mapa stránek || vyhledávání

Peniaze nepracujú

Často počuť vety tipu: „Vlož svoje peniaze na termínovaný účet, aby ti zarobili ďalšie peniaze.“ Alebo: „Nechaj peniaze zhodnocovať“, „Nedrž peniaze doma, vlož ich do banky, aby tam pracovali.“

Treba si uvedomiť, že peniaz ako prostriedok na výmenu tovarov a služieb je len kus papiera alebo kovu, prípadne číslo v počítači.

moneyhlavaKeď dá niekto napríklad 8000 eur na termínovaný účet s tým, že za 5 rokov vytiahne 9000 eur, tak vedzte, že tých 1000 eur má z práce niekoho konkrétneho. Ako to funguje? Vloží do banky 8000 eur. Banka ich požičia inému človeku, napríklad jeho susedovi, za taký úrok, aby aj banka zarobila a aj vkladateľ dostal tých 1000 eur. Dajme teda tomu, že sused za 5 rokov splatil banke 8000 eur + úrok 4000 eur, teda spolu 12000 eur.

3000 eur si vezme banka a vkladateľ dostane naspäť 8000 eur + 1000 eur.

Čo vkladateľ a banka urobili pre tento zisk? Nič. Iba banka požičala jeho peniaze.

Dlžník musel pracovať, aby uživil nie len seba a rodinu, ale uspokojil aj banku, aj vkladateľa.

Vkladateľ sa možno čuduje, čo ten sused toľko pracuje od rána do večera… Možno pracuje nadčasy, aby jemu takému chytrému „biznismenovi“, zarobil na ďalšiu dovolenku pri mori.

Zapamätajte si, že úroky sú vždy o tom, že niekto pracuje na iného. Aj keby si peniaze požičal majiteľ podniku, tak na úroky pracujú zamestnanci, ktorí budú mať o to menšie výplaty.
 

Martin Hruštínec
www.jupitera.sk
 

hodnocení: 5
hlasů: 3
Print Friendly, PDF & Email

7 komentářů

  1. Jak říkal Děd Vševěd – Dobrovolně vám ho nedá, s tím nepočítej. On tu byl, tady všude seděl….

   Přežírající se skupiny lidí, řídící svět, se svými loutkami, se dobrovolně nezbaví své výhody krást, okrádat a lhát, a to jakoukoliv formou, která jim to zabezpečí. S tím nepočítejme. Ona ta moc je tady, všude, zadřená pod kůží stále nových a dorůstajících lidí, které vymýšlejí další sviňárny.

   Svět virtuálních peněz, které mnohonásobně přesahují skutečné peníze v oběhu, jež jsou navíc ničeny systémem úroků, je světem úpadku. A ten je v procesu svého vývoje.

   Lze to zastavit? Snad něco naznačí tento článek a též i diskuze pod ním :

   http://www.nwoo.org/2015/05/13/svazek-medveda-a-draka-je-nad-sily-americkeho-orla/

   Václav Žáček /Venda /

 1. Díky autorovi za tohle důležité téma. Peníze se staly zbožím. Respektive z nich zboží bylo uděláno. Money make money, jak se s oblibou říká. Takže nástroj poroby a iluze, která funguje jen pokud trvá slepá víra, že ta fiktivní a neexistující položka má nějakou hodnotu.

 2. Milý Martine,
  je třeba si také zapamatovat, že půjčky a úroky si berou lidé v krizi, kteří neví finančně kudy kam. Nebo ti, kteří chtějí něco kloudného vybudovat a momentálně nemají prostředky. Nebo také ti, kteří si za své půjčky jako ekonomicky negramotní obyvatelé Evropské unie kupují věci každodenní spotřeby. Například mixér na zeleninu, kterou nejsou schopni ani rozpoznat, nebo luxusní „funglnové“ auto za mnoho tisíc Euro, do kterého bez půjčky nejsou schopni nalít ani dostatek pohonných hmot.

 3. Martine,
  řekl jsem tím, že jakákoliv půjčka má od svého věřitele i od svého spotřebitelského subjektu oboustranné břity.
  Tedy jasněji řečeno, že pokud je finanční půjčka pouze na spotřební věci, jako je například auto, luxovač, mixer nebo lednička – půjčovatel bude vždy finančně v mínusových číslech.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference