ČHMÚ už nějaký čas vydává střednědobé a dlouhodobé výhledy počasí na základě určení pravděpodobnosti. Meteorologové nedokážou předpovídat seriózně počasí deterministickou metodou na měsíc dopředu, proto také dlouho kritizovanou metodu ČHMÚ nahradil důvěryhodnější formou vydávání, která je pro predikci dlouhodobějšího období mnohem vhodnější. Nejedná se tedy o krátkodobou předpověď počasí, ale pravděpodobnostní odhad s nejistotami pro delší časový úsek.
Měsíční výhled je zpravidla rozdělen a vyhodnocen na jednotlivé dekády, z čehož potom vychází výsledek pro celkové období. Předpovídat pro střednědobé období (3 až 15 dnů), na základě numerických modelů, není snadné, nicméně podle mého vlastního posouzení často vycházejí dobře. Výhled je pravidelně aktualizován a zpřesňován právě o poznatky ze střednědobé předpovědi.
Výhled na měsíc dopředu spočívá v poznání určitých vazeb mezi některými složkami klimatického systému (viz. „Předpověď počasí, současné trendy v meteorologii“). Vývoj průměrných týdenních hodnot a jejich pravděpodobný odhad v porovnání se statistickými charakteristikami za období 1981 až 2010 a extrémy za období 1951 až 2012 (viz. „Měsíční výhled“ ČHMÚ) je prezentován v určitém teplotním a srážkovém rozpětí, na základě kterého se sestavuje procentuální pravděpodobnost. Vše je znázorněno v jednotlivých grafech.
ČHMÚ výhled počasí pravidelně a pečlivě zpracovává. Připomínky k výsledkům nemám, protože je mi jasné, že pravděpodobnostní metoda je opravdu vhodnější než deterministická a její cílem není popsat přesný vývoj počasí. Vždy konkrétní pravděpodobnosti se v čase postupně zvyšují či klesají.
Myslím si, že je potřeba brát výsledky s rezervou a pěstovat pro to v sobě pochopení. Jedině bádáním je možno zlepšit přesnost dlouhodobé předpovědi počasí.
Můžete si přečíst níže uvedené odkazy, v kterých naleznete mnoho informací a více se seznámíte s touto problematikou. Nemyslím si, že by bylo vhodné důvěřovat médiím, která přebírají informace z ČHMÚ. Je mnohem lepší sledovat vývoj situace přímo u zdroje.
Nové měsíční výhledy počasí (L. Metelka, ČHMÚ)
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ladislav-metelka.php?itemid=19195
Ansámblové metody (Richard Mládek, ONPP ČHMÚ)
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/skolnwp/L11_eps.pdf
Krátký úvod do teorie chaosu a jeho odraz v meteorologii (J. Vašíček, ČHMÚ)
http://old.chmi.cz/meteo/olm/Archiv/Teorie_chaosu.htm
Střednědobá předpověď a ansámblové předpovědi z centra ECMWF (J. Vašíček, ČHMÚ)
http://pocasi.chmi.cz/meteo/olm/Archiv/Ansambly.htm
Model GME a ECMWF
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/weather_links/Pocasi/GME_a_ECMWF.htm
Předpověď počasí, současné trendy v meteorologii (Milan Šálek, ČHMÚ)
http://www.truhlmark.cz/meteo/data/Predpovedsalek.pdf
Pravděpodobností předpovědi a hydrologie
http://www.aqualogic.cz/en/example-pages3/71-ansamblove-predpovedi
Měsíční výhled počasí ČHMÚ
http://www.chmi.cz/portal/dt?menu=JSPTabContainer/P9_0_Predpovedi/P9_1_Pocasi/P9_1_1_Cesko/P9_1_1_4_Dlouhodoby_vyhled&last=false
Petr Hlinomaz, 1.8.2013
http://hlinomaz.blog.idnes.cz/