Nakladatelství Václav Kazda má za svůj cíl hledat kvalitní literaturu a knihy, které Vám přinášejí radost, zušlechtění i nové impulzy. Rádi pro Vás hledáme tituly, za kterými si stojíme! Připravili jsme proto pro Vás na začátek léta soutěž o knihy, které k nim patří – autorky Margot Ruis s názvem „Bytosti přírody“. Hledáte četbu, která Vám přinese exkurzi do světa bytostí kolem nás? Zapojte se do naší soutěže a knihy mohou být Vaše! Přečtěte si, prosím, následující text a odpovězte na soutěžní otázky, odpovědi na ně naleznete právě v tomto textu. Hodně štěstí!
Každodenně pozorujeme naše okolní prostředí, díváme se na poletující ptáky, jež svým zpěvem otevírají klíč k našemu srdci. Naší duši potěší právě uzrálé poupě, které se rozevírá. Tak jako tento květ rozvíjí se i náš vztah k přírodě. Každý ji vnímáme po svém, originálně, jedinečně, jak je to blízké nám samým.
Pro někoho může být příroda prostředím, které nás obklopuje, pro jiného místem aktivního či pasivního odpočinku. Je nám dána pro potěchu, jako balzám, zároveň i domov pro rozmanité druhy rostlin a živočichů. Svým chováním ovlivňujeme její skladbu a můžeme se přímo zasadit o její zušlechťování nebo ničení.
O své osobní vnímání přírody a její pouhým okem neviditelné obyvatele, se s námi dělí Rakušanka Margot Ruis. Postupně během svého života v sobě rozvíjí dar vnímání bytostí, které se o přírodu starají, chrání každý květ i strom a dokáží radit i lidem v těžkých situacích nebo jim svou silou pomáhají k uzdravení. Věděli jste, že to, co jsme slýchávali jako malí od našich rodičů či prarodičů, je pravda? Skutečně existují víly, elfové, bytosti větru či vzduchu, dévové stromů i skřítci? Je to nádhera, když zjistíme, kolik nepoznaného a fascinujícího tento náš svět ještě skrývá a kolik z něj my lidé ještě neznáme. V první řadě je důležité mít otevřené srdce i oči, vnímat a naslouchat….
Jak takový rozhovor s bytostmi probíhá? Podle Margot je důležité obracet se k nim s láskou, porozuměním a probudit v sobě touhu proniknout do jemného světa, který prozařuje stromy, lesy, louky, zahrady i hory….Kdysi v dávných dobách lidé o těchto bytostech věděli. Byli přirozenou součástí jejich života a předávali si toto vědění mezi sebou. Učili se tak znát bylinky, houby, věděli, kdy se mají schovat před přírodními živly či zasít úrodu, kde postavit své obydlí nebo naopak jej nestavět. Byli a jsou nadále rádci a pomocníky, když se na ně člověk v dobrém a čisté prosbě obrátí. Přírodní bytosti nezmizely, jsou s námi stále, jen my lidé jsme na ně zapomněli…
Margot v této knize líčí prožitky ze setkání s těmito bytostmi. Nejsou to žádné báchorky, pověsti ani smyšlené události. Jsou to skutečné příhody, které prožívá po celém světě s bytostmi, které se nacházejí všude okolo nás. V Rakousku, Indii, Španělsku, na pevnině, moři i vzduchu, vše má své živé bytosti. Mají svůj úkol a plní jej svědomitě a věrně.
Zde je malá ukázka z knihy o bytostném působení:
„Již jen pohled na tyto bytosti je hluboce obšťastňující. Mnohonásobně více to však platí pro vnímání jejich vyzařování – jemného, světlého a křišťálově jasného zachvívání, které kolem sebe šíří. Setkání s nimi člověka proměňuje: je jejich zachvíváním uchopen a „nakažen“ – a to tím více, čím je jemnější a čím je v něm světlo silnější. Velcí elfové mají schopnost oživit v nás to nejlepší, co jsme schopni v té chvíli projevit…“
Nosí také oblečení, podobné našemu lidskému…
“Elfové hor dávají přednost dlouhým, přepásaným oděvům, především v modrých a zelených tónech. Výjimkou však nejsou ani pastelové barvy a tóny země, jako například rezavě hnědá, zřídkakdy tmavočervená. Přehozy, zlaté vyšívání,umělecké pásky, kroužky a někdy čelenky s drahokamy doplňují vnější obraz….“
Poznáváme v nich podobný druh, jako jsme my sami, co se týče osobnosti a jedinečnosti. Tyto bytosti ale nejsou lidského druhu. Jsme každý jiný, přesto spolupráce těchto dvou světů – duchovního a bytostného může působit nádherně – vzájemně se proplétající činností a radostí ze společné práce i života. Vzájemného spolupůsobení, které pomáhá znovu rozkvést naší Zemi.
Dále líčí Margot své osobní setkání s vílou:
„Vyjádřila jsem úžas nad tím, že elfí víla obdivuje lidské vědomí, přestože se může vydat nesprávným směrem a ničit!“. Usmála se. „Neobdivujeme je kvůli tomu, co vy s ním provádíte. Je to sama schopnost svobodné volby, kterou my nemáme a kterou vysoko hodnotíme. Vy máte možnost svobodně se rozhodnout pro to, co je prospěšné. My nemůžeme jinak, než tomu sloužit….“
Bytosti mají vlastnosti podobné nám, zachvívají se ve velké radosti a štěstí, dovádějí si, skotačí, jsou veselé a opravdové. Nezabývají se přemýšlením nebo mudrováním. Působí jako děti a zároveň jakou moudří dospěláci, kteří mají mnohasetleté zkušenosti. Mají v sobě nastavené jiné vnímání času svého života. Tyto vlastnosti Margot líčí takto:
„Uprostřed potoka, kde voda burácela nejdivočeji, dovádělo za hlasitého smíchu a výskotu několik mužských vodních bytostí, zatímco přímo přede mnou, na jednom klidnějším místě, plnily tři vodní žínky smysl svého bytí: staraly se o to, aby voda tekla a přitom si vesele hrály…“
Kniha obsahuje mnoho nového a za základ má vždy vlastní prožitky Margot Ruis a jejího manžela Gerharda Kogoje.
Teď, prosím, můžete odpovědět na následující otázky. U první otázky je třeba vybrat všechny správné odpovědi.. U následujících dvou otázek je správně jen jedna z uvedených možností. Nezapomeňte také uvést své jméno a kontaktní e-mail pro informaci o případné výhře. Děkujeme Vám za to, že se chcete zapojit, a přejeme Vám nádherné léto plné krásných zážitků. Ze soutěžících vylosujeme tři výherce, které odměníme vždy jedním výtiskem „Bytosti přírody“. Výsledky vyhlásíme nejpozději 22.7. Soutěž probíhá od 3.7. 7:00 do 21.7. 15:00. Platí naše obecná pravidla internetových soutěží.
Srdečně Vás zdravíme
Michaela a Václav Kazdovi
Zdroj: Knihy Kazda