mapa stránek || vyhledávání

Tajemství a síla slova – Slovní příčiny nemocí a bezmoci

karel-kriz-tajemstvi-a-sila-slova
Každý den používáme slovo. Avšak jen málo si uvědomujeme, jaká tajemství a pomoci pro nás skrývá. Tato kniha přináší zcela nová slova do našich dnů v poznávání sebe sama i života. Odhaluje významy slov a slovních pojmů takovým způsobem, který zde ještě nebyl, který vnímá člověka na všech jeho úrovních bytí. Jde daleko za hranici našich zvyklostí, zaběhnutých forem používání a uchopování slova, naší mluvy, našeho českého jazyka, který tím dostává další rozměr ve své obrovské síle působení pro novou budouCTnost.

Knihu uměleckého řezbáře, brusiče dřeva i slova Karla Kříže (www.stromyazivot.cz) provázejí krásné ilustrace výtvarníka a malíře Zdeňka Jirků (www.obrazysvetla.cz). Předmluvu napsal herec, moderátor a recitátor Alfred Strejček.
 

Karel Kříž svými úvahami i praktickými příklady činí průklest naším často zapleveleným jazykem a slovní zásobou. Hledá a také nachází duši slova. A činí to poutavě, s pravým objevitelským nadšením.

On sám je uměleckým řezbářem a v této knize pracuje se slovem podobně jako s materiálem jemu nejvlastnějším – se dřevem. Láskyplně, s úctou a bez předpojatosti. O to zajímavější je pro mne jeho zamyšlení.

Mám pochopení a sympatie pro tuto formu sdělení.

Je to přístup nadšence – milovníka češtiny. Tato kniha je její oslavou… Z předmluvy Alfreda Strejčka

Položím zde otázky. Co když se ze slov vyjme jen jedno písmenko, anebo naopak jedno přidá? Myslíte, že nás povede stále správně? Bude mít stejný význam? A co když ze samotného smyslu života vyjmeme jen jedinou podstatnou část? Povede náš život tím správným směrem?

Ptejme se dál. Kdo a co dává slovům obsah a jejich význam? Slova sama? Věříme tak pouze slovům?

Neprožíváte někdy, že jsme v zajetí slov, která chápeme velmi omezeně, která nevystihují to, co cítíme? A že v této nové době nutných proměn nám dnešní způsob našeho vnímání a používání slov, naší mluvy a mateřského jazyka již nestačí, že je čas to změnit i proměnit?

Například slovo OSOBNOST, které je složené z více vrstev a ukrývá odpověď: OSOBNOST = OSOBA NOSÍCÍ CTNOST, a navíc NOSÍCÍ = NOSIT a SÍT, ale podívejme se ještě hlouběji na obsah dalších slov… Text z přebalu knihy

Ohlas na knihu:

Před třemi týdny jsem dočetl Vaši krásnou a hřejivou knížku TAJEMSTVÍ A SÍLA SLOVA.

Rád bych Vám poděkoval, že jste tuto knihu napsal a vydal, neboť takových krásných a hřejivých, v lehkosti srozumitelných napsaných knih je málo. Po přečtení úvodních stránek se v mém nitru otevřel velmi hřejivý a šťastný pocit, pochopil jsem, že se mi do života dostala další „velmi silná“ kniha. Po přečtení celé knihy se hřejivý pocit prohloubil ještě více a uvědomil jsem si, že tato kniha může ovlivnit celou naší společnost v lepší současnost a budoucnost našeho bytí.

Tato kniha by byla vhodná jako povinná četba nejenom na školách, ale také ve všech rodinách. Obzvláště v politické scéně. Ať lidé pochopí, jak je život a bytí lehké a krásné, obzvláště síla slov a jejich používání. Přijímat s pokorou vše, takové, jaké je. Vše spolu souvisí, velká symbioza. Jen se otevřít a vnímat to srdcem. Každý člověk by měl začít přemýšlet ze sebe ven, dosti už bylo egocentrismu. Určitě tyto pocity cítíte také, takže se více rozepisovat nemusím :-).

Světlo, síla, srdce, láska, pokora, jednota, mír, ctnosti, přímost, poctivost, skromnost, otevřenost, …………

Pevně věřím, že nás taková budoucnost čeká. I když to tak zatím nevypadá. Staré končí, nové začíná.

VELMI DĚKUJI, otevřel jste další brány poznání.

 

https://www.youtube.com/watch?v=PSgoKT1qpSo
 

Odkaz: http://www.tajemstviasilaslova.cz/

Knihu Karla Kříže Tajemství a síla slova si můžete objednat
e-mailem na tajemstviasilaslova@seznam.cz.

 

hodnocení: 5
hlasů: 1
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference