mapa stránek || vyhledávání

Muž, který má 629 let

Na této planetě je pouze jeden člověk, o kterém se dá s nadsázkou říci, že zde setrvává více než šest století – dalajlama. Podle tibetského buddhismu je „tulku“, tj. člověk po přiměřených bádáních uznaný za reinkarnaci zemřelé osoby. Což v jeho případě znamená, že je duchovně svázán s třinácti minulými dalajlamy. První se narodil roku 1391 a pak se převtěloval do svých dalších nástupců až do dnešní doby.

DalajlámaPro ty, kteří v takového přenosy duchovních energií nevěří, bude mít 14. dalajlama Tändzin Gjamccho v letošním roce „pouhých“ 85 let. Tomuto výročí je věnovaný letošní ostravský Festival Protibet. Přijďte se seznámit s významnou duchovní osobností prostřednictvím několika filmů nebo sdílenou zkušeností z osobních setkání některých vystupujících. Alexandr Neumann se podělí o dojmy spojené s organizací historicky první návštěvy J.S. dalajlamy v Čechách, biskupka Církve Československé husitské Jana Šilerová naváže na debatu o odpovědnosti náboženství, kterou s dalajlamou vedla v roce 2003. A režisér a kameraman Viliam Poltikovič bude besedovat o svých opakovaných setkáních včetně uvedení krátkých filmů Od Buddhy k dalajlamovi (29 min.) a V objetí dalajlamy (26 min.).

Celý festival začíná v úterý 3. března v Minikinokavárně filmy „Dalajlama: Síla pravdy“ a „Kálačakra: Probuzení“. Charismatického mnicha, duchovního vůdce tibetského lidu budete sledovat na jeho návštěvě v Dánsku. Ve veřejných projevech se dalajlama dělí o své přesvědčení o síle nenásilí, potřebě dialogu, respektu a porozumění. V Kálačakře, obřadu vedeném Dalajlamou, nahlédneme do pradávné, neznámé dimenze, která člověka změní.

O faktu, že Čína může mít vliv i na každého z nás, budeme diskutovat s novinářem L. Valáškem a sinoložkou K. Procházkovou. Pro milovníky hor nejen himálajských je připravené setkání s horolezcem Liborem Uhrem. A vizuální typy návštěvníků může na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity zaujmout výstava „Tsampa v životě Tibeťana“.

Devatenáctý ročník festivalu připravila obecně prospěšná společnost MOST ProTibet (www.protibet.cz).
 

Šipka Festival ProTibet 2020 (tisková zpráva) | Festival ProTibet 2020 v Ostravě (program)
 

Petr Ďásek, MOST ProTibet o.p.s.
 

Poslední články autora:


hodnocení: 5
hlasů: 1
Print Friendly, PDF & Email

1 komentář

 1. Hrátky s čísly a drobné úvahy?!
  První dalajlama se narodil v r. 1391. + 629 roků = náš letopočet 2020. V tom období žilo, a dosud jeden žije, 14 dalajlamů. 629 : 14 = 44,9 roků, jako nějaký průměrný věk. Ten dosud žijící má věk 85, tedy „přesluhuje průměrný věk. A drobnost – člověk po přiměřených bádáních uznaný za reinkarnaci zemřelé osoby, tedy jako nový dalajlama, mohl být poznán v nějakém věku, ne jako nově narozené mimino. Pokud by autor trval na tom údaji 629 let, musel by vždy po smrti dalajlamy se okamžitě narodit nový dalajlama, tedy duše zemřelého by „přesedlala“ do nového těla novorozence, o kterém by se pak bádalo, jestli to je pravý dalajlama, jestli splňuje nějaké znaky. Pokud by to převtělování nebylo v kontinuitě, ale duše toho zemřelého dalajlamy by si „dala“ na onom světě jistý odpočinek, tak pak neplatí těch 629 roků a nebo by se snížil průměrný věk dalajlamů ?

  Omlouvám se panu Ďáskovi, že si tak pohrávám s jeho údaji. Nic tím neznevažuji.

  Jinak, kdybych žil v Praze, tak budu usilovat o návštěvu tohoto festivalu.

  Zdravím.
  Václav Žáček

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference