mapa stránek || vyhledávání

Dalajlama – moudrost rozlehlá jako oceán

dalajlama-2015Dalaj je mongolské slovo znamenající rozsáhlý nebo podobný oceánu. Lama značí moudrost velkého učitele. Oceán moudrosti – tento titul je od roku 1587 udělován nejvyššímu představiteli největší školy tibetského buddhismu.

V současnosti je duchovním vůdcem tibetského národa 14. dalajlama  Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, který se 6. července dožívá osmdesáti let. O jeho bohatém životě vyšlo tolik literatury, že je těžké něco nového dodat. Nechme tedy hovořit samotného dalajlamu (často s jeho typickým laskavým humorem).

„Pamatuji si, že jsem se narodil s otevřenýma očima a neplakal jsem. Možná to bylo proto, že to bylo mé již čtrnácté přerození a měl jsem vyvinutou jasnou představu o životě.“

Deváté dítě přišlo na svět roku 1935 v chudé farmářské rodině v malé vesničce Tagccher v tibetské provincii Amdo. Chlapec dostal jméno Lhamo Thondup, což znamená přející bohyně.

„Gramatický rod nebyl v Tibetu při výběru jména dítěte důležitý. Byl jsem muž, a přesto mě nazývali bohyní.“

O tři roky později navštívila dům jeho rodičů speciální delegace. Chlapec si prohlížel předměty, které přivezli mniši, a volal: „To je moje! To je moje!“. Všechny předměty, které poznal jako své, patřily jeho předchůdci, XIII. dalajlámovi, který zemřel v roce 1933.

„Mé vzpomínky na ten den jsou zcela jasné. Vzpomínám si, že do našeho domu přišlo velmi mnoho lidí. Poznal jsem mnohé z nich, přestože jsem se s nimi nikdy předtím nesetkal. Nechci, aby to znělo dramaticky, bylo to, jako bych nikdy neopustil scénu po dlouhou, dlouhou dobu.“

V únoru 1940 byl oficiálně uveden do svého úřadu. O způsobu takovéto volby může skeptik zapochybovat. Jde však o ojedinělý případ společenské mobility, kdy se hlavou velké země mohla stát osoba z kterékoliv vrstvy.

V palácích Potala a Norbulingka začal obvyklým způsobem výuky – logikou, historií, poezií, astrologií a později s rozsáhlými studiemi tanter. Ve věku šestnácti let musel převzít plnou světskou i duchovní odpovědnost vyplývající z jeho funkce dalajlamy vlivem problémů, které vznikly v Tibetu s postupující čínskou okupací. „Svět neměl čas na Tibet ani na to, co nám Čína dělala. Musel jsem vyvinout veškeré úsilí, abych zjistil, zda bychom nemohli koexistovat v míru.“ Svět na konci čtyřicátých let skutečně neměl čas a chuť řešit plíživou okupaci Tibetu. Amerika a Evropa byly unavené světovou vojnou, nastupující studenou válkou a následně korejským konfliktem. Státnost Indie byla ve fázi zrodu. A komunistická Čína měla početnou, dobře vyzbrojenou a vnitřními boji zocelenou armádu. Číňané během invaze i po ní používali veškeré prostředky – od podplácení přes vyhrožování či hrubé násilí až po zfalšování tibetské státní úřední pečetě. Dalajlamova bratra vybízeli výměnou za post generálního guvernéra Tibetu k bratrovraždě.

Dalajlama dělal pro uklidnění situace maximum. Na pozvání Mao Ce-tunga navštívil v roce 1954 Čínu. „Myslel jsem si, že bych mohl jednat s Číňany a přesvědčit je o zbytečnosti jejich akce v Tibetu. Když však dnes hledím na ty dny zpět, zdá se, že Čína nikdy neudělala nic, aby ustoupila.“ Sedm dní po občanském povstání proti Číňanům, 17. března 1959, dalajlama opustil Lhasu. Začala se naplňovat věštba slavného indického guru Padmasambhavy. Ten v osmém století řekl: „Až přiletí železní ptáci a přijedou koně na kolech, budou Tibeťané roztroušeni po světě jako mravenci a Buddhovo učení se dostane do nejvzdálenějších zemí.“

Dalajlamovi bylo poskytnuto útočiště v Indii, kde až dodnes zůstává v malém městečku Dharamshala na severu země. „Myslím, že jsem tu zažil během prvého týdne pobytu více deště než za celý můj život ve Lhase.“ To nebyla jediná změna, která čekala mladého vůdce a více než sto tisíc krajanů, kteří ho následovali do exilu. Změna klimatu, nové nemoci, vyčerpání z útěku, četná úmrtí. Lidé se museli přeorientovat nejen geograficky, ale i společensky, emocionálně, kulturně a finančně.

V Indii zůstal dalajlama duchovním vůdcem tibetského národa. Jeho aktivity byly a jsou velice široké. Výuka, zasvěcení a přednášky pro četné posluchače v Bodhgáji, Dharamsale a jiných místech v Indii, ale i na celém světě. Demokratizační opatření ve státní struktuře. A neustálé zajišťování pomoci. „Podle mého názoru bylo tím nejdůležitějším zachovat tibetskou kulturu, dědictví, jazyk a tradice. Současně s tím jsme museli zabezpečovat, aby tibetští uprchlíci měli slušné podmínky pro ekonomické přežití.“

Úsilí dalajlamy o řešení tibetské otázky důsledně odmítá použití násilí. Obhajuje mírová východiska založené na toleranci a vzájemném respektu. Jeho význam pro Tibet a zvládnutí komplikovaných problémů země je velký. V době, kdy většina národnostních problémů vrcholí násilím (s tisícovými, ale i statisícovými obětmi), dalajlama rozvíjí filozofii míru a obrovské úcty ke všemu žijícímu. Jeho myšlenky jsou návodem na řešení nejen tibetských problémů.

V březnu 1989 povzbudlivě říká: „Jsem mnohem optimističtější než kdykoliv dříve, pokud jde o budoucnost Tibetu. Tento optimismus pramení z odhodlání tibetského lidu uvnitř Tibetu a také z dramatických změn, k nimž došlo všude na světě, zejména v Sovětském svazu. Jsem si jistý, že během následujících pěti až deseti let dojde k určitým velkým změnám i v Číně.“ O pár měsíců později v červnu umírají na náměstí Nebeského klidu v Pekingu lidé pod pásy tanků, na podzim se dramaticky mění situace ve východní Evropě, posléze se rozpadá Sovětský svaz. V otázce Tibetu se však nic nezměnilo k lepšímu, ani po pro Čínu významných olympijských hrách v roce 2008. Jak vidno – i dalajlama se může splést…

Na konci roku 1989 byl 14. dalajlama vyznamenán Nobelovou cenou. V roce 1990 ho pozval Václav Havel – jako první politik na světě – na návštěvu země na oficiální úrovni. A Jeho Svatost dalajlama se rád do České republiky opakovaně vrací. Přes svůj věk a velké vytížení si vyčleňuje také prostor pro diskusi s občanskými iniciativami. Se zástupci neziskové organizace MOST o.p.s. se opakovaně setkal jak v Praze, tak v Dharamsale či v městečku Mussoorie v Indii. Právě zde už léta MOST zajišťuje díky českým dárcům vzdělávání utečeneckých tibetských dětí projektem ADOPCE PROTIBET. Dalajlama ocenil i další programy české neziskovky – podporu starých Tibeťanů, udržování původní formy vzdělávání v klášterech Ladaku či finanční pomoc pro školy ve dvou malých vesnicích přímo ve východním Tibetu.

„Jste-li vzdělaní, vaše mysl nikdy nemůže být kolonizována,“ říká J.S. dalajlama.

Pokud chcete pomoci i Vy, více informací naleznete na www.protibet.cz
 

Petr Ďásek
 

hodnocení: 5
hlasů: 1
Print Friendly, PDF & Email

20 komentářů

 1. Moje náboženství je velmi prosté, je jím laskavost.

  GEE, Margaret. Slova moudrosti : vybrané citáty Jeho Svatosti dalajlamy. Praha : Pragma, 2000. ISBN 80-7205-790-1. S. 20.

  Vždy mě dojme příklad malého hmyzu, například včel. Přírodní zákony nařizují, aby včely pracovaly společně, mají-li přežít. Výsledkem je jejich instinktivní smysl pro společnou odpovědnost. Nemají žádnou ústavu, policii, náboženství ani morální výcvik, ale díky své přirozenosti pracují věrně pospolu. Občas možná bojují, ale většinou žije celá kolonie ve vztahu spolupráce. Lidé na druhé straně mají ústavy, rozsáhlé právní systémy a policejní síly. Máme náboženství, pozoruhodnou inteligenci a srdce schopné milovat. Přesto však v praxi naše vynikající vlastnosti za tímto malým hmyzem zaostávají. V určitých směrech cítím, že jsem ubožejší než včely.

  Tändzin Gjamccho (* 6. července 1935, Tagccher, Tibet) je 14. tibetský dalajláma, hlava tibetské exilové vlády, duchovní a světský vůdce Tibeťanů.

 2. Dalajláma je opravdu velká duše, nicméně v zájmu vyváženosti a objektivity v pohledu na Tibet a jeho lid všem tibetofilům ala Martin Bursík vřele doporučuji si přečíst knihu Můj syn dalajlama. Příběh matky od Dekji Cchering. Vydalo Občanské sdružení LUNGTA v Praze, v roce 2010 (jaký to nechtěný paradox!). Ty reálie života Tibeťanů jsou opravdu „výživné“ a pokud nemáte vymytý mozek jako Bursík tak přijdete o všechny iluze . Přiznám se, že z toho čtení se dodnes nemůžu vzpamatovat.

 3. Udo píše :

  … Přiznám se, že z toho čtení se dodnes nemůžu vzpamatovat…

  Nochcem Ti lichotiť, ale potvrdzuješ slová V.I., toho Žida Iljiča, ktorý onehdá vraj povedal:

  Náboženstvo ke OPIOM ĽUDSTVA…

  Teraz neriešimee že s. Uljanov bol prvý masový vrah, prvý zakladteľ Gulagov, ale ako Žid pochopil, že najnebezpečnejším zotročovatelom ludstva je akékolvek náboženstvo..

  Je jedno, akého je DRUHU, keď človek má velebiť akúkolvek Nehmotnú, či Hmotnú bytosť, je úbožiak, hodný ,,pekelného zatratenia“ už tu na Zemevajci.

  Tam INDE už nie, pretože to INDE je len a len výmysel človekov, ktorí sa z toho všetkého, čo vymysleli, len a len profitujú…

  Tak nám Pán pomáhaj a nevyser sa na NÁS…

  1. GN, dovoluji si tě opravit – nechtěl jsem se zabývat opiem (jakýmkoliv). A mám dojem, že autorem citátu je původně Marx. Lenin tě spíše pobízí k učení. Protože asi nebudeš mít zájem si sehnat, natož přečíst doporučenou knihu (navíc je v češtině) tak objasním, že jsem jenom chtěl poukázat na skutečně propastní rozdíly mezi opěvovanou duchovností Tibeťanů a jejich reálním životem (kastovnictví, vraždy, smilstvo, otravy mezi příbuznými, loupeže, domácí násilí atd. atd.) jak o tom přináší svědectví samotná dalajlámova matka (!). Číňany snad poslal sám Nejvyšší, který se na ten jejich pokrytecký a odporný život už nemohl koukat (stejně jako poslal conquistadory do Latinské Ameriky, aby zatrhnul lidské oběti tamějších náboženských pomatenců).
   Ideje budhizmu (křesťanství, islámu etc.) jsou však jedna věc, skutečný život však drhá.

 4. p. Udo píše :

  …Číňany snad poslal sám Nejvyšší, který se na ten jejich pokrytecký a odporný život už nemohl koukat (stejně jako poslal conquistadory do Latinské Ameriky, aby zatrhnul lidské oběti tamějších náboženských pomatenců)…

  Zase musím čiastočne súhlasiť, lebo tam kde náboženstvo začína v akejkolvek historickej dobe kdekolvek na Zemevajci ,,preberať“ úlohu primáša, je vyhlásený stav najvyššieho ohrozenia morálky a humanizmu u ludí, ktorí nedokážu zhltnúť predstavy o riadení sveta Nehmotnými nebytosťami…

  Veriaci to majú v živote lahšie, ako pochybovači, lebo u tých prvých stačí uveriť v nejakého Stvoritela a všetko sa dá vysvetliť ako po masle, tým, že všetko riadi ON, a ja som len křoví…

  A je to aj jednoduchšie z osobného hladiska. Keď sa tvárim, že som uveril v náboženské dristy platné v krajine v ktorej žijem, , veziem sa s davom, nevytŕčam a možno svoj život prežijem v klude, bez zbytočnej straty hlavy.

  To, že stratím svoju dôstojnosť, je ukranuté, lebo žiť je asi lepšie, ako riskovať život, alebo opovrhnutie zmanipulovaným davom…

  Tak nám Pánko pomáhaj…

  1. GN, pouze ze staré známosti :-) reaguji na tvá slova „stačí uveriť v nejakého Stvoritela a všetko sa dá vysvetliť ako po masle, tým, že všetko riadi ON, a ja som len křoví……“ BTW: Veriaci to ve skutečnosti mají mnohem těžší, protože hřeší (porušují daná pravidla) a současně ví, že by hřešit neměli. Dokážeš si představit, jak tím trpí? Někteří se domnívají, že to vyřeší zpověď, ale houby vyřeší! Ateisté však nejsou ničím limitováni a nemají se komu zpovídat anžto nikoho nevidí (neuznávají) nad sebou.
   Milý GN, co kdybys přemýšlel takto: Nejvyšší vše stvořil a stanovil pro to „pravidla hry“. Člověku dal navíc svobodnou vůli, takže neplatí tvoje „všetko riadi ON a ja som len křoví…“.
   Jinak máš recht, že nevěříš automaticky v náboženské drísty platné v tvojej krajine (ani v kterékoliv další). GN, radím ti: nenech se spoutat oficiálními drísty římsko-katolické, ani jiné církve, nezabývej se jimi, ale řiď se svou intuicí. A hlavně nevylévej s vaničkou (ofic.drísty) i dítě (vlastní Cestu k duchovnosti).

 5. Udo,

  díky Ti za link, pozriem, overím, prihlásim sa, a budem očakávať druhé
  ,,Osvietenie“…

  A prečo SEM chodím, lebo tu sa zbiehajú nitky tých, ktorí si myslia, že svet ako taký musel byť NIEKYM stvorený a JA viem, že Tento svet-vesmír tu bol už odjakživa a nemal žiadneho Stvoritela . Vznikol len tak, lebo…

  Je však vedecky dokázané, že všetko časom dozrie a skape….

  Takže tento vývoj, nie OSUD, čaká aj na TENTO svet – vesmír..

  Ale nezúfajte bratia v Hadádidlovi, možno vznikne nový, ešte ,,blbší“ a zaujímavejší svet a tam sa živé bytosti, reinkarnáti a iné psychicky narušené osoby zasa nájdu a potiahnu vpred, ako jedna légia…

 6. Proč by tento materiální svět (vesmír) nemohl být někým stvořen? Co ti na tom vadí? Že by měl vzniknout Big Bangem z jediného bodu (singularity) ti připadá jako menší chujovina?

  Přiznám se, že i já jsem byl kdysi zavilý materialista. Z ateizmu mě však vyléčili kupodivu fyzici, chemici a další tzv. vědecká verbež. Prohlašují totiž permanentně, že mají patent na rozum (generují a prohlašují za platné a neomylné pořád nějaké hypotézy a teorie o vzniku vesmíru, vzniku života na Zemi a podobné drísty) a přitom neustále přicházejí s novými a novými objevy, které vnášejí do jejich někdejších mouder zásadní pochybnosti. Když přece vložím do PC špatné, nebo minimálně pochybné vstupy, tak mi nemůže vyjít správný výsledek! Uváděná teorie Big Bangu je stará a „platná“ padesát let, ale až v posledních letech objevili temnou hmotu a temnou energii. Jak můžu z nekorektních a neúplných dat zkonstruovat správnou a úplnou teorii?

  ad Je však vedecky dokázané, že všetko časom dozrie a skape…. – to je přece zřejmé, tak jako že kdo pije, ten musí i čurat, kdo jí, ten musí i sr… a co má začátek, má i konec. Pokud má vesmír den narození (BB), tak musí mít jednou i den úmrtí. A kde je psáno, že tento náš materiální svět je jediný? Domnívám se, že už v současnosti je jich několik.

  1. Ad: „Uváděná teorie Big Bangu je stará a „platná“ padesát let, ale až v posledních letech objevili temnou hmotu a temnou energii. „

   Tak to máte trochu popletené. Hypotézu existence temné hmoty poprvé přednesl Oort a Zwicky v letech 1932-33. Prazáklad teorie velkého třesku položil sice o pár let předtím v roce 1927 katolický kněz Georges Lemaître když propočítával nestacionární relativistické modely vesmíru, ale bez jakéhokoliv vztahu se Zwickyho temnou hmotou. Vlastní teorie Big Bangu se rozvíjela až ve 40. letech minulého století a není bez zajímavosti, že samotný název BB je původně hanlivé označení jednoho z odpůrců teorie (Hoyle).

   Temná hmota navíc dosud nebyla objevena, jedná se tedy zatím o pouhou nepotvrzenou hypotézu. Rovněž o povaze temné energie toho moc nevíme.

   Ad: „Prohlašují totiž permanentně, že mají patent na rozum (generují a prohlašují za platné a neomylné pořád nějaké hypotézy a teorie o vzniku vesmíru, vzniku života na Zemi a podobné drísty) a přitom neustále přicházejí s novými a novými objevy, které vnášejí do jejich někdejších mouder zásadní pochybnosti.“

   No nevím, co čtete a s jakým fyzikem jste se kdy setkal, ale žádný serióní vědec netvrdí, že má patent na rozum. To že se fyzikální teorie mění je odrazem fungování vědy a je většinou reakcí na výsledky experimentů nebo měření reálného světa. Pokud se najde něco co lépe vysvětluje pozorování, je teorie změněna. Co je na tom divného?

   1. Spěchám – takže stručně. Ad „žádný serióní vědec netvrdí, že má patent na rozum.“ To může být i pravda. Váš seriózní vědec to netvrdí – ale MYSLÍ si to! Proto je takový váš seriózní vědec arogantní, nafoukaný a všechny ostatní považuje za idioty, blbce, psychopaty etc. viz váš povedený spolek Sysifos – prof. Heřt se může posrat, že akupunktura a veškerá čínská medicína je blud a nesmysl, protože on nikde na těle člověka přece žádné akupunkturní dráhy nenašel. Ejhle seriózní vědec! Přitom akupunktura je k léčení běžně používána v mnoha státech, nejen v Číně. Kdyby neměla výsledky a byla bludem, tak by po ní ani pes neštěknul. A to už nezmiňuji koryfeje věd Grygara, který je bigotní katolík. Ejhle seriózní vědec!
    A pokud jde o uváděnou divnost? To je v pořádku kdyby vaši seriózní vědci nezacházeli s takovou arogancí s jakýmikoliv názory, které nejsou konformní s jejich vlastními, kdyby měli snahu třeba jenom vyslechnout oponenty, vždyť vše může být časem jinak a patent na rozum opravdu nikdo nevlastní.

    1. Aha :) Vy jste jasnovidec, že víte, kdo si co myslí? Tak to blahopřeji, jste zřejmě první na světě :)

     A jestli považujete spolek Sysifos za veškerý vědecký svět, tak pak chápu proč píšete tak zapškle. Skutečný svět vědy je trochu (hodně) jinde. Poradím vám: v českých luzích a hájích se ho nachází poskrovnu, tam nehledejte.

    2. Já na rozdíl od vás soudím lidi podle činů (jenom jimi prokazují, co si doopravdy MYSLÍ), nikoliv podle slov (sloveso TVRDIT je spojeno nejčastěji s verbálním projevem).

     Váš povedený spolek vědců (či spíše supervědců) Sysifos jsem uvedl jenom jako příklad, tj. na ilustraci pro kolemjdoucí.

    3. Když tedy soudíte lidi podle činů, tak proč píšete (= činíte:) něco úplně jiného?? To je od Vás pěkně infantilní výmluva :)

     Kupříkladu pokud bych měl soudit já Vás podle Vašich posledních činů (=příspěvků) na tomto foru, tak bych řekl že jste naprděnej člověk bez rozhledu (např. podle tvrzení světová věda=Sysifos) co si vymýšlí (např. tvrzení „Váš spolek“) a na základě svých mylných představ pomlouvá skutečné vědce. Ale takovej Vy jistě nejste, že?

     Pokud byl Sysifos příklad tak byl hooodně mimo. Znáte Vy vůbec někoho jiného? A můj spolek to opravdu není, takže laskavě příště vynechte slovo „Váš“:)

    4. Milý lubko, rád bych vám jenom připomněl, že to vy jste se drze (jak je vaším zvykem, je to vidět i z dalších diskusí) vlámal do naší rozpravy s GN, zřejmě abyste oslnil zdejší publikum svou třeskutou vědeckou moudrostí. Já jsem u GN jenom obhajoval pluralitu názoru a upozorňoval, že tak jak považuje za chujovinu možnost stvoření světa Stvořitelem, tak je legitimní názor jiného, že BB může být také chujovina. Tož takhle.

     Co si o mně jinak myslíte, je mi upřímně ukradeno. Vy nejste člověk, na mínění kterého by mi záleželo. Už ta vaše drzost se zde stává pověstnou, jak se snažíte podsouvat kde komu kde co: už jsem vám jednou napsal, že Sysifos jsem uvedl jenom jako příklad, tj. na ilustraci pro kolemjdoucí. Ale vy melete pořád svou jak dokládá poslední odstavec. Takže vám položím 3 otázky a pokud jste seriózní diskutér, tak to můžete dosvědčit svou odpovědí pouze ano nebo ne.
     1. Je Jiří Grygar vědec?
     2. Je Jiří Heřt vědec?
     3. Je akademik Zahradník vědec?

    5. Ej promintě pánko velkomožný, že jsom sa drzo vlúpal do vašej bohovskej diskusie s Gilgaméšom (aj Nohe Gilgaméše smeruje omluva:). Už se to nestane (možná).

     Ale teď nevím jestli vůbec můžu odpovědět:))) Ale jo: 1.,2.,3. všechny ano. Ale nepředstavují sprostě řečeno „mainstream“ ani české natož pak světové vědy nebo prototyp běžného vědce. Jak se tady snažíte všem podsouvat naopak Vy.

     Vaši obhajobu plurality názoru jsem nenapadal (nebylo proč, tam jsem s Vámi zajedno). Vyvracel jsem pouze argumenty, které jste k obhajobě použil. Jsou podle mne mylné a proč jsem zdůvodnil.

     Nakonec: hodnocení osob, kádrování kdo se může a nemůže účastnit „Vaší“ diskuse, či a na kom a čem Vám ne/záleží si strčte víte kam. To nikoho nezajímá. A nedivte se pokud Vám na tomto volně přístupném prostoru vstoupí do diskuse. Děláte to ostatně i Vy sám. Pokud toužíte po ničím nerušených promluvách použijte nějaký soukromý kanál (Skype). A pokud nechcete diskutovat s někým tak jednoduše s ním nediskutujte:) Это ваше дело :)

 7. Udo píše:

  ….Proč by tento materiální svět (vesmír) nemohl být někým stvořen? Co ti na tom vadí? Že by měl vzniknout Big Bangem z jediného bodu (singularity) ti připadá jako menší chujovina?………..

  Nikdy som netvrdil, že som zarytým zástancom Big Bangu, hoci sa k tejto teórii prihlásil už aj hlavný vyjednávač za Hospodina na Zemevajci – Starý Lojzo , lebo už zistil, že je vhodné ísť s davom a preto pritakáva už aj k evolučnej teórii, ktorá podkopáva Stvoriteľa vo všetkých bodov stvorenia…

  A práve tieto ,,špirály smrti“ od páprdu z Vatikánu ma odrádzajú od toho, aby som prijal BB ako hotovú vec.

  Ja sa chytám na teóriu, že Vesmír vznikol z prvotného CHAOSU , kde čas, priestor, gravitácia, hmota, tvorili prvotnú polievku, ktorá sa začala odkalovať , prečisťovať a zrazu tu bol : Svet – Univerzum – Vesmír- Živý tvor ..

  Ostatné neriešim, na to je TU veda a vedci, aby teóriami, dišputami odkalili falošné bludy od nugetov pravdy…

  JA osobne mám čas, kedy sa PRAVDA nájde… Keď to nebude za môjho života, raz to bude a to ma ,,oblažuje“, že niekto sa toho dožije…. Možná…

  Veda je jediný zdroj , ktorej dôverujem ,,že na to má“…

  Náboženské dristy, tony papiera a náboženské bludy v nich popísané sú zdrojom ,,oblbovania“ psychicky nestabilných citlivcov…

  Hadádidlá , vidíš tú empatiu a kladný prístup k ,,broblematike“ ???

  1. Milý GN, opakuji: Proč by tento materiální svět (vesmír) nemohl být někým stvořen? Co ti na tom vadí? Že by měl vzniknout Big Bangem z jediného bodu (singularity) ti připadá jako menší chujovina? Osobně si myslím, že věřit ve Stvořitele je přinejmenším stejně legitimní, jako věřit v BB. V obou případech to pro člověka můžou být (z jeho subjektivního hlediska) stejné kokotiny. Tvrdit, že člověk s jiným názorem než mám já je bloud, blázen a pomatenec je hodné tolika hovada.
   Vypozoroval jsem, že zejména v moderní době fyzikové a další majitelé jediné pravdy (tj. vědecké) nesnášejí filozofii (určitě víš, co ten pojem znamená). Filozofie však pouze upozorňuje, že poznání je nekonečný proces a to co dneska považujeme za jedinou Pravdu se může časem zbortit jako domeček z karet. Dějiny moderní (dvousetleté) vědy jsou plné takovýchto případů. S rozvojem balónů a vzducholodí lidstvo nabylo dojem, že za x-let, bude mít každý člověk vlastní vzducholoď – a čas oponou (spalovacími motory) trhnul a hle, vše je najednou jinak. Ale pokrok jde i touto cestou, tj. cestou omylů. Takže odsuzovat a ostrakizovat někoho, že má jiný názor než právě ten jedině správný je příznakem charakterové nedostatečnosti. Myslíš si tedy, že život na Zemi vzniknul z Oparinovy (nebo Polreichovy, Babicovy atd.) protopolévky? Dobře, je to tvůj názor. Nebo si myslíš, že život pochází od Boha (Harekrišnovci trefně říkají, že život pochází ze Života)? Taky dobře, pokud kvůli tomu nevraždíš své odpůrce.
   Souhlasím s tebou, že náboženství zdiskreditovaly „Náboženské dristy, tony papiera a náboženské bludy v nich popísané..“ Ale šmahem a paušálně je odvrhnout znamená vylít s vaničkou i dítě.

 8. Udo píše:

  ….Myslíš si tedy, že život na Zemi vzniknul z Oparinovy (nebo Polreichovy, Babicovy atd.) protopolévky? Dobře, je to tvůj názor…

  Oparin, použil pojem protopolievky ako príklad pre vysvetlenie vzniku života z HOVNA – teda z Ničoho.Bola to rafinovaná zmes organických zlúčenín, smradu z pivnice , bleskov zapožičaných od pána Sveta Zeusa a ďalších ingredencií, kde nemohla chýbať hlavne originál VEGETA ešte z Juhošky…

  A to všetko sa patlálo, patlálo v kotlíku a vznikol maďarský guláge…

  Ano, pomýlil som ŤA milý Udo, použil som nesprávne ,,slovo“ – logos, ktoré bolo aj pri Howspodinovi, ak sa na to ešte pamätáš z Katechizmu…

  A teraz ide oprava, aby sme vyliali Oparina aj vaničkou caz okno vesmíru dokorán…

  Bola to, ano , tí znalejší to už vedia, bola to hustejšia varianta protopolievky, tzv – ,,čučpajz“…

  Je to slovo zo sankritu a v tomto čučpajzy vznikol z prvotného Chaosu, kde boli prítomné gravitácia, priestor, čas, hmota a Kristov buzón – nemýliť si s  Hospodinovým bozónom, prvý Vesmír…

  Potom, ako som už bol poviedel, nastalo usadzovanie kalu, odkalovanie, čírenie, defraudácia zbytočných atómov a ochladzovanie čučpajzu…

  Takto sme mali pripravenú pôdu, aby najprv vznikol Život a až po dvoch kočoch plných bičíkovcov nejaké pochybné Nehmotné nebytosti typu Duch svätý , Hospodin , Brahmaputra, Nájdenáputra, Kon-Tiki, Virakoča, Tao-čchi, potom Aladin a jeho koberec, samozrejme v prevedení lietavcovom….

  Sem vôbec nezapadá akýsi zaparený Oparin aj so svojou protopolievkou bez VEGETY…

  Prosíme Ťa Hadádidlá, nezanevri na nás…

  1. Milý GN, co ti brání vytvořit si vlastní verzi náboženství? Založit jej na pár axiómech, NAPءIKLAD: 1. Vesmír je dílem Stvořitele. 2. Stvořitel stanovil pravidla hry (fyzikální i duchovní zákony). 3. Život pochází ze Života (od Stvořitele). 4. Reinkarnace je nezbytným atributem karmy (viz duchovní zákony).

   Již V. I. Lenin hlásal, že bez revoluční teorie není revoluční praxe. Karl Marx pak dodal, že kritériem pravdivosti je společenská praxe. Prostě prověř, jak ti takové vlastní (soukromé) náboženství zodpoví různé otázky společenské praxe a jiné všetečné filozofické problémy. Odpoutej se konečně od oficiálních náboženských drístů, ať pocházejí od kohokoliv, které představují tu špinavou vodu ve vaničce s dítětem.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference