mapa stránek || vyhledávání

Doba jedová (ukázky z knihy)

Fakta o Gardasilu (Silgardu) a Cervarixu

doba-jedovaManažeři z firmy Merck, podporovaní ve svém úsilí mnoha lékaři, se snaží přesvědčit matky, aby daly své dcery očkovat vakcínou proti lidskému papiloma víru (HPV) nazvanou Gardasil/Silgard. Reklamy na tuto vakcínu se šíří v časopisech i na billboardech. Je inzerována, jako vakcína, která ochrání dívky ve věku 9-15 let a mladé ženy ve věku 16-26 let před vznikem rakoviny děložního čípku a bradavicemi na pohlavním ústrojí (condylomata accuminata).

Tetravalentní vakcína Gardasil/Silgard obsahuje neinfekční vírové částice čtyř hlavních typů HPV. Typy 16 a 18 jsou označovány za původce 70% předrakovinových lézí a zhoubných nádorů čípku, typy 6 a 11 za nejčastější původce vzniku kondylomat. V nabídce je rovněž vakcína firmy GSK (GlaxoSmithKlein) Cervarix, která obsahuje pouze dva typy HPV – 16 a 18. Protože se jedná prakticky o jediný typ očkování, který nabízí ochranu před rakovinou, vyvolávají tyto vakcíny veliký zájem lékařů i široké veřejnosti, zejména matek dospívajících dívek.
 

Postlicenční testování Gardasilu v Nepálu a Indii u mladých dívek

Přestože před zavedením Gardasilu nikdo nezkoumal účinky této vakcíny u dívek mladších než 16 let, je tato vakcína doporučovaná dívkám od 9 let. Studie s očkováním větší skupiny mladých dívek ve věku 12 – 16 let pochází z Nepálu. Výzkumníci dostali od firmy Merck 3300 ampulí Gardasilu, kterými v roce 2008 očkovali v doporučovaných třech dávkách 1096 školaček ze 17 středních škol v Káthmándu. Školačky snášely očkování dobře a vyskytlo se u nich pouze zarudnutí a otoky v místě vpichu. V této studii nejsou uvedené žádné nežádoucí účinky.

Velký klinický test s Gardasilem probíhal v Indii, který sponzorovaly obě firmy – Merck i GSK. Vakcína byla testována u souboru 32 000 dívek ve věku 10-14 let ve státech Andrapradéš a Gudžarát. Protože po očkování Gardasilem zemřely čtyři dívky a 120 dalších trpí vážnými zdravotními potížemi – bolestí hlavy, poškozením žaludku, epilepsií a předčasným přechodem, rozhodla se dubnu 2010 vláda Indie podle doporučení Indického výboru pro lékařský výzkum zakázat pokračování klinických testů s Gardasilem ve své zemi (http://www.politicolnews.com/india-halts-gardasil-vaccine/).

Na světlo se tak dostává fakt, že děti a mládež v Indii slouží velmi často jako subjekty různých studií k testování vakcín nebo léků. Farmaceutické koncerny porušují nejenom zásady lékařské etiky, ale i lidská práva a práva dítěte.
 

Anna Strunecká, Jiří Patočka: Doba jedová, Triton 2011, ISBN 978-80-7387-469-8, strana 147, 150
 

Poslal: Milan Mancovič
 

Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference