mapa stránek || vyhledávání

Po dnešku zítřek

Vláda zvolené většiny může prospívat chodu státu. Jenže budoucnost často posoudí někdejší pošetilost. Zkouším sledovat vývoj; přijde něco dalšího po dnešní demokracii? Uvnitř státu i ve světě? Mohlo by to souviset se smyslem našeho pobytu zde.

Navazuji na starší „Co přijde po dnešku – zítřek?“

Nyní trochu ke konkrétní slabině demokracie. Je to vláda většiny nad menšinou. Sice bez násilí, ale přesto s různými rozpory.

Příklad vývoje vztahů:

1. V Mnichově 1938 nebyla Československu dovolena ani pouhé účast, ani jen přihlížení k dohadování Francie, Itálie, Německa a Velké Británie.

2. V demokratickém parlamentu i ten méně početný politický směr jedná s početnějšími, i když výsledek hlasování bývá často srozumitelný předem.

3. Součástí pobytu na Zemi je také soupeření, ovšem lze rozlišovat podle jeho dosahu. V jedné rodině je to až na škodu. Mezi národy není nutností, to spíš mezi existujícími státy. Dosud, méně zkušení, máme za smysl pobytu na světě boj, tedy rozšiřování svých možností na úkor ostatních a to zbraněmi. Nebo aspoň vnucování způsobu svého života ostatním. Pouhé poťouchlé chystání další světové dálky. Zřejmě má mezinárodní politika málo demokracie.

4. Představuji si odlišný postup, kdy se tak dlouho jedná, až se dojde ke společnému stanovisku. Co zásadního nám k tomu postupu dosud chybí?

V kopané je smysl setkání srozumitelný oběma celkům. A především – oběma jsou devadesátiminutová pravidla dobře známá. Nedávalo by smysl, že by se dva týmy smířily a třeba si popovídaly. Vždyť podstatou (sporu) sportu je soupeření, zápolení. A samozřejmě se zúčastňují oba.

Kdežto naše různé civilizace o smyslu pobytu na světě a o pravidlech poněkud tápou. Dokonce někteří v kdekteré společnosti máme za to, že je to boj a vítězství.

Posunout lidské vztahy a politiku, dál dopředu, by mohly exaktní vědy.
 

Bohumír Tichánek
https://www.tichanek.cz/
http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/tichanek/blogy
 

Poslední články autora:


Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference