mapa stránek || vyhledávání

Růst ekonomiky? Pouhé přání či sen

8. června 2013 jsem napsal článek „Neuplynul ani měsíc“. Zde je několik výňatků z článku:

Neuplynul ani měsíc, kdy se objevila zpráva, že lze očekávat obrat k lepšímu. HDP by mohlo doznat růst o 0.1 %. Už si nevzpomenu, kdo takovou zprávu do médií vypustil, však dotyčný se nestyděl lživou zprávu poskytnout médiím (byla otištěna na novinkách.cz).

8. června 2013 jsem napsal článek „Neuplynul ani měsíc“. Zde je několik výňatků z článku:

Neuplynul ani měsíc, kdy se objevila zpráva, že lze očekávat obrat k lepšímu. HDP by mohlo doznat růst o 0.1 %. Už si nevzpomenu, kdo takovou zprávu do médií vypustil, však dotyčný se nestyděl lživou zprávu poskytnout médiím (byla otištěna na novinkách.cz).

V té době už byl známý odhad analytiků na první čtvrtletí, kteří předpokládali pokles HDP o 0.8%. V současnosti, kdy je hotov konečný účet za první čtvrtletí, prodělávají všichni ti, co se zabývají ekonomikou státu šok, možná jsou i zděšeni. Nenastal pokles HDP o 0.8%, ale rovnou o 1,8%. Záporný rozdíl o 1% je sakra citelný zásah do státního rozpočtu, kdy česká ekonomika je už šest měsíců v recesi.

Šipka Novinky.cz – Česká ekonomika se stále potácí v recesi

V odkazovaném článku mimo jiné naleznete:

Podle analytiků by změna k lepšímu mohla přijít ve druhé polovině letošního roku, o nepatrném růstu by se dalo uvažovat v roce 2014.

O změně k lepšímu, každý příští rok hovořil min. financí Kalousek od roku 2008, přitom tomu bylo každý následný rok opačně.

I po těchto zkušenostech se 25. 10. 2013 se na Novinkách.cz objevilo, že čeští podnikatelé očekávají růst ekonomiky dokonce v roce 2015 vzhledem k růstu ekonomiky v západních zemích Evropy

Nevím, zda mají mozek shodný s mozkem p. Kalouska a kde čerpají informace, ale není žádným tajemstvím pokles výroby automobilů, kromě asijských zemí, v celém světě a že automobilový průmysl je významný tahoun ekonomiky. Navíc avizovaný růst ekonomiky na západ od našich hranic je další nafouknutá bublina, která znenadání praskne. Stačí se podívat na ekonomické problémy a zadlužení zemí EU a uvědomit kolik milionů lidí v Evropě hladoví, viz:

Šipka Novinky.cz – Humanitární krize přímo v Evropě: Přes 40 miliónů lidí nemá na jídlo

A přidejte rostoucí nezaměstnanost, která se šíří Evropou jako mor:

Už i Francii sužuje rekordní nezaměstnanost.

V srpnu klesl počet registrovaných uchazečů o práci o 50 000 osob na 3,23 miliónu a vláda očekávala, že je to začátek trendu snižování nezaměstnanosti. Byl to první pokles za více než dva roky. Ministerstvo pak ovšem tento počet redukovalo na maximálně 29 000 osob, a to kvůli programové chybě.

Šipka Novinky.cz - Francii sužuje rekordní nezaměstnanost

Otázka zní, může mít růst ekonomiky, která je založena na spotřebě, setrvalou tendenci?

Jsem přesvědčen, že vrchol růstu ekonomiky založený na spotřebě je nenávratně pryč. Nyní může v lepším případě nějaký čas růst ekonomiky stagnovat, než přijde hluboký pád, kdy se tak stane, je pouhou otázkou nedlouhého časového období.
 

Vladimír Berossos
http://berossos.blog.cz/

Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference