mapa stránek || vyhledávání

Neskončit na huntě

Vládní zásahy proti šíření nemoci covid-19 zastavily činnost některých podniků. Ponejvíc z oboru služeb. Mnohé prodejny – i kadeřnictví, hospody a bufety – na příkaz shora přerušily svou práci.

Stát svými penězi dlouhodobě – částečně – podporuje potřebné podniky a podnikatele, aby zákaz přežily. Rodič hlídá malého školáka doma a také přitom bývá podporovaný.

Naše vláda si k tomu peníze půjčuje, nebo je kouzelná banka tiskne? V červnu prý státu peníze dojdou. Náš erár skončí?

Již dlouho se naše republika zadlužuje. Dlouhý dluh. Nyní se však zrychluje velikost půjček. Ekonomové skutečnosti znají, ostatní lidé souvislosti tuší – úroky narůstají a další půjčky bývají ceněny zvýšenými úroky, úměrně dosavadnímu zadlužení toho kterého státu.

Sněmovna mívá své starosti. Čím to asi je, že jen v některých zemích se daří odlišně zdaňovat zisk podniků, a to podle způsobu jejich činnosti? U nás to poslanci dosud nikdy nezavedli.

Mnoho podniků v oboru služeb, kultury, sportu má ekonomické ztráty, případně už zcela skončilo. Kde získávat prostředky na jejich podporu, aby přežily? Když mají nařízeno zastavit práci. Nedávno jsem i nabídl svou opovážlivou myšlenku k pouhému posouzení.

Berme peníze tam, kde jsou nepotřebné. Část svých příjmů nemůžeme utratit obvyklým způsobem. Nechodíme do divadel, na koncerty a výstavy, do vináren a čajoven, bazénů a solárií, na fotbal. Nelze nám snadno cestovat za poznáním či na dovolenou do ciziny. Jistou dobu vlastníme peníze, které na vyjmenované účely nepotřebujeme.

Pak někteří poplatníci, s příjmem nad několikanásobek minimální zaručené výplaty, by mohli být nyní zdaněni o kousek víc. Způsob života to lidem nezhorší. Neohrozí to jejich kulturní zájmy ani cestování, protože tohle je znemožněno koronavirem, podle zásahů naší i kdekteré evropské vlády. Nesobecká změna může zlepšit ekonomickou situaci českého státu, naši blízkou budoucnost.

Před letošními sněmovními volbami asi vláda nebude promýšlet, jak snížit svou oblibu. Jak zvětšit daně, když příležitostí k útratě máme nyní méně. Ovšem většinu lidí, daňových poplatníků, by takové rozhodnutí nezarmoutilo.
Hlavní souvislost však sleduji v něčem jiném. Různá opatření – roušky, vakcinace, zákazy cestování a sdružování lidí – snižují nebezpečí nemoci covid-19. Avšak souvislosti jejího výskytu sleduji v lidském vztahu k Zemi, k přírodě a v mezilidských i mezinárodních vztazích naší civilizace. Pokud nezmenšíme poškozování světa, pak budou přicházet další nárazy, zřejmě působivější oproti dosavadním.

Hleďme s optimismem do naší budoucnosti. Tento pocit je třeba účinně podpořit, aby se dostavil.
 

Bohumír Tichánek

Poslední články autora:


hodnocení: 4.8
hlasů: 4
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference