mapa stránek || vyhledávání

Vliv skleníkových plynů na oteplování se zvýšil

Vědci monitorují globální emise skleníkových plynů, na základě toho vydávají výroční zprávy, ve kterých zveřejňují aktuální hodnotou ročního indexu skleníkových plynů (Annual Greenhouse Gas Index, AGGI). Tento index ukazuje vliv skleníkových plynů na globální oteplení. Zpráva také upřesňuje, jaké plyny k hodnotě indexu nejvíce přispívají.

Celosvětové emise skleníkových plynů zvýšily od roku 1990 do roku 2013 svůj vliv na oteplování dohromady asi o 34%. Oxid uhličitý je největším přispěvatelem změn z hlediska množství a rychlosti růstu. Z pohledu celkového období od začátku průmyslové revoluce je tento nárůst velice výrazný. Trvalo 240 let, než se hodnota indexu zvýšila o 100 procent. Posledních 24 let pak stačilo k tomu, aby došlo k dalšímu nárůstu o 34 procent. Také proto se věnuje velká pozornost sledování informací o množství teplo akumulujících plynů v naší atmosféře ze spolehlivých zdrojů.

Roční zpráva, která udává aktuální hodnotu indexu, poskytuje úzkou vazbu mezi výzkumem změn skleníkových plynů v atmosféře a společností, která je jimi do určité míry ovlivněna.

V odkaze naleznete veškeré informace včetně zajímavého videa v originálním znění. Zpráva je aktualizována každý rok na jaře.

Přeložil jsem a upravil podle: http://toolkit.climate.gov/tool/annual-greenhouse-gas-index-aggi
 

Změny atmosférického radiačního působení skleníkových plynů a uvedený index dle zmíněné výroční zprávy.

Změny atmosférického radiačního působení skleníkových plynů a uvedený index dle zmíněné výroční zprávy.

Doporučuji také shlédnout tento článek + shrnutí od WMO (Světová meteorologická organizace)
 

Petr Hlinomaz
http://hlinomaz.blog.idnes.cz/
 

hodnocení: 5
hlasů: 1
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference