mapa stránek || vyhledávání

Muž, který má 629 let

Na této planetě je pouze jeden člověk, o kterém se dá s nadsázkou říci, že zde setrvává více než šest století – dalajlama. Podle tibetského buddhismu je „tulku“, tj. člověk po přiměřených bádáních uznaný za reinkarnaci zemřelé osoby. Což v jeho případě znamená, že je duchovně svázán s třinácti minulými dalajlamy. První se narodil roku 1391 a pak se převtěloval do svých dalších nástupců až do dnešní doby.

DalajlámaPro ty, kteří v takového přenosy duchovních energií nevěří, bude mít 14. dalajlama Tändzin Gjamccho v letošním roce „pouhých“ 85 let. Tomuto výročí je věnovaný letošní ostravský Festival Protibet. Přijďte se seznámit s významnou duchovní osobností prostřednictvím několika filmů nebo sdílenou zkušeností z osobních setkání některých vystupujících. Alexandr Neumann se podělí o dojmy spojené s organizací historicky první návštěvy J.S. dalajlamy v Čechách, biskupka Církve Československé husitské Jana Šilerová naváže na debatu o odpovědnosti náboženství, kterou s dalajlamou vedla v roce 2003. A režisér a kameraman Viliam Poltikovič bude besedovat o svých opakovaných setkáních včetně uvedení krátkých filmů Od Buddhy k dalajlamovi (29 min.) a V objetí dalajlamy (26 min.).

Celý festival začíná v úterý 3. března v Minikinokavárně filmy „Dalajlama: Síla pravdy“ a „Kálačakra: Probuzení“. Charismatického mnicha, duchovního vůdce tibetského lidu budete sledovat na jeho návštěvě v Dánsku. Ve veřejných projevech se dalajlama dělí o své přesvědčení o síle nenásilí, potřebě dialogu, respektu a porozumění. V Kálačakře, obřadu vedeném Dalajlamou, nahlédneme do pradávné, neznámé dimenze, která člověka změní.

O faktu, že Čína může mít vliv i na každého z nás, budeme diskutovat s novinářem L. Valáškem a sinoložkou K. Procházkovou. Pro milovníky hor nejen himálajských je připravené setkání s horolezcem Liborem Uhrem. A vizuální typy návštěvníků může na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity zaujmout výstava „Tsampa v životě Tibeťana“.

Devatenáctý ročník festivalu připravila obecně prospěšná společnost MOST ProTibet (www.protibet.cz).
 

Šipka Festival ProTibet 2020 (tisková zpráva) | Festival ProTibet 2020 v Ostravě (program)
 

Petr Ďásek, MOST ProTibet o.p.s.
 

Poslední články autora:


hodnocení: 5
hlasů: 1
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference