mapa stránek || vyhledávání

Dopad (4). Odkud Čeljabinský meteorit vypustili

Nebezpečným meteoritům – Čeljabinský (2013), Nikaragujský (2014) – sleduji souvislosti s planetkami „2012 DA14“ a „2014 RC“ [13] a [21]. K tomu šestinásobná trefa meteoritů do střechy téhož domku v Bosně [11] – to nejsou náhody. Nabízí se vzkaz.

Dohledávám možnosti, že navazující časové průlety nebo dopady, opakovaně po čase na stejné místo, jsou vzkazem pozemšťanům – nebezpečí tohoto druhu se blíží, braňte se…

* * *

Sdělení z Astronomického ústavu Akademie věd ČR nabízí další hledání.

Čeljabinský meteorit se neodtrhl od své, časově blízké planetky „2012 DA14“, ale přesto se možnost toho druhu posuzuje. Byl ztotožněn s jinou planetkou. Čeští astronomové zjistili, že planetka „1999 NC43“ by mohla být původní matkou Čeljabinského – před jeho odtržením.

Takové oddělení je způsobeno buďto rychlým otáčením planetky, anebo srážkou s dalším tělesem. Zjištění mateřského tělesa pomáhá posoudit původ a trasu ve Sluneční soustavě. To má přispívat k ochraně Zeměkoule před nárazem.

Hledání trasy však netřeba prodlužovat příliš do minulosti; vlivem přitažlivosti planet se různě zakřivuje. Také tepelná roztažnost různých částí meteoroidu znamená změny dráhy; zahřívání Sluncem mění její těžiště. A pokud ne tohle, pak kdo ví, co podobného dál.

Společné místo odtržení od planetky nabízí původ meteoroidu: „hledání bodu, ve kterém si jsou obě oběžné trajektorie velmi blízko. To byl hlavní argument pro závěr J. Borovičky a kolegů v článku z roku 2013, který vypočetl, že podobnost drah meteoritu Čeljabinsk a planetky „1999 NC43“ je náhodná se statistickou pravděpodobností 0,01 procenta. Jinými slovy je nepravděpodobné, že by šlo o náhodu.“ [28]

Trasa by tedy odpovídala, jenže hlubší posuzování společný původ odmítá. Odtržení zřejmě nemohlo být. Jak srážka, tak jen malá setrvačná síla ukazují astrofyzikům při výpočtech jako „nepravděpodobné, že by spolu meteorit Čeljabinsk a planetka 1999 NC43 souvisely.“ [28]

Rovněž spektroskopická a materiálová analýza odmítají, aby meteorit Čeljabinsk pocházel z planetky „1999 NC43“. Mají odlišné spektroskopické vlastnosti i mineralogická složení. Podobnost jejich drah je tak pouze dílem náhody, byť velmi málo pravděpodobné. Tedy známe místo společného startu nebo ne? Studie zároveň na konkrétním příkladu jasně demonstruje, že na posouzení společného původu dvou těles pouhé porovnání jejich drah nemusí stačit [28].
 

Přidávám otazník

Uvažujme o vyspělé cizí civilizaci, když přece je třeba zdůvodnit náhodu až nemožnou. Rozhodující posouzení je ponechané nám na Zemi. Nejen my pozemšťané býváme lstiví, a předstíráme to či ono. Nezáměrné, přirozené odtržení meteoroidu by jen málo pomohlo záměru zpravit lidstvo o nutnosti chránit si svou planetu. Případně i přiklonit se k názorům na skutečnosti dalších civilizací. Kdežto přinesení cizí skály k místu jejího zdánlivého odtržení, to vyžadovalo nějaký dopravní prostředek. Na místo zdánlivého odtržení byl Čeljabinský kdysi dávno přemístěný záměrně.

Vzdálená civilizace nepotřebuje jednoznačně potvrzovat svoji pomoc; tuším záměrné přidání Čeljabinské skály tak, aby chytrým bylo jasné – byla přidaná, protože je z jiného materiálu. Jen ať obydlení Vesmíru objeví mladá civilizace sama.

Věda je právě to, co je vyloučeno. To, co vyloučeno není, je jenom vědeckotechnický pokrok. – Elefter Andronikašvili

Proč se nám mimozemšťané dosud nepředstavili? Pokud by Zemi znali, proč by se už dávno nepřihlásili v Bílém domě?

To by přece byli hned zastřelení. Jedině sada aktuálních mimořádností a náhod v chodu protivzdušné obrany roku 1987 v Sovětském svazu dovolila něco podobného, úspěšného. Německý 18-letý amatérský pilot malého letadla vnikl bez povolení do země. Přistál v Moskvě, hned vedle Rudého náměstí [29]. Nezastřelili ho, ale zavřeli.

– konec –
 

Odkazy

[11] Bosňana prý chtějí zabít ufoni, na střeše mu přistál šestý meteorit za pár let – 20. července 2010 – Gornji Lajici

[13] Odkud přiletěl čeljabinský meteorit. Co víme po třech týdnech – 9. března 2013

[21] Existuje souvislost mezi průletem asteroidu 2014 RC a víkendovými bolidy?

[28] Výzkumy v AsÚ AV ČR (35): Mateřské těleso meteoritu Čeljabinsk opět neznámé – Michal Švanda, 29.04.2015

[29] Mathias Rust, teenager, který nelegálně přistál na Rudém náměstíTomáš Chalupa, 4.5.2017
 

Bohumír Tichánek

Poslední články autora:


Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference