mapa stránek || vyhledávání

Proč prezident prověřuje budoucí ministry vlády

Prezident Miloš Zeman prověřuje navržené ministry chystané české vlády. Nyní se seznamuje s jejich názory, s jedním po druhém. Jako vironosič s každým z nich mluví ze zasklené kabiny.

Již dlouho jsou různé výhrady vůči jeho práci, zaměření a i ohledně současných omezení, které jsou ovlivňovány jeho zdravím. Někteří komentátoři kritizují také tyto nynější konzultace. Vysvětlují, že má ministry jmenovat, aniž by bylo potřebné je takhle prověřovat. Nacházejí k tomu oporu z různých důvodů. Zkusím naopak zvážit příčiny, proč je tato prezidentova činnost v České republice vhodná.

Premiér sestavuje vládu z pěti politických stran. Proto kandidáty nemůže vybírat jen podle své vůle, nýbrž dbá návrhů a požadavků všech stran. Zřejmě vyhoví, i kdyby s některými z navržených nebyl zcela spokojen.

Pak prezidentovo ověřování se jeví vhodné. Na rozdíl od premiéra není vázaný dvěma koalicemi, takže není tímto nucen někoho nerad odsouhlasit – jmenovat „se skřípěním zubů“. Ovšem neposoudím, jak by případný spor o nejmenování mezi prezidentem a premiérem mohl dopadnout.

Ještě i druhý důvod – blízká budoucnost. Prezident má odpovědnost za to, koho jmenoval. Pokud některý z ministrů by na svou práci, nedej Bože, vůbec nestačil, pak by největší kus odpovědnosti patřil tomu, kdo ministra jmenoval.

I tak k tomu docházelo; ministři některých minulých vlád nevydrželi ve svém postavení po celou dobu působení vlády. Nemusela v tom být nějaká nedostatečnost, nýbrž jejich odlišný pohled na problematiku oproti premiérově zaměření.
 

Bohumír Tichánek

Poslední články autora:


Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference