mapa stránek || vyhledávání

Letní otázky…

john-lennonZačínám netradičně, originálním textem jedné písně Johna Lennona. Není nijak obsáhlý a kdo chce, může si jej na překladači i přeložit. Zpívá tam i o tom, čemu všemu nevěří. Pro mne z toho vyplývá to podstatné, že je potřeba se nejprve od všeho očistit. Zbavit se nánosů doslova bahna a být čistý pro to, abych mohl Pána s pokorou poprosit o Jeho samotného. Tady jsem, tady před Tebou stojím, nahý, Tvůj… Jsi ve všem a není třeba tě dokazovat. Lze tě slyšet, cítit, hmatat, ochutnat a vidět, jsi zde i tam a já v Tobě. A s pokorou doufám, že Ty jsi ve mně. J. Lennon zpívá v závěru: „Ale teď jsem John, a tak drazí přátelé, jen musíte pokračovat, sen je u konce.“ Nevím, kolik měsíců mu zbývalo do jeho násilného ukončení života, když tuto píseň složil, ale chápu v ní i hloubku jeho poznání života, v němž rozdal mnoho krásných darů.

GODby John Lennon

God is a concept,
By which we can measure,
Our pain,
I’ll say it again,
God is a concept,
By which we can measure,
Our pain,
I don’t believe in magic,
I don’t believe in I-ching,
I don’t believe in bible,
I don’t believe in tarot,
I don’t believe in Hitler,
I don’t believe in Jesus,
I don’t believe in Kennedy,
I don’t believe in Buddha,
I don’t believe in mantra,
I don’t believe in Gita,
I don’t believe in yoga,
I don’t believe in kings,
I don’t believe in Elvis,
I don’t believe in Zimmerman,
I don’t believe in Beatles,
I just believe in me,
Yoko and me,
And that’s reality.
The dream is over,
What can I say?
The dream is over,
Yesterday,
I was dreamweaver,
But now I’m reborn,
I was the walrus,
But now I’m John,
And so dear friends,
You just have to carry on,
The dream is over.

Kdysi jsem tu přes letní měsíce psal články – taková povídání pro čas, kdy chodíme přírodou, či se vystavujeme slunci, kdy vnímáme vzduch léta, zrání a své až i niterné pocity. Nazval jsem je „Střípky…“ a nebo také „Ne jednoduché otázky pro prázdninové rozjímání“.

Ano, hledal jsem a hledám dál odpovědi na různé otázky, které nejsou vůbec jednoduché. Co jsem za ta léta pobytu na těchto stránkách ale zjistil, je to, že není vůbec důležité prosadit nějaký svůj názor a nebo mít pocit, že někdo musí (měl by) pochopit, jak krásné a přínosné je to, co dělám zrovna já, co mne třeba i změnilo život, co studuji a co mne až dojímá. Každý si totiž žije svůj život. Nic v něm není naše natrvalo. Všechno, co jsme v něm získali, pachtěním se, každodenním úsilím…, tu stejně necháme. Co si však s sebou vezmeme, až přijde náš poslední den, poslední výdech? Nechť si to zodpoví každý tak, jak cítí, že tomu rozumí.

Karma, Bůh, filosofie, inkarnace, dobro, zlo, světy blízké i vzdálené, troj a více rozměrné, duše a duchové, skřítci a víly, fyzikální jednotky, Satan a andělé, pomíjivost a věčnost, spása či zatracení, hřích a meditace… Kolik lze vymýšlet a diskutovat otázek a třeba i kvůli tomu probdít kus noci. Proč si však rozrušovat mysl, která by měla být pro „nového“ člověka na jeho cestě naopak zklidněná a připravená být duši dobrým sluhou a pomocníkem? Jedna otázka z knihy „Rozhovory s velkým Mistrem“ mě však zaujala, tedy spíše odpověď na ni.

Proč se Bůh skrývá před očima /fyzickýma/ člověka?

Mistr universálního učení Sant Matu na to odpověděl:

„Před očima opravdového člověka Bůh není skryt. Jsme však skutečně lidmi? Jsme jenom lepším druhem zvířat. Máme dvě nohy a jsme o něco více mentálně vyvinuti. Skutečný člověk je ten, kdo ovládl všechny své původní síly a našel bohaté dědictví ve svém nitru, které tam pro něj Bůh připravil. My ostatní užíváme pouze tělo a mysl, v našem nitru jsou však ještě mnohé schopnosti, které necháváme dřímat. V okamžiku, kdy jsou tyto schopnosti probuzeny, stáváme se skutečnými lidmi. Dokonalým člověkem je ten, kdo může spatřit vše, od nebe až po zemi. Před takovým člověkem není skryt ani Bůh. Čím více v sobě člověk takových latentních schopností probouzí, tím více se stává skutečným člověkem.“

Nedávno jsem se přihlásil na facebook. Kdykoliv se tam přihlásím, ptá se mě – „Co se ti honí hlavou?“ No zrovna tobě to budu říkat a svěřovat se. Nedávno jsem se také vrátil z pobytu v Řecku. Tam jsem si leccos srovnal. Pláže byly plné lidí, slunce, obloha bez mráčku, mé prosté jídlo, vody k pití dostatek, kouzelné večery, horké noci. A do toho všem stejně běží čas. Někdo MUSÍ neustále fotit, letět na padáku, poznat jízdu na člunu, potápět se, objet ostrov, navštívit likérku či pivovar, a zase fotit, a nakoupit věci, prý i ty řecké jsou z východní Asie…? Přes všechno to naznačené úsilí jen sdělím, že já jsem se věnoval „vědě o duši“. POZNÁNÍ, sebe sama.

I k tomu přeji pro zbytek léta všem prvotní pochopení. Bůh na nás čeká a každý máme od něj svůj uzlíček drahých kamenů. Jen jej rozvázat a být v Jeho a v jejich záři.
 

Václav Žáček /Venda/ 

hodnocení: 4.7
hlasů: 3
Print Friendly, PDF & Email

72 komentářů

 1. Udo,

  nič v dobrom, Ty si proste ten, ktorý asi o ,,týchto“ veciach vie svoje a dosť si sa o nich napremýšlal.

  Nie je to nič zarážajúce, pretože človek dostal nie ,,slobodnú vôlu“, ale gény
  trpitela a zároveň bojovníka sám so sebou a s okolím.

  Mám už ako sa ,,hovorí“ , svoje roky, a ako mnohí aj z tejto stránky reagujeme na ,,podnety“. Buď sú to články, príspevky, vedecké traktáty, či bláboly ubolenej ,,duše“, ale vždy je to o elektromagnetizme. Buď vyslovená , alebo napísaná myšlienka v závitoch toho vodnatého mäsa v lebke zarezonuje, ako v obvode s kondenzátorom a cievkou a dôjde k znásobeniu pôvodnej myšlienky, alebo sa nič neudeje a vodnaté mäso ide myšlienkami bez akéjkolvek zmeny režimu svojou cestou – necestou…

  Ozaj, je vodnaté mäso v lebeni prijímačom nejakých signálov, alebo je to naozaj len pár dekov lahodnej pochúťky pre kanibala . Lebo ja keď si spomeniem na lahodnú chuť prasačích mozočkov, zbiehajú sa mi slinky a to hovoríme o najdôležitejšim paorgáne človekov a zvierat..

  Nie sme my len takým rezonátorom odporných myšlienok ,,nejakých Klingónov“ a máme tu len nejakú úlohu a potom sa s nami pozametá, ako to my robíme napr. s už uvedeným prasatmi?

  Kristova noha, len aby sme tu neboli nasadení ako ,,nejaké křoví“…

  1. Milý GN, rád bych tě potššil ve tvém zatvrzelém materialistickém postoji a tak ti posílám link na několikaminutové video Fr. Koukolíka (trochu renesanční osobnost) https://www.youtube.com/watch?v=3JEiImqX6AQ&list=PLA81A571C3E0AB5DB&index=27 Fr. Koukolík

   Nejen ty, ale všichni máme svoje roky, jde jenom o to je nepro…. a úplně nepromarnit. Materialisté tvrdí, že lidský život nemá žádný smysl, že je jenom pouhou epizodou matérie, dílem náhody (vždy se divím, proč tedy žijí a neskončí tuto jejich nesmyslnou hru na život, který nemá smysl a tedy ani cíl).
   Myslíš si opravdu, že mají pravdu? Nebo se ti zdá (cítíš), že je za tím něco více?

 2. Je tu za pár dnů mé nepřítomnosti mnoho příspěvků. Možná správně napsat, že mnoho slov. Někteří lidé jsou v jejich zajetí a při tom mylně věří, že čím víc budou znát slov a vyčtených myšlenek, budou na tom lépe. Omyl. Tím více se zamotávají do sítí ega, mysli, sami sebe poplácávají po ramenou, jak to zase někomu „nandali“.

  Velmi děkuji panu Udovi. Jeho slušné a hodnotné vyjadřování je správné a opravdu ke škodě těch, kterým je určeno, že nic nechápou.

  Letní otázky, letní odpovědi. Přátelé, hledejte, proste a klepejte. Buďte trpěliví a pokorní, slušní a vstřícní…… . To je maličký recept, jak se zbavit své nevědomosti. A to je jen první krůček.

  Hezký letní den.
  Václav Žáček

 3. Něco o zdrojích falešných vzpomínek v zážitcích minulých životů a při léčení těmito zážitky.

  První zdroj těchto falešných vzpomínek lze nazvat osobním. V tomto případě osoba ve svém dětství či někdy a někde v průběhu let svého formování slyšela či četla příběh či příběhy vztahující se k dobře známým historickým postavám. Tyto příběhy si vtiskla do nevědomé paměti a stávají se součástí její pamětní banky. Později byly vědomě zapomenuty a pohřbeny v hlubinách nevědomé mysli této osoby. Poté, co se potká s pojetím reinkarnace, a poté, co s ním souhlasí a ztotožní se s ním, může si tato osoba ony falešné vzpomínky vybavit, přebírajíc identitu těchto osobností, přijímajíc, že ve skutečnosti byla ona tou osobou či osobami během minulých reinkarnací na této planetě. Takže když tato osoba vyhledává vybavování těchto vzpomínek, záměrně vyhledává hypnoterapeuta či hypnotizéra, který na tomto faktoru buduje a provádí svou specializaci provádění terapií minulými životy. V procesu takové hypnoterapie – protože oba, jak terapeut, tak i klient, pevně věří v tento fakt – vyhledává nevědomá mysl tohoto jedince v paměťové bance a vynáší do popředí svého vědomého uvědomění tyto identity shora zmíněných osobností.

  Zítra bude druhý důvod.

 4. přidám k letním otázkám a k tomuto nádhernému letnímu večeru opět jeden text, nyní celý v češtině /bez „přebásnění“ /a opět z dílny Beatles :

  Píseň „Within You Without You “ / z jejich „úletu“ do Indie /

  Mluvili jsme o prostoru, který se rozkládá mezi námi všemi
  A o lidech, kteří se skrývají za zdí iluzí
  Nikdy nebudou mít o pravdě žádné ponětí, pak, až zemřou, bude příliš pozdě
  Mluvili jsme o lásce, kterou bychom všichni mohli sdílet
  Když přijdem na to, že máme dělat, co je v našich silách, abychom vše vykonávali s láskou
  S naší láskou bychom mohli zachránit svět, jen kdyby to oni věděli

  Zkus si uvědomit, že je to všechno uvnitř v tobě
  Nikdo jiný tě nemůže změnit
  a přesvědčit, že jsi jen takhle malý
  A že život sice proudí v tobě, ale bez tebe

  Mluvili jsme o lásce, která tak zchladla
  A o lidech, kteří ovládají svět a ztrácí svou duši
  Oni neví, nevidí, jsi jedním z nich?

  Pokud jsi někdy viděl dále, než je obvykle možné vidět, pak možná zjistíš,
  že duševní klid čeká právě tam
  A přijde doba, kdy uvidíš, že jsme všichni stejní
  A že život sice proudí v tobě, ale bez tebe ….

  – – – – – – – – –

  Jsem rád, že mne, jako mladého důchodce baví hudba mých mladých let a že často až nyní porozumím jejich textu – často až mystickému. V mládí mi leccos /pochopitelně/ unikalo.

  Také jsem rád, že se v tomto svém věku jaksi samovolně neměním v příznivce třeba hudby Evy a Vaška.

  …..a nebo tento zajímavý
  „Blázen na kopci / též Beatles /

  Den za dnem
  Sám na kopci
  Muž s bláhovým úsměvem, který mu vždy vydrží
  Ale nikdo ho nechce poznat
  Vidí, že to jen blázen
  A nikdy jim neodpoví

  Ale blázen nahoře na kopci
  Vidí zapadat slunce
  A oči v jeho hlavě
  Vidí, jak se otáčí svět

  Dobře, je tady na cestě
  S hlavou v oblacích
  Muž tisíce hlasů, co mluví dokonale nahlas
  Ale nikdy ho nikdo neslyší
  Ani zvuk, ač se zdá, že ho vydává
  A on si toho nejspíš nikdy nevšimne

  Ale blázen nahoře na kopci
  Vidí zapadat slunce
  A oči v jeho hlavě
  Vidí, jak se otáčí svět

  A vypadá to, že ho nikdo nemá rád
  Mohou se snažit vysvětit, co chce udělat
  A on nikdy nedá najevo své city

  Ale blázen nahoře na kopci
  Vidí zapadat slunce
  A oči v jeho hlavě
  Vidí, jak se otáčí svět

  Dokola a dokola a dokola

  A nikdy je neposlouchá,
  Ví, že to jsou blázni
  Nemají ho rádi

  Ale blázen nahoře na kopci
  Vidí zapadat slunce
  A oči v jeho hlavě
  Vidí, jak se otáčí svět

  Dokola a dokola a dokola

  – – – – – – – – – – – –

  Václav Žáček

  1. Vendo do nás poezií, my do Vendy osvětou: jak správně objímat stromy

   https://youtu.be/sJnFMrCgXV0

   Do letního období jako stvořené (jenom pozor – neobjímejte tis a nemocné stromy, vč. těch s jmelím). A když už budete u stromů, tak nezapomeňte obejmout také vám milé lidi, nebo zvířata. Vždyť již Einstein říkal, že člověk má málo štěstí.

 5. Něco o zdrojích falešných vzpomínek v zážitcích minulých životů a při léčení těmito zážitky:

  Druhý zdroj těchto falešných vzpomínek lze nazvat psychologickým. Tento zdroj se vztahuje k tomu, co se nazývá univerzálním vědomím v Jungově analytické psychologii. Každý z nás v komplexu své mysli obsahuje v její nejhlubší nevědomé části univerzální vědomí. Toto vědomí obsahuje veškerou paměť člověčenstva od samotného prvního objevení se života na této planetě až do budoucna či konce života zde a některé jiné vzpomínky, které nejsou z této planety. Vezměte prosím v úvahu, že zákony struktury a fungování univerzálního vědomí nejsou vázány časoprostorovými hranicemi lineárního uspořádání této planety či fyzického Vesmíru. Takže jestliže osoba uznává falešné pojetí doslovné reinkarnace za platné a ztotožní se s ním, je s to si v procesu hypnoterapie minulými životy vybavit jakoukoli minulou osobnost, která v minulosti na této planetě žila a která nejvíce vyhovovala jejím potřebám a představám. Víra v toto pojetí jak na straně hypnoterapeuta, tak i klienta nutí klientovu nevědomou mysl, aby vyhledala v univerzálním vědomí a vynesla do popředí vzpomínky některých lidí, kteří na této planetě předtím žili. Protože vzpomínky mohou být velmi detailní a přesvědčivé, nemá klient ani hypnoterapeut jiné vysvětlení, než že klient byl na této Zemi již mnohokrát před přítomným segmentem svého života. Naneštěstí systém víry v tento koncept také dovoluje identifikaci nejen s povahou této osoby z minulosti, ale vkládá na klienta též všechny problémy, které tato osoba měla. Takže klient má sklon si tyto problémy učinit svou niternou věcí a ty se stávají integrální součástí jeho života.

  Pokračování zítra.

  1. Á, pan Karel sem opět přenáší vyčtené! Kopírujete to z knih doslova a nebo si z toho děláte svůj text?
   Neomlouvám se. Bláboly nečtu.

   1. Jsem zastáncem vyjadřování svého poznání vlastními slovy, citátování nezastávám. Lidé umějí číst, takže stačí případný odkaz a kdo má zájem, zdrojový text si přečte. Takže u mě souhlas s citací max. do 2 vět a poté odkaz.

   2. Pan Karel dokáže zpětně dát do uvozovek citaci a zdroj, ze kterého čerpá. To pro něj není problémem. A nebo již skutečně, s nahlížením do příslušné literatury dokáže definovat takové „odbornosti“ duchovních rozměrů svým pohledem? / jinak, souhlasím s připomínkou člověka Hlas /

    Přímo diskutující vyzýváte, ať vezmeme „…… v úvahu, že zákony struktury a fungování univerzálního vědomí nejsou vázány časoprostorovými hranicemi lineárního uspořádání této planety či fyzického Vesmíru.“

    Karle, jaké to jsou ty zákony struktury a fungování univerzálního vědomí ? Můžete je stručně a srozumitelně objasnit? / mimochodem, není to pro „letní otázky“ příliš složité téma? Ale Vy umíte překvapit /

    A jak si vysvětlit Vaše tvrzení, že naše planeta či celý fyzický Vesmír má lineární uspořádání ?? Když je něco lineární, tedy ve tvaru „přímky“, mám si představit Vesmír a planetu jako v prostoru dvou rozměrů? Má to s tím něco společného?

    K Vašim „letním otázkám“ by možná patřilo i vysvětlení Vámi použitého termínu – „falešné pojetí doslovné reinkarnace“! Co to značí?

    A moje zvědavost. Použil jste termín hypnoterapie. Vy pro cíl duchovní cesty potřebujete něco takového?

    Je horko. Omluvím Vás, když se k mým otázkám nevyjádříte.

    Díky.

    Václav Žáček

    1. Vendo,
     začnu tím nejlehčím, tedy zdůvodněním pojmu „falešné pojetí doslovné reinkarnace“:

     Doslovná reinkarnace značí opětovné vtělení ducha a jeho duše do stejného
     stavu, neboli opětovně na tu stejnou fyzickou planetu.
     Přídavné jméno falešné značí, že něco takového neexistuje.

     Reinkarnace, tedy opětovná vtělení do hmotných světů jsou běžná jak v pozitivním, tak i v negativním stavu. Nikdy však do stejného umístění jako předtím.
     V pozitivním stavu se sleduje cesta progrese, tedy přibližování k Bohu, tedy každé opakované vtělení bude nové, jiné ale vždycky kvalitnější, když Absolutní kvalitu představuje Pán Ježíš Kristus, náš Bůh.
     V negativním stavu je to naopak a je to cesta regrese, neboli vzdalování se Bohu a s každou inkarnací zabředávání do horších a horších podmínek.

     Hypnoterapie je užitá v textu, jako odborný název pro léčení problémů současného života vyvoláním falešných vzpomínek na minulé životy s pomocí hypnózy. Z textů je zřejmé, že aby to fungovalo, tak hypnoterapeut i klient musí pevně věřit ve falešné pojetí reinkarnace podle výše zmíněného. Jinak to nebude fungovat.
     Já sám s tím nemám žádnou zkušenost, ani nikoho takového osobně neznám, ale už se tu v diskuzi objevili náznaky, že s tím někdo zkušenost má.

     Ptáte se na zákony struktury a fungování univerzálního vědomí. Jasně se tam říká, že nejsou vázány strukturou a fungováním časoprostorového kontinua. Víte Vendo, už jsem to tu vícekrát psal, že prostě nemám představu, co to je mimo prostor a čas. Zcela jednoduše bych řekl, že mají strukturu a zákonitosti jiné než tady a které si naprostá většina lidi nedokáže ani představit, natož popsat slovy. Možná pár vyjímečných jedinců to dokáže, já tedy ne.

     Pojem linearita se vztahuje spíš k času, než k prostoru. Jsme zde v nějakém lineárním plynutí času a neumíme v něm nijak přeskakovat, všechno plyne lineárně, den za dnem, od okamžiku zrození až do fyzické smrti. Spíš bych pojem linearita nazval krok za krokem, nebo nějaký posloupný děj, než dvojrozměrná přímka.

     V duchovním světě je to nějak jinak. Mimo prostor a čas a nelineárně. Asi Vás to neuspokojí, ale bohužel, víc k tomu momentálně nemám.

  2. Pane Karle, s tímto textem se plně ztotžňuji (na rozdíl od většiny co zde prezentujete).

 6. Pro J.A.P.a: Tyto příspěvky jsou čistým kopírováním. Nebudete jediný, kdo přeskakuje, když vidí jméno Karel. Je mi to J.A.P.e celkem jedno, to je Vaše věc. Třeba já zde čtu všechno, protože mě to prostě zajímá, minimálně kvůli psychologickému hledisku.

  Pro Hlas: máte pravdu, vadit to může především panu Kuklišovi, protože to zbytečně zabírá místo na jeho datovém úložišti. Zvolil jsem tento způsob záměrně, protože cítím, že to tak má být.

  Pro Anonyma: sem tam se něco povede. Je toho jak šafránu. Zas tak mě to netrápí, dělám co mám, nebo si to alespoň myslím. Jsem rád, že alespoň něco s Vámi souzní.

  Do třetice něco o zdrojích falešných vzpomínek v zážitcích minulých životů a při léčení těmito zážitky:

  Třetí zdroj těchto falešných vzpomínek lze nazvat pseudoduchovním. Tohoto zvláštního zdroje se týká fakt, který se vztahuje k existenci duchovního světa. Existují jisté entity, povětšinou negativní, které se nacházejí v duchovní dimenzi, která je propojena s touto planetou a lidskou myslí. Tito negativní duchové mají dvě základní funkce. Za prvé se nacházejí v módu téhož systému víry ohledně reinkarnace, v jakém je klient. Trpělivě čekají, aby se reinkarnovali zpět na tuto planetu. Protože je jejich čekání marné a toto se nikdy nestane, přidávají se k jistým jedincům na této planetě – k nevědomé části jejich mysli – a snaží se žít své životy prostřednictvím klientova osobního života. V tomto případě se stanou dvě věci. Všechny tyto entity, které se přidruží k životu této osoby, vkládají a vtisknou svou paměť a svou identitu do této osoby a zároveň přijímají paměť a identitu její, posilujíce tak nesprávný koncept reinkarnace jako platný. Druhou funkcí tohoto typu duchů je uvádění nepravdy negativních duchovních světů obecně nazývaných Peklo do lidského života a udržování jí v něm, upevňujíc ho ve víře v něco, co neexistuje. Účelem je zde zadržet lidi od uznání pravdy a od toho, aby byli odpovědní a skládali účty za svůj současný život, tím, že se původ jejich problémů umisťuje do nesprávných zdrojů, takže se tím tyto problémy udržují do nekonečna. Jde zde o to si uvědomit, že tito tzv. duchové se živí na lidských problémech. Tyto problémy jsou zdrojem jejich života. Položíte-li původ svých problémů do nesprávného zdroje, je jejich řešení nemožné, nebo je možné jen dočasně. Takže v tomto jednotlivém případě, když se váš klient dostane do transu za účelem získání vzpomínek na minulé životy, otevíráte dveře těmto negativním entitám, jež jsou velmi ochotné a s velkou radostí a potěšením vás pohotově zásobují všemi druhy falešných vzpomínek a identit lidí, kteří žili na této planetě, jakož i vzpomínkami svými.

  Přidržím se rady Hlase a pouze doplním, že těch zdrojů falešných vzpomínek je vyjmenováno celkem devět a koho by to případně zajímalo, ty zbývající najde zde:
  http://www.pomoc-lidem.cz/korolaria_noveho_zjeveni_pana_jezise_krista.htm#26

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference