mapa stránek || vyhledávání

Pět potravin, jejichž konzumaci seniorům doporučuje Oberon

Nejdokonalejší výživa je pro člověka samozřejmě pránická (půst), protože neobsahuje žádné stopy doprovodných balastních látek. Jenže na orientaci pouze na ní zatím zřejmě nemáme duchovní kvalitu. Člověk se bez vody a hmotné výživy zatím neobejde.

talirPo pránické výživě ze záření stvoření (slunce) je zřejmě nejzdravější čistě rostlinná strava. K životu na nevařené a veganské stravě nemá drtivá většina lidí zase v pořádku trávicí trakt, zejména ti starší. Snědené nedokonale rozkoušeme a v důsledku toho i strávíme. Nestrávené je pak následně ve střevě živnou půdou jak pro hnilobné bakterie, tak pro několik desítek druhů cizopasných prvoků, známými lambliemi počínaje. Člověk se těmito prvoky nakazí jednak stykem s jinými lidmi, pohybem ve zvířaty infikovaném prostředí. Nejškodlivější krevní parazity získávají lidé prostřednictvím bodavého hmyzu, ale také sexuální promiskuitou. Několik set druhů zárodků v člověku žijících, váhově asi dvě kila, žije s ním více či méně v symbióze.

Problém je v tom, že každý mikroorganizmus vytváří zplodiny své látkové výměny! Ty jsou ovšem pro všechny ostatní živé organizmy, včetně hostitelského člověka, více či méně zatěžující až jedovaté. Proto ti, kteří usilují o udržení svého zdraví, na prvním místě chtějí, aby se v jejich těle a střevě nacházely jen zárodky, jejichž metabolity jsou pro ně neškodné. Takovými bakteriemi a prvoky jsou hlavně ty, které rozkládají přebytečnou vlákninu. Tudíž jsou konzumenty rostlinné stravy. Jenže na ni musí být horní část trávícího traktu, tedy žaludek, dvanáctník, játra a slinivka, plně funkční. V takovém případě trávicí trakt nejen zneškodní zárodky, které do těla nepatří, ale hlavně natráví všechnu potravu natolik, aby se všechny potřebné komponenty vstřebaly. A nebyly živnou půdou pro tělu škodící metabolity vyrábějící bakterie, kvasinky, plísně a prvoky, které urychlují stárnutí, přivozují alergie a zabraňují vstřebávání potřebných živin. Jejich chronický následek je pak iniciátorem vzniku tzv. civilizačních metabolických nemocí. Přitom dodatečné dodávání těchto pro zdraví těla potřebných látek (vitamíny, minerály) podáváním nabízených potravinových doplňků zjišťuji jako omezeně účinné. Jako správnou cestu ke zdraví prostřednictvím potravy, kromě duchovního přístupu, vidím jednak v odstranění škodlivých parazitů, jednak v ozdravení trávicího ústrojí skrze správnou výživu. Přitom ta je dosti individuální, neb každý organizmus je originál.

Deset let na přístroji Oberon a orgánovém skeneru měřím stav orgánů u sebe a starších osob příbuzenstva a musím konstatovat, že ve věku nad 50 let se zcela zdravé žaludky, dvanáctníky, žlučové cesty, játra a slinivky prakticky nevyskytují. V důsledku toho se nejen hromadně vyskytují poruchy rovnováhy střevní mikroflóry, přemnožení podmíněně patogenních kvasinek a parazitů, ale v důsledku poruch vstřebávání živin těla mnohých začnou trpět podvýživou nezbytných minerálií, vitamínů, aminokyselin. V důsledku toho se urychluje stárnutí celého těla a uspíšil se výskyt více než desítky metabolických a nervových poruch. Těch, které se pomalu a jistě stávají pohromou civilizace. Myslím ty od diabetu a osteoporózy přes makulární degeneraci sítnice po Parkinsonovu chorobu a všeobecnou nadměrnou sklerózu. Protože se ví, že řada z nich, pokud přímo není vyvolána, tak je prohlubována nedostatkem některých živin, nastal boom výživových doplňků.

Měřením i na sobě jsem zjistil, že účinnost doplňovaných syntetických vitamínů a minerálií je kolísavá. Někdy může být účinná, jindy je zcela „neškodná“. Nejlépe je proto živit se takovými potravinami, které jsou na potřebné látky bohaté a přitom dietní a cenově dostupné. Přede mnou vyvstala otázka, které to jsou? Začal jsem účinek takřka všeho dostupného měřit na sobě, a to z hlediska jak ozdravného účinku na trávící trakt, tak z hlediska doplnění nejvíce potřebných, vesměs v populaci chybějících látek. K jistým závěrům jsem dospěl, proto se pokusím se čtenáři Phoenixu podělit o zkušenosti, které se jeví jako obecně platné a i pro jiné užitečné.

Než přistoupím ke konkrétním doporučením, chtěl bych předeslat, nedostatek kterých výživových komponent vidím obecně jako již poruchy vyvolávající. V pořadí od největší míry nedostatku vitamíny: D3, omega 3, B12, vitamin A, kyselina listová, B3 (niacin), lutein, B1 (thiamin), biotin. Z minerálů Mg (hořčík), K (draslík), B (bór), J (jod), Br (brom). K tomu nedostatek některých aminokyselin v kombinaci s přejídáním, překyselením organizmu a přetížení lepkem z pšenice.

Z této víceúrovňové a složité situace, doplněné záplavou až zázračných doporučení, si laik těžko vybere to podstatné a konkrétní. Abych mu přece jen pomohl, vybral jsem 5 hlavních potravin, které při měření na Oberonu vycházejí jako užitečné až mírně ozdravující pro 90% lidí. Jsou to:

 1. Zelené čaje zejména Emanace, dlouhodobě vyluhované! Číňané mají pravdu, když čajům a zejména „druhákům“ (podruhé zalitým) přisuzují ozdravný účinek. Dlouhodobé výluhy působí příznivě na sliznici žaludku a dvanáctníku, působí celkově povzbudivě močopudně. Emanace navíc mírně zlepšuje arteriosklerózu, snižuje tendenci k diabetu druhého typu, neuropatii a snižuje chuť k jídlu. Když mám očistný den (pránický), tak jen piji Emanaci a nemám hlad a jsem „pohotový k aktivitě“.
 2. Špenát i mražený v sáčku! (Méně kapusta, brokolice.) Je velmi nedoceněnou zeleninou, jejíž chlorofyl hojí žaludek a dvanáctník, listová podporuje krvetvorbu a celkově odkyseluje a doplňuje hořčík. Ze všech zelenin vychází jednoznačně nejlépe a celý „omyl“ se „špenátovým Pepkem námořníkem“ bude přehodnocen. Opět začne platit, co dietetici před válkou v USA empiricky zjistili, že jeho konzumace zlepšuje krevní oběh. Pouze to mechanicky přisoudili železu. Toho sice moc neobsahuje, ale obsahuje mnohé kriticky nedostatkové vitamíny a minerály a snižuje překyselení. Takže ve výsledném efektu hojná konzumace špenátu krvetvorbu, jak jsem změřil, skutečně výrazně podporuje. A mírná anémie je u starších lidí u nás „pandémií“!
 3. Mořské ryby, sledě zejména. Existuje výrazný nedostatek omega 3, vit. A a D3, jodu a jiných komponentů, u vegetariánů navíc i některých aminokyselin, které jsem nemohl získat jinak, než z neuzených mořských ryb. Jejich konzumace výrazně stabilizuje činnost slinivky a žláz s vnitřní sekrecí, omezuje sklerózu cév. Nepříznivě se ovšem projevuje vysoký obsah těžkých kovů ze znečistěného moře. Proto by se neměly jíst častěji než dvakrát týdně.
 4. Rakytníkový sirup Ravit s přídavkem vitamínů podle MUDr. Erbena, který skutečně snižuje hladinu homocysteinu v krvi a tím cholesterol. Ravit působí všestranně blahodárně na celé tělo, na játra zejména. Je mou domněnkou, že obecné zvýšení homocysteinu jako stárnutí urychlujícího činitele je způsobeno neschopností jater zpracovávat nadbytek cholesterolu a tuků, což je následek skrytě prodělané mononukleózy nebo některého typu hepatitidy.
 5. Vývar a extrakt z mletého hovězího masa. Je obecným jevem velký nedostatek vitamínu B12, u vegetariánů zejména. Nepodařilo se mi jej žádným neinjekčním způsobem dostat do optima, zejména ne syntetickými preparáty. Jakmile je podán B12 v tabletkách, okamžitě na Oberonu vyskočí nádory na predilekčních místech! Ne nadarmo před vitamínem B12 v doplňcích varují onkologové! V nouzi jsem si vzpomněl na recept starých babiček, které všem po nemoci jako silně posilující dávaly hovězí vývar! Udělal jsem jej a divil se. Je mimořádně ozdravující. Nejefektnější odfiltrovaný vývar z masa se jevil z nejlevnějšího hovězího mletého. Vepřový a kuřecí nikoliv! (Asi rezidua.) Zbylou hmotu masa ze sítka dávám psům v okolí a od té doby mě mají ještě raději. Když jsem se ji pokoušel kuchyňsky dále zpracovat, vzniklé karbanátky a jiné výtvory zatěžovaly zažívadla a po jejich snědení jsem se cítil „těžký“. Přidávám tedy hovězí vývar do věch zeleninových polévek a moje čísla chorob na Oberonu se značně zlepšila. Optimalizací přívodu přirozeného vitamínu B12 snižujeme riziko vzniku všech neurologických a metabolických chorob.

Výše uvedenými upozorněními na možnosti vylepšení výživy, které se nepochybně týká drtivé většiny populace, jsem se na hodně markantních případech pokusil ukázat, že skutečně můžeme snížit riziko vzniku civilizačních nemocí výživového původu. Je jisté, že by se dala vyjmenovat ještě sada dalších hodně užitečných, ale to není v rámci možností jednoho článku.
 

MVDr. Josef Staněk
 

hodnocení: 4.8
hlasů: 19
Print Friendly, PDF & Email

45 komentářů

 1. Anonymní píše:

  …Zeměkoule dokázala a vždy dokáže urodit

  Samo Zemavajce vôbec nedokáže urodit,,tolik potravy kolik je třeba“. To dokáže jedine Kazisvesvet- človek svojim,,polnohospodárstvom“ a GMO

  A vraj TO dokázal taký NZHV , ked na židov zoslal nejaký medzikalaktický humus – MANNU..

  Potom tie prepelice a Ježiško svojimi ,,kaprami“, vínom a tak ďalej…

  Takže Zemevajce nie je žiaden žijúci organizmus, ktorý pri ,,orgazme“ stvorí ,,žranicu“.

  Túdle núdle…

 2. Dotaz pro anonyma.

  Je člověk závislý na Zemi nebo Země na člověku?

  A toto Vaše sdělení je podivuhodné : „Jak známo z literatury, každý jedinec narozený na zemi má právo na pořízení odpovídajícího šatu a odpovídající stravy po svůj krátký nebo delší život. Proto není třeba dělat ze Zeměkoule „chudinku“, která si nedokáže poradit se zdevastováním.“

  OPRAVDU KAŽDÝ?

  Pár čísel: 1 miliarda lidí je chronicky podvýživená, 13-18 miliónů umírá hlady každý rok, 35 000 lidí denně, 24 za minutu, 18 z nich jsou děti.

  Čerpáte asi z nějaké deklarace OSN.

  Pokračování – že tato deklarace existuje, že jedinec má to právo…., proto můžete tvrdit, že Zeměkoule si dokáže poradit se zdevastováním?

 3. pro Studenta

  s čísly se setkávám každý den, je určitě dobré, že opakujete statistiky. Děkuji.
  Je třeba konstatovat, že křivka reprodukce obyvatelstva na zemi má neustále stoupající charakter. Organizace OSN není můj šálek kávy.

  Člověk, který se na zemi narodí byť jen na pár dnů, měsíců, pár let i třeba desetiletí – má nárok na stravu a odpovídající šat. Chtěl byste toto právo snad nějak někomu odpírat, že se takto ptáte ?

  ANO OPRAVDU KAŽDÝ.

  1. ad: Člověk, který se na zemi narodí byť jen na pár dnů, měsíců, pár let i třeba desetiletí – má nárok na stravu a odpovídající šat.

   ______ Hmm… No možná, že se mnou nebudete souhlasit. Nemusíte, nevadí. Ale když se řekne „Á“, je potřeba také říci „Bé“. Takže kde vás najdu? Velice rád bych „svůj nárok na stravu a odpovídající šat“, zejména pak jeho důsledné plnění a naplňovaní, nechal už jen na vás. Naplníte tak současně i můj celoživotní sen o koláčích bez práce, létajících pečených holubech, jakbysmet.

  2. Nárok? utopie? sen? demagogie?
   „Nárok“ versus skutečnost.
   Ani ty kobylky nemají automaticky stravu, musí se o ni samy zasloužit, jinak přes obrovskou reprodukční schopnost nepřežijí. Pokud mnoho necháme lidí lenošit, nepřežijeme my, kdo v potu tváře své dobýváme. Stejně jako stromy, které ovinou parazitické rostliny, zvěř, kterou napadnou paraziti a přežívají na jejich úkor.
   Jó, mana – co to v lidech vypěstovala? Nárok? Jsme zatím tady a teď, na Zemi. A v potu tváře….

 4. p. Honza píše:

  …Velice rád bych „svůj nárok na stravu a odpovídající šat“, zejména pak jeho důsledné plnění a naplňovaní, nechal už jen na vás.

  Neviem ako u Vás súdruhovia veriaci v Čechách, ale u nás v SR, sa už blížime k snu všetkých veriacich na celom svete, ku Královstvu nebeskému už tu na Zemevajci. Náš preceda , ano TEN birmovaný komunista nám pripravuje takú súčastnosť, akú budoval vo svojich divokých snoch súdruh Džugašvili.

  Máme vlaky zadarmo pre dôchodcov, budú minimálne dôchodky, pripkatky pre dovolenkárov, Vianočné príspevky pre dôchodcov, a pripravuje aj Velkonočné prídavky v hodnote cca 200 € , v štátnych nemocniciach sa sice umiera už teraz rýchlo,, ešte sice v bolestiach a bez náležitej opatery“, ale náš súdruh preceda už vraj aj tu má riešenie. Ja si pripadám, akoby sa Hugo Čávez, ten dilino prevtelil do nášho birmovaného… Jaj, či sa len teším…

  A že vraj potrebujeme nejaké nadprirodzené sily. Túdle núdle.

  My máme svojho súdruha birmovaného a on komunikuje aj s NÍM , už je to viacmenej potvrdené. Alelúja, alelúja…

 5. pro Anonyma124

  Napsal jste mi „Jak známo z literatury, každý jedinec narozený na zemi má právo na pořízení odpovídajícího šatu a odpovídající stravy po svůj krátký nebo delší život.“

  Z jaké literatury a v ní zakotveném právu jste tedy pro toto tvrzení vycházel? / já jsem celkem vágně uvedl jako možný zdroj tohoto tzv.práva deklaraci OSN / Mohl bych si to vygůglovat, ale Vy mi tu Vaši literaturu a Váš zdroj jistě objasníte.

  A ještě jednou uvádím Vaše uvedené a pozoruhodné souvětí v celku : „„Jak známo z literatury, každý jedinec narozený na zemi má právo na pořízení odpovídajícího šatu a odpovídající stravy po svůj krátký nebo delší život. Proto není třeba dělat ze Zeměkoule „chudinku“, která si nedokáže poradit se zdevastováním.“

  Pokusím se nemanipulovat, ale objasnit si, a možná i dalším čtenářům, Vaše myšlenky i takto, obráceným pořádkem Vašich vět.

  „Není třeba dělat ze Zeměkoule „chudinku“, která si nedokáže poradit se zdevastováním, protože jak je známo z literatury každý jedinec narozený na zemi má právo na pořízení odpovídajícího šatu a odpovídající stravy po svůj krátký nebo delší život.“

  Může to tak být?

  Pokud ano, tak bych pak opravdu souhlasil, protože s takto minimalistickými nároky člověka, lidské populace a dnešní civilizace, by k devastaci opravdu nemohlo nikdy dojít. Jak píšete….. protože člověk by jen pro svůj život potřeboval to minimum, odpovídající šat, odpovídající stravu pro svůj krátký nebo delší život. ……. Dodám jen – s takovým přístupem, s tak malými nároky dnešního člověka, by Země opravdu neměla problémy s fakticky probíhající devastací, s rabováním přírodních zdrojů s ničením biosféry…. atd.. Souhlasíte?

  Obracíte se na mne s otázkou :

  „Člověk, který se na zemi narodí byť jen na pár dnů, měsíců, pár let i třeba desetiletí – má nárok na stravu a odpovídající šat. Chtěl byste toto právo snad nějak někomu odpírat, že se takto ptáte ?“ /právo jste změnil na nárok, ale to je vedlejší/ Moje odpověď je velmi stručná – NECHTĚL.

  Ale moje otázka již na Vás, Anonyme, z 19.1.2015 (9:51) zněla doslova :

  Dotaz pro anonyma.

  Je člověk závislý na Zemi nebo Země na člověku?

  Proč neodpovíte přímo a vkládáte sem nějaké nároky na šat a stravu?

  A ještě drobnost k Vaší předchozí větě : „Člověk, který se na zemi narodí byť jen na pár dnů, měsíců, pár let i třeba desetiletí……?

  Nemáte to trochu popletené? Kdo by neznal realitu, měl by možná pocit, že se podle Vás běžně člověk rodí v prvé řadě jen na pár dnů, pak pár měsíců, /možná/ i pár let a /výjimečně/třeba i desítiletí…..? V tom případě by ale skutečně potřeby pro ošacení a stravu kojenců, batolat a malých dětí nebyly nijak velkou zátěží pro rodiče, ani pro planetu.

  Berte to jako můj humorný pohled, ale ve Vaší posloupnosti rození bych se obával, že by velmi záhy ubývalo rodičů, lidí ve stáří několika desítek let, kteří by plodili děti. A tak by vlastně lidstvo vymíralo.

 6. Jak je vidno, je tento web určený starším lidem a seniorům, kteří se chystají do jiné dimenze bytí. Ty staromódní názory nelze už komentovat. Na mladé lidi se dnes prokazatelně sere. Mnoho štěstí. David.

 7. Anomym 124 píše:

  ….Na mladé lidi se dnes prokazatelně sere….

  To je asi preto, že vo vysokej politike nemáte takého ,,brilantného“ zástupcu, ktorý je akceptovaný v Nebi aj v Pekle. My v SR takého už máme. Je ním už vykreslený birmovaný komunista – náš preceda vlády a jeho 63 miništrantov v parlamente. To je sila, ktorá aj v demokracii valcuje vsjo“, čo si súdruh preceda zaželá. Verím , že pre mladých je už v jeho ,,velkej“ hlave pripravených minimálne 15 variant, ako dosiahnuť úroveň Huga Cháveza a jeho rodiny.

  Dúfam, že sa obaja čoskoro stretnú a budú si môcť v súdružskom pohovore a v objatí plnom bozkov objasniť niektoré detaily , ktoré Hugo nestačil predostrieť tu na Zemevajci…

  Tak nám Pán pomáhaj…

 8. V bodě 3. je to s těmi mořskými rybami fakt někdy blbé. Mořské ryby, které se dostávají do Čech na trh nejsou úplně první jakosti, navíc bývají všelijak křehčené. Když je kuchař/ka neumí náležitě upravit, nejsou chutné – jsou hořké jak zažluklý vlašský ořech. V jedné přímořské oblasti v Asii jsem ryby ochutnal a měly zcela jinou osvěžující chuť.

 9. Pro mě osobně , Ferguson , Ukraine . Anejdůležitější ! I přestat kouřit !
  Sám nefungoval. Jen s pomocí Wellbutrin.
  Ale po deseti letech kouření nakonec upustil . Přestat kouřit – to je velmi špatné !

 10. http://www.petrlukes.cz/?p=46

  10 potravin, které nedoporučuje MUDr. Petr Lukeš, když se chceme dožít stáří.
  Mezi nimi všechny potraviny s kyselinou citronovou. To bude problém. Je i v tzv. sladkých domácích jablíčkách a ne málo 0,1% a víc. Zjednodušeně pH jablek a pomerančů je zhruba 3,5, pH octa ( 8% přírodní kvasný lihový ocet) je 2,5. Tedy 1 kg jablek ( což sníst za den lze) je ekvivalentní 0,1 litru neředěného octa, což si každý nedá. Kyselina citronová je i v borůvkách podle amerického serveru ( asi se myslí kanadské borůvky) 0,2 %.
  Je to na delší příspěvek.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference