mapa stránek || vyhledávání

Lidé a příroda

znecisteniJedna z věcí, kterou budete muset neprodleně vyřešit, je váš vztah k přírodě, neboť je katastrofální.

Nijak s vámi nehne její volání o pomoc, její nářky a křik z utrpení? Nijak se vás nedotýká její nepřátelství vůči vám? Je to vaše matka. Ona vám dává život a vše, co chcete, i co potřebujete. Co budete dělat, až ji zničíte? Zatím má s vámi trpělivost, jak ale myslíte že dlouho? Až vylovíte poslední rybu, spálíte poslední kus pralesa, potřísníte poslední kus čisté půdy – co myslíte, že bude následovat? Jen suchá, vyprahlá poušť, v níž budete na věky žít. Bez radosti, bez jejího dotyku, bez osvěžujícího vánku, bez chladivé vody. Ale to bude pozdě. Chcete to tak nechat?

Co má ještě dělat, aby molha žít? Byla znásilněna, vykořistěna a zneuctěna. Bojí se vás. Brání se vám, jak může – zuby, drápy, pařáty, žihadly – vším, co má, avšak jaký účinek to má proti vašim strojům smrti? Zastaví její zoufalá obrana smrtelný pochod vašich zbraní? Jak smutné, že jste vyhlásili válku tomu, kdo vás odkojil.

Možná si říkáte: Příroda tu bude vždycky. Nebo: Bude bojovat o své přežití. Ale ona nebojuje. Není jako vy. Jednoho dne zemře vysílením. Není bojovník, ale živitel a ochránce. Její lesy a vody po vás uklízí. Avšak když znečistíte to, co udržuje čistotu, co zůstane čisté? Kdo vám poskytne ochranu? Když chrlíte denně tisíce tun jedovatých látek do půdy a do vzduchu – kam se dostanete? Je to jasná cesta ke konci vašich dějin.

„Milujte maličké a starejte se o ně. Neboť co uděláte těm maličkým, jako byste udělali mně,“ říkal prý Ježíš a dozajista se to netýká ani tak lidí, jako všech těch ostatních nebohých obyvatel Země, kteří jsou vraždění, pronásledovaní a mučeni hroznými způsoby. Proč chráníte silné a slabé hubíte? Protože jsou snadnou kořistí? Protože nemohou mluvit a nikdo se jich nezastane?
Najděte v sobě trochu úcty a lidskosti. Zkuste si představit svět, kde by se vás zvířata nebála, kde byste nebyli nepřáteli života. Je to možné? Pak je takový svět možný. Zkuste tuto představu uskutečnit, a pak vás svět může přijmout zpátky k sobě.
 

Zdroj: http://stvoritele.blog.cz/1408/lide-a-priroda-21-8-2014
 

hodnocení: 4.4
hlasů: 7
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference