mapa stránek || vyhledávání

Studenti pod mikroskopem

Někteří z nás již úspěšně zakončili zimní semestr a po dlouhém zkouškovém maratonu si mohou odpočinout a relaxovat na místech, kde jim je nejlépe. Někteří vyráží do svých oblíbených hospůdek, jiní stráví víkend na horách, ale většina pracujících studentů se vrací zpět na své pracovní pozice. Naše zdárné zakončení zimního semestru jsme s děvčaty z ročníku také důstojně oslavily. U sklenky červeného vína a v bujaré oslavě mi však přišla na mysl jedna věc, jak jsme my ženy a muži rozdílní. Samozřejmě, pokud bereme v úvahu biologickou stránku, tedy naši anatomii, je bezpochybné, že muži a ženy vykazují rozdílné tělesné znaky, ale i povahové rysy. Nyní z této informace budu vycházet a zcela otevřeně prohlásím, že pokud se zaměříme na povahy mužů a žen, vykazujeme rozdílné chápání okolního prostředí a zajisté i sami sebe.
 

Bezstarostný svět mužů

Školní prostředí, chcete-li studium na vysoké škole, je svým způsobem malá laboratoř, kde lze snadno pozorovat odlišná chování a jednání mužů a žen. Přiznám se, během svého působení na střední škole jsem si odlišných markantů nevšimla, ale dnes na vysoké škole nelze naše odlišná chování přehlédnout a významně k tomu přispívá náš věk, za podmínek, kdy chování a jednání dospělého člověka je již ustálené. Náš II. ročník se sestává ze studentů ve věku od 35 let a výše a v poměrně rovnoměrném složení mužů a žen. Jací tedy jsme? Ženy podléhají bouřlivým emocím a nervovému vypětí, které často, a mnohdy, i nekontrolovaně, tlumí antidepresivy, naopak muži proplouvají studiem bezstarostně a bez sebemenšího náznaku stresu. Ovšem jiná je, pokud jsou muži pouze dobří herci a umí své stresové situace dobře skrývat.
 

Obsazené toalety

Ačkoliv to bude znít velice úsměvně, nervové vypětí žen se pozná podle vytíženého provozu školních toalet, kdy dvě toalety na patře musí pojmout za přestávku i 60 žen. Muži? O přestávkách postávají před budovou školy u popelníku a s co největší slastí kouří cigarety a horlivě komentují poslední fotbalový zápas, kdy málem teče i krev v okamžiku, když se setká Slávista se Sparťanem. V okamžiku, kdy se zahajuje druhá polovina přednášky, muži rázně vpochodují do přednáškového sálu, a tiše usedají na svá místa. Ženy si stále ještě štěbetají před přednáškovým sálem a až na výzvu přednášejícího vstupují do sálu, ovšem to nebrání tomu, aby v štěbotání nadále pokračovaly. Teprve na výzvu „Tak klid, prosím“, se ženy utiší, a přednášející může v klidu odpřednášet druhou polovinu přednášky.
 

Na jedno do putiky

Zkouškové období se snadno pozná. Ženy, ač ovládané stresem, se upravují, líčí a češou. Je to nezbytná procedura, musí ve zkoušejícím, pokud je to muž, zanechat dobrý dojem. Dobré ohodnocení znalostí studentky tvoří rovněž krátká sukně a velký dekolt. Naopak muži svoji vizáž příliš neřeší. Pro probdělé noci, kdy se snažili dohnat své mezery ve studované látce, opět komentují sportovní dění a analyzují výsledky utkání ve fotbale a hokeji. Ženám jejich taktika málokdy vychází. Minisukně na zkoušející kantory příliš nezabírají a spíše se přiklánějí k jejich znalostem a vědomostem. Pokud studentka u zkoušky neuspěje, plná emocí líčí své trable u zkoušky ostatním ženám. „To je ale mizera“, ozve se v hloučku žen, když emoce už ovládají všechny přítomné ženy. Muži jsou stále v klidu. „Nedal mi to“, prohlásí muž, který zrovna odchází od zkoušejícího. Asi padesátiletý muž prohlásí: „Kluci, půjdeme na pivo.“ Ostatní muži souhlasí a vchází do nejbližší restaurace.
 

Na závěr

Čtenáři mohou nabýt dojmu, že jsem tento článek odlehčila, ale pravdou stále zůstává, že příroda postavila muže do postavení, kdy muži studium zvládají mnohem lépe, než my ženy. Ženy by studium bez podpůrného stimulu, mnohdy medikamenty předepsané ošetřujícím lékařem, nezvládaly. Ve většině případů jsou ženy zaměstnány a starají se o celou svou rodinu. Studium na vysoké škole je jejich další nezbytnou povinností, protože jejich pracovní pozice vyžaduje vyšší vzdělání, než mají doposud.
 

S přáním hezkého dne Ivana Kryllová, studentka VŠRR
 

Poslední články autorky:


hodnocení: 4.4
hlasů: 8
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference