mapa stránek || vyhledávání

Voda

„Voda, sumárním vzorcem H₂O, systematický název oxidan, je chemická sloučenina vodíku a kyslíku. Spolu se vzduchem, resp. zemskou atmosférou tvoří základní podmínky pro existenci života na Zemi.“ (z Wikipedie)

Vyhledávač Google mi našel 16 milionů odkazů na články se slovem voda. Zatímco slovo sex má cca 746 milionů odkazů, kraluje např. slovo auto s počtem 1 040 000 000. Pro zajímavost – jméno Ježíš Kristus můžete nalézt zhruba v 370 tisících odkazech.

* * *

Giovanni Segantini (1858-1899) - Žena pijící vodu z pramene

G. Segantini (1858-1899) – Žena pijící vodu z pramene

Pro moji malou úvahu jsem si zapůjčil úvodních pár vět z jednoho opět alarmujícího článku, který mne zaujal po mé třídenní nepřítomnosti na internetu. Ten, v něm popisovaný problém s vodou, je obecně znám. Ačkoliv naše malá republika patří na mapě světa mezi ty ještě stále „zelené“, tedy s bohatou vegetací, nemusí tomu tak být stále.

Měl jsem starého přítele, inženýra-zemědělce, který miloval svoji rodnou hroudu a od svých žákovských let si vedl záznamy o krajině, o úrodách, o lidech i o vodě… Na stará kolena začínal schůzi občanů v jeho malé obci svoji malou, ale inspirující přednáškou, která si všímala většinou vývoje v přírodě, kterou tak důvěrně znal a miloval.

Jeho poslední vystoupení, kterého jsem se zúčastnil, bylo o potocích jeho mládí. Ty tekly krajinou celý rok. Na léto se průtok sice zmenšoval, ale tekly! Bývaly v nich malé bělice, v tůňkách i raci a často pozoroval barevné vážky! Někdo mávne rukou, co nějaký potok, proč o něm mluvit? Jeho sledování a získané údaje však nezvratně dokumentovaly, jak potoky, které měly dříve vody dost, začínají stále dříve a dříve vysychat. Letní měsíce… a již neexistují. Hladina spodní vody klesala a nadále klesá. Byl odborník, sledoval produkci v zemědělství a jako všichni si uvědomoval, jak je voda pro člověka, pro výrobu potravin, pro naši biosféru, nezbytná.

Úryvek:

„Válka, hladomor, masové vymírání a devastující epidemie, vše se stane realitou, pokud se nenajde nějaké zázračné řešení k rostoucí vodní krizi. Do roku 2030, bude celosvětová poptávka mnohem vyšší, než budou globální zásoby vody a to až o 40 procent, podle jedné velmi znepokojivé zprávy americké vlády. Během toho, co čtete tento článek, jezera, potoky, řeky a kolektory stále po celé planetě vysychají. Nedostatek vody musí vést k ekonomickému kolapsu, pokud se nic neudělá, protože žádná společnost nemůže bez vody fungovat. Sladká voda je jedním z nejdůležitějších přírodních zdrojů na naší planetě a velmi rychle nám dochází. Níže uvádíme 25 šokujících faktů o ubývajících vodních zdrojích na Zemi, které by měl každý vědět.“

Šipka http://svobodnenoviny.eu/25-sokujicich-faktu-ze-se-na-zemi-rapidne-snizuji-zasoby-vody/

* * *

V neděli večer jsem se vrátil ze slovenské Oščadnice. Je to podhorská vesnice s mnoha penziony, sjezdovkami, tedy hlavně s „průmyslem“ pro zimní rekreaci. Věřící občané si tam po válce vybudovali křížovou cestu. Na jejím začátku je malá, opravdu malá studánka, kde naplnit pet lahev o obsahu litr a půl mi pak trvalo více jak čtyři minuty. Na lavičce u ní seděl jeden starý pán. Opálený, shrbené postavy, pamatující na budovatelské nadšení farníků, kteří se touto vodou při nelehké práci na své stavbě cesty občerstvovali…; trpělivě čekal, až se jeho pěti litrový kanystr této, pro něj zázračné vody, naplní. A já s ním. Povídal, že dříve jí teklo mnohem více. Dnes, a také v minulých létech, se však stává, že pramínek vysychá… Konstatoval tím pokorným uznáním, jako že Bůh dává, ale i bere. Povídal také, že nepije nic jiného, než tuto vodu. Poválí ji v ústech, prohřeje a s vděkem a pokorou polkne malý doušek do svých starých útrob…, a myslí přitom s láskou na Boha, na Ježíše Krista a na Pannu Marii. Zeptal jsem se ho, ač jsem tušil jeho odpověď, jestli se zajímá o mistrovství světa v kopané. Řekl něco ve smyslu, že spánek je mnohem sladší než med, a to bylo vše. A ke „své“ vodě ještě dodal, že na jeho každodenní malou procházku čeká i jeho stará kočka. Naleje decinku do její misky. A jak prý si pomlaskává.

Rozloučil jsem se a po natočení své láhve jsem se vydal vzhůru křížovou cestou. A u malého kostelíčka s výhledem do kraje chvíli, jak jinak, meditoval. Bylo pozdní odpoledne. Do ztišené mysli mi „vrčely“ trávní sekačky či ze silnice v údolí se ozýval kvílivý zvuk motorky, jejíž řidič zřejmě bez uzardění překračoval povolenou rychlost v obci. Když za ten třeba japonský stroj dal takové peníze? A opřen o vyhřátý kříž, nad hlavou s Ježíšem, jsem se napil vody ze studánky, tohoto „obyčejného“ daru, která tam zadarmo vytéká.

* * *

Dnes ráno jsem se podíval na zajímavý animovaný film. Vypráví o lidech, o vodě, o stromech, o lásce ke stvoření…, o těžké práci těch, kteří neuvažují například o zábavě či konzumu jako smyslu života. Opět jsem si uvědomil, jaký je život dar, který se dá ale opravdu lehce promrhat. I tady na internetu!

Šipka https://www.youtube.com/watch?v=W2oOaA2aqZQ
 

Václav Žáček /Venda/
 

P.S. mimochodem – naše kočička má každý den vyměňovaný obsah své misky s vodou. Ta je však z veřejného vodovodu. Nenapije se z ní. Naopak, venku na zahrádce stojí třeba kýbl s dešťovou vodou, která může být i již dost stará. Kočka se elegantně postaví na zadní nohy a ponoří hlavičku pod jeho okraj a pije.

hodnocení: 5
hlasů: 6
Print Friendly, PDF & Email

204 komentářů

 1. Já si hulákám když tak “Razšuměl sa kavyl,…” a celé okolí ode mne utíká

  :-))))))))) To je krasny :-)
  A jestli tedy nezabere na souseda Rusalka, tak to tedy uz pak fakt taky nevim :-))))

  1. Obávám se, že na něj nic nezabere, protože on je jeden z těch TZV. SLUŠNEJCH a jeho manželka nejspravedlivější,….
   Kdysi jsem se z alergie na vosu „vymalovala a zabralo to. Tož na tuto situaci zkusím napsat nějakou tu básničku, třeba to na mne zabere.

 2. Kam pak se podelo Vendo vase neusilovani a vase „Proč by měl člověk mít cíl, aby byl pochopen co nejlépe? Komu je dáno, pochopit, pochopí. Kdo není připraven pochopit, nepochopí. „

  Proc jednoduse neodpovite na otazku, ktera byla polozena tady a ted primo v praxi vsech tech clanku a teorii.? Nekdo projevil zajem a ja se pridavam o vasi odpoved na to co jste rekl tady a ted, ne o clanek ze smetiste dejin. Rekl jste ze: blahoslavenství je někde jinde.
  A otazka zni kde Vendo kde? A neni vubec potreba toho tlaceni k tomu cist nejaky vas clanek. Dokonce s lehkou vyhruzkou :-)
  Doporučuji Vám – opravdu si přečtěte článek “Blahoslavenství”. Pak se možná budeme moci bavit dál.

  Uplne jednoduse postaci rict v tzv.live diskusi odpoved na jiz polozenou otazku a nevyzadovat nejake jine otazky. „dejte do nějakých pár otázek“  Ja to opravdu a ani nahodou nemyslim zle Vendo, naopak..jen jste tim „ Ale blahoslavenství je někde jinde. „ jednoduse probudil zvedavost.
  Proc v tom hledat nejake slozitosti a hrabat se v tom co bylo. To uz stejne nikoho nezajima :-)

  1. @ – SonaK 17.8.2018 (11:08)

   Bezva. Líp bych to jako odpověď a reakci na ty recyklovaný hovna, nenapsal.

  2. Soňo, četla jste Matouše, kapitolu 5. Blahoslavenství?
   Znáte je všechna zpaměti?
   Když dám nějaký odkaz na jedno blahoslavenství, stejně se budete muset hrabat v tom, co bylo, tedy co bylo napsáno v Novém zákoně.

   Já svoje poznání blahoslavenství popsal v samostatném článku. Považoval jsem to za nutné a pro ten čas to tak mělo být. Nedávno, v dubnu 2018. To jste tu ještě nebyla, tedy nezapojovala jste se.

   Co nyní napíšu, neberte doslova. Ale vezměte si takový příklad. Žijícího spisovatele se optáte, jestli by Vám mohl říci něco o lásce, že v jistém článku o ní mluvil a vy jste si to přečetla. A on by Vám řekl – napsal jsem o tom tuto knihu. Je tam v ní vše, co k tématu mám a tam najdete odpověď. A Vy? Ne, řekněte mi to, pane spisovateli, jinak, napište něco nového. Proč by to měl dělat, když to celé popsal?

   Odbočím. Odepsal jsem přímo Honzovi a on nemá ani trochu slušnosti si to uvědomit. Přidává se k Vašemu vstupu, k Vašim myšlenkám. Je to jeho přístup.

   Moji větu „Blaholavenství je někde jinde“ jsem napsal Vám včera v 12:04. Předcházela ji myšlenka…. „Ti to tady řídí. Ti si budují poklady zde, na zemi. Ale blahoslavenství je někde jinde“

   Zareagoval Honza, Vy ne, já odpověděl Honzovi, ale ozvala jste se Vy, Soňa a Honza jen přitakává. Ale prosím, nevšímejte si toho, co jsem dosud napsal. Zapomeňte, jestli jste to až sem přečetla. Teď Vám vyhovím.

   Blahoslavenství a proč je jinde? Jedna definice. Zdroj neuvádím, nechcete se hrabat v tom co bylo. Blahoslavenství je vyšším stupněm mravního vývoje člověka. Kdo tento stupeň překoná, už není blahoslavený, ale svatý. Formy blahoslavenství jsou pak různorodé, závisí na času, místě a lidské povaze. Obecně se dá říci, že blahoslavenství je – v negativním aspektu – takový stálý stav člověka, končící jen jeho smrtí, kde jeho vůle je osvobozena od impulzů ješitnosti, rozum od posedlosti materiálními zájmy a srdce od vření nahodilých, kalných, duši ponižujících vášní. V pozitivním aspektu je pak blahoslavenství prodchnutím činnou láskou k Bohu, lidem a světu veškeré vnější a vnitřní činnosti člověka. Dejte si před to tu moji větu „“Ti to tady řídí. Ti si budují poklady zde, na zemi. Ale blahoslavenství je někde jinde“ A snažte se porozumět těm, kdo jsou zcela propadlí budování svých pokladů tady, kdo jsou v zajetí materiálního světa. Jaký je to rozdíl mezi tím, být blahoslavený či být tím, kdo to tady řídí /materialistické pojetí, závislost na vášních mysli/.

   Stačí takové vysvětlení?

   Pokud ano, tak to bylo zde na gnosis v tom mém článku z dubna. Dodám ještě, aby bylo to „jinde“ vysvětleno úplně. Já jsem chléb života, řekl Ježíš /z evangelia Jana/. On nabídl lidem učení; abychom byli prodchnuti láskou k Bohu. Ten, kdo se tím řídí, přijal ho a svého Učitele miluje, je již nasycen. Proto je správné uvědomění si BLAHOSLAVENSTVÍ jako toho prvního základu pro mravní a etické jednání, v jehož pokračování se pak stává člověk lepším. A hlavně – připraveným na cestu návratu duše, své podstaty.

   Pokud ne, tak cituji ještě z Gíty, která sice nepoužívá pojem blahoslavenství. Touto informací mne obohatil jeden z diskutujících. Citovat z Bhagavadgíty to, co souzní s doporučeními blahoslavenství, to není až tak obtížné. Samozřejmé může být, že někdo považuje smýšlení lidí z jiné oblasti za zcestné. Pro křesťana, který by chtěl to však značí odhodit předsudky a nad mnohem starším vyjadřováním – jazykem Gíty se nijak předem nepohoršovat. Vždy lze hledat, co lidi napříč věky spojuje, ne rozděluje. A v Gítě je toho mnoho, co lze srovnávat s Novým Zákonem. Například zpěv 16. ihned z úvodu: “Neohroženost, čistota srdce, vytrvalost ve cvičení a vědění, velkodušnost a dokonalá vláda nad smysly, oddanost, čtení svatých písem a sebekázeň, trpělivost, pravdivost, jasný klid, sebezapření, mírumilovnost, soucit, laskavost, pokora, pevné předsevzetí a neznalost škodolibosti a závisti, velkomyslnost, statečnost, čistota a přátelskost – toto, ó potomku králů, jsou vlastnosti předurčené pro stav božský!” Tyto atributy člověk objektivní přiřadí k tomu, co doporučoval i křesťanský Mistr Ježíš Kristus. Ve sloce 21 téhož zpěvu je uvedeno: ” Trojí branou se vchází do pekla – branou neřesti /chtíče/, branou zloby /hněvu/ a branou chtivosti /chamtivosti/.” Ty závorky jsem tam doplnil podle jiného překladu. Nekázal tedy Ježíš na hoře /Matouš 5-27/ o cizoložství – viz. srovnání a chtíč z Gíty? Nekázal o hněvu, jako příčině i až možného zabití bratra – viz. Matouš kap.5, 21-26. A co ta chamtivost, kterou Ježíš odsuzuje dle Matouše opět v kap. 5. od verše 35. až 42.? Může chamtivý člověk jednat podle těchto doporučení kázání na hoře?

   Tak snad to s Honzou pochopíte, kde jinde je blahoslavenství, jako božský stav dle Gíty. Když ne, nevadí mi to.

   Závěrem ještě. Tato moje informace k blahoslavenství se týká náplně mých článků k Hledání Světla. O vodě jsem psal v rubrice Lidé a příroda. To jen tak na okraj. A prosím, nechytejte se tohoto posledního mého sdělení.

   Pěkný den.

 3. Soňo, četla jste Matouše, kapitolu 5. Blahoslavenství?
  Znáte je všechna zpaměti?

  Zdravim Vendo :-)
  Tak jasne ze cetla, ale pamatovat si z pameti? Tak to jiste ne a myslim ze to ani neni treba na co taky k cemu. Dulezite je pamatovat si to podstatne a to se da schrnout do dvou nebo tri slov. Laska, cistota srdce a pokora.
  Pekny den i Vam Vendo :-)

  1. ad/Tak jasne ze cetla, ale pamatovat si z pameti? Tak to jiste ne a myslim ze to ani neni treba na co taky k cemu. Dulezite je pamatovat si to podstatne a to se da schrnout do dvou nebo tri slov. Laska, cistota srdce a pokora.

   Já Vám napsal a myslel jsem tím, milá Soňo, že když dám nějaký odkaz na jedno blahoslavenství, stejně se budete muset hrabat v tom, co bylo, tedy co bylo napsáno v Novém zákoně. Tím jsem zareagoval na Vaše předchozí sdělení – Nekdo projevil zajem a ja se pridavam o vasi odpoved na to co jste rekl tady a ted, ne o clanek ze smetiste dejin.

   (Samozřejmě, že můj článek „Blahoslavenství“ a Matoušovo evangelium nejde nijak srovnávat)

   Ale udělal jsem výjimku, nenechal jsem Vás hrabat na smetišti dějin / v článku z dubna 2018 / a vysvětli Vám, proč je blahoslavenství jinde / pro určité lidi /.

   Pochopila jste to Vy? Stačilo Vám to v té tzv. live diskuzi? Pokud ano, tak ta moje recyklovaná hovna pochopí i Honza.

   Pěkný den do Německa.

 4. Ale udělal jsem výjimku, nenechal jsem Vás hrabat na smetišti dějin / v článku z dubna 2018 /
  Dekuji.

  Pochopila jste to Vy? Stačilo Vám to v té tzv. live diskuzi?

  Ano stacilo dekuji :-)

 5. @ – Odbočím. Odepsal jsem přímo Honzovi a on nemá ani trochu slušnosti si to uvědomit.

  Běžte do prdele. I s tou tzv. „slušností“ a v mnoha případech jen pouhou maskou. Už jednou jsem vám napsal: chovám se tak jak uznám za správné, nikoli jak druzí očekávají. Že se s tím evidentně nemůžete smířit, neřeším, to není můj problém.

  Miluju, když se mě rozhodne někdo cepovat a vychovávat. Notabene takovej kašpar jako jste Vy..:-)))

  1. Děkuji za Vaši reakci, která může být adekvátní Vašemu naturelu. Ale to nemohu posoudit. Vy se znáte nejlépe.

   ? čistota srdce, dokonalá vláda nad smysly, jasný klid, mírumilovnost, laskavost, neznalost škodolibosti, čistota a přátelskost? /Bhagávadgíta/

   Blaze těm, kdo mají čisté srdce, neboť oni uzří Boha….. Matouš, kp.5., verš 8.

   Honzo, človíčku nestranný, pozorovateli milý, vždyť já jsem Vám jen odpověděl na Váš dotaz ze včerejška 16:14? Jak jsem nejlépe cítil. A Vy nedokážete odpovědět. Jen mne zase poslat do prdele a moji odpověď, na kterou jste byl táák zvědavej – viz. Vaše: „ps: přiznám se, že na Vaše “někde jinde” jsem docela zvědavej. (a možná nebudu sám)“ – jste označil jako recyklovaný hovna.

   Možná jste unaven z práce. A tak se omlouvám, že jsem Vám dnes ráno na Vaši zvědavost odpověděl.

   Pěkný den.

 6. Vendo, omlouvám se, že jsem se Vás vůbec na něco ptal. Úplně jsem zapomněl (to bude asi z těch veder, připouštím), že mezi Vámi a žlutou zimnicí, není ve skutečnosti žádný rozdíl. A SKUTEČNOST je jenom jedna. Vše ostatní jsou jen iluze, mája, hovna a sračky.

 7. @ – Vy jste tenkráte byl „Nestranný pozorovatel“ a jako takový jste, podle mého názoru nic nevypozoroval.

  Hmm, tak to mě to vaše „podle mého názoru“, nechává zcela fklidu. Vaše názory, to je Váš problém, to dá rozum. Areté, říká Vám to něco? Zkuste něco vyslídit, na to jste přece machr. Dal jsem Vám tímto báječnou příležitost se neztrapnit. A jak už to tak bývá, je to od teď už jenom na Vás. A abych na Vás nebyl až zas tak přísnej, zlej a fujtablovej, Mistr, přítel na telefonu, je povolen. Že to nebude ten mameluk s nickem AuV, se jaxi předpokládá a doufám samozřejmost.
  Jinak beru nohy na ramena a zdrhám, seč mi síly stačí. Opakuji: mám se rád.

  1. Jediné co lze, je přiznat nedokonalost (špatnou tvorbu) v okolní dokonalosti. A to bolí. Snadnější je kritizovat, pyšně a demagogicky si trvat na svém názoru získaném z demagogických pramenů a mnohý tzv. přítel člověka v klamu pouze utvrdí. A mistr, učitel? Nó, i ti mohou býti domnělými, či mylně vybranými,…
   Zkusím si Areté nakreslit, svedu-li to.
   P.S. Zdrhejte prosím opatrně a při kraju. :-)

 8. @ – Zkusím si Areté nakreslit, svedu-li to.

  Hmm, tak nakreslit, hmm, tak daleko jsem, pravda, nedošel. Podejte mi, prosím, z oněch končin jakoukoli zprávu a zvěst. Děkuji.

 9. Zdravím, zatím se nezdařilo, nakreslila jsem jen 3 linky, jako symbol tří plamínků, ale ani jako symbol nejsou živé. Není to tedy ono. Snad jindy.

 10. Děkuji Pardalovi, pavlovi v, soně a matce za pěkné a laskavé příspěvky, nejen k tématu.
  / k něčemu se ještě vrátím /.

  Voda je teď denní chléb myšlenek některých lidí.

  Tady je úsměvná předpověď počasí z května 2018 na letní měsíce. Můžeme se v ní dočíst, že koncem srpna se již bude ochlazovat. Inu, vědci vědí to, co i lidé, kteří mají s počasím zkušenosti.
  https://www.extra.cz/pocasi-na-cele-prazdniny-vypada-to-na-skvele-leto-predpoved-na-tri-mesice

  Dal jsem dotaz na googl, kdy a zda v létě zaprší a neuspokojivý výsledek jsem našel tady :
  https://pocasi.idnes.cz/?t=img_s&d=zitra

  Nic moc.

  Jeden odborník mi vysvětloval, jak jsou lesy suchem devastovány. I laik to samozřejmě vidí. Stromy nyní usychají, již opadává listí jako po prvních mrazících. Pokud na zimu nepřijdou vydatné srážky a kořenové systémy se „neobalí“ vodou, pokud by byly mrazy na sucho, mnoho stromů se pak nemusí na jaře dostat do „zeleného“ stavu rašení.

 11. Jeden odborník mi vysvětloval, jak jsou lesy suchem devastovány. I laik to samozřejmě vidí. Stromy nyní usychají, již opadává listí jako po prvních mrazících. Pokud na zimu nepřijdou vydatné srážky a kořenové systémy se “neobalí” vodou, pokud by byly mrazy na sucho, mnoho stromů se pak nemusí na jaře dostat do “zeleného” stavu rašení.

  Tyhle ty prognózy odborníků, jsou asi jako že kdyby byly na střeše ryby,tak by nemusely být rybníky? Nakonec nám stejně nezbude než počkat až jak to všechno vlastně dopadne? Takže já jdu někam do stínu a přeji všem hezký den?

  https://youtu.be/isB2U-yl_GM

  1. Ten les, když se tak v normálním průběhu jaro, léto, podzim zima pak na podzim barví do různých odstínů žluté a oranžové /+ zelené barva jehličnanů/, listí padá, v lese je vlhko, listí se lepí na boty, voní to vlhkem…., to dnes není. A neschází mnoho a ty barvy nemusejí být vůbec. Ale barvy bych oželel, ovšem vyschlý třeba bukový les, to již ne.

   Tak pěkné sezení ve stínu.

  2.  Ale barvy bych oželel, ovšem vyschlý třeba bukový les, to již ne.

   No tak to vidíte Vendo mně by třeba zrovna ty barvy chyběly moc.Marná sláva a nic na plat, lidé jsou zkrátka různí.
   Děkuji za přání?

  3. To zdravé listí, které je až do podzimu „v kondici“ získává postupně jiné barvy než tu zelenou. Je to známka pomalé přeměny ročního období. Někdy pomohou rychlejšímu padání listí třeba říjnové mrazíky.
   Sucho je také v přírodě přirozené, ale povadlé listí již dnes totálně suché, nebude mít ty zářivé barvy normálního podzimu. Byl bych zvědav, kdyby kupříkladu od září začalo pršet, jestli by se to dalo ještě zachránit.
   S tím oželením – neoželením nic nenaděláme.

   Ty lesy, jejich stav, to mne straší. Bez lesů by nebyly ty barvy již vůbec. No, uvidíme na jaře.

   Byl jsem dnes na návštěvě v jedné vesnici. Naproti domu kamaráda je kopec s chudou vrstvou půdy, podloží skála. Tam již není žádná vláha. Borovice, modříny, břízy, všechno již z velké části opadané, spálené.

 12. Mám možnost zase navštívit prostřednictvím počítače – internetu stránky gnosis.

  V době mé nepřítomnosti se nic vážného nestalo.

  Jen pan Degon a paní Matka si trošku jinde notují.

  A já jsem objevil tyto zajímavé stránky :
  http://www.worldometers.info/cz/

  Teď je dobré okopírovat k tématu třeba toto:

  Životní prostředí
  3 342 685 – Odlesněná plocha letos (ha)
  4 500 158 – Ztráta půdy v důsledku eroze letos (ha)
  25 470 534 897 – Emise oxidu uhličitého (CO2) letos (t)
  7 713 108 – Rozšíření pouští letos (ha)
  6 294 139 – Jedovaté chemikálie vypuštěné do prostředí letos (t)

  Voda
  20 255 123 – Letošní spotřeba vody (v miliardách litrů)
  541 243 – Úmrtí na choroby spojené s vodou tento rok
  855 402 386 – Lidí bez přístupu k pitné vodě

  Světová populace
  7 644 874 367 – Současná světová populace
  90 527 960 – Narození letos info
  256 279 – Narození dnes info
  37 495 985 – Úmrtí letos
  106 149 – Úmrtí dnes
  53 031 975 – Letošní čistý populační přírůstek

  Pěkný zbytek léta a patřičně mokrý podzim a ideální zimu přeje všem
  AuV

  1. Jste si jist, AuV, že Vašim příchodem a přítomností zde se stalo něco vážného? Nebo že se dokonce vesmír zachvěl?

  2. P.S. Přeji Vám AuV tu jistotu. I když může být klamnou.
   Jo a s Degonem si nenotujeme (to totiž bývá i falešné), jde o něco naprosto jiného. Za to děkuji.

  3. Pane AuV, píšete:
   V době mé nepřítomnosti se nic vážného nestalo.
   Připomíná mi to:
   Súdruh generál, po dobu mojej služby sa nič zvláštného nestaLo- hlásil major Terazky.
   7 644 874 367 – Současná světová populace podle http://www.worldometers.info/cz/
   Údaje jsou aktualizovány podle nějakého algoritmu.
   Lidská populace
   7,489 miliardy (7/2018) podle hlavní stránky Gnosis9.net

   Voda na Zemi
   https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/07-voda.html.
   Dokud nepřestane z kohoutku téct voda, tak se nic vážného v ochraně vody nestane.

  4. Dokud nepřestane z kohoutku téct voda, tak se nic vážného v ochraně vody nestane.

   Asi zalezi na tom komu prestane tect, alespon tak to tedy zatim vypada.

   že je už na čase zmeniť tému napr. na “vzduch”, alebo “naše ovzdušie”. To je tiež vďačné téma

   Kdeze, Voda zacala byt prave v kurzu :-) ale budiz

   https://www.youtube.com/watch?v=F7NFwOUv-Qo

 13. Matko, kdybyste byla na vojně za dřívějšího režimu /před r. 1989 /, tak byste věděla, že tato moje věta je parafrází jistého ranního hlášení dozorčího /roty, baterie / či jeho pomocníka veliteli této jednotky.

  Pro pamětníky – „končit, pozor“, / zavelet se muselo, i když tam nikdo z vojáků jednotky nebyl a pak následoval tvrdý pochod v ústrety veliteli v pozoru a salutování/ „soudruhu majore, vojín Snášel, pomocník dozorčího třetí baterie. Během mé služby se nic vážného nestalo“

  Vy píšete naprostou hloupost – „Jste si jist, AuV, že Vašim příchodem a přítomností zde se stalo něco vážného? Nebo že se dokonce vesmír zachvěl?“

  Že Vy jste si večer malounko přihnula?

  1. Ale AuV, to Vás není hodno.

   Ale přiznávám, rozesmál jste mne svými domněnkami.
   P.S. a na vojně byla také tvrdá šikana. Byl tam u PTP manžel, syn byl kdesi na letišti, kde nic nebylo,….

  1. Vážení, zdá sa, že ta téma „voda“ sa už vyčerpala a tak sa domnievam, že je už na čase zmeniť tému napr. na „vzduch“, alebo „naše ovzdušie“. To je tiež vďačné téma a je možno množstvo informácií nájsť na internete, čo podporí sledovanosť… (A ospravedlňujem sa)…
   AuD.

 14. Voda, voda, voda……..
  Na poušti je nejhorší, když umíráte žízní a zjistíte, že vodu máte jen v koleně.

  Dost se o vodě teď píše, ministr ŽP mluví, sypou se sem nápady. Fakt je, že jsem tak suchý srpen ještě nezažil. A to jich již pamatuji tak šedesát.

  https://www.novinky.cz/domaci/481907-cesko-vysycha-prsi-sotva-polovina-srazek-nez-je-bezne.html

  Voda je život. Vzduch je život. Země je život a oheň je život. To jsou tattvy; a ještě éter. Aby mohl být život nastolen, potřeboval tyto esence. A Stvořitel to věděl a ví. A ví, v jakém poměru musí být, aby byl život i udržen.

  1. Prší…., hustý déšť a má tak být celou sobotu. Voda, jak to slovo pěkně zní !!!!!!
   /možná ještě letos užijeme i houbaření /

   Pokud by lidstvo měla postihnout nějaká nová katastrofa /dosud neznámá ve svém dopadu na ně/, má toto dvě možnosti. Buď vědecká obec lidstvu pomůže a nebo se budou lidé modlit.

   Ta první má možnost – viz. možné řešení v /???/ = zásoby vody na Jupiteru:
   https://cz.sputniknews.com/svet/201809017992278-jupiter-vesmir-voda/

   A ještě lze prozkoumat hypotetické oceány /vody/ pod ledovou kůrou jeho měsíce Europy.

   V obou případech, když by ta voda tam byla, tak je problém – její doprava na Zemi. Co na to vědci.

   V článku je alarmujících pár vět:
   “Válka, hladomor, masové vymírání a devastující epidemie, vše se stane realitou, pokud se nenajde nějaké zázračné řešení k rostoucí vodní krizi. Do roku 2030, bude celosvětová poptávka mnohem vyšší, než budou globální zásoby vody a to až o 40 procent, podle jedné velmi znepokojivé zprávy americké vlády. Během toho, co čtete tento článek, jezera, potoky, řeky a kolektory stále po celé planetě vysychají. Nedostatek vody musí vést k ekonomickému kolapsu, pokud se nic neudělá, protože žádná společnost nemůže bez vody fungovat. Sladká voda je jedním z nejdůležitějších přírodních zdrojů na naší planetě a velmi rychle nám dochází. Níže uvádíme 25 šokujících faktů o ubývajících vodních zdrojích na Zemi, které by měl každý vědět.” .. . . . . . je tam odkaz.

   Údaje jsou staré čtyři roky a k lepšímu to v těch uběhlých čtyřech rocích ani náznakem nevede, To ale nevylučuje možnost, že třeba v r.2020 naprší během pár dní 1000 mm srážek a bude vody /lokálně/ nadbytek. Hospodin nám již novou potopu – globální – asi nesešle. Kdo ví.

  1. U nás nastalo jakoby jakési sucho v oboru moudrosti. (Platón)

 15. Jó Otík, ten se ve větách příliš nevyjadřoval.
  „Prší…., hustý déšť a má tak být celou sobotu.“ = souvětí.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference