mapa stránek || vyhledávání

Po stopách meteorologů

Nekonečná cesta trnitým terénem. Takto jednoduše by se dala definovat dlouhá pouť vědeckého poznání pozorovatele počasí. Jaké úsilí musí člověk vynaložit, aby se mohl stát meteorologem?

Pokud bych trval na tom, že meteorolog musí být v každém případě profesionál, který pracuje v Českém hydrometeorologické ústavu, bylo by nutné si vypěstovat vztah k meteorologii a jiným příbuzným vědám prakticky už od dětství, protože to je hlavní rozhodující faktor při výběru škol. Má to svůj smysl, poněvadž si každý musí už od samého počátku uvědomit, že bádání spočívá v odhodlání a získání citu.

Přesto začínajícím meteorologem se stává člověk v podstatě už ve chvíli, kdy se věnuje pozorování počasí. Samozřejmě mám na mysli takové pozorování, při kterém dochází k nějakému hlubšímu rozboru. Bez studia patřičných materiálů nelze docílit k pochopení takového komplexního oboru, jakým je meteorologie.

Jak už jsem naznačil, nejdůležitější vlastností začínajícího meteorologa bývá odhodlání. Pozorovat a zaznamenávat počasí musí provádět neustále. To vyžaduje velkou trpělivost, neboť k nějakému úspěšnému výsledku pozorovatel dochází postupně. Neustálým přemýšlením v praxi pak pozorovatel získává cit a stává se meteorologem.

Často jsem se setkal s tím, že mnoho chytrých lidí se vyjadřuje k problematice počasí nebo klimatu. Ti lidé v žadném případě nejsou žadní hlupáci, ovšem k učinění určitých závěrů jim chybí právě výše zmíněný cit, což se dotyčným osobám špatně vysvětluje. I meteorolog by měl postupovat s velkou opatrností, nicméně už podle svých zkušeností ví, co si může dovolit. V případě jiných by měla být opatrnost nejdůležitějším uvědoměním. Zkrátka bez citu k meteorologii by si měl člověk dávat velký pozor na to, co říká, když vystupuje v televizi, apod.

Já osobně nemám patřičné vzdělání, a tak už se nikdy profesionálním meteorologem nestanu. Přesto si dovolím tvrdit, že jsem pro tento obor cit získal.

Každého s podobným uvažováním pak pochopitelně napadane se zamyslet nad budoucností meteorologie. Hlavním činitelem v průkopnictví této zajímavé vědy je právě nadšení a velké úsilí. Předpovědi počasí pomocí moderní techniky jsou nezbytnou součástí moderního člověka, jenže technologie nemůže vynahradit zkušenost profesionálního meteorologa. Budoucnost bude hodně záležet v rozhodování mladé generace, protože se obávám, že ani různá politická opatření nemohou lidem vnutit zájem o vědu. Zájem se musí pěstovat, jinými slovy vysvětlovat důležitost a krásu meteorologie…
 

Automatická meteorologická stanice během dne otevřených dveří v ČHMÚ v Praze-Komořanech.

Automatická meteorologická stanice během dne otevřených dveří v ČHMÚ v Praze-Komořanech.

Automatická meteorologická stanice se srážkoměrem a standardní meteorologická budka se základními přístroji během Dne otevřených dveří ČHMÚ. Dnes se v profesionální meteorologii používá první uvedná stanice.

Automatická meteorologická stanice se srážkoměrem a standardní meteorologická budka se základními přístroji během Dne otevřených dveří ČHMÚ. Dnes se v profesionální meteorologii používá první uvedná stanice.

Budova ČHMÚ v Praze-Komořanech.

Budova ČHMÚ v Praze-Komořanech.

Rašeliniště na Čihadle v Jizerských horách (966 m.n.m.). Tamní klima bývá chladnější s roční průměrnou teplotou vzduchu nižší než 4 °C. Meteorologicky zajímavá lokalita.

Rašeliniště na Čihadle v Jizerských horách (966 m.n.m.). Tamní klima bývá chladnější s roční průměrnou teplotou vzduchu nižší než 4 °C. Meteorologicky zajímavá lokalita.

Odborný časopis zaměřený na meteorologii, klimatologii, hydrologii a další příbuzné obory je vydávaný Českým hydrometeorologickým ústavem.

Odborný časopis zaměřený na meteorologii, klimatologii, hydrologii a další příbuzné obory je vydávaný Českým hydrometeorologickým ústavem.

Petr Hlinomaz
http://hlinomaz.blog.idnes.cz/
 

Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference