mapa stránek || vyhledávání

Krátka hypotéza o VZNIKU VEDOMIA (1.)

…existuje naše vedomie len vtedy, keď na niečo myslíme? V tejto eseji sa pokúsim poodhaliť závoj okolo vedomia a sebauvedomovania sa…
 

[⅓ úvod]

Napadlo vás pri pohľade na vodopád, že ak by voda zhora tiekla stále pomalšie, až by nakoniec prestala tiecť úplne, tak v ktorom okamihu by to už nebol vodopád, ale len mokrá skala? Podľa mňa vodopád existuje, len keď je voda v pohybe, dokonca aj to slovo vodopád je vlastne spojením dvoch slov VODA a PÁD.

Vtedy mi napadlo, čo keď aj Vedomie je tak trocha ako vodopád,
čo keď existuje naše vedomie len vtedy, keď na niečo myslíme?

V tejto eseji sa pokúsim poodhaliť závoj okolo vedomia a sebauvedomovania sa. Začnem ale trocha nezvyčajne tým, čím som aj ja začal ako 15-ročný objavovať tajomstvo vedomia…

…určite ste už počuli o blahodárnych účinkoch meditácie, napr:

 

Prečo meditácia funguje?

Pretože pri meditácii sa pokúšame na nič nemyslieť, utíšiť naše myšlienky, hlavne problémy, čo nás trápia. Pri veľkých starostiach pomáha sústrediť svoju pozornosť na vlastný dych, či plameň sviečky. Inak povedané, snažíme sa mozog prepnúť do spánkového režimu. O blahodárnom účinku dobrého spánku myslím, že netreba ani písať.
 

Šipka Celý článek si můžete přečíst na blogu autora
 

Tomáš Trník
https://trnik.blog.sme.sk/

hodnocení: 3
hlasů: 2
Print Friendly, PDF & Email

30 komentářů

 1. Ako dlhoročný mystik môžem potvrdiť, že ono seba-vedomie (ego-karma) nie je možné za žiadnych okolností vypnúť! Je činné v tomto živote, je činné v tom, čo nazývame smrť a je činné aj v tom inom svete. Je základom nášho JA – našej duše.

  1. Ego a karmu má pouze hmota, tedy tělo. Po smrti těla nemá karma jak působit. Nová inkarnace se děje do těla, které má parametry a osud dokonale navazující na odpory předešlého těla a kde karma bude funkčně navazovat. (Odpory těla k ostatní hmotě či jejím činům a prožívání negativních emocí představují sílu ukotvení ve hmotě, Ztotožnění se s tělem a jménem) Vývoj duše končí a její podstata se rozplývá v jednotném Duchu po průchodu posledním tělem – skafandrem. Toto poslední tělo žijící ve vědomí odpovídající dosavadní 3D má za pozemské existence vývoj egoismů nastaven k jejich slábnutí a konečnému odložení a dochází k uvědomění si, že dualita dobré/špatné je jen iluzí, stejně tak já/někdo jiný, a šlo o výukovým programem trenažéru 3D. Následné inkarnace jsou již inkarnacemi sjednoceného Ducha dané planety a každý si je již vědom svého Božství a své tělo považuje za prostředek k životu v dané realitě, v tomto případě 5D, a přistupuje k němu jako ke kterékoli hmotě „ostatní“ Nevyvyšuje si již žádnou hmotu nad jinou, již není možné myslet moje a tvoje, ale pouze naše. Funkční jednota bez egoismů a jejich následků, které se odžívají ve 3D.

  2. ad/ „Po smrti těla nemá karma jak působit. Nová inkarnace se děje do těla, které má parametry a osud dokonale navazující na odpory předešlého těla a kde karma bude funkčně navazovat.“

   Jak se ty parametry a osud v nové inkarnaci funkčně naváží na odpory předešlého těla, když po smrti těla nemá karma jak působit ? Tělo je po smrti třeba do 5ti dnů spáleno. Jaká část popela předešlého těla obsahuje ty odpory?

   Dík.

  3. Konečně mne k počítači pustil kolega Venda.

   Pane pod nickem Milenium. Pro mi neodpovídáte, proč mne nepoučíte ? Napsal jsem Vám :

   ad/ „Po smrti těla nemá karma jak působit. Nová inkarnace se děje do těla, které má parametry a osud dokonale navazující na odpory předešlého těla a kde karma bude funkčně navazovat.“ / toto je Vaše závažné sdělení /

   Jak se ty parametry a osud v nové inkarnaci funkčně naváží na odpory předešlého těla, když po smrti těla nemá karma jak působit ? Tělo je po smrti třeba do 5ti dnů spáleno. Jaká část popela předešlého těla obsahuje ty odpory? / a toto byly mé celkem logické otázky /

   Předem děkuji za objasnění. Tento Váš konstrukt /nebo paní Adamcové? / mne opravdu není jasný.

  1. AuV mne u PC předběhl.
   K té meditaci jsem již napsal mnohé. Ale to samozřejmě nestačí. Důležité je ji konat.
   Trocha z praxe :
   V modlitbě hovoříme k Bohu. V meditaci Bůh hovoří k nám.

  2. Vendo, toto nikoho k Bohu nepřiblíží, je to výraz oddělenosti od něj, proto to nemůže fungovat. Zkuste se nad tím zamyslet.
   Bůh je naše podstata, tak proč se modlit k Bohu, nebo meditovat ať ke mě Bůh hovoří? Jsem to jen já sám, a dokud budu dělat cokoli se týká nějakého Boha někde tam mimo mě, budu stále setrvávat v tom, že jsem tělo a někde mimo je Bůh. Vše co tu bylo v celé popsané historii, všechny stará písma a jejich interpretace, všechno snažení se a praktikování je od hmoty, tedy od satánka a mělo to za úkol udržet nás v pozicích oddělených duší od jednoty Ducha a hlavně v područí – ve vězení hmoty. Až v posledních letech mohly začít přicházet informace, které skutečně rozklíčovávají stará písma a přináší návody jak se vědomí Boha může a bude postupně dostávat z vězení hmoty.
   Myslet si, že za posledních několik tisíc let se mnoha lidem povedlo přes konání „dobrých“ skutků, modliteb či meditace ukončit inkarnační koloběh je omyl. Stalo se to jen výjimečně a ne na základě zmíněných praktik. Až nyní jsme ve fázi, kdy se bude moci osvobodit a do jednoty a 5D přejít významné množství z populace. Ale ne projevy oddělenosti jako je meditace atp, ale žitou jednotou, tedy přijetím, pokorou a láskou bezpodmínečnou. Přijetím osudu, protože jsem si ho jako Bůh vybral a stvořil. Oddělený jedinec se osudu brání a, rozlišuje dualitně libí/nelíbí a prožívá u toho negativní emoce. Tímto naplňuje podstatu odděleného hmotného vědomí, vědomí hmoty a ega. Ten kdo neposuzuje, neodsuzuje, neprožívá negativní emoce a přijímá co se děje, ten ví, že se to zde takto musí dít, a cítí se v jednotě s Bohem. Takový je v poslední inkarnaci a další bude již do světa v 5D, kam se inkarnuje i ta hrstka co již došla k ukončení zrozování ve 3D v předešlém období.
   Vendo jako Bůh jste si zvolil průběh této inkarnace, všechny ty kopance, selhání i úspěchy. Stvořil a vybral jste si s kým se potkáte a co si navzájem zahrajete.Vybral jste si jako Bůh i informace, které se budete jako Venda dočítat na těchto stránkách. Také jste si zvolil, jestli jim Venda bude moci a chtít rozumět, jestli a jak ho ovlivní. Je v pořádku i kdyby ho ovlivnili jen z 5%. Vše se děje přesně tak, jak se má dít, nic není náhoda.

  3. Přečtěte si pozorně tuto moji větu -„V modlitbě hovoříme k Bohu. V meditaci Bůh hovoří k nám.“ A Vaši reakci: „Bůh je naše podstata, tak proč se modlit k Bohu, nebo meditovat ať ke mě Bůh hovoří?“

   Chápete ten zásadní rozdíl ? Jinak řečeno, něco zásadního Vám uniklo.

   Pěkný den.

  4. Vendo, když myslíte, poprosím tedy o vysvětlení.
   Když se budete tou věcí zabývat, tak přijdete na to, jak to je, a nebo se budete snažit vědomě z toho vybruslit a vyjít jako ten kdo má pravdu, čímž si třeba zapíše tělo karmu, kterou bude muset odžít. Záleží přirozeně na tom, kde je skutečně pravda a jak se k tomu postavíte.

   Také přeji pěkný den.

  5. Jak to od Vás čtu tak vidím, že jste to nepochopil. Doporučuji speciálně Vám, více návštěv přednášek. Někomu jinému bych doporučil získávat více a více vnitřních zkušeností.

   Ale protože jste celkem rozumný člověk, napíši Vám to. Berte to jako malý dárek. Nemedituje se kvůli něčemu. Ani pro to, jak píšete, „ať ke mě Bůh hovoří?“

   Pěkný den.

 2. Milenium na základě nedostatečných informací dělá ukvapené závěry, což je běžné u většiny lidí. Tady se však vyžaduje něco víc. Větší hloubka poznání – něco jako moudrost.

  1. Milenium, je podle Vás Bůh vševědoucí a všemohoucí ? Proč, když jste si jako “ Bůh “ volil průběh této inkarnace, proč jste si jí vůbec zvolil a nešel rovnou do té Vaší páté dimenze a nemusel zde prožívat tento život s nejasným výsledkem, když už jste byl tím Bohem a teď zase nejste ?

  2. Kolemjdoucí,
   samozřejmě vše je možné, i to, že se mýlíte.

   Jaromíre,
   Cesta je cíl, a proto hezky krok za krokem. Jako Bůh si stanovujeme i veškerá omezení pro dané vývojové stupně. Přes ego není možné prohlédnout,a každý tu iluzi světa vnímáme jinak.

  3. Kolemjdoucí,
   musíte se mýlit Vy, Milenium je totiž neomylné.

 3. Lojzo, vůbec nejde o to kdo se mýlí a kdo ne. Probíhá zde proces, který formuje naše vědomí, a o to jde.

  1. ad. …Tady se však vyžaduje něco víc. Větší hloubka poznání – něco jako moudrost. – …
   při tom procesu je v pořádku, jít do hloubky – tmy. Tam možná člověk konečně přestane oslňovat sám sebe a začne vymetat pavučiny….

 4. matko, chcete komentovat moudrost? No, prosím?!? Už se nemohu dočkat!
  Hloubka neznamená tmu. Proč by tam nemělo být naopak světlo? Světlo moudrosti?

  1. Dada
   Znám spoustu magorů, kteří o sobe PROHLÁSILI, že konají moudře a přitom plně projevili jen a jen svoji debilitu.
   Vždy, se jedná o úhel pohledu a představy moudrosti mohou být velmi rozlišné.
   Většinou, když člověk koná dobře(to co má), je označen za blázna – a naopak.:))))
   A já??? Jsem ten moudrý, nebo bláznivej magor???? :))))))))

  2. Kolemjdoucí,
   nikoliv, nechci komentovat moudrost. Proč bych měla? Necítím tu potřebu.
   Ano, Vy mluvíte o skutečné hloubce, kde je světlo:-)
   Já psala o trochu jiné hloubce, kde může být zablokovaná temnota. A když tam člověk začne uklízet, přestane oslňovat sám sebe, tak může uvidět skutečné světlo, světlo moudrosti.
   Šok je, pokud se člověk ocitne na samém dně a zaťuká na podlahu, ozve se dutý tón, značící další prostor vedoucí dolů.
   Vím, trošku odbočuji jinam…

 5. Vědomí: Tenhle článek pojednává o vědomí. To je taky zajímavé téma, stejně jako ta tajemná moudrost, kterou nikdo nechce definovat, aby se nestal terčem útoků (hon na čarodějnice).
  Domníváme se, že všechno co je obsahem našeho vědomí je realita. Ale to vůbec není pravda! V našem vědomí se nachází spousta pohádek, pověstí, lží, hypotéz, předsudků, iluzí, které jsme přijali jako „pravdu“, protože se nám líbili a které potom formují i náš život. Všechno toto představuje naše ego, nebo taky onu pověstnou „karmu“, která by měla utvářet ten náš příští pozemský život po reinkarnaci. Skutečná pravda je tak před námi skryta a jak se po našem fyzickém odchodu z tohoto světa s ní setkáme, tak jsme šokovaní a odmítáme ji přijat, čím se dostáváme do jakési opozice a přichází naše duševní utrpení, nebo jinak řečeno – peklo.
  Měli bychom své vědomí neustále napravovat a konfrontovat s pravdou, pokud se s ní ovšem setkáme.

 6. O vědomí by mohli hovořit i politici. Třeba poslanci toto dle Ústavy ČR slibují:

  Článek 23

  (1) Poslanec složí slib na první schůzi Poslanecké sněmovny, které se zúčastní.
  (2) Senátor složí slib na první schůzi Senátu, které se zúčastní.
  (3) Slib poslance a senátora zní: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“.

  Inu, poslanci by nám mohli říci, co je to vědomí. Oni dokonce slibují na nejlepší vědomí.

  1. Těžko. To by pak museli vědět i co je svědomí, a na to to nevypadá.

  2. Vědomí – může se tím rozumět pouhá náplň intelektu. To, co ví.

 7. Anonym, nebo to o čem se domnívá, že ví, nebo to, o čem se domnívá že ví je taky pravda. Taky je důležité vědět, jak to všechno vzájemně souvisí a jaké jsou příčiny a následky toho všeho. Potom si může myslet, že vstoupil do předsíně moudrosti.

 8. Autor píše:

  Vtedy mi napadlo, čo keď aj Vedomie je tak trocha ako vodopád,
  čo keď existuje naše vedomie len vtedy, keď na niečo myslíme?

  Prirovnať k vodopádu môžeme naše myšlienky, spomienky, pocity ,predstavy, neustále sa menia a sú v pohybe… Voda – Vedomie zostáva aj keď sa voda utíši .

 9. Milá sestřička „okoloidúca“:
  Ano, máte pravdu, že na nás působí světské, ale i duchovní vněmy jako nějaký „vodopád“, ale to nejsou naše myšlenky a už vůbec ne naše vědomí, protože z toho všeho zaregistrujeme jenom nepatrnou část, kterou zpracujeme svým myšlením a je jenom na nás, jestli je přijmeme za svou, aby se stala naší podstatou, nebo naším charakterem. O tom rozhoduje množství osobních a společenských faktorů. Moudrý člověk je zkoumá, porovnává s vlastní, nebo cizí zkušeností, nebo se nechá poučit třeba dějinami a až potom dovolí, aby se ono stalo jeho součástí.
  Nemoudří lidé však takovéto hodnocení a výběr nedělají a nechají se ovlivňovat vším, co se jich dotkne.

  1. Milý okoloidúci braček , súhlasím že drvivá väčšina myšlienok pochádza z tzv kolektívnej mysle , vedome ale aj podvedome ich prijímame . Aby som sa vrátila k vedomiu ktoré nevzniká ani nezaniká , teda už názov článku je zavádzajúci. Je pravda že nie je ani naše. Duchovných hľadačov môžeme prirovnať k rybám ktoré hľadajú vodu…Neuvedomujeme si ho pre neustály mentálny hluk z viac alebo menej ušľachtilých myšlienok , k ktorými sa stotožňujeme.

 10. Milá „okoloidúca“ sestřičko,
  vidím, že máte smysl pro humor taky nejste daleko od pravdy, že ne všechno, co vypadá jako dobro a pravda, takové ve skutečnosti i jsou a ne všechno, co vypadá jako zlo, nám ve skutečnosti jen škodí. Je to všechno relativní!
  Ušlechtilé myšlenky? – No, nevím?!? Pokud se na jejich tvorbě podílí naše bytostné „EGO“ – jsou skutečně takové, jak si myslíme?
  Autor článku pan Trník je jak vypadá z jeho https://trnik.blog.sme.sk/ dost přemýšlivěj člověk, možno i meditativně podkutej, ale má zmatek v otázce existence Boha, což si sám přiznává a tak to nebude ode mne osočování. Ale, to je základ (fundament) celé existencionalistické filozofie…
  Je potřeba si nejdříve odemknout tyhle „dveře“, abychom uviděli PRAVDU a REALITU.

  1. Kolemjdoucí,
   píšete: „Ušlechtilé myšlenky? – No, nevím?!? Pokud se na jejich tvorbě podílí naše bytostné „EGO“ – jsou skutečně takové, jak si myslíme?“

   Ono je to ještě trochu jinak, bytostné já-ego je součástí myšlení člověka.
   Ego se nepodílí na tvorbě myšlenek, ego je součástí procesů, které se nazývají myšlením. Ego hodnotí, posuzuje a odmítá co se mu nehodí a nelíbí.
   A vůbec nic není zlo, respektive nic není špatné, protože i to co se lidsky označuje za špatné je jen to, co se egu daného jedince nehodí a nelíbí. Přitom, i toto „špatné“ je dobré, protože to přinese zkušenost.
   Není jiné cesty než poznání a pochopení přes konané činy v obou polaritách.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference