mapa stránek || vyhledávání

Březen, první jarní měsíc

Zatím to vypadá, že nám letošní březen svým nadprůměrně teplým počasím vynahrazuje dlouhou chladnou epizodu v minulém roce. Začátkem března 2013 sice odpolední maxima vystupovala nad dlouhodobý průměr, přesto, i vzhledem k pokračování přílivu studeného vzduchu během dubna 2013, jsme zažívali nekonečně dlouhou zimu.

brezenNení ještě příliš vhodné vyvozovat nějaké závěry, protože charakteristiku celého měsíce určuje i období v jeho druhé polovině. Při pohledu na vývoj nejnižších ranních a nejvyšších denních teplot během posledních čtyř let je zřetelně vidět, že právě druhá polovina a závěr rozhoduje o celkové teplotní charakteristice. V březnu 2010, 2011 a 2012 se začalo oteplovat až spíše od druhé půlky měsíce, teploty se pohybovaly značně nad dlouhodobým průměrem, což mělo zásadní vliv na vyhodnocení. V březnu 2013 se ani na začátku nevyskytovalo příliš mnoho teplotně nadprůměrných dnů.

Předpověď pravděpodobnosti naznačuje, že by se průměrné teploty mohly pohybovat v mezích průměru, takže spíše lze zatím předpokládat celkově teplotně nadnormální měsíc (březen 2014). Ostatně už i střednědobá předpověď průměrných teplot pro celé území ukazuje, že by neměly příliš vybočovat od dlouhodobého normálu.

Prostřednictvím IN-POČASÍ máme možnost vidět vývoj ranních a denních teplot pro daný den v určitém měsíci. Šedá křivka označuje dlouhodobou průměrnou teplotu pro jednotlivé dny. Naměřené hodnoty se týkají stanice Praha-Ruzyně.

GRAFY:

Šipka Měsíční statistiky – Březen 2014 – Stanice Praha-Ruzyně
Šipka Měsíční statistiky – Březen 2013 – Stanice Praha-Ruzyně
Šipka Měsíční statistiky – Březen 2012 – Stanice Praha-Ruzyně
Šipka Měsíční statistiky – Březen 2011 – Stanice Praha-Ruzyně
Šipka Měsíční statistiky – Březen 2010 – Stanice Praha-Ruzyně
 

Petr Hlinomaz
http://hlinomaz.blog.idnes.cz/

Hodnocení článku
Tisk Tisk

2 komentáře

  1. Pane Hlinomazi, hezký článek.
    Odkazy na březen 2014 až 2010 mi nějak nechodí v prohlížeči Chrome (ani po vymazání historie) správně je odkaz daného roku v příkazovém řádku, ale načtený zůstane březen 2014. Dokud držím F5, tak se udrží březen 2013 apod. Zdá se, že aprílový žertík s počasím. Firefox to ukáže dobře.
    Grafy působí příjemně, počasí dnes rovněž. Horší je to se srážkami v odkazech dole dlouhodobě letos na jaře za desetiletí nejmenšími. Má být hodně klíštat, málo komárů, kteří se snad nevylíhnou v suchu.

  2. Březen, čiže marec 2014 bol najtplejším mesiacom na sLOVENSKU ZA POSLEDNýCH CCA 140 ROKOV, čO SA U NáS TEPLOTY SLEDUJú. a PREčo? jA MáM PODOZRENIE, žE ZA VšETKO MúžE PSYCHICKá NEVYVážENOSť jAHVEHO, AKO ,,čLOVEKA“ ZODPOVEDNéHO ZA CHOD ,,LABORATÓRIA“ NA pLANÉTE zEM.
    Buď mu to, čo jeho ,,stvorenci“, čiže ludia,vyvádzajú za posledných 200 rokov , lezie na nervy, alebo sa mu to už ,,totálne“ vymklo z ,,rúk“. Čo nás len bude čakať? Hladomor, vojny, smrť, alebo si zase niekto namaže vrecká. Sodoma, Gomora….

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2021

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference