mapa stránek || vyhledávání

Jak banky páchají organizovaný zločin

Už se vám to také stalo? Dostanete poštou senzační nabídku vaší známé, seriózní banky na novou kreditní kartu, se kterou můžete jít až na měsíc do bezúročného debetu = můžete vyčerpat z konta více, než tam máte, tedy půjčit si za nulový úrok. Pokud nereagujete, do týdne vám vaše banka zavolá a přesvědčuje o výhodách této služby…

V čem spočívá zločin? V tom, že banka totiž vůbec nestojí o klienty, kteří si takto vypůjčí a do měsíce vždy vše řádně srovnají. Vaše banka tímto spekuluje právě na to, že uvedenou měsíční lhůtu překročíte – ať již ze zapomnětlivosti, či kvůli finančním těžkostem. Ono totiž „uhlídat“ něco takového je pro normálního člověka prakticky nemožné. Jenže pak okamžitě nastupují obrovské, dvouciferné úroky či penále za nedodržení měsíční lhůty. A právě na tom pak banka vydělá, a to zcela v rámci platných zákonů – které u nás totiž nedefinují maximální výši úroků či pokut. Ideálním klientem banky se tak stává ten, kdo nakonec spadne do dluhové pasti. A to zde mluvím o známých, seriózních bankách, už vůbec ne o firmách, které „výhodně“ půjčují – a spekulují na to samé.

Podíval jsem se do dávné historie – a ejhle, poprvé se zákon o lichvě objevil ve starověkém Římě. Již roku 357 př.n.l. byla vydána první doložená pozitivní úprava postihu lichvy, která zavedla pokutu za překročení stanovené úrokové míry.

Divíte se, proč to, co bylo stanoveno již ve starém Římě nemůžeme mít my? Inu, asi tam neexistovala tak silná lobby a korupce.

Neumím výše uvedené nazvat jinak než organizovaným zločinem. Co jiného je tahle „legální“ snaha obohatit se na úkor druhého, mít prospěch z jeho neštěstí? Ano, naše společnost je taková. Organizovaný, ritualizovaný boj, kde úspěšnějším je ten, kdo dokáže druhým více sebrat a vzít – pro sebe a svůj prospěch.

Naštěstí již nastupuje nová, duchovní doba. Doba, která bude ve znamení skutečné lidskosti, orientace na pomoc potřebným, a nejen lidem, ale i zvířatům a rostlinám. Vždyť my všichni jsme součástí téhož.

Ale ani tahle pozitivní změna nemůže nastat bez naší aktivní účasti a přispění. Je jen na nás, jak dlouho si ještě necháme líbit podobné věci – jak dlouho se budeme chovat jako stádo ovcí.
 

Vladislav Šíma
www.tarot-osud.cz
 

Další články autora:


Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference