mapa stránek || vyhledávání

Pro odlehčení…

…aneb větřík cestou k čakrám

lehNedávno jsme na jednom sezení s hathajógovými technikami leželi v oblíbené pozici mrtvoly, když tu najednou kolega po pravici vypustil sotva slyšitelný tělesný větřík. A ledabyle a adekvátně k navozované atmosféře prostředí soustředění poté tiše utrousil, naštěstí jen slovně, uprdnul jsem se. Pro objasnění – v naznačené pozici se jógisté snaží dostat nejprve do relaxovaného stavu s co největším uvolněním svalového tonu, se zklidněním dechu a také s pokusem „vypínat“ neustálou práci mysli a jejího myšlenkového procesu.

Na mou takto drobně vyrušenou mysl mi přišla nechtěná úvaha o použití zvratného zájmena se. Moravák většinou řekne, že si uprdnul. Čech, že se uprdnul. Mohlo by se zdát, že rozdíl v použití jedné samohlásky je nepatrný, e nebo i? Není to jedno? Mimochodem, potvrzení od mého otce, který slyšel v rozhlase silvestrovskou reportáž, když nějací krajané, žijící již dlouhá leta v cizině, říkali: “My si máme, my si nenaříkáme. Já se vydělám, žena se vydělá, my si máme dobře“. V mé konkrétní situaci jsem ale došel k poznání, že moravské uprdnout si je záležitost asi vědomá, uprdnout se po česku značí zřejmě opačnou, tedy, že k tomu dojde bezděky. Stav relaxace, stav vnímání bytí jakoby bez těla, přináší totiž určitou ztrátu vědomé kontroly nad jinak i sledovanými vnitřními pochody, které za plné pozornosti člověk bez problémů ovládá. A to je situace i vypuštění větříku, kdy jedinec nemá pod kontrolou svěrač, jeho kruhovou svalovinu v předmětném konečníku a jeho dobrovolně „vypnutá“ vůle způsobí drobné vyrušení v jógové pozici.

A teď příslovečný „oslí můstek“ pro téma cesty, na které se lze setkat s objasněním, a použití pojmu čakra. Není tak nepochopitelný, když si můžeme uvědomit, že první čakra má sídlo právě v těch svalech, kamarádem chvilkově jeho vůlí neovládnutém konečníku! Předně ale, co to vlastně čakra je? Jak pozorný čtenář pozná, vycházím z jazyků indického subkontinentu, sanskrtu či hindi a také z učení véd. Přiznávám, že pojem čakry neznám v pojmenování a v použití (…určitě tam ale je) v čínských duchovních naukách a také ne z muslimského súfismu či křesťanské mystiky; v té poslední se však jedna z nich používá, a to pro duchovní cestu až velmi výrazně! Alespoň Ježíš o její důležitosti jednoznačně hovořil!

Čakra je doslova kolo, jinak také znamená určité centrum ve fyzickém těle na úrovni jemných energií, jinak též i jako ganglion, značící „shluk“ nervových buněk… Jmen existuje skutečně mnoho a není nutné je všechny vyjmenovávat. Těchto čaker je ve fyzickém těle šest, tedy těch základních a jejich umístění doslova souvisí s páteří člověka. Indové pro ně mají i romantické označení lotos, květ, který má pro konkrétní čakru různý počet okvětních lístků, a to také není bez významu. Počty těchto okvětních lístků se vztahují k počtu písmen abecedy sanskrtu a též se k nim vážou i různé barvy spektra. Mohl bych i uvádět celý panteon božstev, jako je Ganéša, Brahma, Višnu, Šiva, kteří jednotlivé čakry řídí a mají v nich, v těchto jednotlivých sférách, své specifické úkoly.

Souhrnně lze stručně konstatovat, že čakry jsou v těle člověka a jejich základní činností je  zajišťování správného „chodu a fungování“ právě jen v úrovni tělesnosti, která je ve světě hmoty primární. Své příznivce by si našlo i zpívání tzv. semenných manter, které mají pro každou z nich svoji zvláštnost ve vibračních účincích. Ke každé čakře přináleží i určité prvky tattvy, jako základní prvky, esence či živly použité při tvoření tohoto světa. „Rozladěnost“ čaker, které si lze představit jako vír energie s ukotvením v páteři, způsobuje mnoho nemocí a jogíni se svými technikami snaží o navození jejich normálního stavu právě pro vyvážené a harmonické působení těch jemných – subtilních energií, které soudobá věda ještě dosud neodhalila.

Nyní stručně k jednotlivým čakrám, které budu pouze uvádět pod řadovou číslovkou, protože jejich originálních názvů je opravdu mnoho.

cakryPrvní z nich je ta, která se váže k „múl“, tzn. ke kořenu, a nalézá se v konečníku s částí páteře zvanou kostrč. Z ní jsou ovládány všechny nadpřirozené síly, pokud se k nim adept jógy dostává. Tato čakra značí změny a zmar. Při smrti či meditaci, kdy proud vědomí opouští tělo, odchází nejdříve z tohoto centra. Řídící tattvou je země a ukotvení má v symbolu ženského pohlavního orgánu, tzv. jóni a symbolem mužského pyje je tzv. lingam. Má zde sídlo i nebezpečná tzv. hadí síla kundalini, která „spí“ obtočená v osmi závitech spirály. Tato kořenová čakra má vztah k přilnavosti, hutnosti a projevům hmoty v netečnosti, nečinnosti či nepohyblivosti. V ovládnutí této čakry začíná cesta jogínů, kteří praktikují cestu pránájámy či aštanga jógy.

Druhá čakra má centrum v orgánech reprodukce z jejichž spojení vzniká hmotná podoba. Jinak řečeno, božstva této čakry vytvářejí fyzická těla materiálního světa. Je i sídlem nízkých tělesných přání. Jejím živlem je voda a má sounáležitost k nejhrubší formě prány.

Třetí čakra se nalézá v oblasti pupku a její funkcí na úrovni energií je nastolení trvalého stavu harmonie pro výživu a udržování těla. Slouží jako zásobárna hrubé prány, této životní energie, kterou tělo získává dechem, jídlem a vodou. Doma je tu živel ohně.

Čtvrtá čakra se nachází v oblasti srdce. Srdce jako tělesný orgán má svoji úlohu být „motorem“ pro rozvod všech životodárných substancí a energií krví. Čakra srdce, jak se často nazývá, slouží jako zásobárna prány, vitální energie dechu. Má zde sídlo nižší mysl, která je určena pro tento hmotný svět. Moderně řečeno, je odtud regulována celá ekonomie tělesné úrovně člověka. Tato čakra je oblastí pocitů a přání, prožíváme v ní smutek, radost, dojetí, strach, bolest i mír. Její motorická síla vychází ze živlu vzduchu a pro tělesnost má přímou vazbu na krevní oběh, což je svým objemem jeden z největších vnitřních orgánů.

Pátá čakra má sídlo v oblasti hrdla, v napojení páteře na prodlouženou míchu. Z její síly samotné prány jsou vyživovány nižší čakry, srdeční, ta v oblasti pupku a čakra v pohlavních orgánech. Tvoří se v ní zvuk a také se v ní odrážejí sny naší duše z oblasti nad ní. Řídící tattvou je ákáš – éter, esence, která je rozvinuta jen v člověku.

Šestou a poslední čakrou umístěnou v tělesnosti, je centrum tzv. třetího oka, jinak i Šivovo oko, v Ježíšově podání to jediné oko, které musí být čisté…. . V bdělém stavu je to místo setrvávání duše a mysli. Z tohoto bodu sestupuje vědomí duše dolů a rozprostírá se do celého těla, do každé jeho buňky. Z této čakry pocházejí veškeré vnímací schopnosti; vyšší intelekt tzv. budhi, jáství jako ahankára, rozum neboli manas a naše smysly jako indrije, vše v tom nejjemnějším možném způsobu. V této čakře se soustřeďuje vědomá pozornost a z ní odchází po smrti životní proud duše a vědomí. Končí v ní cesta jogínů, kteří se věnují cestě prány v často velmi náročných dechových cvičeních. Prána nad touto čakrou se spojuje s tzv. vnitřním nebem, což je místo, odkud tato významná síla pramení. Vnitřní nebe je nazýváno jako čidákáš a v podstatě je první úrovní „nad“ fyzickým tělem, první úrovní duchovních regionů.

Všechny čakry těla člověka jsou však jen pouhým odrazem tvořivé síly z vyšší oblasti – čaker již zcela duchovního stvoření. Pochopit funkci čaker je velkým oříškem a nakonec je nezbytné říci, že pro výstup adepta v jeho duchovním snažení mají jen ten význam, že jejich zdravá a bezchybná funkce dává této Cestě základ. Jinými slovy, usilujme vším konáním zde ve světě o takové myšlenky, činy a skutky, které nás nepřivážou k tomuto světu, které nerozrušují naši mysl a přinášejí tělu základní a pevné zdraví; a konečně, přivodí tak nutný výchozí stav pro vstup do vnitřních světů. Nezbytná role Mistra, který pak po „originálech“ vyšších čaker a jednotlivých úrovní adepta provází, tu již byla mnohokráte zmíněna. První čakra těchto světů, známá z pohledu člověka jako sedmá a prostorově umístěna jen „malý kousek“ nad vrcholkem lidské hlavy je tou, odkud je řízen astrální a hmotný svět.
 

Václav Žáček /Venda/ – podle pramenů učení Jógy slyšitelného životního proudu.
 

hodnocení: 5
hlasů: 3
Print Friendly, PDF & Email

64 komentářů

 1. Zdravim Vendo,

  Hned na zacatku jsem se musel pousmat,protoze presne stejny zazitek jsem mel v pondeli na hodine aikida pri rozcvicovani.Uz jsem si vsimnul,kteri jedinci maji se sveracem problem ,vetsinou se jedna o pány po 50 :-)).Ale nikdo to neresi,mozna decka se posmejou,ale ostatni to prechazeji.
  Jeste k cakram.My v aikidu se nejvice zamerujeme na druhou cakru od spoda.Japonsky vyraz „tanden“ ,cinsky „tantien“ vy nejspise uzivate vyrazu „svádhišthána“,no a na zapade jen vyraz „centrum“.Jelikoz se v aikidu zamerujeme hlavne na „ki“ energii (cchi,prána) je pro nas tahle druha cakra nejdulezitejsi.No ale to odbocuji.
  Diky za clanek a preji hezky den.

  Martas

 2. Marťasi, díky za reakci a poučení.
  Tanden wikipedie má, ten druhý výraz ne. Odkaz : http://cs.wikipedia.org/wiki/Kend%C3%B3
  To dýchání do třetí čakry, tzv.spodní, břišní, abdominální dech, znám. Je pro tělo důležitý a prezentuje největší objem při vdechu. Soustředení do Vámi uváděné čakry je zajímavé – budu o tom přemýšlet.

  Pěkný den do The Sunshine State.

  Venda

  1. Činsky vyraz pro centrum – tantien …

   „Čchi existuje v lidském těle bez konkrétní formy, barvy nebo substance. Je produkováno v ledvinách, uchováváno v oblasti zvané tantien /tchan tchien/ a z tohoto místa dále rozváděno do celého těla. Ačkoli tantien funguje jako centrální bod, je důležité porozumět, že zde není uloženo všechno čchi. Lidské čchi je rozptýleno po těle a tantien má roli jakéhosi centrálního koordinačního bodu.

   http://www.kungfu.cz/2009/02/kung-fu-taichi-cchi/
   http://www.whitemagicway.com/tantien.html

   Soustredeni do teto cakry Vendo,je vsak „zajimave“ z pohledu aikida,tai cchi,apod. Clovek duchovne vyzralejsi se bude nejspise soustredit vice na cakru srdecni .Ale samozrejme co se tyce koordinace tela a dokonaleho vyuziti „cchi,ki,prany“ je prave tato druha cakra nejdulezitejsi.

 3. Vaše informace jsou inspirativní. Díky.
  Druhá čakra, jako odraz z oblasti duchovní, je čakrou tvoření, kde se síly ve fyzickém těle soustředí božstvy Brahma a Savitrí s pomocí prány, která je čerpána z třetí čakry. Čakra druhého duchovního regionu, kde je pánem Brahm je oblastí tvoření, udržování a ničení s odrazem do tělesné úrovně. Tam by byl možné ztotožnění se s postupy soustředění se na síly, které tvoří ve fyzickém světě, i obranný mechanismus. Této oblasti se však nijak nevěnuji. Absolvoval jsem kurs šia tsu masáží a ve třetí čakře je centrum – zvané hara, kde se pracuje se soustředěnou energií, buď oslabenou nebo v přemíře, která také není žádoucí. I tady jde o harmonii.

  Venda

 4. Nedávno jsme na jednom sezení s hathajógovými technikami leželi v oblíbené pozici mrtvoly, když tu najednou kolega po pravici vypustil sotva slyšitelný tělesný větřík. A ledabyle a adekvátně k navozované atmosféře prostředí soustředění poté tiše utrousil, naštěstí jen slovně, uprdnul jsem se.

  Madona mia………………:-)))….příznačný název článku……..:-)))))))))

 5. ad – A to je situace i vypuštění větříku, kdy jedinec nemá pod kontrolou svěrač, jeho kruhovou svalovinu v předmětném konečníku a jeho dobrovolně „vypnutá“ vůle způsobí drobné vyrušení v jógové pozici.

  :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  já asi taky přestávám mít pod kontrolou svěrač…………:-)))))))))))))))))

   1. Ahoj Soni:-)
    No, mně to tady moc legrační nepříjde…ale tohle se Vendovi vážně povedlo.
    :-))

  1. :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
   ale „na druhou stranu“, uznej, že v blázinci se furt něco děje..:.-)))))))))))))))))))) Blázni vypustěj nějaký ty svý prdíky („větříky“) a jiný blázni na to koukaj jako na balóny, montgolfiéry, jako u vytržení..:-)))))))))))))))) Pro svěrač je to fakt záhul…:-))))

   1. Jelikož jsem včera do dvou nočních hodin skládala hvězdy, příliš ZDRAVĚ si taky nepřipadám……..:-))
    Pa, dobrou.

    1. …jen mi tak vrtá hlavou otázka, jestli se při tom cvičení občas taky neposerou….

    2. ad: …jen mi tak vrtá hlavou otázka, jestli se při tom cvičení občas taky neposerou….
     ______no snad nečekáš od předposraných přizdisráčů, že by se k tomu přiznali. ftakovou víru výrů, může věřit opravdu jen blázen. Apropó, a upřímně, (magora Vendu, si „preventivně“ odmysleme a „jako by nebyl“) oba víme kulový, co se při takovejch „cvičeních“ děje a probíhá.

    3. Skladani hvezd do dvou hodin do rana?
     Tak to vazne slysim poprve.

    4. ad: Skladani hvezd do dvou hodin do rana? Tak to vazne slysim poprve.
     _____Sonja, meine Liebe aus Bundesrepublik und Anegela Merkel Land, to byste (bez znalosti „pozadí“) asi sotva pochopila. A jak jinak – „za všechno“ – můžu já…:-))

     https://www.youtube.com/watch?v=IKecEjAWp2Y

    5. Jestli tohle Verka vydrzela do dvou do rana, tak to smekam, takovou trpelivost jsem pozbyla asi v devadesatomdruhom roce:-)
     Ale pripomnelo mi to, ze se blizi Vanoce. A to je hezke. Malem bych letos zapomnela.
     Tak Verko…doufam, ze se hvezdicky povedly v podani te pani co ma moc pekne ruce vypadaji bajecne:-)

    6. Tak tyhle hvezdy jsou snad jeste slozitejsi rekla bych. Ale asi to bude opravdu o te trpelivosti. Nevim jestli existuje trpelivosti vice druhu?
     Protoze na neco trpelivost mam az neuveritelnou ale na tyhle rucni prace tak to zjistuju ze ani tu nejmensi :-) Ale libi se mi to jo, jsou fakt prima :-)
     Preji fajn vecer:-)

    7. Soni, to skládání hvězd má hned několik důvodů:
     1. líbí se mi vánoční stromeček s papírovými ozdobami, evokuje mi staročeskou prostou chaloupku, v jednoduchosti krásnou a útulnou.
     2. činí moji mysl nepropustnou vůči myšlenkám, které nechci
     3. trénuju si prsty – potřebuju je mít ohebné a dobře ovladatelné.

     Pěkný večer i Vám….-)

    8. ad:Soni, to skládání hvězd má hned několik důvodů

     Verus duvody jsou to padne a hlavne super:-)
     S jednickou souhlas, uplne to vidim v barvach.
     S trojkou taky v poho, sikovne prsty se hodi vzdycky:-)
     A k te dvojce…vubec bych se nedivila, kdyby to skladani hvezdicek,v podstate pusobilo i na harmonizaci ctvrte srdecni cakry:-)) No uplne mam chut to take vyzkouset. Budu to vsak muset odlozit na jindy, dnes uz neco mam a navic tak trochu zapasim s jednim taky docela zvlastim jevem, kteremu se v zapadni evrope rika Jet lag urcite budete znat cesky ekvivalent k tomuto slovu, ja bych musela googlit :-) Takze dekuji za prijemne psani a inspiraci, jdu spat i kdyz jsem vlastne v podstate vyspana do ruzova, ale tenhle Jet lag mi v tom trochu dela bordel :-)
     Dobrou noc plnou krasnych hvezdicek :-)

   2. Prekvapilo mne mile, kdyz jsem po nejake dobe opet nakoukla a nasla vas tu(oba)vlastne tri az ctyri:-) jako za“ starych dobrych casu“.Fakt mne to uprimne rozesmalo, obzvlaste pak nektere Honzovo hlasky, ty fakt nemaji chybu:-)))

 6. Zimné haiku

  „V chladnom záchode
  s novinami pred sebou
  sám proti vetru.“

  autor: Ján Štasser

 7. Nejhezčí v okolí
  je horská růžička
  v živém plotě

  Masaoka Šiki

 8. Za dlouhé noci
  mudruje opice jak by
  uchopila měsíc

  Masaoka Šiki

  1. Ty predesle dve basne vcelku chapu, ale tu s tou opici tu bych potrebovala asi trochu vysvetlit :-)
   Zdravim Zdeni :-)

    1. Matka, to je podle mne žena s velmi vyvinutým poetickým cítěním.

     Když jsem v tématu čaker, tak si myslím, že je to tím, že má otevřenější a harmoničtější srdeční čakru a proto se takto poeticky, pro rozvinutí srdečních vlastností, vyjadřuje. Někdy jsou to zřejmě její vlastní slova poskládaná v obrazy či symboly, někdy se ztotožní s poesií jiného autora.

     Nedávno, téměř o půlnoci, sem matka /Zde-na/ přinesla tato slova, barevná….proč to nepřiznat, na druhý den jsem si uvědomil určitý impuls k napsání článku o čakrách. Cítil jsem je z následujících poetických slov. Snažil jsem se však o minimální vyjádření, protože leccos může zájemce vyčíst. Důležitý je však vždy prožitek a jejich správná funkce, která vede k co největší dokonalosti v úrovni lidského těla. Doufám, že mé vsuvky, až to odkliknu, nenaruší uspořádání veršů :

     klidná hladina, =tichý vír čaker
     strmá hora, =představa strmé páteře
     hora lásky zelené, =následující dvě barvy těch čaker vpravdě
     žlutý květ vykvete, lidskosti samé
     přítomnost sleduje. =otevřené vnímání

     vydechnu ze sebe – =dech je základ pro tvorbu
     vytvářím květ nový, =to je úděl ženy
     květ pomerančový =v čakře sakrální, vitální…..
     přítomnost tvoří. =a tvořivé

     další květ – zelený =ze srdečního víru
     vyjmu jej ze srdce, =jako vzácný smaragd
     Zde – na =Já, Zdena, Zdenka, Matka
     přijmi květ – dar putující. =jde nabídce odolat?
     Kdykoliv jej můžeš ze srdce vyjmout,
     dále darovat. =důvěra v lásku
     Nikdy neubude, =láska je dávání /i braní/
     vždy i tobě v srdci zůstane. =pramen v čakře srdce prostě JE
     Přijmout však nemusíš, =ne všichni si to uvědomují
     každý může tvořit květy vlastní.=matčina slova nabízejí

     Inu = Matka. Její nick vyjadřuje vše.

     Díky matko.

     Venda

    2. Jemná hudba tiše zní,
     srdce ozvěnou jí
     každou buňku prozáří…..

    3. No vida, přišel jsem k obědu a mám tu další důkaz procítění, toho, o čem vím, že existuje. Jak příznačné, Matko, k čakrám – k tělesné úrovni člověka je Vašich deset slov. Mnozí to však /prozatím/ ještě nemohou pochopit. Můžeme mít však za zlé hluchému člověku, že neslyší skutečnou hudbu vesmírných filharmonií?

     Tam, ve sféře, kde fyzický sluch či zrak nemůže ze samé podstaty rozdílnosti světů nic zachytit, tam zní nekonečná hudba sfér, znějící tvořivý zvukový proud, jehož odraz přichází přes čakry do fyzického těla…. . Přes odraz v srdeční čakře se rozprostře vědomí do každé buňky těla a přináší Harmonii. A toto vědět je již dost. Poznat však toto věčné Slovo, to je pravý Cíl; setkat se s ním, být s ním a v něm prostoupen, fanfárami a souzvukem nebeských akordů a prolínajícími se zářivými barvami /zatím/ ještě neviditelného spektra Světla v Jeho nekonečné podobě…… . Zkuste si to, ti, kdož víte.

     Matko, díky.

     Dobrou chuť k požití oběda a dobré trávení. I o tom jsou čakry.

     Venda

    4. Vendo,
     ten text má ještě pokračování. Jeho první verze byla určena pro mé přátele. Vždy, když ho někde napíši, či řeknu, otevře se mi další, jako by nové slůvko v textu, které znova objevuji, jinak pochopím. Tak se to stalo i tentokrát.
     Co se týká čaker a jídla –

     Na stole leží rohlík křupavý,
     makový, vypečený, nevinný.
     Strávník s úsměvem na snídani přichází.
     Rohlík uviděl,
     zůstal stát jak solný sloup,
     také rysy mu ztuhly,
     žaludek, celé tělo v křeči.

     Co teď? Plný sál lidí.

     Pomalu za stůl usedá,
     oči zavře.
     Co se stane,
     když do rohlíku kousnu?
     Co na to zrak a čich?
     Klid a mír, nic nebolí, v pořádku.
     Co na to zuby, na dotek rohlíku?
     Klid a mír, nic nebolí, v pořádku.
     Jak zareaguje jazyk, dásně, sliznice?
     Co jícen, žaludek?
     A má střeva?
     Jak budou ovlivněny buňky, krev?
     A v neposlední řadě,
     jak se vše vyloučí?
     Nepoškodí mne a nezraní
     příliš tuhý exkrement?
     Klid a mír, nic nebolí, v pořádku.

     Pomalu, opatrně jen
     kousíček špičky rohlíku do úst dám
     Jé, ten je dobrý.
     Leč jen opatrně koušu, polykám.
     Stop, co se děje?

     Ptám se spolustolujících
     „Musím ještě jíst?“

     „Ne, nemusíš, proč bys musela?“
     S úsměvem mi odpoví.

     A tak rohlík makový se znova,
     po 40ti letech
     stal součástí mého jídelníčku.
     Srdce jásá.

     Nejdříve však se každé srdce samo vypořádat má
     i se svými exkrementy, aby tyto ztratily vůni nelibou,
     transformovaly se třeba v užitečné hnojivo,….
     A k tomu mi pomohl i Honza.

    5. Zdeni, jestlipak vy ste taky nemnela nejakou tu alergii na lepek…?
     Ale stejne je to zvlastni… v dobe kdy se clovek denne muze docist jak je rohlik a vlastne pecivo vubec pro cloveka skodlive najde se nekdo kdo 40 let rohliky nejedl a ausgerechnet ted, kdy ma clovek strach polknout kousek chleba :-) Vy zacnete jist rohliky.To budou asi ty paradoxy ze? :-))) Ale jo Prima, proc ne :-)) Hlavne ze chutnalo a ze srdce jasa.

    6. Ne, jen mi ho jako děcku vnutili, musela jsem ho sníst za každou cenu.
     A ten člověk, který mi po těch x letech s úsměvem řekl, že dojídat nemusím, mne osvobodil.
     Jaká srandička a legrace, že ano.

    7. ad:Jaká srandička a legrace, že ano.

     Tak to, ze nekteri rodice nuti sve deti delat neco co nechteji a to az takovym zpusobem, ze jim 40 let let trva, nez se z toho vzpamatuji, samozrejmne neni zadna srandicka ani legrace. To je absolutni katastofa a tragedie.

    8. re Soňa
     ale kdepak, žádná tragedie a katastrofa.
     To by byla, kdybych na ten blok nepřišla, tak bych ho měla pořád v sobě a vůbec bych o něm nevěděla.
     No a tak denodenně člověk potkává „svý rohlíky“ či exkrementy a jen na něm, co si uvědomí a jestli je sní, či vyplivne :-)

    9. Zdravim pane Vendo :-)

     ad:Matka, to je podle mne žena s velmi vyvinutým poetickým cítěním.

     Kdo vi, jak je to doopravdy, ze jo Zdeni:-)

    10. ad: doopravdy
     ___ Doopravdy, je jedno z nejkrásnějších slov, jaký znám.

    11. ad:Doopravdy, je jedno z nejkrásnějších slov, jaký znám.

     Bavi mne tyhle napady, jako premyslet o tom, ktere slovo je pro mne nejkrasnejsi:-)
     Jeste nikdy jsem o tom takhle nepremyslela, ale dneska vecer pred usnutim urcite budu :-)

    12. ad: Bavi mne tyhle napady, jako premyslet o tom, ktere slovo je pro mne nejkrasnejsi:-)
     ______ to slovo – doopravdy – to přímo voňí… a když se k němu propromyslíte, ucítíte tu „vůňi“ taky… Soňo fakt, doopravdy a fakt nekecám…

    13. ad:Soňo fakt, doopravdy a fakt nekecám…

     Vubec o tom nepochybuji :-)

     ad: to slovo – doopravdy – to přímo voňí… a když se k němu propromyslíte, ucítíte tu „vůňi“ taky

     Dnes si privonim :-) A propos…nic tak duchaplneho jsem dlouho necetla.

     Dobrou noc dnes pujdu driv spat mam neco na premysleni :-)

    14. ad: Dnes si privonim :-)
     ______ Pozor! Jakmile jednou ucítíte vůňi slov, není cesty zpátky. Protože se Vám otevře úplně nový a jiný svět. Doopravdy, fakt nekecám…:-)

     Člověk, který je v zajetí filozofické pravdy, je zajat navždy, neboť ta ho osvobozuje. (Paul Brunton)

    15. Rozbor slova doopravdy –
     1.
     do
     oprav
     dy

     2.
     do
     o
     pravdy

     přičemž o rovná se nekonečno

     3.
     proč tu o skutečné pravdě, té doopravdické psát?
     vždyť jsem jen matka maličká, kovová, se ztrhaným rezavým závitem, jíž Vánek jemný vane….

   1. Zdravím též, Soňo:-)
    Nejsou to básně, je to haiku, psané v krátkých řádcích. Tato haiku nejsou mé, uvádím u nich autora.
    Co se týká oné opice, vysvětlit to jde různě.
    Mne to oslovilo snad proto, že když jdu večer z práce domů a svítí hvězdy, měsíc, jsou to pro mne mnohdy jediné chvíle klidu, kdy mohu „hovořit“ s měsíčními bytostmi, které mne chrání.

    1. Ahoj Zdeni :-)
     Tak o Haiku slysim tez poprve. Prisla jsem na to, ze mi to Haiuku s opici nedavalo smysl, protoze jsem misto jak by, cetla jakoby, tedy ze, opice mudruje jakoby uchopila mesic a to mi nedavalo smysl. Fakt je, ze uz vcera bylo dosti pozde(alespon tedy pro mne) a unava udelala sve. Ted jiz chapu, co tim chtel mistr Haiku rict:-) A jo…libi se mi Haiku:-)A libi se mi i Vase hovory s mesicnimi bytostmi. Aspon si ma clovek po sichte s kym pokecat ze jo :-)

 9. Když jsem psal tento článek, říkal jsem si, že otestuji něco, co je adekvátní naturelu, tedy i blízké vyjadřovacím a mentálním schopnostem některým zdejším diskutujícím. Říkal jsem si, že do 24 hodin od uveřejnění článku tu budou jako na příslovečném koni.

  První se přihlásil Marťas z daleké Floridy. Zmínil svoji zkušenost / s uvolněností / ale věnoval se především čakrám.

  A pak to přišlo, to, co jsem očekával a na co bych vsadil i láhev dobrého koňaku. Věra s Honzou – byť jsem očekával v tomto tandemu opačné pořadí. Věra pár hodin po zveřejnění, Honza 16 minut za ní! Zatímco Věra se alespoň pousmála, Honza zase nepochopil. Chlapče, Honzo, pozor na žaludeční vředy.

  Mohu prozradit, že úvod jsem psal speciálně pro ně. Honza, ten je tu známý svými výrazy, ve kterých se rád hrabe – sračky, hovna….. . No a zase nezklamal. I paní Věra se přidala svým dotazem na úrovni.

  Věro, odpovídám Vám – za moji více než třicetiletou praxi se nikdo při cvičení hathájógy neposral.

  Inu, test mi vyšel. Honza a Věra, obráceně, Věra a Honza, pochopili z článku to své podstatné a přiletěli jako vítr.

  A pro tuto nerozlučnou dvojici tu mám k jejich potěše a jako zvláštní prémii dvě ukázky. Blíží se Mikuláš, berte to jako dárky pro vaši vnitřní radost.

  https://www.youtube.com/watch?v=1SstbdvFxPo

  https://www.youtube.com/watch?v=1SstbdvFxPo

  U té druhé chvilku vydržte – začíná pro vás až příliš romanticky.

  Dan Nekonečný, ano, již jsem ho dlouho naživo neviděl. Kdysi jsem ho na nějakém festivalu, tuším že v Boskovicích, uváděl, ale to byl ještě velmi mlád.

  Chlapče, Jene, přehrajte odkazy a vezměte to do blázince. Potěšíte své kolegy.

  Všem pěkný den.

  Venda

  1. Vendo, je mi to jasné a bylo mi to jasné, že jste na to čekal a že se těšíte, jak s gustem okomontujete účast v diskusi. Přece bych Vás nezklamala……:-))))
   Jeden prd je lepší než deset doktorů. Nic lidského mi není cizí /pravil ďábel…./

   ad – Věro, odpovídám Vám – za moji více než třicetiletou praxi se nikdo při cvičení hathájógy neposral

   ….a jedno voko nezůstalo suchý. Pozdravujte svoje prdící soudruhy a přeji klid a pohodu v nadcházejícím čase adventním.

   http://www.youtube.com/watch?v=PUetXKc6m5Y

   :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  2. ad: Honza zase nepochopil.
   _______ Jasná zpráva. Máte recht. A proto tu mám(e) Vás, Brouka Pytlíka, kterej všemu rozumí, všude byl, ví dokonce i to, co vědět nemůže, no a tak vůbec… V blázinci je to úplná normálka a nic co by mě překvapilo.

   ad: Inu, test mi vyšel.
   _________:-)))))))) to je dobře Vendo, to je dobře…:-)))

  3. ad.Mohu prozradit, že úvod jsem psal speciálně pro ně. Honza, ten je tu známý svými výrazy, ve kterých se rád hrabe – sračky, hovna….. . No a zase nezklamal. I paní Věra se přidala svým dotazem na úrovni.

   Kazdy kdo umi cist a cte Honzovo komentare, musi byt jasne ze je to prave naopak.
   Tedy ze Honza NEMA RAD sracky a hovna a proto je tu vlastne i tak casto kritizuje. A Vera?
   Tezko by ste na netu hledal zenu s takovym rozhledem a nadhledem nez je prave ona. K Vasemu clanku napsala komentar, z ktereho je vcelku jasne, ze se jedna o pobaveni nebo odlehceni o ktere jste patrne usiloval i vy sam. Tedy shrnme to v cem je problem?

   1. ad: Tedy shrnme to v cem je problem?
    _______ Soňo, problém neexistuje, mysl (způsob myšlení, vzorce myšlení) je problém. Doopravdy, fakt nekecám…-)

    1. ad: Soňo, problém neexistuje, mysl (způsob myšlení, vzorce myšlení) je problém. Doopravdy, fakt nekecám…-)

     Honziku, verte nebo ne, ale dospela sem ke stejnemu zaveru:-)
     A je to uleva fakt :-)

 10. ad: Dnes jsem se tu doopravdy pobavil.
  _______ No, a mezi náma Míro, vono si přečíst – S trojkou taky v poho, sikovne prsty se hodi vzdycky:-) – to se člověk pobaví, a nemusí ani vocucávat špičku rohlíku….-)

   1. No snad jsem Vám nerozhodil čakry…-))) A když už, tak jsem tomu jen rád. Protože smích a obyčejná lidská radost, je „nad všechny čakry“.

 11. Apropo, pane autore,
  zmińujete 6 základních – hlavních čaker plus sedmou čakru, čakru korunní. Když pomineme ostatní energetická centra těla, jsou i další čakry. Zajímala by mne ovšem čakra první a druhá nad sedmou, tedy osmá a devátá, pokud o nich něco víte, budu ráda za odkaz,…
  předpokládám, že tam již pozemské „ty oné“ nemají místo.

 12. Vendo, beru to s humorem, který byl na počátku článku dobrý. Doufám i Vy. V článku od svěračů a prdíku k čakrám, jste uvedl :“Přiznávám, že pojem čakry neznám v pojmenování a v použití … křesťanské mystiky; v té poslední se však jedna z nich používá, a to pro duchovní cestu až velmi výrazně! Alespoň Ježíš o její důležitosti jednoznačně hovořil!“
  Slovo čakra se v bibli nevyskytuje, na prohledání bible. pdf stačí pár vteřin. Co „jednoznačně hovořil“ Ježíš lze taky najít snadno a je toho málo.
  Ježíš řekl 24x, Ježíš mu odpověděl 9x, Ježíš odpověděl 14x, Ježíš mu odpověděl 19x,
  Jsem z článku zmaten , píšte :“Souhrnně lze stručně konstatovat, že čakry jsou v těle člověka a jejich základní činností je zajišťování správného „chodu a fungování“ právě jen v úrovni tělesnosti, která je ve světě hmoty primární.“
  Tělesné funkce zajišťují orgány, vývoj hormony, přenosy energie ATP, přeměnu látek a dýchání enzymy. I docela pitomá bakterie má v sobě asi 2 000 enzymů a člověk má v sobě asi 2 kg bakteríí. Takže se obávám, že 6 čaker, z toho jedna pohlavně/řitní na to všechno stačit nebudou.
  Původně jsem myslel, že čakry jsou o duchovnu. Závěr článku : „První čakra těchto světů, známá z pohledu člověka jako sedmá a prostorově umístěna jen „malý kousek“ nad vrcholkem lidské hlavy je tou, odkud je řízen astrální a hmotný svět.“

  Zajímalo by mě, jak se tato vyšší čakra přenáší s člověkem, když sídlí kousek na hlavou.
  Cvičil jsem hathajogu asi 30 let, hlavně stoj na hlavě (Siršasána) a vlnění břicha s dechovým cvičení (NAULÍ KRIJA). Čakry mě šťastně minuly, soustřeďoval jsem se na prokrvení hlavy a zatahování hladového břicha pomáhá udržet optimální váhu. A bez prdíků. Prostě k čakrám jsem si ani neprd ( jak říkají Češi tady v Čechách), to je nic podstatného neřekl.

  1. Díky za reakci oběma.

   Skutečně je počátek mého článku psán pro určité odlehčení. K samotným čakrám? Ty již jsou však celkem vážným tématem. Ale je fakt, že o nich někdo nemusí vědět nic nebo málo a někdo je dokonce již ze samé jejich podstaty, té, že věda k nim nic konkrétního – vlastní výzkum – nemá, může neuznávat. Proč si to myslím? Věda nepracuje s meridiány jako s duchovními drahami uvnitř těl živých tvorů, s párovými orgány, s cestami těch subtilních pránických energií pojmenované jako nádí….atd.. Naopak, mnoho léčitelů z tzv.alternativy vztahy a funkci čaker dobře zná.

   Tento víkend jsem byl mimo internet. V pátek večer jsem se zúčastnil v Praze běžného zasedání klubu skeptiků, Sysifos a na vlastní kůži poznal, jak vzdělaní lidé, navíc staršího věku, mohou podlehnout „pokušení“ prosazovat své ego. I jako laik jsem poznal, že mnozí z jinak jistě úctyhodných pánů, mají „zablokovanou“ šestou čakru, kdy se jim to projevuje stavem demonstrování určité myšlenkové moci, podložené jejich intelektem a rozumem. Naopak, nedají nic pro byť jen malé přitakání či potvrzení, že je něco pravda, že ji může mít někdo jiný.

   Čakrám a jejich funkcím jsem se pro chtěný spíše menší, než větší rozsah mého článku,moc nevěnoval. Také tu navíc vládne určité nepochopení či nezájem o indickou terminologii, filosofii a vědu o duši.

   Ta čakra, použitá z křesťanských NZ textů, která se vzestupem kroků pro harmonický stav dosti pracně „hledá, na její dveře se klepe a prosí se u nich“, je čakra vstupu do tzv.desáté brány, která jediná vede vzhůru, do jemných, duchovních oblastí. Sedmá čakra je již vskutku „mimo“ tělesnost člověk. Má svůj odraz v první čakře, v kořenu, u konečníku, odkud proudí vědomí základními drahami tou nejkratší cestou k duchovním světům. Samozřejmě, v případě, že není blokováno cestou „rozladěnými“ ostatními čakrami v tělesné úrovni. Sedmá čakra znamená dokončení vstupu, uvědomění, první poznání přímého vnitřního pohledu. Ten uvedený „kousek“ nad hlavou by mohl pro někoho mylně představovat její jednoduché dosažení; opak je pravdou. Šestá čakra je ta, která jako vstupní /výstupní / brána má rozhodující význam. Vstoupit do sedmé čakry je krokem pro vzestup do univerzálního vědomí; cesta je však ještě daleká.

   Nicméně, potvrdím, že prvních šest čaker od kořenové/od spodu/ po tu šestou v tzv.třetím oku patří, v případě posuzování jejich „funkce“ opravdu k tělesnosti. Vyšší čakry, které se odrážejí v těch nižších šesti, jsou většinou neznámé. Třeba ta sedmá /nad hlavou / otvírá přístup k tisíciplátkovému lotosu, což je alegorický název pro světelné vyzařování z obrovské „centrály“, které spolu s tvořivým proudem zvuku /Nádu/ tvoří zdroj k udržování života v nižší části stvoření.

   Tady odpovím částečně i Matce : „Zajímala by mne ovšem čakra první a druhá nad sedmou, tedy osmá a devátá, pokud o nich něco víte, budu ráda za odkaz,… předpokládám, že tam již pozemské „ty oné“ nemají místo. “ Správně, nemají, byť ty tělesné jsou jejich odrazem, těch vyšších, vč. jejich úkolů pro svět materiálnosti. Druhá čakra v tělesnosti v oblasti pohlavních orgánů „tvoří“ odraz osmé čakry. Ta je v druhé již duchovní oblasti, kde má sídlo univerzální síla mysli, v regionu kauzality a je originálem tvořivé síly pro celou přírodu, pro celou úroveň stvoření pod ní. Devátá čakra má centrum v pojmenování oblasti Dasvan Dvar, kde probíhá proces tvoření sil přírody /prakrtti/ spolu s vlastnostmi – kvalitami prvotní hmoty / gunami /, které se v různé míře projevují ve veškerém nižším stvoření. Nad touto čakrou vnímá duše již přímo, byť pro další vzestup ji čekají ještě další záludnosti.

   Pardale, čakry ve cvičení jógy nemusejí hrát až tak význačnou roli, pokud jde „jen“ o tělesná cvičení pro získání třeba vitální energie, pocitu mladosti, uvolněnosti. Pravý duchovní výstup se však „děje“ od šesté čakry / hledejte, klepejte, proste /. Je to pro srovnání, jakoby horolezec vždy lezl na vrcholky hor – začínal svůj výstup – od nejbližší hladiny moře – od nuly. Mít v harmonii čakry těla, která ovládají božstva, personifikace tvořivých sil přírody, je však pro výstup velmi dobré – jinými slovy, být zdravý, být připraven….. . navíc pak hledat, klepat a prosit. Ale to je i ta žitá etická a morální úroveň, která s tím jednoznačně souvisí.

   Venda

   Venda

   1. Kdysi jsem si to nakreslila, je to tak nějak.

    – kvalitami prvotní hmoty – prvotní tvorba otcova, řekla bych.

    Dík.

   2. Vendo, prošel jsem stránky sysifos.cz
    Působí jako inzerát na přednášky. Sisyfofské knihy nejdou na odbyt a zlevňují, ale Klausovy spisy,co rok, to kniha, dnes za 1 Kč/kus. Zdarma ke stažení sborník a Alternativní medicína
    http://www.sysifos.cz/files/Sbornik_VKI_4.pdf
    http://www.sysifos.cz/files/Alternativni_medicina_Hert.pdf
    http://www.sysifos.cz/index.php?id=slovnik&act=zobrazit&idd=&pismeno=&vyraz=1189076612&heslo=%C8akry

    „Čakry (chacra = ze sanskrtu: kolo) jsou podle indické tantrické filosofie vířivá energetická centra, která se nacházejí v těle v počtu až několika tisíc a která jsou navzájem propojena kanály, ve kterých proudí energie prána, jejíž proud lze ovlivnit meditací, jógou nebo jinými rituály. Mají se tak odstranit blokády proudění energie. Čakry jsou součástí astrálního těla a mají souvislost jak s duševními vlastnostmi a schopnostmi, tak i s fyzickým tělem a jeho orgány složenými z hrubé hmoty. Čakry jsou propojeny i s jemnohmotnou astrální a kosmickou energií, takže umožňují duchovní a nadsmyslové vnímání. Každá z čaker má mít jiný význam a vztah k jiným orgánům. Představu o čakrách zahrnula do své filosofie i theosofie, antroposofie a kundalini-jóga. V dnešní léčitelské praxi byly čakry vytrženy ze souvislosti indického učení a doplněny různými moderními představami. Podle některých léčitelů se mají čakry projevovat barevnou aurou, která nese informace o fyzickém a duševním zdraví i o karmě. V praxi využívají čakry léčitelé k léčbě duševních i orgánových chorob a odvolávají se zpravidla jen na sedm primárních, hlavních čaker. Ty leží podle páteře, počínaje od základní čakry ležící v podbříšku až k čakře lebeční. Léčitelé se snaží ovlivnit orgány nebo duševní stav pacienta prostřednictvím jeho čaker nebo tvrdí, že jsou schopni vnímat svými čakrami vesmírnou energii a předávat ji pacientům.
    Hodnocení: Představa o čakrách patří do mystické indické filosofie a nemá žádnou oporu v biologických poznatcích. Nic takového jako čakry v těle neexistuje. Veškeré léčitelské metody, odvolávající se na čakry, jsou pouhým šarlatánstvím.“
    No jemnohmotná astrální a kosmická energie, která se z milionů světelných let strefuje člověku nad hlavu jako astrální čakra, a to i při přesunu na jiné místo, to jsou fakt bajky.

    1. Dobré ráno.
     Upřesnění – byl jsem na setkání klubu Pátečníci​, Společenskovědní sekce Sisyfa a svoji přednášku „George Jeffreys – karikatura soudce libujícího si v krvi a násilí“ tam přednesla Mgr. et Mgr. Hanina Vesela.

     K náplni skeptiků – mimochodem, díky za odkaz – nechť si každý vybere co chce, čemu věří. Já jen aplikoval mé poznatky z diskuze a dal jsem to do souvislosti s mými poznatky s jednou čakrou.

     Pane Pardale, samozřejmě, že i pro nás tady platí, že tu „fandíme“, věříme, propagujeme, uvádíme, citujeme něco či někoho….atd., co je pro nás nějakým způsobem přijatelné a s čím se třeba i ztotožňujeme. Ta citace k čakrám ze slovníku sysifos je ryze jejich a já jim ji nijak neberu.

     Dodám jen pro zajímavost a možná k zamyšlení :

     Když se člověk, s prominutím přežere, prožívá nějaké zažívací potíže, nehladí si ucho nebo klíční kosti, ale oblast třetí čakry, dlaní a zpravidla jemným krouživým pohybem.Nemusí se ani přežrat, stačí si jen na něčem velmi pochutnat.

     Když člověk o sobě tvrdí JÁ, něco prociťuje, pokládá si ruku do oblastí srdeční čakry a ne třeba na hýždě.

     Když o něčem člověk přemýšlí, chce si vzpomenout, mne si právě ten bod /okolí / šesté čakry „mezi obočím“ a ne třeba levé koleno.

     Že něco existuje, ale materialistická věda to ještě dosud neobjevila, je sice dosti „tvrdé“ tvrzení, ale někdo tomu věří. Není to tak dlouho, co někteří vědci tvrdili, že člověk nemůže přežít nějakou rychlost, nevím již přesně kolik km v hodině to bylo – šlo o cestování v novém dopravním prostředku, jakým byl vlak. Omyl byl prokázán samotnou praxí velmi rychle.

     A že vesmír je i určitým vakuem, ve smyslu neexistence vzduchu v pojetí naší atmosféry, je fakt. Ale že je jistě plný různorodou škálou procházejících paprsků, vlněním kdovíjakých energií, vyzařování, bude asi také fakt. Co v tom bylo objeveno, to se ví. Co nebylo, je ještě neobjevené.

     Díky za reakci.

     Venda

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference