mapa stránek || vyhledávání

Kolik lidí bude na mol?

Tato otázka vyvolává další otázky, na některé lze takřka vědecky odpovědět.
 

Odpověď z hlediska přírodních věd

Inspirovaly mě stránky a kniha Randal Munroe: Co kdyby?, Vážné vědecké odpovědi na absurdní hypotetické otázky, nakladatelství PRÁH, 2014.

Odkazy:
http://xkcz.cz/seznam-co-kdyby/
http://xkcz.cz/co-kdyby-krtci-na-mol/
http://xkcz.cz/kniha-prodeji/ http://www.prah.cz/knihy/co-kdyby-munroe-randall-307

Autor knihy je vystudovaný fyzik, bývalý pracovník NASA, nyní kreslíř komiksů a autor stránek http://what-if.xkcd.com/.

Cituji z české verze a http://xkcz.cz/co-kdyby-krtci-na-mol/:

„V angličtině se slovem „mole“ označuje jak mol coby jednotka, tak krtek coby zvíře… Což pochopitelně v češtině nefunguje. Nabízí se samozřejmě možnost nahrazení krtků moly šatními. Pokud máte něčeho mol, znamená to, že toho máte 602 214 129 000 000 000 000 000 (obvykle zapisováno 6,022E+23). Tak velké číslo je to proto, že je používáno pro operace s množstvím molekul, kterých je poměrně hodně.“

 

Mol krtků

Mol je zhruba počet atomů v 1 g atomů vodíku nebo přesně počet atomů ve 12 g uhlíku 12 C. Použití jednotky mol jako obrovského počtu částic je výhodné, ale aplikace molu na krtka o hmotnosti 75 g vede k hmotnosti 1 molu krtků = 4,52E + 22 kg, což je více, než polovina hmotnosti Měsíce (7,35E + 22 kg). Krtci rozprostření na povrchu Země by vytvořili vrstvu asi 80 km vysokou, což je oblast mesopausy asi s teplotou -80 °C nad mezosférou a počátek termosféry.

atmosfera
 

Mol molů šatních

Hmotnost molu šatního jsem nenalezl, ale mol šatní má housenku asi 12 mm dlouhou, což při
průřezu 3*3 mm dá asi 0,1 cm3, tedy kolem 0,1 gramu. Jeden mol molů šatních tedy bude asi (6E+23)*0,1 = 6E+22 g = 6E+19 kg, což je asi 3,9 milionu km3. Objem Grónského ledovce je asi 2,58 milionu km3.
 

Mol lidí

Kolik lidí bude na mol? Lze to chápat jako množství lidí potřebných k dosažení počtu 1 molu lidí. Budu brát objem jednoho člověka (zhruba m = 80 kg) asi 80 dm3. Pak objem jednoho molu lidí bude 80*(6E+23) = asi 480E+23 dm3 = asi 4,8E+13 km3, což je asi 48 krát víc, než objem Země (1,0832E+12 km3). Je to koule o poloměru 22 550 km.
 

Kolik lidí bude na mol na Silvestra u nás?

Vztah občanů Česka k alkoholu za rok 2012.

4,8 % Problémoví konzumenti (pravděpodobná závislost), 16% konzumenti s vysokým rizikem.
Můžeme předpokládat, že na Silvestra většina těchto osvědčených konzumentů potvrdí statistiku a připojí se k nim příležitostně další, bude tedy na mol asi 20 % obyvatel, což jsou asi 2 miliony lidí.

konzumenti-alkoholu-cr-2012Zdroj grafu: Státní zdravotní ústav, 2013, licence CC BY-NC-ND 3.0 CZ
 

Mol lidí na mol
na-mol
Následně uvidíme, že alkohol je možnou zhoubou lidstva. Každý člověk potřebuje asi 10 m3 vzduchu, aby mohl dýchat, opít se nebo vystřízlivět. Jeden mol lidí opilých na mol tedy zamoří alkoholickými výpary 10*6E+23 = 6E+24 m3. To je koule dosahující asi do 1/3 vzdálenosti k Měsíci.

Pokud nevidíte Měsíc, když má být na obloze, tak už něco z toho začalo.
 

Pardal
 

hodnocení: 5
hlasů: 5
Print Friendly, PDF & Email

8 komentářů

  1. Marty, hezký Nohavicův alkoholický kopec https://www.youtube.com/watch?v=FzEgqhMpk5c
   http://www.scienceworld.cz/biologie/ucinna-metabolizace-alkoholu-je-stara-asi-10-milionu-let/
   „Účinná metabolizace alkoholu je stará asi 10 milionů let.. V lidské evoluční linii se lepší alkoholdehydrogenáza objevila v době, která podle všeho předcházela rozdělení na člověka+šimpanze a gorily, ovšem orangutani se odštěpili již dříve, takže alkohol tolik nezvládají.“
   Odolnost k alkoholu měli velmi slabou Indiáni v Americe (až 100% má krevní skupinu 0).
   Prase domácí se opije snadno, třeba z mírně alkoholického mláta z pivovaru. Chová se pak jako příklad pro člověka, zalehne a chrápe.
   http://cs.wikipedia.org/wiki/Prase_dom%C3%A1c%C3%AD
   „Pro Číňany a Japonce má prase i symbolický význam, je dvanáctým zvířetem čínského zvěrokruhu. Podobně jako v Evropě je i zde spojováno s blahobytem, štěstím a oslavami Nového roku.“
   Datum čínského nového roku je pohyblivé a kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem.

    1. Marty u nás by měli mít modré ptáky hoši od ODS, kteří privatizací a nastavením zákonů pro tunelování zahrabali naši zem na další generaci.
     Zatím mají jen modrého ptáka jako logo své zazobané strany.

 1. p.Pardál,

  aj Hospodin je uzmierený s tým, že prostý lud sa chce raz za rok dobre a kvalitne ožrať, tak prečo tie negativisticko diametrálno taoistické náznaky.

  Ludé, hovorím Vám, že máte TO dovolené od Vášho Hospodina – Netvora z hlbín vesmíru a tak si s istotou dajte do ,,nozdier“. Jediné, čo od Vás Hospodin požaduje a nástojčivo na tom trvá, aby ste neoslavovali iného Boha , alebo si pod ,,vplyvom“ nevymodelovali Zlaté teľa. Potom nastane kuca – paca, ako za Mojžiša a budú lietať aj rachejtle. To bude zlé, naozaj zlé a môže to skončiť aj ,,koncom sveta“, aj keď len dočasným. K anihilácii sveta zatial podla mojich výpoočtov nepríde. Škoda…

  Ako hovorí zálesácký klasik, Howgh..,

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference