mapa stránek || vyhledávání

Změny v české politice, květen 2021

Ovládání veřejných záležitostí – řízení věcí veřejných – res publika už dávno není v rukou církve. Ta bývala důležitá jak vůči jednotlivým lidem při zpovědi, tak i kázáním v kostele, také ve školství, jistě i v armádě. Zásadně podporovala monarchie, až do jejich konců.

Politika byla kdysi feudální – šlechtická, nyní je republikánská. Strnulou církev nahradila pružná sdělovadla, jež společnost ovlivňují různými způsoby a nezpůsoby. Odedávna tisk, nověji rozhlas, pak televize a nyní internet – opět s odlišnými přístupy oproti předchozím. Čtenáři – občané se mohou zapojit do veřejné diskuse ke zveřejněným tématům.

Politika odedávna rozhoduje, jaká náboženství nebo duchovní přístupy povolí. Leda při důkladném oslabení duchovních vlivů, při epidemii materialismu, snadno povoluje kterákoliv náboženství. Co je vlastně žitím ve lži a co v pravdě?

Jací jsou a měli by být politici? Souvislosti jsou mnohé; v květnu začal skandál s odchodem mladého nadějného poslance české sněmovny Dominika Feriho (nar. 1996). Probírají se jeho vztahy k dívkám, už v době studia na Karlově univerzitě. Měl být nadprůměrně dominantní, až to nyní vede k policejnímu šetření. Co asi skrývá chování, kdy člověk svými slovy ponižuje druhé? Matka mívá podstatný vliv na výchovu dětí – a dnes bývá hlavou české rodiny žena.

To hlavní, politické kvality tohoto končícího poslance byly vesměs chváleny. Pilný, se zkušeností čtyř let práce v Teplicích; zastupitel i radní. Pro svůj působivý africký vzhled se stal všeobecně známým. V politické straně TOP 09 byl původně zařazen na poslední místo volební listiny v Praze. Avšak získal mnoho preferenčních hlasů, jež ho jednoznačně přivedly do sněmovny, takže roku 2017 se stal poslancem.

Nyní konečně – proč to popisuji?

Lze sledovat v síti mnoho textů: názory lidí, kteří mladíka dobře znají, anebo politických komentátorů. Nespokojených dívek, jež ve svém mladém věku obtížně odolávaly jeho energickému naléhání. Nenacházím však takový přístup, který by zmiňoval jeho věk 21 let, když nastupoval do sněmovny.

Z mého pohledu je toto nezmiňovaným nedostatkem – jeho nízký věk. Skandál české politiky je takto předurčený našimi zákony. Zatímco každý z 81 senátorů má věk nejméně 40 let, u 200 poslanců k tomu stačí věk 21 let.

Rozhled nejmladšího politika může velmi dobře stačit na úkoly v jeho obci. Malé nebo velké.

Vyjímečně snad několik nadaných lidí, kteří kdy vstoupili do vrcholné politiky velmi mladí, mohlo mít dobrý rozhled. Jenže později, jako mladí premiéři, opouštěli politiku málo úspěšně. S. Gross byl odstraněný skandálem skrz finance, ani B. Sobotka nekončil oslavou, ačkoliv byla hodně uznávaná jeho pracovitost. Výsledky takové i jiné. Dívka z politické strany Věci veřejné, poslankyně od roku 2010, při skončení mandátu sama uznala, že získávat životní zkušenosti pobytem ve sněmovně nebylo správné.

Nejmladší vysokoškolačky mívají jen málo životních zkušeností oproti dívkám, co se zařadily do světa – řekněme hned po vyučení. Kdežto gymnázium mohlo být studentkám ochranou před tvrdostmi světa. Tyto dívenky by asi nekontaktoval politik, který by se dostal v politice nahoru ve věku řekněme 35 let. Nezadaný – nejspíš by hledal kontakty mezi ženami věku 30 nebo 25 let, a ty už by si s jeho společenskou převahou poradily snáze.

Tímhle psaním však víc sleduji politické chápání poslance než jeho zařazení do vztahů dvou lidí.

Jaké jsou zkušenosti nejmladšího politika oproti padesátníkovi, který už o světě ví mnohem víc? O dobrém, zlém, o souvislostech, které kdy v životě pozoroval nebo používal, odsuzoval. Kolikrát změnil své názory, co se vyplatilo jeho okolí nebo jemu. Může být, že už si zvykl na sobecké přístupy; jsme lidé různí. Někdo zdůrazní čestné přístupy – s nimi přichází do vrcholného orgánu a brzo zjistí, že dnešní politika je jiná. Vždy něco za něco. Jiný si zakládá na své nepodplatitelnosti, ale podceňuje nutnost spolupráce. Šedesátiletý dobře pamatuje, jaký kdy mělo vztah k okolí ať už Polsko, Německo, Rusko a ve které situaci. Jak s českými stále střídanými vládami a jak kteří lidé. Jak s jadernými elektrárnami, kdy proti zahájení provozu v Temelíně co nejintenzivněji protestovali Rakušané podle svého zvyku – až když byla zcela hotová.

Uzavřu toto opovážlivé psaní zmínkou o ministrovi zdravotnictví. A. Vojtěch působil ve vládě současného premiéra od roku 2017 do 2020. A nyní, jako laik, od května 2021 nastoupil znovu do téže vlády, když se v posici vystřídali neúspěšně tři lékaři.

Jen z dálky odhaduji jakousi výhodu, kterou premiér A. Babiš mohl sledovat při znovunastolení původního ministra zdravotnictví. Navrácený již lépe chápe chyby, kterých se mohl dopouštět. Nyní má větší pravděpodobnost lepší práce než člověk dosazený nově. A dále – ministr, poprvé zastávající vrcholnou funkci, může v začátku být tak trochu oslněný, jak vysoko se dostal. Být ministrem vlády evropského státu! Na to budou po desítkách let poukazovat ještě jeho vnoučata.

Věřme tomu.
 

Bohumír Tichánek

Poslední články autora:


Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference