mapa stránek || vyhledávání

Tsampa

Tsampa (též označována jako campa) je tradiční pokrm Tibeťanů. Vyrábí se namletím praženého ječmene. Tím, že je ječmen před mletím upražený, je tsampa přirozeně instantní a má jemnou oříškovou příchuť. Himalajští nomádi a šerpové ji na svých cestách jednoduše zalijí slaným máslovým čajem a mají základ pro zdravý a výživný oběd. V naší rozmlsané evropské kuchyni může mít ovšem také velmi široké využití.

Po zalití mlékem či vodou a dochucení z ní uděláme úžasnou kaši, ať už sladkou, či slanou. Při přidání sušeného ovoce, javorového sirupu, kokosového oleje a dalších ingrediencí dle vlastní fantazie, můžeme vytvořit sladké kuličky, které jsou dokonalé jako svačina, do práce či do školy…

Tsampou se dá zahustit polévka či omáčka a v neposlední řadě můžeme vykouzlit báječné nepečené cukroví. Tsampa je také jako stvořená pro outdoorové aktivity.

Naše tsampa, kterou prodáváme, je z bio ječmene. Je bohatá na vitaminy (K, E, B), minerály, betaglukan a vlákninu. Ačkoliv není zcela bezlepková, má ječmen obsah lepku podstatně nižší, než třeba pšenice, a jelikož se připravuje z celých zrn, je velmi dobře stravitelná.

Tsampu lze využít nejen jako všestrannou potravinu. Někteří Tibeťané kaši z tsampy s příměsí kmínu aplikují jako první pomoc na zanícené zuby nebo na jiná bolestivá místa. Mezi sportovci z oblasti Himálaje je tsampa oblíbená jako rychlý zdroj energie. Díky pražení je totiž snadno stravitelná, což umožňuje rychlé získání potřebných kalorií.

Pro Tibeťany má tsampa i nezastupitelný kultovní význam. Špetka tsampy vyhazovaná do vzduchu je součástí mnoha buddhistických rituálů. Jako symbolický projev radosti a přání štěstí se takto s tsampou nakládá při významných událostech, jako je uzavření manželství, oslava narozenin nebo vítání nového roku. Tsampa se používá i během pohřbů.

Šipka Recepty pro přípravu pokrmů z tsampy

Martina Kuklišová
https://slunovrat.gnosis.cz/
 

Poslední články autorky:


hodnocení: 5
hlasů: 3
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference