned všem. Člověk k ní musí svým životem, jeho narůstající kvalitou, dospět, ne jen chtít. A také jsou Ježíšova slova často ukryta v metaforách, jinotajích, aby k nim neměl leckdo přístup. Pravé učení však předal svým učedníkům. Zástupům Ježíš kázal etické a morální principy, jak se v životě chovat, jak se změnit k lepšímu. Tato změna v chování je prvním stupínkem a předpokladem na cestě dalšího, již duchovního poznání.

     Svůj názor nikomu nevnucuji

     Paní Dano, pochopil jsem Vás dobře. Je mi přes šedesát let a od svých třicíti let hledám tu pravou Cestu. A nyní jsem ji našel v duchovní vědě SANT MAT. Tato Cesta nebere nikomu jeho víru či náboženství. Je otevřená a její vyznavači se stávají lepšími křesťany, muslimy, hinduisty. Proč? Protože je to Cesta s živým Mistrem. Ten nejen mně, ale každému zodpoví jakýkoliv dotaz, své žáky vede úskalími, problémy jiných, vyšších světů, kam s nimi nenásilnou formou, bez lží a pozlátek, vstupuje. Ale to bych odbíhal. Již tak jsem teď jinde, než druhé střípky zamýšlely.

     Pěkný den.

     Venda

    5. Já Vás také pochopila, jen je dle mého na stránkách potřeba vyváženost. Někdo kdo by sem nakoukl, by se mohl domnívat, že to co tu převládá, tedy Vaše příspěvky, je jediná pravda.

     Je to skoro jako u toho vegetariánství. Asi znáte přikázání nepokradeš (tedy ani mínění o člověku, jeho dobrou pověst), a zároveň jistou potřebu varovat ostatní před nějakými jevy, možná i někým konkrétním. Každý si musí zvážit, co z výše uvedeného upřednostní. A navíc jak sám píšete, někdo prostě i to naletění prožít má … dokonce i ten, který o této možnosti ví.
     Já od žádného fyzicky žijícího mistra zasvěcena nebyla, pokud bude někdo, kdo to osobně zažil, chtít o tom psát konkrétní zážitky včetně jmen, je to jeho volba.

    6. ad – Já od žádného fyzicky žijícího mistra zasvěcena nebyla, pokud bude někdo, kdo to osobně zažil, chtít o tom psát konkrétní zážitky včetně jmen, je to jeho volba.
     ___________________

     Paní Dano, opět se odvolám na pana K.Weinfurtera, který píše, že nikdo /žádný člověk/ tzv „zasvěcení“ provést nemůže. Z prosté podstaty věci: „zasvěceni“ můžeme být pouze Duchem svatým, a to probíhá uvnitř nás samých.
     Zasvěcení, osvícení, procitnutí, prozření….to musí poznat každý sám, jestli se „znovuzrodil“. Mistr má pouze pozorovací úlohu, ale nemá tu výkonnou moc.
     Jak mi správně a prozíravě kladl na srdce můj duchovní průvodce: „můžu ti jenom ukázat dveře, projít jimi ale musíš sama“.
     Jinými slovy: Cestu musíme prošlapat sami, nikdo, žádný Mistr to za nikoho neudělá.

    7. Paní Věro, že jste to Vy, tak Vám to prozradím.

     Ad.:…„zasvěceni“ můžeme být pouze Duchem svatým, a to probíhá uvnitř nás samých.

     Mistr pouze žáka spojí s Duchem Svatým. Ostatní je již na něm.

     Venda

    8. ad – Mistr pouze žáka spojí s Duchem Svatým. Ostatní je již na něm.
     _______________________

     Vendo Vendo…..podle Vás je Mistr jakási telefonní ústředna, viďte…..:-)
     Čekejte na spojení, jste v pořadí….:-)

    9. ad.nikdo /žádný člověk/ tzv „zasvěcení“ provést nemůže. Z prosté podstaty věci: „zasvěceni“ můžeme být pouze Duchem svatým, a to probíhá uvnitř nás samých.

     ad.Cestu musíme prošlapat sami, nikdo, žádný Mistr to za nikoho neudělá.
     —————————————————–
     Děkuji,lépe a pravdivěji to vyjádřit ani nelze.

    10. Ještě než odejdu do práce – souhlasím s tím, že za obsah svých příspěvků je člověk zodpovědný. Tedy i za to, pokud říká něco, co není pravda. Já v karmu věřím, takže případný důsledek přijde tak jako tak, i kdyby se mu člověk chtěl vyhnout.
     Vzhledem k tomu, že se zde prezentuje více duchovních směrů, alespoň mně se zdá, že mnohdy i protichůdných, tak je předpoklad, že někdo tu zřejmě pravdu nemá. Proto celkem i chápu, pokud tu na úskalí s tímto spojená někdo obecně upozorňuje, možná že i to je péče, výzva k sebereflexi každého, kdo tu přispívá.

    11. Venda napsal: 21.7.2014 (8:47)

     Bylo by vcelku logické, když byste Vy a hlavně Váš přítel měli jistotu, když oba mistři byli nepraví, že byste na ně upozornila – samozřejmě se souhlasem Vašeho přítele. Často se tu totiž píše od jiných diskutujících, že někdo svým názorem zavádí zdejšího čtenáře duchovně špatným směrem, že s ním může tak být i manipulováno a že za ně nese ten dotyčný, který sem přišel s nějakou novou myšlenkou či směrem, osobní zodpovědnost. Takové láskyplné upozornění předem – co Vy na to?

     Vendo, ráda bych se Vás zeptala na otázku – Vy se domníváte, že když není upozorněno na konkrétní jména, tak samotné vážné upozorňování na samotný fakt a výzvy k bdělosti nejsou láskyplné?
     Domníváte se také, že když člověk dojde k nějakému pro něj nezvratnému závěru, že je směrodaný pro ostatní?
     Znám ku podivu i případy lidí, jimž alespoň dle mého i falešný mistr vyhovuje a nechtějí zkoumat, zda splňuje nějaké znaky mistra. Dle mého je osobní zkoumání a vyhodnocení nezbytné pro každého individuálně.

    12. Paní Dano, díky za Váš vstup.

     Na těchto stránkách vládne svoboda volby. Někdo ji chápe i tak, že druhému jeho názory třeba i odpírá, a to je špatné. Ale pořád je to ta zmíněná svoboda.

     Vřele doporučuji můj článek ke svobodné vůli. Ta vychází třeba i z určité přirozenosti člověka, poznání a mohla by být alespoň tolerována. Zvláště když si uvědomuji, že přece nejsme všichni stejní.
     Odkaz: viz.http://hledani.gnosis.cz/mystika-5-cast-souvislosti-svobodna-vule/

     Píšete, že „Znám ku podivu i případy lidí, jimž alespoň dle mého i falešný mistr vyhovuje a nechtějí zkoumat, zda splňuje nějaké znaky mistra. Dle mého je osobní zkoumání a vyhodnocení nezbytné pro každého individuálně.“

     Přesně tak. Každý může obdržet jen to, na co má, co je mu určeno. Ježíš říká o sklizni, o setbě, o nemožnosti sklízet z bodláčí fíky. I to je poukaz na to, jak jsme na tom každý odlišně.

     Pěkný den.
     Venda

    13. Vendo, na základě Vašeho dodatečného upřesnění ohledně svobodné vůle však chápu původní větu o „takovém láskyplném upozornění“ jako manipulaci.
     Pokud někdo ze svobodné vůle neukázal na někoho prstem (na rozdíl od Vás), je podle mě svérázné napsat, že by to ale bylo takovým láskyplným upozorněním. Vyznívá to, jako že když nejmenoval, nejednal láskyplně.
     Svobodnou vůli ctím, neznamená to však, že se člověk nemůže ohradit. Možná bych se neohrazovala, ale zrovna jsem narazila na to, jak se tu sám snažíte upozorňovat na manipulaci druhých …

    14. Tak ještě jednou, paní Dano.

     Každý může obdržet jen to, na co má, co je mu určeno. Ježíš říká o sklizni, o setbě, o nemožnosti sklízet z bodláčí fíky. I to je poukaz na to, jak jsme na tom každý odlišně.

     Toto jsem Vám již napsal. Mohla jste si z toho vzít třeba to, že člověk prochází setbou, sklizní a že je mu dáno to, co si zaslouží. Ale nemusela. Někomu dá osud mistra falešného, někomu Mistra pravého. Někomu koktavost, plachost před děvčaty, prolhanost, výbojnost, citlivou duši rozlišující násilí a nespravedlnost, nemoc tělesných orgánů nebo duševní labilnost….atd.. Jak můžete hodnotit Vy tu falešnost mistrů a podle čeho, to opravdu nevím. Ale ať je to tak, jak jste napsala. Máte zkušenost zprostředkovanou od přítele, ne vlastní poznání.

     Jsme zde totiž jako duchovní bytosti, které v tělech lidí získávají životní zkušenosti pro svůj růst a návrat své podstaty – duše k Otci. To je jediný cíl života duše tady, vyvázat se z koloběhu tohoto stvoření. Sama to však nezvládne, protože je tu uvězněna ve světě hmoty a také jsou vězením a jeho okovy smysly a mysl, která uspokojuje tu člověčí – v podstatě však živočišnou stránku v materiálnosti života zde. V jediném životě, v tom, v kterém právě žijeme, Vy v těle jako Dana, já jako Václav, můžeme, ale nemusíme, napojit se na věčný proud vědomí a pomoci naši duši rozetnout ten uzel, který ji tu z Vůle Otce přivázal. A v pokoře a v poznání budovat si tak poklad v nebesích, u Otce. Ale ani s tím nemusít v žádném písmenku souhlasit. Naše tělo je však výtvorem této části stvoření, zůstane tu, zemře, promění se. Asi fakt, nebo ne? Co zůstane věčně je tvořivý proud vědomí Ducha svatého a v případě našeho úspěchu pro spásu duše, našeho obrácení se k pokání či kohokoliv jiného, dojde k naplnění Mistrových slov – „Já jsem ta cesta, pravda i život. Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne.“ A s vědomým přičiněním Vás, Dany nebo mojí, Václava, dostaneme život věčný, jako návrat k Otci. Proč takový úvod s kterým vůbec nemusíte souhlasit.

     Jeden z pohledů, který tu také přichází v úvahu z mých již tříletých zkušeností má kořeny a důležité místo v tom, že zdejší návštěvníci těchto stránek, kteří ale diskutují, vyznávají různé víry, učení, nauky. Mluví zde o nich, obhajují je. A někdo může jejich snahy o poskytování získaných informací, o sdělení svého postoje a uvedení názorů na často široké spektrum duchovních otázek pokládat a označit za manipulaci. Děje se tak nebo neděje, opět je na svobodném posouzení.

     Podle mne je to ale diskuze. Neměl by se sem přinášet pohled na diskuzi a říkat o ní, že je to nástroj manipulace. Vždyť to, že s někým v něčem nesouhlasím a že mu /jí/ sdělím svůj názor přece neznamená, že s někým manipuluji. Pak je tu přece jako pojistka svobodná vůle každého z nás.

     Uvedu naprosto konkrétní případ. O falešných mistrech jste přivedla diskuzi pod článek pana Šupy „Pravá víra“. Poté, až se téma vyčerpalo jste ho přinesla i sem, pod článek jiného tématu. Mohl bych říci, že se chcete jen dále o tomto tématu bavit prostřednictvím diskuze a nebo by to šlo nazvat stálým pokusem o manipulaci, tedy manipulativního vedení diskuze z Vaší strany? To posuďte sama. Ať tak či onak, byla by to Vaše svobodná volba.

     Vy, paní Dano jste sem sice do diskuze pod mým článkem „druhé střípky“ vstoupila 15.7. s informacemi a zkušenostmi, které jste získala k tomuto, článkem nastolenému tématu – konzum, zabíjení zvířat, vegetariánství – a to jsem si velmi cenil. Pak jste se na pár dní od svého jediného příspěvku k tématu odmlčela a 20.7. přinesla sem „vyhaslé“, tedy již oddiskutované téma, které skončilo pod článkem pana Šupy.

     Proč s námi tak manipulujete a nosíte pod prázdninové téma druhých střípků, které nastolily zcela jiné téma, tento svůj námět. Mohlo by jít o manipulaci a nebo jen nějaké Vaše zviditelnění? Neumím posoudit. Možná se tím chcete jen bavit. to nevím.

     Ale já na Vás zareagoval. Dnes však za sebe končím toto téma falešných, pravých mistrů a Mistrů. není pro mne přínosem. Vy, jak jsem vyrozuměl jste nepoznala žádného mistra nebo Mistra, o falešných mistrech máte zprostředkované informace z druhé ruky. Máte ale Ježíše, a to je nádherné a naprosto v pořádku. I já, a právě z pohledu univerzálního učení SANT MAT, Ježíšovo učení uznávám a mám ho rád a mám v něj pevnou víru. Čerpám z něho, protože je univerzální pravdou, protože mi přináší to, jak docílit Jednoty, Harmonie a Řádu v životě. Obzvláště v rovině etiky a morálky, které jsou pro první kroky tak důležité – ostatně Ježíš to mnohokráte zdůrazňoval.

     Není tu mnoho prostoru, ale kdybyste tu byla déle a četla příspěvky, např.pana Staňka, dozvěděla byste se jeho informaci o tzv.strážci prahu. Jinými slovy, o síle, která má jediný úkol. Držet duše v tomto stvoření, a to mnoha zákony, které pro toto stvoření dal Bůh. Tato síla je dána Bohem. Spravedlivě posuzuje čas, karmu a v našem světě je rozhodující. Duše, chce-li se vymanit z této temné části stvoření, musí překonat tu rozhodující překážku. Musí být čistá pro Slovo, musí poznat cele Ducha svatého v sobě, jako princip, který ji udržuje jako Světlo člověka. Ježíš a další Mistři znají a označeným duším / lidem / sdělují, jak se z nadvlády tohoto správce stvoření vymanit. Jako Synové, vtělení Ducha svatého sem neustále přicházejí a jejich úkolem je ve „své správě“ převést tohoto připraveného žáka – duši, přes bránu smrti, přes práh strážce. Tak, jako žil Ježíš, jeho podstata Syna jako vtělené Slovo v těle člověka, protože jedině v tomto těle mohl své žáky vést po cestě, žijí stále, žili před Ježíšem a žijí i v dnešní době Mistři, kteří této Cestě učí. Že není určena pro každého není můj výmysl. Ale opět nemusíte souhlasit. Jedině přes Syna můžeme Otce poznat. Ježíš říká „Kdybyste znali mne, znali byste i mého Otce“ V astrálním světě, nejnižší duchovní oblasti, plně pod vládou správce času, smrti a karmy, je takových nástrah, že samotná duše,byť by se tam dostala, tak bez vedení Mistra, nimi neprojde. A Ježíš říká – “ V onen den poznáte, že já jsem ve svém Otci, vy ve mně a já ve vás“. Kdy to je, ten onen den? Tehdy, až Mistra poznám tváří v tvář ve svém nitru. Setkám se s jeho božskou formou vtěleného Slova, Ducha svatého. A k tomu, aby k tomuto nádhernému aktu došlo je potřeba žijící Mistr, který nás zasvětí, chcete-li pokřtí Duchem svatým, spojí nás v našem nitru s Jeho podstatou. A pak je to individuální cesta, kde musím konat tak, jak Mistr, i ve svém čase Ježíš nebo i v jiném čase Krišna, říkal svým učedníkům. Je to Cesta těžká, s pokorou, pevnou vírou, láskou, spravedlivým přístupem k životu. A z Janova evangelia doporučuji přečíst z kapitoly šesté verše 51,53,54,56 a 57. Tam je to vše jasné. Ale nemusíte s ničím, co jsem napsal souhlasit. Opět zdůrazňuji, že co člověk, to téměř jiný názor. I naše duchovní cesty se liší, byť u Boha se setkávají.

     Proč tak obsáhle? Protože Vy jste sem přinesla Vaše drobné věty o falešných mistrech svého přítele. Neřeknete, v čem jsou falešné, kolik mistrů a proč se ukázali být jako falešní. Jen mlžíte, nahazujete udičku své manipulace v tématu, které bych za jistých okolností pod tímto článkem neuznával.

     Přeji Vám upřímně co nejvíce otevřenou cestu do Vašeho nitra. Pozor však na toho Zlého, kterého mnoha jmény pojmenovává i Ježíš Kristus a který je stále na pozoru, aby mu duše odsud neunikla. Proč ji tu potřebuje? Ale to Vy asi víte a nebudu již zdržovat.

     Dobrou noc.

     Venda

    15. Zasvěcený ani následně zasvěcující nevnímali, či nevěřili zasvěcení, bludný kruh. Za kolik že ano?

    16. No budete se divit. Pokud vím, tak naprosto zadarmo a „Mistr“ se dlouhodobě tvářil, že zmíněná kritéria splňuje. A je možné, že ještě tváří.
     Myslím, že nikdo nepochybuje, že jsou jedinci, kteří se za falešné mistry vydávají, koneckonců na falešné proroky je upozorněno již dávno. Neberte si to tedy nikdo osobně.

    17. Pak je celá další řada možností.
     – „Mistr“ si pouze myslel, že je Mistr, ale Mistr nebyl.
     – „Mistr“ se pouze tvářil, že je Mistr, ale věděl, že Mistr není
     – „Mistr“ se nemyslel, že je Mistr a přec Mistrem byl, či je.
     – atd., atd.

     A také důvodů jeho chování a činů může být celá řada.
     Jde o to, co se stane s oním zasvěcovaným, jak to zvládne. :-)

    18. Logicky – pokud je Kristus živ, je možné, že je tady a teď vtělen. Nebo také ne.
     Doplněno vnímáním – to bych si nechala pro sebe, ale doplňuje to logickou dedukci :-)Tedy celek je uzavřen. Pak se jednou opět otevře, kruh se uvolní.

    19. Matko, Vaše dva malé příspěvky jdou k jádru věci.
     Moc za ně děkuji.

     Až se vrátím z práce na úklidu bytu, zareaguji více.

     Obdivuji Váš smysl pro stručnost, ve ktzeré trefíte hřebíček na hlavičku.

     Venda

  2. „Vím o tvých skutcích, o tvém úsilí i tvé vytrvalosti; vím, že nemůžeš snést ty, kdo jsou zlí, a vyzkoušel jsi ty, kdo se vydávají za apoštoly, ale NEJSOU, a shledal jsi, že jsou LHÁŘI…“

   “ Srovnejte mne s někým a povězte mi, komu se podobám. Šimon Petr mu řekl: Podobáš se spravedlivému andělovi. Matouš mu řekl: Podobáš se moudrému filozofovi. Tomáš mu řekl: Mistře, má ústa nemohou vyjádřit, komu se podobáš. Ježíš řekl: NEJSEM TVŮJ MISTR, neboť ty jsi pil z tryskajícího pramene, který jsem já sám odměřil a opojil ses. A vzal ho, poodešel a řekl mu tři slova. Když Tomáš přišel ke svým společníkům, ptali se ho: Co ti Ježíš řekl? Tomáš jim odpověděl: Když vám řeknu jedno ze slov, která mi pověděl, vezmete kameny a hodíte je po mě, oheň vyšlehne z těch kamenů a spálí vás.“
   ————–
   “ Dávejte pozor na Živého, dokud žijete, abyste nezemřeli a chtěli ho pak vidět, ale už byste nemohli.“

   „Andělé přijdou s proroky a dají vám to, co je vaše. A vy sami jim dáte to, co máte ve své ruce.
   Říkejte si: Kdy přijdou, aby si vzali to, co je jejich?“

 12. Co se týče různých Guru a Mistrů, platí jako vždy, nelze šmahem všechny odsoudit. Poznat však
  toho pravého posla je téměř nadlidský úkol. Nějací zde určitě jsou. Většina jsou podvodníci, inkarnovaní z negativního stavu.
  Dávám odkaz na jejich metody, je užitečné je znát, neboť tyto metody se rozšiřují do všech oblastí lidského života.

  http://afinabul.blog.cz/1404/techniky-presvedcovani-a-vymyvani-mozku

 13. ad – Pro paní Věru.

  Hmmm……. .

  Nemáte zač.

  Venda
  __________________________________

  Vendo, kdysi jsem Vám napsala: vyměňte Mistra.
  Nyní beru zpět…..ono je to jedno…kde nic není, ani smrt nebere.
  Vendo, vzpamatujte se…žádný „Mistr“ nemůže nikoho SPOJIT s Duchem svatým. To je opravdu práce jenom těch Dvou, kteří se stanou Jedním.
  PS – probuďte se…..:-)

  PPS – jedna poznámka zadarmo: Vendo, už jste tady dostal darem tolik, a přesto stále melete tu svoji, marně hledáte svůj ztracený aluminiový klíček…
  http://www.youtube.com/watch?v=RIGIs5zRqy4

 14. Venda napsal: 23.7.2014 (19:00) Proč s námi tak manipulujete a nosíte pod prázdninové téma druhých střípků, které nastolily zcela jiné téma, tento svůj námět. Mohlo by jít o manipulaci a nebo jen nějaké Vaše zviditelnění?

  Promiňte Vendo, neměla jsem sílu (a ani chuť) číst Váš příspěvek kvůli jeho délce celý, nemohu tedy reagovat na vše, pokud jste mi snad opět kladl nějaké dotazy. Váš vstup příliš odbíhal k mnoha různým tématům i z různých jiných článků. (vy jste to v tomto případě za manipulaci nepovažoval?)

  Já vnímala Vaši manipulaci vůči sobě. Přečetla jsem si, že Vy naopak mou vůči Vám. No nedá se nic dělat. Pokud zde budu vnímat manipulaci, zřejmě se ozvu, Vy tak také činíte. Toť vše. Protože jste výrazně psavý, tak případně odpovězte na otázku Vy, proč zde manipulujete se čtenáři Vy? Já si to o sobě nemyslím, respektive není to v žádném případě můj záměr.
  O tématu falešných mistrů jsem psala v reakci na Hvězdičku, která se zmínila o katastrofálních důsledcích lží tzv. Mistrů, a to pro celou civilizaci. Téma jsem pod tento článek tedy nevnesla jako první, ale reagovala jsem na závěr předchozího příspěvku Hvězdičky, můžete se přesvědčit. Jen místo civilizace jsem se zaměřila na jednotlivce. Poté jste reagoval Vy a téma rozvíjel a začal mi klást konkrétní otázky. Já bych zde bez nich sama dále téma nerozvíjela. Pokud někdo reaguje na můj vstup, navíc mi klade otázky, tak já většinou reaguji také. Pokud nechcete, aby druhý již reagoval, tak je rozhodně dobré mu žádné otázky neklást. Navíc v případě, když člověk vychází jen z konkrétního diskusního vstupu, se ztrácí souvislost s konkrétním článkem, navíc Vaše články jsou provázány mnoha souvislostmi, proto se v podstatě diskuse prolíná a jak jsem si všimla, tak je tomu občas i u dalších účastníků. Pokud se Vám však reakce na toto prolínání jeví mou manipulací, nic s tím neudělám. Spíš se jen divím, proč to tak pojímáte (že snad připomínka k tématu z vedlejšího článku je manipulace). Je to ale Vaše věc. Z mého pohledu nevysíláte vůči ostatním vstřícný postoj, ale fakt je ten, že není nutností si toho všímat. Je to ale škoda, neboť vstřícnost by obecně autorovi článků rozhodně slušela a zasvěcenci ještě více.

  A jinak máte pravdu, s řadou věcí, které opakovaně prezentujete, nesouhlasím, ale jak jste psal, mělo by to být jedno mně i Vám.

  Vyzval jste mě, abych po dohodě s mým partnerem napsala s jeho souhlasem jeho vzkaz ohledně falešných mistrů a jeho poznatků. Sdělil mi toto:

  „POKUD JE VČELA MIMO LOTOSOVÝ KVĚT, BZUČÍC HO OBLETUJE. KDYŽ SE DOSTANE DOVNITŘ, PIJE TIŠE ŠŤÁVU. POKUD SE ČLOVĚK HÁDÁ A DISKUTUJE O NAUKÁCH A DOGMATECH, DOSUD NEOCHUTNAL NEKTARU PRAVÉ VÍRY. OCHUTNÁ-LI, ÚPLNĚ UMLKÁ.“

  1. „….OCHUTNÁ-LI, ÚPLNĚ UMLKÁ….“
   Ale kdepak, živá hybná nehybná síla se z něj stává…. A život je pohyb, tedy neumlká :-)

  2. K něčemu jsem potřeboval, paní Dano, v diskuzi s Vámi dojít. A podařilo se mi to. Díky.

   Nebýt mocného Říma, kdo ví, jak by se učení Ježíše dostalo mezi lid. Nebýt státní moci, která v něm poznala nástroj k naprosto novému ovládání mas lidí. Z historie od cca 7.století je to patrné. Z učení lásky k Bohu, ke stvoření, k Duchu svatému, k bližnímu svému, k Synu Boha, se stalo něco, co stálo život miliony lidí, mučení a násilí.

   Ježíšovo učení uznává mnoho lidí, křesťanství má miliardy současných následovníků, ale kdo rozumí mystice Ježíše a kdo jeho etikou a morálkou žije?

   Jak jsme Vám sdělil, jeho učení není v žádném rozporu s významnými mystiky před ním i po něm.

   Namátkou / bez nároku na časovou posloupnost / :

   Konfucius , Lao-ć, Zarathuštra, Gótma Buddha, Kršna, Dionýsios, Pataňdžali, Abrahám, Izák, Jakób, Mojžíš, Orfeus, Sokrates, Platón, Pythagoras, Aristotelés, Henoch, Daniel, Jan Křitel, Ježíš Kristus, Pavel, Sextus, Mani, Plotinos, sv.Benedikt z Nurzie,Hermes Trismegistos, sv.Augustin, Hierokles, Mohamed, Jakub Böhme, M.Eckhart, Hermann Joseph,Hafíz, Angela de Foligno,Šams-i Tabríz, maulví Rúmí, T.Kempenský, František z Assisi, Dante Alighieri,Ruysbroeck, Kabír Sáhib, Paltu Sáhib, Mistr Jan Hus, sv.Jan z Kříže, Marina de Ascobar,sv.Ignác z Loyoly, Fárid, guru Nának, Tereza z Avily, W.Law, J.A.Komenský, Molinos, F.S.Bianchi, H.P.Blavatská, Kerning, J.Lorber, L.N.Tolstoj, Mahariši, Rudolf Steiner, Gándhí, M.Naimy, Rámakrišna, Vivékánanda, Aurobind Ghose, M.B.Eddyová, Abdrushin, Gítánanda Giri, K.Weifurter, D.Andrejev, K.Minařík, E.Tomáš…. .

   Všichni mají své následovníky. Kdyby se učení a poznání kohokoliv z nich chopila silná státní moc a násilím přinutila lidi k jeho přijetí, mohlo by být náboženství i dnes jiné. Jsou však jiná a jsou i silná s mnoha následovníky. Mají však základ v mysticcké cestě stejný.

   Jen se stále nedaří, aby vůdcové, myšleno světští, pochopili, že nesnášenlivostí, rozbroji a válkami, i ve jménu svých náboženských zakladatelů, nedosáhnou ani Jednoty, ani Harmonie, ani Řádu.

   Uznávám každý směr, který vyznává dobro a lásku, jako hlavní atribut, úctu k životu všech jeho forem, jehož nebyl a nikdy nebude člověk pánem, cestu poznání sebe sama.

   Mnoho, ne-li vše, souvisí se vším.

   Děkuji i proto tímto Vašemu příteli, lépe nyní druhovi, a přeji mu, aby již potřetí nenaletěl podvodníkovi. Vše, co máme napsáno v knize života však je potřeba prožít a vše je k něčemu. Nic tu není zbytečné, vše má svůj účel.

   Vaše varování před možnými falešnými tzv.mistry bylo namístě. Po ovoci poznáte je – a aby k tomu došlo, musí se to ovoce nejprve prohlédnout, jestli není červivé, nahnilé, či jinak na povrchu vykazující třeba i nedozrálost a chci-li ho potom blíže poznat, i nakonec ochutnat. Pokud splňuje, byť jen lidské nároky toho, kdo hledá a rozlišuje, je každého věcí, pro co se rozhodne.

   Diskutéři tady si chválí každý to svoje, zrovna jako liška svůj ocas. Při skutečném hledání Světla, která nás může přitáhnout na Cestu je projevem určité netolerance hanět jakékoliv duchovní vůdce, nota bene žijící, s kterými nemám, či někdo jiný nemá, žádné zkušenosti /viz. to ovoce /.

   Mějte se hezky.

   Venda

 15. Venda napsal: 23.7.2014 (19:00) Tak ještě jednou …, ale nejen toto.

  Zajímavé, i z jiných webů se potvrzuje, že se neútočí na vstupy typu „ústřely a úlety“, podivné a podezřelé nové nauky, většinou ani na „trolly“ vstupující s ironickými a cimrmanologickými a i nesouvisejícími připomínkami, „tapetáře“, ale na ty jedince, kteří se naopak snaží prezentovat své vlastní postřehy a názory k tématu, které však někomu nevyhovují, protože zcela neodpovídají těm jeho. Cítí se jimi většinou ohrožen. Pravdu, pokud je opravdu Pravdou přece ale nemůže nic ohrozit, o Pravdu si člověk může ale rozbít hlavu. Jeví se nám tedy zbytečné, útočit na „konkurenta“ a svérázně ho poučovat.
  Případné reakce nás zajímají, včetně těch, které by byly typu „toto sem tématicky nepatří“. :-)

  1. Správně tak mě dochází co to tu paní Věra nacvičuje „chce spasit svět“.

   1. Ale kdepak, Matrixi, svět nikdo nespasí, žádný prorok to nedokázal, natož Věra. Zkus to tentokrát jinak, nepřidávej se k vřeštícím popletům. Konkrétně Tebe vnímám jako jednoho z mála, kteří se dokážou dobře orientovat v Bibli, máš cit pro biblický jazyk. Kdysi jsem Tě poprosila o dialog o něčem, s čím jsem potřebovala pomoct, odmítl jsi, mrzelo mě to, asi bych to už neudělala, vím, že mě „nemusíš“, ale na mém vztahu k Tobě to nic nemění. Zvol neutralitu, věř, že to tak bude v pořádku.

  2. Skupino „skrytě“ působících psychologů, jmenovitě P.P.

   Nemám rád anonymní označení diskutujících, ač vím, že když jsem se tu zaregistroval jako Václav Žáček /Venda/, může to být pro někoho zrovna takový anonym, jako je LM či skupina „skrytě“ působících psychologů, jmenovitě P.P..

   Nicméně, rozumím vám / proto malé písmeno v, že oslovuji skupinu / a dále vás budu oslovovat jako „skupino“, což mi připomíná skvělé vystoupení herce z Divadla Na provázku z jednoho filmu V.Chytilové s Bolkem Polívkou. „Ty skupino…“

   Skupino, chápu vás, a pokud dobře, mohl bych obzvláště poděkovat za tu pasáž k Pravdě. I mně se jeví již leccos zbytečné, ale pokud moje vstupy, články i diskuzi beru jako sévu svému Mistru, a mám-li ji vykonávat dobře, budu se, pokud to tak ještě má být,vždy nějak v rámci mých možností odpovídat, sdělovat svůj názor, a to i při vědomí, že mnou svobodně přijaté učení je pro někoho až tak nepřijatelné, že ke mně používá až vulgarity.

   Myslím, že mám ještě dvě tři zásadní témata, která mohou něco říci / ne tzv.střípky pro prázdninové rozjímání…./ a pak již nebudu autorem a stanu se možná občasným návštěvníkem těchto stránek s vcelku nepatrnými glosami.

   Ač jste anonymní skupina, řeknu vám na závěr, že tyto stránky si u mne získaly určitou oblibu. Nechodím na jiné.

   Pokud máte, skupino, nějaké konkrétní otázky, rád zodpovím, obzvláště, budou-li se týkat obsahu mých drobných článků.

   Díky za příspěvek.

   Pěkný den.
   Venda

   1. ad: pokud moje vstupy, články i diskuzi beru jako sévu svému Mistru

    Séva nestojí nikdy na žádných „pokud“, tedy na hypotézách, domněnkách, iluzích, subjektivních představách, na sračkách a hovnech všeho druhu…

    1. Pane Honzo, z Vašeho souvětí o sévě jednoznačně vyplývá, že nic o tomto fenoménu nevíte. Ale, a to je pro Vás pozitivní zpráva, můžete žít dále s tím svým pomyšlením, že víte.

     Venda

   2. ad – a to i při vědomí, že mnou svobodně přijaté učení je pro někoho až tak nepřijatelné, že ke mně používá až vulgarity.
    ___________________

    Lžete. Co se týká mojí maličkosti, tak mně je Vaše učení úplně ukradené, lhostejné, neutrální přístup. Potíž je v tom, že VY toto učení velmi arogantně-manipulativním způsobem vnucujete jiným, kterým je tato cesta cizí, nepřirozená. Každý není vnitřně naladěný na indickou hatmatilku. Že se nerozpakujete položit jako úlitbu Vašemu učení ani urážky a lež, to je Vaše vizitka. To, že jste osel, jste během dneška definitivně potvrdil.
    Mohl jste z toho vyjít se ctí, mohl jste říct – posral jsem to, nezlob se, jsem taky jen chybující člověk a tohle jsem nezvlád. Ale to ne – Vy mi začnete vyhrožovat mazáním příspěvků kvůli „vulgaritám“. Nedávno jste primitivní, skutečné vulgarity jiného pána Anonyma označil jako INSPIRATIVNÍ.
    No nic….:-))
    Tak si to Vendo hezky zkopírujte, zapište, uložte do složky „věra z vysočiny“ jako správný (duchovní) konfident a za rok mi to přijďte omlátit o hlavu.
    :-))

    1. Ano, učení, které jsem přijal, Vám je ukradené, lhostejné, neutrální přístup.
     Tak jako televize, pustíte, nelíbí, vypnete. Když to o nějakém programu zjistíte již jistě, tak ho ani nepouštíte. Takže zjistíte to o Žáčkovi, nečtete, nediskutujete.

     Já tu nemanipuluji. Sděluji poznání, které mohu sdělovat. A naopak, necítím, že by těch pár diskutujících přede mnou „utíkalo“. Jestli Vás něco uráží, řekněte mi to, jestli je to ode mne, vysvětlím, pokud to bude urážka, omluvím se a poprosím o odpuštění. Nejsem si vědom, že bych Vás nebo kohokoliv chtěl urazit. Hatmatilka, narážíte-li na sanskrt, je to jako latina pro lékaře. Univerzální odborný jazyk. Tedy tam, kde ho lidé přijmou. Tam, kde ne, se pak musí pracně domlouvat na vysvětlování pojmů. Nemohu za to, že indická společnost a kultura tu byla cca 4 tisíce roků před českou.

     Ten pan anonymní, tuším že Slovák, používal vulgární slova v textu, nenazýval vulgárně nijak účastníky diskuze. Když napíšete, že je tma jako v prdeli, je to přijatelnější jako přirovnání. A to právě u něho tak nějak bylo.

     Kdybych věděl, kde bydlíte, paní Věro, tak bych přijel osobně Vám podat ruku a vyjasnit si náš vztah. Třeba jste jinak velmi krásná a milá žena.

     Venda

    2. ad – Nemohu za to, že indická společnost a kultura tu byla cca 4 tisíce roků před českou.
     ___________________________________________

     Jak je možné, že země, kolébka duchovních věd, končí takhle?
     http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/343206-v-indii-nasli-dalsi-divku-obesenou-na-strome.html

     To mi hlava prostě nepobere, jak je to možné, jak je možné že tak podrobně propracované kulturní společenství se dostane do takovýchhle konců? To už horší být nemůže, to je finále, konečná. Jak se s tímhle vůbec dá žít? Co se to s těmi chlapy stalo ???

    3. Paní Věro, zdravím.

     Ad.
     Jak je možné, že země, kolébka duchovních věd, končí takhle?

     Já nikde neříkám, že Indie je kolébkou duchovních věd. Opět malá ukázka, jak lze jemně manipulovat. Napsal jsem, že „Nemohu za to, že indická společnost a kultura tu byla cca 4 tisíce roků před českou.“ A to je fakt, ne?

     Dnes je na Novinkách toto od nás :
     Za znásilnění sedmiletého chlapce dostal muž sedm let vězení.

     Kdyby se týdně staly v Indie tři tyto události podobného charakteru a u nás jen jedna, tak je to vůči počtům obyvatel takto :
     Indie – miliarda a 100 milionů; 3 : 11.000.000 = 0,000000272%

     V ČR 10.000.000 obyvatel a 1 případ = 1 : 100.000=0,00001%

     Když to podělíte, je u nás zhruba 36 x větší zločinost ?

     A zdaleka ani u nás, ani v Evropě, nejsme ještě u těch konců.

     Venda

    4. ad – Já nikde neříkám, že Indie je kolébkou duchovních věd. Opět malá ukázka, jak lze jemně manipulovat. Napsal jsem, že „Nemohu za to, že indická společnost a kultura tu byla cca 4 tisíce roků před českou.“ A to je fakt, ne?
     __________________________

     Vendo, já někde naznačuji, že to říkáte Vy? Už mě to Vaše sebestředné podezíravé trapné kličkování fakt nebaví.
     Říkám to JÁ, buďte tedy tak laskavý a vnímejte prosím bez falešných předpokladů, co píšu. Váš problém je, že takřka za každým vidíte manipulátora, a přitom jste jím sám.
     Ten můj komentář byl povzdechem, kam dokráčela kolébka duchovního bohatství naší civilizace. Zřejmě jste jeho obsah vůbec nepochopil.
     Naše civilizace se nachází ve stavu, kdy skupiny dospělých mužů znásilňují, mučí a vraždí děti pro uspokojení svého libida. Podle mě se tahle kultura nachází na konečné. To je všechno co jsem chtěla říct a taky je to naposled, co se s Vámi pouštím do vstřícné debaty.

    5. Tak já jsem dnes ráno napsal v příspěvku :

     Nemohu za to, že indická společnost a kultura tu byla cca 4 tisíce roků před českou.

     Vy, paní Věro bezprostředně pod tento příspěvek zareagujete celkem návaznými větami, citujete novinky.cz a hrůzu s násilím v Indii a ještě mne znovu citujete:

     Věra 25.7.2014 (9:05)
     ad – Nemohu za to, že indická společnost a kultura tu byla cca 4 tisíce roků před českou.
     ___________________________________________

     Jak je možné, že země, kolébka duchovních věd, končí takhle?
     http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/343206-v-indii-nasli-dalsi-divku-obesenou-na-strome.html

     To mi hlava prostě nepobere, jak je to možné, jak je možné že tak podrobně propracované kulturní společenství se dostane do takovýchhle konců? To už horší být nemůže, to je finále, konečná. Jak se s tímhle vůbec dá žít? Co se to s těmi chlapy stalo ???

     – – – – –

     A já napíšu, že nikde neříkám, že Indie je kolébkou duchovních věd.

     A Vy teď honem tvrdíte, že jste to myslela na celou civilizaci. I vy jedna malá a rozkošná, že Vy jste posnídala misku vtipné kaše – AD: „Ten můj komentář byl povzdechem, kam dokráčela kolébka duchovního bohatství naší civilizace.“ Kolébka jako celá naše planeta.

     Hhhhhhhhhmmmmmmm. Vaše některé slovní projevy mne móóóc chutnají. Rozesmála jste mně. Asi víte, že se směji rád. Díky.

     Venda

    6. ad – A Vy teď honem tvrdíte, že jste to myslela na celou civilizaci.
     ______________________

     Vy jste skutečně mimořádný tupec, Vendo.
     Napsala jsem:
     „Ten můj komentář byl povzdechem, kam dokráčela kolébka duchovního bohatství naší civilizace.“

     Tohle – „Kolébka jako celá naše planeta.“ je Vaše nesmyslná interpretace a manipulativní manévr, nechápu jak a z čeho jste to vyvodil.

     ad – I vy jedna malá a rozkošná,

     Tímhle pedofilním žvatláním si příliš na respektu nepřidáváte.

     ad – Hhhhhhhhhmmmmmmm. Vaše některé slovní projevy mne móóóc chutnají. Rozesmála jste mně. Asi víte, že se směji rád. Díky.

     Smích psychopata, ze kterého až mrazí. Jak si můžete věřit, že chápete smysl učení Sant Matu, když zde opakovaně prokazujete neschopnost porozumět jednoduchým sdělením v několikavětných příspěvcích? Popravdě, člověka s tak dlouhým vedením jsem dlouho nepotkala. Jste totálně mimo, téměř v každé reakci. Mně to je fuk a jedno, za blba jste tady Vy, takže klidně pokračujte.

     PS nezapomeňte si můj příspěvek uložit.

    7. Paní Věro, mne to od Vás nevadí, jak mne nazýváte, poslužte si, když Vám to dělá radost. Nechci, abyste urážela pod mými články jiné lidi. Ale podívejte se do zrcadla, do svých očí a řekněte si „Tak tahle malá lež se ti Věruško nepovedla“.

     Nechci hodnotit Vás, ženu, ale podívejte se na to ještě jednou, bez předsudků, bez zaujatosti:

     Opakuji – napsal jsem v jednom předchozím příspěvku mj. i větu, která se týkala Indie a která zněla „Nemohu za to, že indická společnost a kultura tu byla cca 4 tisíce roků před českou.“

     A Vy jste opravdu bezprostředně ihned pod tímto příspěvkem s touto větou zareagovala, navíc jste ještě tuto větu, kde je jednoznačně napsáno, že se to týká indické společnosti znovu zkopírovala a dodala odkaz na hrůznou informaci z http://www.novinky.cz, opět se týkající aktuality z Indie.

     Podívejte se pro osvěžení Vaší paměti – znovu ten Váš příspěvek kopíruji : Věra 25.7.2014 (9:05) “ Nemohu za to, že indická společnost a kultura tu byla cca 4 tisíce roků před českou.“ __________________________________________

     A pod Vaší čarou, která podtrhuje moje nekontroverzní sdělení faktu o dřívější existenci indické společnosti než české, pokračujete :

     „Jak je možné, že země, / všimněte si, ne Země, jako planeta a společnosti na ní !! / kolébka duchovních věd, končí takhle? / POZOR – jedna kolébka! – a pro údernost toho jejího konce z Vašeho pohledu přidáváte odkaz na aktuální násilí v Indii – proč ne třeba v Austrálii, Peru nebo v Kanadě?/ http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/343206-v-indii-nasli-dalsi-divku-obesenou-na-strome.html

     A s citovým podbarvením uvádíte dál : „To mi hlava prostě nepobere, jak je to možné, jak je možné že tak podrobně propracované kulturní společenství se dostane do takovýchhle konců?“

     Píšete v jednotném čísle = jedno „podrobně propracované kulturní společenství“ a ty konce se určitě vztahují na Vámi doložené násilí na indickém děvčátku !!

     Nevadí mi, že se z toho v letních měsících snažíte vybruslit, ale, proč nepřiznat, a vše tomu nasvědčuje, že jste to myslela k Indii?

     Paní Věro, přiznejme si to oba, podstatná je pravda, i taková malá. Ale, především Vy voláte po tom, aby tu diskutující nemanipulovali. Opravdu jsem nikde nenapsal, že Indie je kolébkou duchovních věd, což jste mi podsunula !

     Ještě jednou Vás cituji :

     „Jak je možné, že země, kolébka duchovních věd, končí takhle?
     http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/343206-v-indii-nasli-dalsi-divku-obesenou-na-strome.html

     Znáte-li nějakou paní nebo pana učitele, které učí děti na základní škole jazyk český, sloh, zkuste mu předložit bez předchozího ovlivnění tuto Vaši větu a zeptejte se jí/ho, kterou zemi jako kolébku duchovních věd si z předchozího Vašeho okopírovaného sdělení představuje!

     Tak to je vše.

     Pro pana Honzu. Od šesti ráno, opravdu kouzelné jitro, jsem sklízel po protahovacím cvičení léčivky – vrbovka, šalvěj, kvetoucí máta a meduňka.

     Pěkný den přeji všem.

     Venda

    8. Myslím si, že i když nějaká geografická oblast je v určité době kolébkou a vrcholem duchovním věd (i kolébkou a vrcholem něčeho jiného), nemá to zaručeno napořád. Úpadek, či stagnace může přijít vždy a všude – a také přichází, jak potvrzuje historie, ale i současnost. Právě proto se vše vyvíjí v koloběhu. Co se neobrodí, zanikne.

    9. ad – Myslím si, že i když nějaká geografická oblast je v určité době kolébkou a vrcholem duchovním věd (i kolébkou a vrcholem něčeho jiného), nemá to zaručeno napořád.
     _________________________________

     To určitě nemá, ale mě šokuje ta linie, po které se ten úpadek projevuje. Napadá mě, jestli někdy byla realizovaná studie, která by prokazovala souvislost určitých náboženství a projevů sexuality. Jistě bychom mohli nalézt aspekty, které jsou jakýmsi indikátorem kulturní úrovně společenství, a sexualita je jedním z nich.
     Jinými slovy: řekni mi, jak dosahuješ svého sexuálního uspokojení a já ti řeknu, jaká kultura/výchova tě formovala.

   3. Venda napsal: 24.7.2014 (14:32) … ale … moje vstupy, články i diskuzi beru jako sévu svému Mistru

    Vendo, opravdu ne ve zlém, znáte pojem >medvědí služba<?

 16. Pane Vendo, měl byl dotaz. Opravdu mě to zajímá. Vzhledem k mé specifické kombinaci zájmového i profesního působení skutečně znám několik zasvěcených jedinců. Technický proces zasvěcení je mi z toho důvodu znám, ale je to velmi osobní věc hlubokého významu, nevhodná jako diskusní téma. Zajímá mě však něco souvisejícího, co snad by již v obecné rovině zveřejněné být mohlo. Ti zasvěcenci, které znám, spolu se zasvěcením přijali nějaký konkrétní úkol a pracují na něm. Zajímá mě obecně (a není to cíleno na nedobrovolné odhalení Vašeho případného konkrétního), zda i v Indii u východních nauk je spolu se zasvěcením tento konkrétní úkol adeptovi přidělen.
  Toto je můj osobní dotaz, nikoli profesní, prosím, nehledejte v něm nijaký nekalý záměr. Samozřejmě pokud nechcete odpovídat, tak tak nečiňte.

  1. Dlouho mne tak nic nerozesmálo.
   Jsem zvědavá na odpověď pana Vendy.

   1. Je to možná netradiční dotaz, ale že Vás rozesmál, je pro mě také trochu zvláštní. Je myšlen naprosto vážně. Rád bych si totiž udělal všeobecnější náhled, ne jen z místních případů, a já žádný „východní“ případ osobně neznám.

  2. Pane P.P. ze skupiny……
   Moje odpověď bude co nejstručnější.

   Samozřejmě, že zasvěcení, akt, vše, co s tím souvisí je tajné. Velmi by ztratil ten, kdo by po zasvěcení prozrazoval skryté významy. Proč to tak je tu bylo naznačeno vícekráte. Třeba použiji i vysvětlení Ježíše, který říká něco o sypání perel sviním do koryta. Nejen že by to někteří nepochopili, teď myslím již lidi, ale v důsledku by se obrátili proti tomu, kdo to sdělil. Ta tajnost plyne i z toho, že v jakékoliv době Mistr své žáky vybíral, ne každý se k němu dostal. Ti pak procházeli určitým procesem poznání a svého zdokonalování. Roli hraje i ovládnutí ega u adepta a změna negativních vlastností na pozitivní, vášně na ctnosti. Značně dříve to byl proces na opravdu velký kus života žáka, určité službě Mistrovi a nakonec i plnění jeho úkolů jako zkoušky. U mne, resp. ve skupině lidí, kam jsme před několika léty dospěl, se čeká na zasvěcení od jednoho do cca tří let. Není to však pasívní čekání. Již v této době musí adept přijmout určitá, z pohledu jeho dosavadního života, možná i omezení, která by se mohla zdát mnohým lidem již sama o sobě nepřekonatelnou překážkou. Ale i tak se ne všichni k zasvěcení dostanou. Jaký je důvod, ví jen Mistr. Napovím, že to může být i velmi nepříznivá karma. Zase pro připomenutí tu živou scénu, kdy se vepři vrhají z útesu do moře – po určitém aktu ze strany Mistra /Ježíše/.

   Dnešní doba je v pojetí našeho učení, velmi těžkou dobou, a to z pohledu na vývoj lidstva. Může se zde možná diskutovat, v kterém stádiu věku, současné Kál jugy /železný věk / se nacházíme. Je fakt, že se nacházíme v nejhorší možné etapě vývoje lidstva. Střídání věků je cyklické a zase nikdo přesně neví, v které etapě zrovna jsme. Proto i současní Mistři přijímají více žáků. Jistě se tak dnešní svět liší od doby, kdy se lidstvo nacházelo v Satja juze /zlatém/, vrcholném věku, obzvláště z hlediska duchovní úrovně, která se od pojetí dnešního materialismu, obecné nevědomosti nedá nijak srovnat. Úroveň lidstva, třeba i lidský věk, má klesající tendenci. Proto právě Mistři pomáhají nyní více a přinášejí připraveným duším vše nutné, co je přivádí ke světlu, duše na cestu návratu. A nakonec i proto, v dobách tohoto temna, válek, utrpení a nemocí, je dnes i více lidí připraveno.

   Takže ještě jedna odpověď na Vaši otázku – můj Mistr mi žádný konkrétní úkol nepřidělil. Žáci však plní podmínky, které nejsou nijak tajné. Nemít v jídelníčku stravu masitou, vč.ryb a vajec, vyhýbat se požívání alkoholu a drog, žít čestný a spravedlivý život a denně 2,5 hodiny meditovat. V té meditaci je ten, v pozitivním smyslu slova, nejvíce „zakopaný pes“. Tak jako Ježíš připravil své učedníky pro přijetí Slova, je to i u nás obdobné. Ale dále jít již nemohu a nebylo by to ani přínosné. Ale dále pak je to vždy cesta, jejíž kvalitu určuje píle, trpělivost, pokora a láska adepta.

   K poznání sebe sama, k poznání pravého Mistra se dospívá vývojem v mnoha zrozeních, od těch nejnižších forem až, v našem vesmíru, do bytosti s pojmenováním člověk. Mistr nám říká, že lidský život je v podstatě zmařen, pokud člověk nenastoupí vědomě Cestu k návratu své duše, za života v těle. Po smrti není již žádný pokrok možný. Po smrti proběhne soud, který duši usměrnění, odměnou či trestem, vždy však aktem vedoucím pro její příští vzestup, ale opět pak přes nové zrození.

   Nevím, jestli Vám tyto moje poznatky z učení Mistrů stačí. Možná jsem zbytečně zabředl do určité části tzv.filosofie Mistrů.

   Pěkný večer.

   Václav Žáček /Venda /

   1. Děkuji Vám. Doufám, že za Vaši upřímnost nebudou následovat útoky. To bych si rozhodně nepřál.
    Bývalo by mi i stačilo, kdybyste napsal, že k přidělení úkolu nemusí dojít, že vždy přidělen není.
    Vaše „stručnost“ je však pověstná. :-)

    Tentokrát však u mě výjimečně vede k tomu, že ještě něco připíšu kvůli „zákonu vyrovnání“. Možná Vás totiž zajímá porovnání „mých“ zkušeností, tedy zkušeností ne mých osobních, ale těch, které znám. Z toho, co „vím“, a z toho, co jste napsal, se mi zdá, že zasvěcení zde a to Vaše, tedy nazval bych ho „východní“ není zcela totožné. V čem hlavně? To, s čím jsem se setkal, rozhodně nikdy nebylo tak, že by mistr (tedy ten zprostředkovatel) zprostředkovával či zajišťoval nějaké znalosti, zkušenosti či rady, které adepty přivádí ke Světlu (kromě té jedné jediné základní „operace“, o které Vy víte). Ke všemu se musel adept dobrat sám, v podstatě by se i dalo říci, že mu nikdo, ani ten mistr-zprostředkovatel nepomůže a ani pomoci nemůže.
    Víc psát také nemohu, ctím to, že jsem se něco dozvěděl, aniž bych to sám za sebe aktivně prožil.
    Dle mého nejspíš skutečně pojetí zasvěcení na Východě a na Západě není ve svém procesu totožné. Jestli ve finálním výsledku ano, to nemohu posoudit. Navíc záleží na každém jednotlivci, jak s tím naloží. (a také neznám praktiky všech zdejších duchovních směrů, takže porovnávací vzorek nemá dostatečnou obecnou vypovídací hodnotu)
    (upozorňuji, že další podrobnější informace nebudu poskytovat, děkuji za pochopení)

    Přeji hezký večer

    1. Pane P.P., je to na dlouhé povídání a určitě bych se k tomu všemu dostal.

     Odkazuji pro určitý přehled z mnou podaných informací na mé články o mystice 1 – 6. / viz rubrika „autoři článku“ po pravé straně nahoře/ Tam se, tuším že v 6.části, kde je část o objektivních znacích pravého Mistra, můžete o Mistru „východního“ stylu dočíst. Ale nemělo by to dělení takto probíhat, protože univerzální cesta je právě proto univerzální, že je v podstatě stejná pro Západ i Východ. Zkušenost však s tím „jiným“ Západem nemám.

     Poznal jsem ale, že západní lidé se více přiklánějí k vědě, k intelektu, zatímco východní lidé jsou více v srdci, duši ve víře a ten západní příklon je nijak nebrzdí.

     To zasvěcení je akt, který musí prodělat i Mistr. Jan Křtitel byl Mistr Ježíšův. Každý, i tzv.mistr by měl /mohl/ odpovědět na dotaz, kdo byl jeho mistr? Zasvěcením /jinak i křtem/ dochází jedinečnou pomocí Mistra ke spojení určitých duchovních sil v tzv.třetím oku žáka a žák pak již sám, meditací, se k mystickému vhledu, transportu, existuje mnoho pojmenování, dostává. / to oko musí být čisté – mluví o tom i Ježíš; i o tom, co bude následovat / Prostředkem je stažení pozornosti a vědomí z vnějšku a poté z celého těla, soustředění se v koncentraci a maditaci v tomto bodě, kde za určitých podmínek dochází k setkání s duchovní podstatou Mistra. Ten pravý Mistr je vtěleným Slovem – Duchem svatým do fyzického těla, ale to pravé setkání je na úrovni ne smyslů, fyzična, ale na úrovni vstupu do duchovních světů.

     Např.Janovo evangelium je plné rad, informací, které poskytuje Ježíš, jako Mistr o sobě, o vztahu k Otci, proč přišel na svět, jaké jsou jeho úkoly. Pochopitelně, že Jan nepsal o technikách, které je Mistr Ježíš učil pro setkání učedníků s Jeho duchovní podstatou /viz. perly sviním – je to dost pejorativní, že?/ Mimochodem, je tam i napsáno, jak se Ježíš vrací ze své meditace / modlení / a nachytá své žáky spící, místo aby postupovali jim vštěpovanou Cestu.

     Mohl bych místo evangelií a Ježíše použít Bhagavatgítu, ale to by mnozí tady již předem odsoudili.

     V nějaké diskuzi jsem o tom již psal. Dozvěděl jsem se totiž, že jeden můj známý má známou a ta prodělala zdejší – západní zasvěcení. Hrála tam velkou roli vnější okázalost samotného procesu, ta byla obrovská. Od vonných tyčinek, podbarvující meditační hudby, tlumeného osvětlení, sošek indických božstev, tibetských mís, zvonků, modlitební mlýnek, olejová lampa, mnohonásobně opakovaná pranava Óm, až po osobu tzv.mistra, který přišel v rádoby orientálním oděvu, se sepjatýma rukama, s blaženým výrazem ve tváři, s hlubokými úklonami na všechny světové strany. No prostě určité divadlo, které má navodit zdání vyjímečnosti. A nebylo to zadarmo.

     V mém případě se nic takového neděje. Zadarmo jsem dostal, říká pravý Mistr, zadarmo dávám.

     Také nemohu posoudit, co se pak dělo s touto zasvěcenou paní dál?!

     Na úvod jste napsal o připsání něčeho k zákonu vyrovnání. Nic jsem tam nenašel. Moje chyba a nebo to teprve napíšete?

     V každém případě, pokud Vás něco zajímá dalšího, rád, pokud budu moci, odpovím ze svých zkušeností a poznání.

     Pěkný den.
     Venda

    2. Jen krátce, nemá dle mě smysl rozpitvávat souvislosti zasvěcení.
     Koho se týká, ten se s tím obeznámí, ale těžko to bude dělat v diskusích na nějakém fóru.
     To, co píšete, v řadě věcí naprosto nesouhlasí se všemi mými zkušenostmi, vlastními i zprostředkovanými. Proto jsem napsal, že východní pojetí je dle Vašich popisů značně odlišné od „zdejšího“. A po pravdě řečeno já s tím východním nijak zvlášť nesympatizuji.

     „Zákon vyrovnání“ – vy jste sdělil, já přijal, já kromě poděkování Vám také alespoň něco k tomu sdělil. (kdybyste se tak nerozepsal, mlčel bych zcela) Rozsah Vašeho sdělování je pro mě mnohdy až výrazně nepřijatelný a neúnosný, ale snažil jsem se oplátkou sdělit alespoň základní rozdíl v procesu zasvěcování, který mě přímo bil do očí.
     Psal jsem, že k procesu zasvěcování nebudu více psát, myslím to vážně. Ten akt má větší význam, než aby si „zasloužil“ handrkování apod.

    3. Pane P.P., odcházím na celý den mimo.

     Napsal jste :
     Jen krátce, nemá dle mě smysl rozpitvávat souvislosti zasvěcení.
     Koho se týká, ten se s tím obeznámí, ale těžko to bude dělat v diskusích na nějakém fóru.
     To, co píšete, v řadě věcí naprosto nesouhlasí se všemi mými zkušenostmi, vlastními i zprostředkovanými. Proto jsem napsal, že východní pojetí je dle Vašich popisů značně odlišné od "zdejšího". A po pravdě řečeno já s tím východním nijak zvlášť nesympatizuji.
     "Zákon vyrovnání" – vy jste sdělil, já přijal, já kromě poděkování Vám také alespoň něco k tomu sdělil. (kdybyste se tak nerozepsal, mlčel bych zcela) Rozsah Vašeho sdělování je pro mě mnohdy až výrazně nepřijatelný a neúnosný, ale snažil jsem se oplátkou sdělit alespoň základní rozdíl v procesu zasvěcování, který mě přímo bil do očí.
     Psal jsem, že k procesu zasvěcování nebudu více psát, myslím to vážně. Ten akt má větší význam, než aby si "zasloužil" handrkování apod.
     ]]>

     Máte pocit, že se handrkujeme? Ale jinak ano, díky za vstupy a pozdravuji celou „Skupinu „skrytě“ působících psychologů, jmenovitě P.P.“

     Pěkný den

     Venda

    4. Pane Vendo, je zasvěcení a zasvěcení. Nevím, na co zde přesně naráží pán P.P., ale pravý zasvěcenci a)nebudou zde s námi diskutovat b)a tím jsem si jist, nebudou zde psát NIC o svém zasvěcení, či zasvěcení obecně.

     Zasvěcení které zmiňujete (to s těmi vonnými tyčinkami) je nějaká rádoby srandička na vytažení peněz v lepším případě. V horším na odčerpávání energie z nebohého zájemce o „zasvěcení“.

     Dnes je doba, kdy mi sami – vědomě – máme duchovně pracovat (žít). Není nutné nikam jinam chodit než do svého srdce, viz.Labyrint světa a ráj srdce od Komenského.

    5. Dobře, stručně, skvěle.
     Jsem rád, že to umí někdo vyjádřit tak stručně.

     Když jsem si četl první kontakt od pana P.P., pozorně četl, cítil jsem od něj zájem.

     Rozhodl jsem se mu sdělit to, co mohu. Jinak to ani nejde.

     Vzhůru do svého nitra, do svých srdcí, do svého třetího oka….., jak to kdo cítíte. Vše toto a mnohem více je stejnou cestou, pokud ta je upřímná, s pokorou.

     Venda

    6. ad – Nevím, na co zde přesně naráží pán P.P., ale pravý zasvěcenci a)nebudou zde s námi diskutovat b)a tím jsem si jist, nebudou zde psát NIC o svém zasvěcení, či zasvěcení obecně.
     ______________________________

     Přesně tak, pane LM. Mluvíte mi z duše. Oni by třeba i pohovořili o ledasčem, nejsou to lidé, kteří se straní běžného života, ale nebudou nikde vytrubovat do světa svoje poznání a dary milosti, kterých se jim dostalo. Vědí, že by je ztratili, a oni si svůj poklad v srdci střeží velmi pečlivě.

     Ráda bych Vám poděkovala za Vaše vstupy, díky Bohu za kažou živou duši, která má srdce i mozek na svém místě, na tzv. „duchovních webech“ jsou důležitější než kdekoliv jinde.
     Děkuji Vám!

   2. ad – Je fakt, že se nacházíme v nejhorší možné etapě vývoje lidstva. Střídání věků je cyklické a zase nikdo přesně neví, v které etapě zrovna jsme.
    ____________________

    Neberte to jako útok, ale když nikdo neví, v které etapě zrovna jsme, jak může být FAKT, že se nacházíme v té nejhorší možné?

    1. Kvalita věků, co se týká kvality života má sestupnou řadu.Kál juga je v kvalitě života tím nejhorším věkem. Předchozí tři byly podle učení véd kvalitnější.
     Není to však jako kalendář, kdy víme, že jsme právě v létě a do konce roku zbývá tolik a tolik měsíců. Rozhodně nikdo neví, jestli do konce Kál jugy a do začátku nového Zlatého věku zbývá například 14, 60 nebo 272 roků. Ty předěly nejsou tak pevně stanovené. Lepšící se vývoj pozná lidstvo samo.
     Ještě však může být, z hlediska kvality života na zemi, daleko hůře. Třeba 3.sv.válka? Z hlediska posloupnosti jug /věků / jsme v tom nejhorším.

     Stačí Vám to takto?
     Pěkný den.

     Venda

    2. pane Vendo,
     proč píšete, že nikdo neví, kolik zbývá času do konce Kali jugy. Ve Šrimad Bhagavatámu je uvedeno toto :
     věk Kali trvá 432 000 let a od jeho začátku uplynulo zhruba 5000 let, takže věk Kali bude trvat ještě 427 000 let, poté dojde k částe
     čnému zničení vesmíru a teprve potom nastane zlatý věk Satya.

    3. Pane Jaromíre, existují i jiné zdroje z Indie, kde jsou ty tzv.roky uvedeny jinak.

     Není to podle mne podstatné.

     Žijeme tady a teď, každý sám za sebe a každý může mít svoji cestu a poznání. Co bude zítra nás může zajímat tak v souvislosti s něčím /nákupem na tržnici?/, co bude v zimě, třeba v souvislosti se zásobením se dřevem. Z hlediska duchovnosti je teď.

     Každý se může stát lepším člověkem a přispět tím třeba jen k dobrým vztahům ve své rodině a okolí. Jestli máme před sebou statisíce let a nebo jen tisíc, proč je to dobré vědět?

     Kršna říká v 18.zpěvu :
     61. Bůh, Ardžuno, dlí v jádru všech věcí a v srdci všech bytostí. Roztáčí všechny věci jako loutky v kolotoči Času.
     62. Hledej proto, královský princi, celým srdcem útočiště v Něm a Jeho milostí dojdeš Nejvyššího Míru a Věčného Klidu!
     63. Takto jsem ti vyjevil moudrost, hlubší všech hlubin. Uvažuj o ní cele a jednej, jak usoudíš!

     Pěkný den.

     Venda

    4. Pane Vendo,
     podle mně je to podstatné, protože jestli mám věřit údajům z Véd, tak musím věřit všem a ne si jen něco vybrat, co se mi hodí a ostatní odmítnout.
     Nedávno jsem někde narazil na informaci, že v Iráku byl objeven kámen, na které jsou vysekány údaje o všech králích, kteří vládli v starodávném Sumeru. A jedna věc nejde „vědcům“ na rozum. Jsou tam uvedeni králové, kteří jsou historicky doložitelní i s dobama jejich vládnutí, např. několik desítek let. Ale čím více se jde do minulosti, jsou zde uvedeni králové, kteří vládli stovky let, tisíce let i desetitisíce let. Naši vědci spekulují, že asi někdo udělal chybu ale když si vezmeme, že podle Véd se lidé v Satya juze dožívali 100 000 let, v Treta juze 10 000 let a v Dvapara juze 1000 let a v Kali juze 100let, vidíme, že se údaje z Véd potvrzují i z jiných zdrojů.

    5. Ano, pane Jaromíre, je otázkou, jaké roky, délka jejich trvání se z pohledu času, hodin, dnů, měsíců, se berou za základ pro počítání jugy.

     Nevybírám si nic z véd, co by se mi mělo hodit či nehodit. Konstatoval jsem jen, že z Indie znám i jiné zdroje trvání věků. Jugy, definovány jako světové věky, ve známém dělení zlatý, stříbrný, měděný a železný věk / v tom nyní jsme / mají je ště jednu známou definici. Tisíc jug je mahájuga /velevěk /, jedna mahájuga je „jediný de Brahmy“.

     Pane Jaromíre, můžete mi prosím uvést, v které z véd tento Vámi uvedený časový údaj = trvání, lze najít?

     Děkuji a pěkný den.

     Venda

    6. Pane Vendo,
     uvádím verše ze Šrímad Bhagavatamu a odkaz, kde je lze najít. Nejsou tam napsané významy jednotlivých veršů. K těmto jen vysvětlení, jeden rok polobohů=360 roků pozemských.
     SB 3.11.18 — Maitreya řekl: Ó Viduro, čtyři věky (yugy) se nazývají Satya, Tretā, Dvāpara a Kali. Všechny dohromady trvají stejně dlouho jako dvanáct tisíc let polobohů.
     SB 3.11.19 — Věk Satya trvá 4800 let polobohů, věk Tretā trvá 3600 let polobohů, věk Dvāpara trvá 2400 let a věk Kali 1200 let polobohů.
     http://vedabase.com/cs

    7. Pane Jaromíre, díky za objasnění.
     „takže věk Kali bude trvat ještě 427 000 let, poté dojde k částečnému zničení…..“

     To se máme ještě na co těšit. Neumím si ale představit, že by někdo od nynějšího data 2014 pokračoval v přičítání pozemských-lidských roků a psal se tu letopočet např. 259.824. A to by ještě zdaleka nebyl konec toho pozemského nepořádku.

     To částečné = menší zničení má myslím mnohem menší cyklus, ale nemáme teď při ruce moje podklady – stěhujeme se do jiného bytu.
     Pak se k tomu ještě vrátím.

     Pěkný den.
     Venda

   3. poznámečka – vytrhnu z kontextu a napíši možná nesrozumitelně:
    „…můj Mistr…“ – můj Mistr nebyl můj :-)
    „…Žáci však plní podmínky…“ – byla jsem k výuce přijata bez podmínek :-)
    „….Ale dále pak je to vždy cesta, jejíž kvalitu určuje píle, trpělivost, pokora a láska adepta…..“ + „Stát“ na vlastních nohou, „jít“ s křídly nezlomenými.“ :-)
    Mistr – žák
    Žák – mistr
    partnerství

    1. Až teď jsem si všiml, matko, Vašeho příspěvku.

     Ano, mnoho nerozumím. Pokusím se však.

     Můj Mistr – mohl jsem napsat náš Mistr, Jeho Mistr….stále je ale i můj Mistr. proč ne?

     Každý Mistr ví, proč činí tak jak činí – mně ty podmínky nevadily.

     Stát na vlastních nohou….., souhlasím, řekla jste to jinak. Ale jednat pak dle učení.

     Mezi mým Mistrem a mnou existuje přátelský vztah, Vy píšete partnerství – proč ne?

     Mistr své děti, žáky, miluje, stará se o ně; byli mu „přiděleni“.

     Pěkné páteční rozjímání.

     Venda

    2. Když to pane Vendo rozvedu trochu dále – můj Mistr – pokud si Mistra přivlastním, stanu se na něm závislou, opustí mne.
     „….Jednat pak dle učení….“ anebo ne. Záleží na žákovi.
     S tím partnerstvím je to zvláštní – funguje, pokud o ně má zájem jak žák, tak i Mistr.
     „Mistr své děti, žáky, miluje, stará se o ně; byli mu „přiděleni“.“ Nu, to je úroveň „Otců“. A pokud je to vzájemně svobodně a bez podmínek, je to partnerství.
     Co se týká zasvěcení – každý krůček, který se člověku podaří, rozechvěje celý vesmír a žák který chvění ucítí, právě prošel zasvěcením odezvou.
     Hezký den i Vám

 17. re:
  „P.P. { Je to možná netradiční dotaz, ale že Vás rozesmál, je pro mě také trochu zvláštní. Je myšlen naprosto vážně. Rád bych si totiž udělal všeobecnější náhled, ne jen z místních případů, a já žádný „východní“ případ osobně neznám. } – 24.07.2014 16:29″
  Ále, Váš dotaz je v naprostém pořádku. Že mne rozesmál, je fakt zvláštní. Vyčkejme však, co na to pan Václav, tedy Venda.
  Já přijala pouze deekshu a přitom jsem žádný úkol nepřijala a abych pravdu řekla, také jsem při přijetí nic necítila. Možné tedy je, že jsem nic nepřijala, či nedostala ? A tak jsem se vlastně díky Vašemu dotazu mohla zasmát. Úlevou :-)

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference