Zatím to vypadá, že nám letošní březen svým nadprůměrně teplým počasím vynahrazuje dlouhou chladnou epizodu v minulém roce. Začátkem března 2013 sice odpolední maxima vystupovala nad dlouhodobý průměr, přesto, i vzhledem k pokračování přílivu studeného vzduchu během dubna 2013, jsme zažívali nekonečně dlouhou zimu.
Není ještě příliš vhodné vyvozovat nějaké závěry, protože charakteristiku celého měsíce určuje i období v jeho druhé polovině. Při pohledu na vývoj nejnižších ranních a nejvyšších denních teplot během posledních čtyř let je zřetelně vidět, že právě druhá polovina a závěr rozhoduje o celkové teplotní charakteristice. V březnu 2010, 2011 a 2012 se začalo oteplovat až spíše od druhé půlky měsíce, teploty se pohybovaly značně nad dlouhodobým průměrem, což mělo zásadní vliv na vyhodnocení. V březnu 2013 se ani na začátku nevyskytovalo příliš mnoho teplotně nadprůměrných dnů.
Předpověď pravděpodobnosti naznačuje, že by se průměrné teploty mohly pohybovat v mezích průměru, takže spíše lze zatím předpokládat celkově teplotně nadnormální měsíc (březen 2014). Ostatně už i střednědobá předpověď průměrných teplot pro celé území ukazuje, že by neměly příliš vybočovat od dlouhodobého normálu.
Prostřednictvím IN-POČASÍ máme možnost vidět vývoj ranních a denních teplot pro daný den v určitém měsíci. Šedá křivka označuje dlouhodobou průměrnou teplotu pro jednotlivé dny. Naměřené hodnoty se týkají stanice Praha-Ruzyně.
GRAFY:
Měsíční statistiky – Březen 2014 – Stanice Praha-Ruzyně
Měsíční statistiky – Březen 2013 – Stanice Praha-Ruzyně
Měsíční statistiky – Březen 2012 – Stanice Praha-Ruzyně
Měsíční statistiky – Březen 2011 – Stanice Praha-Ruzyně
Měsíční statistiky – Březen 2010 – Stanice Praha-Ruzyně
Petr Hlinomaz
http://hlinomaz.blog.idnes.cz/