mapa stránek || vyhledávání

Tajemství a síla slova – Slovní příčiny nemocí a bezmoci

karel-kriz-tajemstvi-a-sila-slova
Každý den používáme slovo. Avšak jen málo si uvědomujeme, jaká tajemství a pomoci pro nás skrývá. Tato kniha přináší zcela nová slova do našich dnů v poznávání sebe sama i života. Odhaluje významy slov a slovních pojmů takovým způsobem, který zde ještě nebyl, který vnímá člověka na všech jeho úrovních bytí. Jde daleko za hranici našich zvyklostí, zaběhnutých forem používání a uchopování slova, naší mluvy, našeho českého jazyka, který tím dostává další rozměr ve své obrovské síle působení pro novou budouCTnost.

Knihu uměleckého řezbáře, brusiče dřeva i slova Karla Kříže (www.stromyazivot.cz) provázejí krásné ilustrace výtvarníka a malíře Zdeňka Jirků (www.obrazysvetla.cz). Předmluvu napsal herec, moderátor a recitátor Alfred Strejček.
 

Karel Kříž svými úvahami i praktickými příklady činí průklest naším často zapleveleným jazykem a slovní zásobou. Hledá a také nachází duši slova. A činí to poutavě, s pravým objevitelským nadšením.

On sám je uměleckým řezbářem a v této knize pracuje se slovem podobně jako s materiálem jemu nejvlastnějším – se dřevem. Láskyplně, s úctou a bez předpojatosti. O to zajímavější je pro mne jeho zamyšlení.

Mám pochopení a sympatie pro tuto formu sdělení.

Je to přístup nadšence – milovníka češtiny. Tato kniha je její oslavou… Z předmluvy Alfreda Strejčka

Položím zde otázky. Co když se ze slov vyjme jen jedno písmenko, anebo naopak jedno přidá? Myslíte, že nás povede stále správně? Bude mít stejný význam? A co když ze samotného smyslu života vyjmeme jen jedinou podstatnou část? Povede náš život tím správným směrem?

Ptejme se dál. Kdo a co dává slovům obsah a jejich význam? Slova sama? Věříme tak pouze slovům?

Neprožíváte někdy, že jsme v zajetí slov, která chápeme velmi omezeně, která nevystihují to, co cítíme? A že v této nové době nutných proměn nám dnešní způsob našeho vnímání a používání slov, naší mluvy a mateřského jazyka již nestačí, že je čas to změnit i proměnit?

Například slovo OSOBNOST, které je složené z více vrstev a ukrývá odpověď: OSOBNOST = OSOBA NOSÍCÍ CTNOST, a navíc NOSÍCÍ = NOSIT a SÍT, ale podívejme se ještě hlouběji na obsah dalších slov… Text z přebalu knihy

Ohlas na knihu:

Před třemi týdny jsem dočetl Vaši krásnou a hřejivou knížku TAJEMSTVÍ A SÍLA SLOVA.

Rád bych Vám poděkoval, že jste tuto knihu napsal a vydal, neboť takových krásných a hřejivých, v lehkosti srozumitelných napsaných knih je málo. Po přečtení úvodních stránek se v mém nitru otevřel velmi hřejivý a šťastný pocit, pochopil jsem, že se mi do života dostala další „velmi silná“ kniha. Po přečtení celé knihy se hřejivý pocit prohloubil ještě více a uvědomil jsem si, že tato kniha může ovlivnit celou naší společnost v lepší současnost a budoucnost našeho bytí.

Tato kniha by byla vhodná jako povinná četba nejenom na školách, ale také ve všech rodinách. Obzvláště v politické scéně. Ať lidé pochopí, jak je život a bytí lehké a krásné, obzvláště síla slov a jejich používání. Přijímat s pokorou vše, takové, jaké je. Vše spolu souvisí, velká symbioza. Jen se otevřít a vnímat to srdcem. Každý člověk by měl začít přemýšlet ze sebe ven, dosti už bylo egocentrismu. Určitě tyto pocity cítíte také, takže se více rozepisovat nemusím :-).

Světlo, síla, srdce, láska, pokora, jednota, mír, ctnosti, přímost, poctivost, skromnost, otevřenost, …………

Pevně věřím, že nás taková budoucnost čeká. I když to tak zatím nevypadá. Staré končí, nové začíná.

VELMI DĚKUJI, otevřel jste další brány poznání.

 

Knihu Karla Kříže Tajemství a síla slova si můžete objednat
e-mailem na tajemstviasilaslova@seznam.cz.

 

hodnocení: 5
hlasů: 1
Tisk Tisk

11 komentářů

 1. Autor píše :

  …Kdo a co dává slovům obsah a jejich význam? Slova sama?

  Ja neviem, ale tuším, že čím sú slová jednoduchšie, tým je to lepšejšie. Príklad : Budiž svetlo. A ono to bolo vraj dobré…

  Ale bol dobrý aj ďalší vynález Netvora, ked zrúkol : Budiž tma. A z hlbín vesmíru sa vyrojili TMÓNY a všetko zahalili do temnoty. A videl ON, že je to fasa..

  A potom vraj povedal: Budiž samec a ono to nebolo vôbec dobré. Chcelo to trochu sexu a Netvor z hlbín vesmíru , ani neviem ako a prečo, veď ON nemal ,,partnerku“, klepol hlavičku po klinci, alebo to bolo naopak, že v určitej nevhodnej chvíli povedal : Budiž samica Tvojho druhu…

  A toto už bolo ,,to“ dobré a tak vznikla Vesmírna súlož gigantických rozmerov….

  Čiže nielen slová, ale hlavne ,,to“, čo je za tými slovami je dôležité. A môžeme to povedať akokolvek, ,,Význam slova “ je to pravé sosnové, či orechové?…

 2. Gratuluji k vydání knihy, zhodnocené panem Alfredem Strejčkem. K tématu SLOVO s dovolením pár slov nalezených + jedno foto.

  Mírné slovo jest jako letní den. — Vítězslav Hálek
  Někdy jediné slovo člověka zdrtí nebo naopak – povznese. — Václav Kosmák
  Neexistují žádná slova, která by byla pouhými slovy. – Christian Morgenstern
  Slovo se ujme spíš než myšlenka a také má více veřejného vlivu. Omyl, hloupost nebo lež nezačínají myšlenkou, nýbrž slovem. – Karel Čapek
  Slova jdoucí ze srdce hřejí tři zimy. — [tibetské přísloví]

  +

  Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to slovo bylo Bůh. — Jan 1,1
  Jako zlatá jablka se stříbrnými ozdobami je vhodně pronesené slovo. –biblické přísloví viz(Přísloví 25,11)

  & Slibovaný obrázek – > http://www.rajce.net/f717347866 ..

 3. K části textu z článku :
  „Například slovo OSOBNOST, které je složené z více vrstev a ukrývá odpověď: OSOBNOST = OSOBA NOSÍCÍ CTNOST, a navíc NOSÍCÍ = NOSIT a SÍT, ale podívejme se ještě hlouběji na obsah dalších slov…“

  Hra se slovíčky, se slovy může být krásnou činností. Náš český jazyk /určitě i další/ dovoluje hledat nové a dosud skryté souvislosti, dovymýšlet i něco, co tam není. Obzvláště pro ty, kteří ovládají svůj jazyk.

  Např. jeden etymologický slovník ale říká ke slovu OSOBA a k tomu, co se z něj odvozuje :

  osoba -ní -nost -it(n)ý; stč.. o. = postava, podoba, způsoba; nč. spis. též ůsoba ve smyslu abstraktnějším. — Všeslov., z ad-verbiální složeniny (je stsl.) o-so-bb = odloučeně, samostatně, = „samo o sobě“, individuálně, srov. stč. osobný osamělý. „Kalk podle Bedovy etymologie lat. persona — per se una, původně o každé ze tří osob božských (Flajšhans)“,
  Šm. Podoba osoba je i u těch Slovanů, kteří nyní mají sebe. Rovněž stč. ně. osobiti si něco = přivlastniti si, přisvojiti si (cítěno jako dokonavé, proto přiděláno ne-dok. osobovati si), laš. osobliť si je ještě od osobb (totiž: si vzíti).

  Citace je z :
  VÁCLAV MACHEK, ETYMOLOGICKY SLOVNÍK, JAZYKA ČESKÉHO
  Druhé, opravené a doplněné vydáni

  Dodám jen, že pro orientaci v citaci – objasnění slova „OSOBA“ by bylo nutné vysvětlit použité zkratky. /ale to není až tak důležité protože……/

  ……mi vůbec nevadí, že si autor pan Karel Kříž takhle /pěkně/ hraje se slovíčky a nabízí své jistě milé přístupy, které se „jen“ liší od podání jazykovědců. Nikomu to asi neubližuje, a to je důležité.

  Ve škole nás učili, že slovo je napsaná nebo vyslovená myšlenka. A to již jest výhradní doména člověka. Z žádného zvířátka/zatím/ takto klasifikované slovo ještě nevypadlo. Samozřejmě že záleží na intelektu člověka. Jeden používá a možná i zná méně slov, jiný má v hlavě krásná souvětí a plno nádherných obratů. Ten první může být hodný, prostý člověk, ten druhý je třeba v soukromí méně lidský.

  Ale ani to není podstatné, každý jsme jiný a každý si něco nějak odžívá, třeba i z minulosti a z pronesených slov a z jejich působení.

  Pro mne je však nejvíce fascinující Slovo /které bylo na počátku/, tvůrčí záměr, „výron“ tvořivé energie. To Slovo, které čeká v každém člověku na své objevení. A k tomu mi nepomůže, alespoň toto vím za sebe jistě, hraní si se slovy a hledání nových, byť laskavých významů.

 4. Anonym píše :

  …Pro mne je však nejvíce fascinující Slovo /které bylo na počátku/, tvůrčí záměr, „výron“ tvořivé energie.

  Ak myslíš to slovo – ten Logos, čo bolo u Boha ,tak to je obrovské nedorozumenie, pretože to ,,bolo u Boha“, to ON nevyslovil. Nemal s čím, lebo Boh – Netvor z hlbín vesmíru podla Biblie nie je fyzická osoba. Nemyslým tým en podľa daňových zákonov.

  A sám píšeš, že – ,,slovo je napsaná nebo vyslovená myšlenka“.

  Nehmotný boh nie je fyzicky schopný napísať, alebo neprítomnými hlasivkami vysloviť ,,ani mäkké F“ – takže ak niečo vyslovíš, premýšlaj a neopakuj náboženské nezmysli určené pre primitívnych pastierov a bačov spred 3 000 rokov…

  Totiž ani boh nemôže porušovať prírodné zákony. Ináč by ich – tie zákony Elohimovia asi ,,nestvárali“. Sú platné raz a navždy pre všetkých , aj pre tých ,,nehmotných“, aj tých na papieri aj tých v časopriestore…

  Tak nám NZHV pomáhaj…

  1. A tak, slovenský kamošu, odpovídám.

   Bůh nic nevyslovil – anebo, i kdyby vyslovil, na počátku, kdo by Ho mohl poslouchat? Tyto plky jsou mimo mísu a beru to, z Tvé strany, jako nedorozumění a jeden z Tvých projevů, který se pokusím nazvat na konci mého posledního příspěvku.

   Pro nás, lidi v hmotném stvoření, tam, kde trávíme svůj život značí pojem slovo zhruba to, co píšu. Dá se s tím nesouhlasit, ale pro mne je zbytečné o tom nějak diskutovat. Proč do toho plést Boha? Jiný tabák je ale fakt to Slovo, co bylo na počátku. Ale poznal jsem, že cokoliv z Bible působí na Tebe jako ten červený hadr na býka. A tak jdu od další diskuze, od Tvých odpovědí, pryč. Můj pohled a doznání / ale není to problém/ je to, že mne to Slovo fascinuje, jak jsem napsal. Miluji Ho a věřím v Ně.

   Tak buď zdráv, slovenský baviči. Možná někoho Tvá slova o „Netvorovi“ mohou urážet. Já tomu říkám – nevědomost.

 5. Anonym píše :

  …Tvá slova o „Netvorovi“ mohou urážet. Já tomu říkám – nevědomost.

  Musím uznať, že si ,,ten umiernený“ typ veriaceho, čo si dokážem oceniť. Nie medailov, ani peniazmi, ale tak vnútorne. Takže chcem zopakovať pochopím veriaceho, nepochopím bigota, ktorý nie je prístupný diskusii a všetko to, čo počul a čítal, považuje za nemenné.

  Ani ja som nikdy nepovedal, že som neprístupný argumentom. Ale musia rezonovať ,,s mojím vnútorným cítením“.

  Takže je kludne možné , že trpím ako si napísal ,,nevedomosťou“, ale to môže byť aj charakteru dočasného. Už som spomínal, že aj Pavol, ten biblický , ano , ten ježišobijca, ked sa raz zdrbal z koňa , a potom sa prebral, bol už akýsi preonačený…

  A vznikol protokresťan…

  Je jasné, že platí klasické : ,,Život je zmena“…

  1. Neodsuzuji ty, kteří ve svém vývoji změní po určité době, kterou lze třeba nazvat i hledáním, svůj názor.
   I Ty se můžeš změnit, i já, kdokoliv.
   Píšeš, starý brachu Slovane, jedno velké tajemství – „Ale musia rezonovať ,,s mojím vnútorným cítením“. Proč to označuji tajemstvím, byť je to napsáno pro čtení všem? Protože když to někdo nepochopí, tak je to nadále /pro něho-ní/ ukryté.

   V otázkách kolem Slova, Boha, Syna. Matky, Moudrosti, Pravdy, Jeho Vůle, Kršnu, Taa…..atd., Ti nikdo žádné argumenty nedodá. Vždy je to o té rezonanci s vnitřním cítěním. Někdo pociťuje více rozumem, jiný ne. Někdo se tu snaží přesvědčit o tom „svém“, že je to naozaj dobré, ale ten druhý to tak nemusí cítit, protože nerezonuje s „vnitřním cítěním“.
   Možná se Ti to nebude líbit, ale to vnitřní cítění je něco, co nás přesahuje. Nás, to v tělesné schránce žijící tady ten život v určité míře „tmy“, neprobuzeného právě toho vnitřního cítění.
   O tom to je.
   Čauky a mňauky.

 6. Anonym povedal velkú pravdu:

  ….Nás, to v tělesné schránce žijící tady ten život v určité míře „tmy“, neprobuzeného právě toho vnitřního cítění.
  O tom to je.

  To, že myšlienky Boha, Elohimov, NZHV ,,nerezonujú s našim vnútorným cítením“,
  u každého človeka ROVNAKO, dokazuje len To, že nemáme jedného Stvoritela. Lebo keby ano, JEHO myšlienky – frekvencie by v nás rezonovali rovnako, nech sme bieli, čierni, žltí, či červení , či vereiaci, či neveriaci, či takí mix ako sú napr.birmovaní komunisti…

  To , že to, tak jednoducho nie je , dokazuje TO, že Adam s Evou nie sú naši ,,prvorodičia“ , lebo ináč by sme všetci ludkovia boli ,,naladení“ na jednu a tú istú frekvenciu , lebo vraj ONI boli protoludia, ktorí nám dali ,,pečať“, že sme ,,zver“ , od jednej materi…

  Čiže nemohlo by sa stať, že niektorí ,,Frekvenciu – myšlienky BOHA, NZHV, Elohima …so svojím vnútorným cítením“ zachytia, a INÍ nie…

  Žial, my ktorí necítime Frekvenciu Boha, sme asi odpad, pretože sme INÍ , sme imunný voči tým frekvenciam , asi sme NELUDIA .Ozaj a čo sme ? Zombíci, ktorí žijú len tak, živia sa diabolskou mannou, a pijú rosu z hlbín vesmíru ? Ozaj a ked nie sme ,,dobre“ naladení, načo sme tu na tomto Zemevajci ?

  Ja vidím len jedno riešenie tejto nerovnice. Musíme slúžiť ,,ako potrava“ tým, ktorí frekveciu Boha cítia v spánku, v kóme, aj pri súloži, proste všade , ešte aj pri vytláčaní ,, stolice “ v tej intimnej chvílke ,,poníženia“ hmotného stavu…

  Kristova noho a čo teraz ?

  1. Tož jaká vlastně jste nožička? gilgamešova, či Kristova?

   A čo teraz? Nó, vzala jsem si chlorellu, abych byla zdravá a ta mne prohnala tak, že vše šlo samo od sebe.

   Tím chci říci – jste-li spokojen, šťasten, zdráv, … zvenku i zevnitř, tak je to fajn :-). Ne?
   A zbytek přijde. A když ne, tak příště. :-)

 7. Matka píše :

  ….Tím chci říci – jste-li spokojen, šťasten, zdráv, … zvenku i zevnitř, tak je to fajn :-). Ne?

  Ja Ti matko ani neviem. Sú vraj psychiatrické ústavy, kde každý jeden si myslí, že je ,,duševne zdraví“ a sedí medzi bláznami celkom neoprávnene. A ešte ho na ,,živote“ ohrozujú psychicky narušené osoby, ktoré mu dávajú jesť, vodia na toalety a zamykajú ich do samotiek, liečia ich strimi , ale nie vínovými, ale tými vodnými. Raz teplá, potom odporne studená…

  Aj ja si myslým, že som duševne čistý . Som teda duševne chorý ?

  Sodoma, Gomora a žiadne Howgh…

  1. Víte, gilgamešova noho,
   tak, jak to chodí zde na blogu, tak, jak to zřejmě chodí v psychiatrických ústavech, tak to chodí i v životě. Podobá se to jak vejce vejci. Jen – někdo vejce snese, jiný ho rozbije a sní, další z něj něco vysedí,…
   A k Vašim posledním třem větám – přeji Vám jistotu duševní čistoty. Není snadné si v tomto světě tento pocit a jistotu uchovat, když jsme velmi často posuzování, souzeni,… z různých pohledů. Ale může nás ta Sodoma Gomora reálného světa možná poučit, změnit,… nebo co. Nevím.
   Pro mne je nesmírně těžké, získat pocit klidu, natož sebejistoty. Spíše mi jsou „vlastní“ pocity jiné. Též Sodoma, Gomora.
   Ajta, zrovna jsem zakopla, spadla do sklepa. No co už, zas se budu „škrábat“ nahoru :-) Život je pestrej.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2021

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference