mapa stránek || vyhledávání

Základy meteorologie

Meteorologie je věda, která může být užitečná i v běžném životě, pomáhá vyčistit si myšlenky od všedních problémů či nějakého pracovního stereotypu a navíc ji lze brát také jako zábavu.

Myslím si, že není snadné získat zkušenosti s touto zajímavou vědou. Je to proto, že jí mívají většinou jenom profesionální meteorologové, kteří se tím živí. Ono se jedná o dosti rozsáhlou vědní disciplínu, takže si lze domyslet, že si mezi sebou meteorologové zkušenosti předávají různými články, přednáškami či nějakým zaučením.

pocasiV dnešní době se předpovědi počasí zjednodušují různými moderními aplikacemi, což lidem usnadňuje přístup k informacím. Já dávám přesto raději přednost originálnímu znění psaných textů z webových stránek. Nemyslím si totiž, že některé aplikace jsou důvěryhodnější. Tedy samozřejmě záleží na tom, jakou používáme. Nevím, ale ve většině případů mám pocit, že jde jenom o takové rychlé „boom“, které kvalitu předpovědi počasí nezlepší. Je to pohodlnější. Ovšem pokud je nějaká aplikace meteorology přímo odzkoušená, tak potom se skutečně dozvíme více aktuálních informací.

Proč jsem se o aplikacích zmínil. Připadá mi to nešťastné ve chvíli, kdy je tak snadná dostupnost předpovědí a zároveň v podstatě profesionální meteorologie upadá, v tom smyslu, že o ní není zájem – meteorologie je v současné době zaměstnáním ne příliš výdělečným a atraktivním. Snad to není úplně tak pravda. Zkrátka zkušenosti s meteorologií nepadají z nebe. Dovedu si to trochu představit, protože tento obor je opravdu náročný.

Vše výše uvedné bylo jen tak na úvod. Na YouTube jsem si všiml jednoho pěkného videa, ve kterém je srozumitelně vysvětlena část základů meteorologie. Pokud se vám video nezobrazí, tak klikněte na odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=2jhRUg_gWRk
 

https://www.youtube.com/watch?v=2jhRUg_gWRkZáklady meteorologie pro piloty
 

Zajímavé odkazy:

Databáze supercel
https://www.youtube.com/watch?v=16R99NBgHtg

AMS
http://www.amaterskameteorologie.cz/

ČHMÚ na facebooku
https://www.facebook.com/meteo.chmi
 

Petr Hlinomaz, 3.8.2013
http://hlinomaz.blog.idnes.cz/

Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference