mapa stránek || vyhledávání

Prvá pomoc pri depresiách, úzkosti a strachu

depreseDnes je možné vidieť zvýšený výskyt depresií, strachov a rôznych nepríjemných duševných nálad. Ich pôvod  je veľmi rôznorodý, v závislosti od konkrétneho človeka. Ale táto prvá pomoc je jednotná a zaberie vždy. Človeku sa uľaví, nadobudne silu a dostane sa na nohy.*

Čo je tou prvou pomocou? Je to veľmi jednoduché. Vôbec nesledovať správy. Kdekoľvek – či už na internete, v televízii, v rozhlase alebo v klasickej tlači.

Súčasné spravodajstvo sa snaží špičkovými, psychologickými a prefíkanými spôsobmi manipulovať verejnou mienkou.

Najjednoduchšie sa ľudia manipulujú prostredníctvom strachu.

Všimnite si spravodajstvo. V akom pomere sú pozitívne správy ku negatívnym? Všetci sa zhodneme, že tých negatívnych je ďaleko, ďaleko viac. Ide o úmysel. Najprv vás vystrašia ekonomickou krízou, piatimi vraždami, hladomorom v Afrike, lúpežnými prepadmi a nakoniec, aby sa tlak v krvi troška znížil, pustia reportáž o vyliahnutých kuriatkach. A aj kvôli tomu, aby sa nepovedalo, že púšťajú len samé depresívne informácie.

Predstavte si, že uvidíte večer pred spaním správy a tam na vás vychrlia s vraždou možno inšpirovanou z nejakého hororu. Do toho lúpežné prepady a nejaké zvesti o novom smrteľnom víruse, ktorý sa dostal do republiky. Ako môžete mať potom dobrú náladu?

Nech niekto vysvetlí, ako môže človek nadobudnúť vnútorný mier v duši, po tom, ako mu média naservírujú nejaký masaker? To je absolútne vylúčené!

tvNemôžete byť kľudný, radostný a šťastný bezprostredne po tom, ako na vás vypustia tú žumpu všetkej tej mediálnej špiny. Každý to však prežíva rozlične.

V súčasnosti, ako ľudstvo, si nesmieme príliš fandiť, že sme už tak vyzretí, že dokážeme sa povzniesť nad čokoľvek. Nie. Väčšina ľudí je ešte stále nesmierne psychicky labilná, kde aj taká „nevinná“ správa o finančnej kríze a možnom prepúšťaní spôsobí enormný strach. A keď si ľudia vpúšťajú do svojich obývačiek množstvo takýchto správ, tak sa nemožno čudovať nárastu depresií, strachov a rôznych úzkostí.

Ale dosť bolo teoretizovania, vyskúšajte si to sami. Urobte pokus, aspoň na dva týždne správy ani len zbežne nesledujte, ignorujte ich, akoby neexistovali. A potom informujte o svojich pozitívnych výsledkoch ľudí, na ktorých vám záleží. Alebo aj celý svet.
    
Možno niekto bude namietať, že nebude v obraze, čo sa práve deje doma a vo svete.
Tu treba zdôrazniť, že pri nesledovaní správ budete oslobodený od tých pre vás zbytočných a nepodstatných a tie podstatné sa dozviete od vašich blízkych, kolegov, susedov… Na druhej strane však média manipulujú, takže aj tie tzv. podstatné správy sú akoby v závoji dymovej clony. Spomeňte si len na Kaddáfiho. Vôbec tu nešlo o demokratizáciu a slobodu líbyjského ľudu ale o ropu. O Kaddáfiho projekte dostať do púšte vodu, aby aj tam ľudia mali jej dostatok, či už na pitie alebo poľnohospodárske účely, ste sa z médií nedozvedeli. Aj útok na Irak bol mediálne zmanipulovaný. Vraj zbrane hromadného ničenia. Nikdy sa nenašli. Ale to, že Husajn vyhlásil v roku 2000 predaj svojej ropy za eurá a nie doláre, ste sa tak isto z médií nedozvedeli.

To naozaj podstatné sa z médií nedozviete.  

*) "Prvú pomoc“ treba chápať ako klasickú prvú pomoc, kde sa človek zastabilizuje napr. pri zlomenine, krvácaní. V tomto prípade sa zastabilizuje psychika, človeku sa uľaví a nadobudne vnútornú silu. Potom však netreba poľavovať, musíme usilovať o duchovný rozvoj, túžbu po dobre, láske a vlastnej užitočnosti. Uvedomiť si treba, že Boh je zdrojom života a tak si aj usporiadať svoje bytie. Len rešpektovaním Jeho zákonov nadobudneme to, čomu sa hovorí skutočné šťastie.

Je dôležité upozorniť, že toto je prvá pomoc a nie všeliek. Je to začiatok. Ak má jedinec depresiu z rôznych príčin, napr. berie drogy, tak táto prvá pomoc mu pomôže, aby sa zo svojej závislosti dostal. Dnes sme zahltení obrovským informačným haraburdím, a preto je potrebné ho vytesniť zo svojho života, aby sme voľne a slobodne riešili vlastné problémy.

Na Gnosis poprvé publikováno 16.4.2012, upraveno.
 

Martin Hruštínec
http://www.jupitera.sk/
 

Poslední články autora:


hodnocení: 5
hlasů: 7
Print Friendly, PDF & Email

18 komentářů

 1. Doporučuji ohledně odstranění vlivu špatných informací na mozek jiný pokus, vyhýbat se na věky osobním stránkám autora
  http://www.jupitera.sk/
  Např. o Atlantidě datované 20.2.2016.
  http://www.jupitera.sk/2016/02/atlantida.html
  Měsíc se řítil na Zemi, tím voda zaplavila Atlantidu, po ní zůstalo Gronsko a Špicberky.
  O R O R U N posledný kráľ Atlantídy
  vzkazuje : „Atlantída sa znovu vynorí z mora“.

  1. Pardále, skutečný vědec je pokorný, ví, že vlastně nic neví. Proto se názorům druhých neposmívá. Vždyť víte, komu všemu se v historii posmívali a pak se za to zajisté styděli (a litovali).

  2. Pro Martina Hruštince.
   Za útok vděčíte tomu, že šíříte nesmysly.
   Nevím pod vlivem čeho píšete, ale základní vzdělání a zdravý rozum to není.
   http://www.jupitera.sk/2016/02/atlantida.html
   „Naši jasnovidci povedali, že nás delí niekoľko mesiacov od zrážky našej zeme s mesiacom..A potom prišiel deň, keď sa mesiac s ohromnou rýchlosťou rútil na našu zem. Bol ohnivo červený a nesmierne veľký. Bol to vôbec mesiac, nebola to nejaká iná žeravá hviezda?“
   Tělesa sluneční soustavy Měsíc a Země se i ve slovenštině píší velkým písmenem. Jak se mohl Měsíc nebo žeravá hviezda řítit na Zemi?
   Přílišná závislost na používání počítačů .., až televize vede k digitální demenci.
   Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum.
   Manfred Spitzer: Digitální demence, Brno: Host, 2014, 343 stran
   Název článku je podtitulem knihy Manfreda Spitzera Digitální demence. Autor, jeden
   z nejvýznamnějších německých badatelů v oblasti neurovědy, má na svém kontě již
   řadu vydaných knih. Největší ohlas v Německu i anglosaském světě však měl titul
   Digitální demence – při prvním vydání v roce 2012 vzbudil často rozporuplné reakce
   jak mezi rodiči a pedagogy, tak i mezi odbornou veřejností.
   Digitální média (počítače, smartphony, herní konzole, notebooky, tablety a v
   neposlední řadě i televize) jsou již trvalou součástí našeho života. Zvyšují naši
   výkonnost, usnadňují život a baví nás. Moderní svět – od zásobování přes dopravu,
   veřejnou správu až po zdravotnictví – by se bez digitálního zpracovávání informacízhroutil. Nemůžeme se tedy snažit média porazit, nebo dokonce odstranit.
   Podle autorova názoru nás ale současně digitální média zbavují nutnosti vykonávat
   duševní práci, vyvolávají závislost, z dlouhodobého hlediska poškozují tělo,
   a především mysl, škodí lidskému organismu. To, co jsme dříve prováděli jednoduše
   pomocí vlastního rozumu, nyní obstarává vyspělá technika. Jakmile však přestaneme
   vyvíjet duševní úsilí, ochabuje nám paměť. Nervové spoje v mozku odumírají, nové
   nepřežijí. U dětí a mladistvých vinou digitálních médií dramaticky klesá schopnost
   učení a výsledkem jsou poruchy pozornosti a čtení, úzkost a otupělost, poruchy
   spánku a deprese, nadváha, sklony k násilí. Vzniká začarovaný kruh sestávající ze ztráty sebekontroly, postupného duševního i tělesného úpadku, sociálního sestupu, osamění a stresu; snižuje se kvalita života a dochází až k digitální demenci.Počítače zpracovávají informace stejně jako učící se lidé. Z toho se mylně vyvozuje,že jsou ideálními učebními pomůckami. Právě proto, že nám digitální média
   usnadňují duševní práci, nehodí se ve školní výuce ke zvyšování kvality vzdělávání.

   Přeneseme-li intelektuální práci na digitální média, pak už ji nevykonává náš mozek. Kdo podporuje jejich plošné zavádění do škol, by měl nejprve podat přesvědčivý důkaz o jejich pozitivních účincích. Četné studie však dokládají, že moderní informační technika ve školách vede k povrchnějšímu myšlení, rozptyluje pozornost, a navíc má různé nežádoucí vedlejší účinky, sahající od pouhé poruchovosti chování až po dětskou pornografii a násilí.

   Mezinárodní šetření PISA, které shromáždilo údaje od více než 300 000
   patnáctiletých žáků, ukázalo, že ti, kteří nejvíce využívali ve škole osobní počítač, měli také v průměru nejhorší školní výsledky. Podle zmíněného šetření informační
   „překlikávání“, k němuž digitální technologie vedou, je nejvýznamnější příčinou
   ztráty schopnosti dlouhodobého soustředění. To vše s sebou nese velké nebezpečí.
   M. Spitzer má vzácnou schopnost zprostředkovávat čtenářům vědecké výsledky zábavnou a srozumitelnou formou. Ve své knize obhajuje základní myšlenku, že
   počítače k lepšímu vzdělání mladých lidí vůbec nepomáhají, nýbrž jim v něm dokonce
   překážejí nebo v nejlepším případě na něj nemají žádný vliv. Internet je plný negativních sociálních kontaktů, sahajících od předstírání, že jste někdo jiný, přes podvádění až k závažné kriminalitě. Lže se, šikanuje, okrádá, vyvolává se agresivita,štve se a hanobí. Koho pak udivuje, že sociální sítě způsobují u mladých uživatelů především osamělost, deprese a nedostatek sebeovládání.
   To samozřejmě vyvolává otázku, proč se nikdo tomu každodennímu ohlupování
   nebrání. Autor je přesvědčen, že odpověď je celkem prostá. Existuje mnoho lidí, kteří digitálními produkty vydělávají spoustu peněz a kterým je osud druhých, včetně dětí,zcela lhostejný. Velké koncerny ovládající trh s digitálními médii potřebují vydělávat,a proto lobbují. Překrucují fakta, zamlžují a zatemňují. Za velice povážlivý považuje profesor Spitzer fakt, že zřejmě dokonce ani učitelé nepochopili, co vlastně znamená učit se – osvojovat si vědomosti samostatně, přistupovat k nim kriticky, zvažovat,ověřovat prameny, skládat jednotlivé dílky do smysluplného celku. V publikaci čtenář najde konkrétní návrhy, co může v této situaci udělat, jednak sám pro sebe, jednak pro
   svoje děti.
   S autorovými názory nemusí čtenář souhlasit, ale v každém případě ho donutí
   uvažovat o tom, zda konzumní způsob života bez nutnosti vykonávat duševní práci
   opravdu nevede k digitální demenci.

   Bohumil Tesařík

   1. Viete koľko nezmyslov už prišlo na túto zem, totálnych bludov a mnohí sa zaprisahávali na zdravý rozum a ubehlo pár storočí a zistilo sa, že je to pravda.

    Pouvažujte pán Pardal, ako je možné, že ste sa narodili, že z malilinkého oplodneného vajíčka sa vyvinie človek ? Aká sila vás udržuje pri živote? Čo to je za sila, ktorá spôsobí, že z malého semienka vyrastie obrovský strom?

    1. Pane Hruštínec, myslel jsem, že jste křesťansky založený pisatel, cenné bylo už ponaučení rodičům, že nemají kupoval jako vánoční dírek dítěti PLAZMOVOU televizi !
     Jak jste si mohl přečíst v mém předchozím příspěvku, tak se ví o tom, že digitální svět má vliv na lidské myšlení, zvláště dětí. A není to jen vliv pozitivní. Ví se i to, že lidi mají chodit do přírody, oddechnout si, brát si dovolenou, nedělat pořád přesčasy, komunikovat uvnitř rodiny atd. Jen se neví jak z toho ven, když digotlní svět nás obklopuje

    2. ad: Jen se neví jak z toho ven, když digotlní svět nás obklopuje.

     A když jsem zde, v nejrůznějších kontextech a souvislostech, xkrát psal o hovnech a sračkách, aneb to a to se má tak tak, tak jste to nemoh vydejchat..:-) Že by už i Vám konečně začali padat šupiny z očí a otevírat se oči?..:-)

    3. Jen se neví, jak z toho ven, když digitální svět nás obklopuje a potřebujeme ho velkou část dne. Vyrábět v digitální světě nesmysly typu, že pád Měsíce na Zemi způsobil potopení Atlantidy, která se znovu vynoří atd. leda přispívá k digitálnímu zmatku, proti kterému tak srdnatě bojujete všeobecnými radami.
     Jak píšete Abdruschin teraz dokončil svoje posolstvo ľudstvu. No to je dobře, takže snad už to bude v klidu. Skvělý Abd-ru-shin založil(https://cs.wikipedia.org/wiki/Abd-ru-shin), založil Poselství Grálu, byl i pronásledován za okupace Rakouska. Máte štěstí, že dnes lze svobodně propagovat skoro všechno. Vaše stránky jsou hezký příklad toho, jak digitální media dokáží člověka zmanipulovat a přivést do virtuální světa, což přitahuje další mimomísiče, kteří jsou mimo mísu a mají všechno zamíchané nejlíp do křestanských pojmů.

    4. Honzo, svými příspěvky neotvíráte oči, ale své jiné záklopky, prostě máte takové bio-WC příspěvky, jdu večeřet, tak zas někdy nejzdravěji hned po ránu.

 2. Autorův záměr je výborný. První pomoc při depresích, úzkosti a strachu. Proto jsem dal článku 100%. Již i jen proto, že dávat je lepší než brát.

  Asi před 18ti léty jsem podnikal /můj největší životní omyl/ a zkrachoval. Žaloby se valily. Sice nešlo o nějaké enormní částky, ale v sumáři jsem z toho byl dost zoufalý. S firmou jsem skončil a zaregistroval se na ÚP. Bylo jaro a já si potřeboval vyčistit hlavu. Přestal jsem sledovat dění kolem mne, politika, sport, vše šlo mimo. A upnul jsem se na přírodu. Chodil od rána do večera po lesích, sbíral bylinky, dýchal čerstvý vzduch. Našel jsem si své oblíbené výhledy do kraje, svá zákoutí, objevil studánky, měl jsem své stromy, pozoroval oblaka. Šťastnější období jsem snad nezažil.

  Pěkný den.
  Václav Žáček

  1. Mně to inkvizici nepřipomíná, jednak tvoříte svobodně dál a hlavně mistra Jana Husa upálili kvůli šíření pravdy, to není Váš případ. Co myslíte, jak se ten Měsíc zase vrátil zpátky, když při zkáze Atlantidy padal na Zem?
   Díky za informaci, že člověk se rodí a strom roste, jistě na to máte v duchu Abdruschina nebo nějakém jiném duchu správný názor.

   1. Toto dielo vzniklo ľuďmi, k tomu povolanými samotným Imanuelom. Preto je to vážne dielo. Ak je tam niečo , čomu nerozumiem , tak to predsa neodvrhnem. Žiaden človek nie je schopný chápať všetko.

 3. Pardále, píšeš:

  …Co myslíte, jak se ten Měsíc zase vrátil zpátky, když při zkáze Atlantidy padal na Zem?

  Na toto je efektívne riešenie. Pozri si raz gulečník a už budeš chápať. Dve gule sa zrazia, a čuduj sa svete, oni neanihilujú, ale sa od seba odrazia každá ide iným snerom. U tej Zemi po zrážke s ,,nejakou zablúdilou planétkou“ to bolo ,,,MOŽNO“ tak, že pri náraze sa zo Zeme odrtrhla jeho časť a takto sa ešte z horúcej Protozeme sformoval po tomto inkriminovanom náraze onen Mesiac, či LUNA, a básnici mali po stáročia postarané o ,,inšpiráciu“…

  Nemuselo to byť v čase, keď už bola Atlantída , alebo ináč už vychladnutá a čiastočne vymodelovaná Protozem..

  Tá Atlantída, je zase len v hlavách básníkov a snílkov, lebo majú tušenie, a prežívajú ,,organizmus“, pri pomyslení ,že tam bolo ,,TAK DOBRE a SPRAVODLIVO „, skoro ako v EDENE…

  Nemusíš všetko brať ,,doslovne“ a s časovou osou v oku…

  Milion rokov sem – tam, nehrá rolu. Uvolni svoju fantáziu… Aj vedec, je len človek, tak ako to bolo aj pri ,,vzniku bohov“.

  Aj BOH je len výtvorom fantázie , ktorá sa rodí v Dutine lebečnej…

 4. Se mi to nezdá. Depky nemaji moralni burani, kterym veskera hajzlovina prochazi. Jedna se o psychopaty co nicej lidi okolo sebe bez ohledu na lidskou bytost. Depky mivaji slusnilide, kteri se snazi chovat slusne. Vyprasene podnikaniv dnesnidobe pomalu neni pro ferove jednani. Podraz vedle wneplaceni a ocuravani tech relativne slabsich.. zivot bez pravidel, natoz masakr z medii, kodovani zdraveho cloka samou pi ccoviou kdy nekdo chcipa s rourkou v nose , stenani histerickych herecek, ktere to ani hrat nemusi a zastracovani kolik komu hrozi kryminalu, kdyz, lak je z toho stejne o. Vno, ze ho jinej gazner vyseka za lrachy. Hlaseni nehod na silnicich a furt s. R. Cky.pozirivni film nenajdete na jedinem kanalu. Je to zamer,….

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference