mapa stránek || vyhledávání

Milgramův experiment

V roce 1963 na Yaleově univerzitě uskutečnil americký psycholog Stanley Milgram experiment, jehož cílem bylo zjistit, jak daleko jsou lidé schopni zajít ve své poslušnosti vůči autoritě.

Experimentu se na základě inzerátu v tisku zúčasnili dobrovolníci za odměnu 4,5 dolaru. Bylo jim řečeno, že budou součástí výzkumu zintenzivnění výuky pomocí elektrických šoků. Dobrovolníci byli rozlosováni na učitele a žáky. Každý „učitel“ a „žák“ si byli navzájem představeni. Poté byl „žák“ za účasti „učitele“ odveden do vedlejší místnosti a připoután ke křeslu s elektrodami. „Učitel“ společně  s instruktorem pokusu seděli v sousední místnosti. „Učitel“ byl instruován, že bude „žákovi“ pomocí mikrofonu klást předem připravené otázky testu a „žák“ označí správnou odpověď tlačítkem, jež se zobrazí na panelu před „učitelem“. Ten za chybnou odpověď dá žákovi pomocí tlačítka elektrický šok, přičemž při každé další chybě šok o 15 voltů zvýší až do hranice 450 voltů. Instruktor „učiteli“ sdělil, že šoky mohou být velice bolestivé, ale že se nemusí ničeho obávat – intruktor že má celý test pod kontrolou. Při šoku 300 V „žák“ zakopal na společnou zeď obou místností, při 315 V se „žák“ odmlčel úplně. Instruktor „učiteli“ řekl, že žádná odpověď je klasifikována jako špatná a že je nutno v testu pokračovat až do konce.

Všichni účastníci pokračovali do hranice 300 voltů a 65% z nich došlo až na konec stupnice, přesto, že se někteří zdráhali a projevovali obavy o zdraví „žáka“, který ve vedlejší místnosti sténal bolestí a vykřikoval prosby i nadávky. „Žákovi“ opravdu nic nehrozilo. Byl to zaměstnanec univerzity. Počáteční rozlosování bylo falešné, stejně jako utrpení, výkřiky a nadávky byly jen předstírané. Po skončení experimentu byli „učitel“ a „žák“ konfrontováni a účastníci byli informováni, že byli oklamáni. Přesto se 84 % z nich později vyjádřilo, že přes veškerý stres, kterému byli vystaveni, byli nakonec rádi, že se experimentu zúčastnili. Organizátoři experimentu byli jeho výsledky šokováni. Test byl pak vícekrát v různých obměnách opakován a výsledky byly podobné.

Test ukázal, že většina lidí ani v dospělosti mentálně nevyroste z dětských střevíčků. Není ochotna nést odpovědnost a ráda ji přenechá nějaké „autoritě“. Odpovědnost je rubem svobody. Dokud byl takzvaný „obyčejný člověk“ otrokem či nevolníkem a neměl svobodu, nenesl ani odpovědnost. To bylo svým způsobem velmi pohodlné. Nemám-li svobodu, znamená to, že nemohu rozhodovat a nejsem pak vystaven riziku blamáže v případě, že se rozhodnu špatně. Mohu však neomezeně kritizovat mylné rozhodnutí toho druhého a povyšovat se nad něj. Správné rozhodnutí vyžaduje analýzu situace a ta může být pracná. Ano, lenost a zchytralost je tou příčinou, proč lidé touží mít nad sebou vůdce.

Adolf Eichmann na fotografii z roku 1942.

Světové dějiny jsou do velké míry dějinami válek. Opravdové „Satanovy žně“ však představovaly komunistická a nacistická totalita. Podle odhadu historiků komunismus má na svém kontě 100 milionů mrtvých a nacismus 60 milionů. Milgramův experiment osvětlil, na jaké bázi jsou totalitní systémy založeny. Původem totalitarismu se také zabývala židovská filozofka Hannah Arendtová. Její kniha ‚Eichmann v Jeruzalémě: zpráva o banalitě zla‘ vyvolala pobouření. Kniha byla reportáží z procesu s nacistickým „technolgem holokaustu“ Adolfem Eichmannem. Eichmann byl obecně považován za sadistického psychopata s hlubokou nenávistí k Židům, ale Arendtová jej na základě svých rozhovorů s ním a pozorování u soudu vykreslila úplně jinak. Eichmann byl podle ní docela obyčejný člověk a přes hrůzné činy, jež vykonal, nebyl žádné kruté monstrum, nýbrž spořádaný otec rodiny, nenápaditý a výkonný úředník. Eichmann totiž sám sebe chápal jako úředníka, který má důsledně plnit své povinnosti a rozkazy – a nic víc. Snad největším paradoxem je, že Eichmann byl vychován ve spirituálně založené rodině.
 

Pavel Vybíhal
20.9.2019

hodnocení: 2.1
hlasů: 9
Print Friendly, PDF & Email

218 komentářů

 1. → * – Žádná demokracie zde není.Jen hnijící mrtvola zkorumpované civilizace.

  +1! Tesat do kamene!

 2. Ale, Honzo! – Existuje někde jiná – ta dobrá demokracie? Všude, kde takzvaně „vládne lid“ se k moci dostávají právě „ty hnijící mrtvoly“, které potom jménem lidu uplatňují ty své mocenské a korupční metody a slušné lidi zneužívají a oblbují…
  Bylo by potřebné vymyslet a zavézt něco, kde by to nebylo možné. Ale, to vypadá na pořádnou utopii, že jo?

  1. Já zase nečtu nějakou dobu zvědavce je to žumpa. Pořád tam alarmují a velký prd, jen vybírá peníze. Demokracie je bezva :) Totalita je špatná, i když někdo v ní má zalíbení.

 3. → Ten pavel v mi připadne jako malé dítě.

  Ten pavel v je jen pouhá oběť systému (svého času jsem taky byl). Zatím to sice neví, ale modlím se, aby mu docvaklo. Modrá, nebo červená pilulka? Každý má právo volby.

 4. → Demokracie je bezva :)

  Pro ovce a bezmozky určitě, přímo ideál a dokonalost sama.:-)

  „Demokracie je posledním trikem tyranie.“ (George Bernard Shaw)

  1. Ježíši a co že to řekl někdo se třemi jmény. Takových citátů je a jsou to blbosti. Například nějaký generál prohlásil v první větové že, letectvo nemá pro válku žádné uplatnění. Nebo že větší rychlost jak 50 km by člověk nepřežil. To jsou zpátečnické výroky mrtvých lidí a radím ti jako přítel, neřiď se tím. Jinak budeš stále stagnovat. A co stagnuje, je mrtvé. Vesmír je v pohybu???!!!

 5. → To jsou zpátečnické výroky mrtvých lidí a radím ti jako přítel, neřiď se tím. Jinak budeš stále stagnovat.

  A víš, že mi to ani nevadí..:D Notabene, když vidím ty masy lidí (rozuměj: většinu), ovce které se dennodenně mlátí odezdikezdi, plahočí odnikud nikam, říkám si, Bůh mě má asi fakt rád.

  slyšíš-li, naslouchej…: → https://www.youtube.com/watch?v=dvokbU_JpeU

 6. Kdosi tu napsal velmi moudrou větu – a stručnou :

  Duše je primárním fenomenem v životě, tělo znamená jen nástroj bez přímé zodpovědnosti a je pokaždé jiné.

  Tady zase od vědců, které někdo uznává, jiný ne:

  „Jakmile člověk zemře, kvantové informace zůstávají žít mimo tělo ve vesmíru jako duše,“ uvedli vědci.
  Základy této teorie vycházejí z představy o mozku jako biologickém počítači se 100 miliardami neuronů, které působí jako informační síť. „Pro představu, jakmile přestane srdce bít, člověk umírá. Avšak informace, které jsou obsažené v mozku, neumírají, ale začnou se šířit vesmírem. Zjednodušeně řečeno, lidská duše nezemře, ale vrací se do vesmíru,“ uvedl Hameroff pro server news.com.au.

  Když lékaři vracejí člověka k životu, kvantová informace, která byla ve vesmíru, se znovu vrací do lidského těla. Člověk si proto tuto neobyčejnou zkušenost pamatuje. „Kvantová informace se vrací do mikrotubulů a pacienti, kteří prožili klinickou smrt, si pak vzpomínají na bílé světlo na konci tunelu, ve kterém se ocitli,“ dodal Hameroff. „Pokud však člověk zemře, jeho informace zůstávají i nadále žít mimo tělo ve vesmíru jako duše.“

  https://ceskoaktualne.cz/2019/10/top-10/vedci-zjistili-ze-duse-nezemre-vrati-se-do-vesmiru/

  1. Může se stát při hodnocení těch hypotéz vědců, že oni jsou jen nějací šarlatáni. Věda buď něco teoreticky vypočítá a nebo musí mít důkaz. Tady z toho zase nic nebude.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference