mapa stránek || vyhledávání

Viera verzus poznanie

Človek môže veriť v kadečo. K viere v niečo ho väčšinou privedie okolie, v ktorom žije. Toto môže vyústiť až do fanatizmu, fanatickú vieru, keď sa mu v mozgu „prepne výhybka“, možno navždy. O fanatizme tu nebudem písať.

Rozumný človek ale nie je fanatik. Napriek tomu ale veľa ľudí verí bez dôkazov.

clovek-vesmirPodľa môjho názoru pri spoznávaní sveta okolo nás treba začať tým, čo je dané nášmu vedomiu. Na prvý a predpokladám aj druhý a tretí pohľad sa každému svet okolo javí ako materiálny, tvorený hmotou. Táto hmota sa správa veľmi usporiadane, podľa pevne daných zákonitostí. Tieto zákonitosti sa dajú presne popísať pomocou matematiky fyzikálnymi zákonmi (poctivá fyzika). Keď k týmto fyzikálnym zákonom ešte pridáme princíp evolúcie, máme ucelený popis materiálneho, živého aj neživého sveta okolo nás. Ďalšie chemické, biologické a spoločenské zákony, zákonitosti, sú už len nadstavba a pre chápanie základnej podstaty sveta okolo nás ich nepotrebujeme.

Teraz popísaný spôsob chápania sveta okolo nás môže niektorým celkom rozumným ľuďom vystačiť aj na celý život.

Človek je však tvor veľmi zvedavý a tak sa snaží preniknúť do podstaty hmoty stále hlbšie a hlbšie. Vtedy narazí na správanie častíc hmoty, ktoré s vyššie popisovanou „poctivou“ fyzikou nesúhlasí. Tak teda vytvorí ďalšiu fyziku, kvantovú. Táto fyzika presne popisuje správanie malých častíc hmoty, dá sa to experimentálne preveriť, avšak ako sa dostávame k stále väčším „kúskom“ hmoty , prestáva platiť a zrazu začína platiť „poctivá“ fyzika. Tá hranica ale nie je daná, nevieme, kde je, a ani nevieme, prečo existuje, a či vôbec existuje.

Domyslením zákonitosti kvantovej fyziky do detailu prídeme k poznaniu, že stav reality závisí od toho, či sa niekto „pozerá“, alebo nie.

Ďalší, tiež zvedaví ľudia sa vyberú (aspoň v myšlienkach) opačným smerom, do sveta obrovských, galaktických a nadgalaktických rozmerov. Zistia, že síce môžu použiť „poctivú“ fyziku, ak ju kúsok vylepšia o relativitu a ešte si k nej primyslia „tmavú hmotu“ a „tmavú energiu“. Bez tých dvoch exotických vecí totiž výpočty nevychádzajú.

Domyslením tejto fyziky, hlavne relativity, do detailu zase prídeme k poznaniu, že deje okolo nás sa vlastne nedejú, ale sú dané od nepamäti, budúcnosť aj minulosť tu boli vždy a vlastne súčasnosť a dianie vecí, priebeh dejov, existuje len v našich vedomiach.

Skalný zástanca materializmu si povie: „Nevadí, zatiaľ naše vedomosti nie sú dostatočné na konzistentné popísanie sveta okolo nás ako celku, ale v budúcnosti určite príde lepšia, ucelenejšia fyzikálna teória.“

Ja si ale poviem, že tých indícií už bolo dosť a začnem uvažovať, či ten celkom prvý predpoklad nebol nesprávny? Teda, že svet okolo nás je hmotný, lebo možno je to len ilúzia, ktorá je pre naše vedomie vytvorená tak, aby sa javila dokonale materialisticky, hmotne. Tá ilúzia ale nie je dokonalá, nikto nie je dokonalý, ani jej prípadný stvoriteľ a tak jej „materialistické“ črty majú svoje chyby, nedostatky.

Možno si jej stvoriteľ povedal, však sa v tom až tak vŕtať nikto nebude, ale prerátal sa, naše vedomia (ktoré sú možno aj jeho súčasťou) sú veľmi zvedavé.
 

Richard Pálkováč
http://riki1.eu/uvahy.htm
 

Poslední články autora:


hodnocení: 4.4
hlasů: 8
Tisk Tisk
Všechny komentáře jsou schvalovány administrátorem. Z tohoto důvodu mohou být zveřejněny se zpožděním od několika minut do několika hodin. Odstraňovány jsou komentáře obsahující vulgarismy, spam, invektivy, apod.

156 komentářů

Přidat komentář
 1. A tak jsem se po dlouhé době mohl podívat na stránky gnosis. A vida, vše nasvědčuje tomu, že je tu nový autor a také velmi reagující diskutér. A to je dobře. Pročetl jsem si Váš článek i diskuzi / jen některou/. Vaše téma není vůbec jednoduché. Však také asi i proto nejdete nijak do hloubky. Může náležitě nevybavený potápěč do velkých hloubek? Tu jste u vědy, tu vzpomínáte a hledáte spolu se Stvořitelem. / velké S v tomto pojmenování mi přijde lépe určující /

  Správně píšete, člověk věří v kde co. Pokud nemáte na mysli jen víru náboženskou, tak víry jsou různé. Můj soused třeba již dobrých třicet roků věří v to, že vyhraje ve sportce velkou sumu a naplní svá přání. Zatím nic. Jiný věří, že vzdělání je nejnutnější pro život, jiný naopak věří v to, že nejdůležitější je být dobrým člověkem. Ba, ba, jsou různé víry.

  A k tomu poznání. Tady cítím trošku rozpor. Píšete v názvu o poznání. To je asi konečný stav. Hotové poznání. Ale také o poznávání, slovensky spoznávaní. A tu je rozdíl. Poznávání je proces a záleží na tom, co chce člověk poznávat, pro co se rozhodne. Někdo zasvětí svůj život poznávání všeho kolem jeho koníčka, jiný poznává a stále hledá nové a nové věci třeba v astronomii. Existují však lidé, kteří získali a získávají souhrn svých znalostí „de novo“, během svého duchovního vývoje. Důležité – těchto vědomostí dosahují vlastním cílevědomým úsilím a osobní zkušeností. Není to nic shromážděného z mnoha okolních zdrojů, je to poznání získané ve vlastním nitru, rozpětím vlastního vědomí. Jde to, jsem o to přesvědčen. Vy však, jak jste někomu odpověděl, neuznáváte vnitřní, nesdělitelné zkušenosti, postupy zavánějící ezoterikou.

  Píšete, že „Ďalšie chemické, biologické a spoločenské zákony, zákonitosti, sú už len nadstavba a pre chápanie základnej podstaty sveta okolo nás ich nepotrebujeme.“ Podle mne, to je velký omyl. Pak by ty stovky vědců a moudrých lidí žily zbytečný život. Naznačuje to i pan Žáček. Bez filosofie, která je základem všech věd, pak nikdy nepochopíte do důsledku to, co jste napsal třeba tady :“ Domyslením tejto fyziky, hlavne relativity, do detailu zase prídeme k poznaniu, že deje okolo nás sa vlastne nedejú, ale sú dané od nepamäti, budúcnosť aj minulosť tu boli vždy a vlastne súčasnosť a dianie vecí, priebeh dejov, existuje len v našich vedomiach.“

  Při Vašem konstatování, že pro chápání podstaty světa okolo nás něco nepotřebujeme, se nabízí mé hodnocení. Jste v pozici slepého, který svými články vede další slepé. Vaše putování bez nitra a přímých zkušeností z něho nemá východisko – víte jak slepí vedoucí slepé skončili?

  Léto je můj problém. Asi zase nebudu pár dnů na netu.

  A pište. Mnoho lidí, i když to nějaké téma třeba i nechápou, najdou si něco pro diskuzi. A o to v diskuzním fóru jde, ne?

 2. Luboš , dakujem Vam za dlhy prispevok.

  To ze niektore vedne discipliny nie su potrebne pre pochopenie zakladnej podstaty sveta okolo nas, naznamena, ze prislusni vedci a vedne discipliny su nepotrebni/e.

  Ako ste k takemu zaveru vobec mohli dojst ?

  1. Nejsem Luboš.

   Čtu si jeho příspěvek a Vaši odpověď. A taky jsem se pro jistotu vrátil k Vašemu zdejšímu článku a k tomu, co Luboš cituje. A nevěřím svému smyslu, zraku. Pravda je, že mám nějaké dioptrie, ale přesto čtu od Vás – „Ďalšie chemické, biologické a spoločenské zákony, zákonitosti, sú už len nadstavba a pre chápanie základnej podstaty sveta okolo nás ich nepotrebujeme.“

   Tak znamená to zkopírované, že je nepotřebujeme nebo potřebujeme?

   Luboše celkem chápu. Umí číst a tak na ten svůj závěr přišel?

   1. A myslíte si že potrebujeme len chápať základnú podstatu sveta okolo nás ? A čo budeme jesť a v čom budeme bývať, jazdiť, liečiť sa …. ?

   2. Zdáte se mi, velectěný Richarde, trochu mimo. Ještě jsem se podíval na tuto Vaši myšlenku, napsanou černé na bílém ve Vašem článku.

    „Keď k týmto fyzikálnym zákonom ešte pridáme princíp evolúcie, máme ucelený popis materiálneho, živého aj neživého sveta okolo nás.“

    O principu evoluce, kterému dáváte velkou důležitost, nechci nijak dlouze polemizovat, ale role biologie musí být přece jasná; v biologických systémech je spolu s proměnlivostí organismů pomyslným hnacím motorem evoluce. A samotné slovo – bio – logos, neříká Vám to něco?

    A tak, když Vy napíšete, že biologické zákony a zákonitosti nepotřebujeme, tak proč píšete, že když přidáme k fyzikálním zákonům princip evoluce, máme ucelený popis materiálního, živého i neživého světa okolo nás.“

    A Vaší aktuální otázce „A myslíte si že potrebujeme len chápať základnú podstatu sveta okolo nás ? A čo budeme jesť a v čom budeme bývať, jazdiť, liečiť sa …. ?“ Tak tomu opravdu nerozumím.

    Jsem zvědav, jak – jestli se vyjádří Luboš.

   3. ad – Tak tomu opravdu nerozumím.

    Protože čtete, ale nechápete. Plytké čtení. Richard nepíše, že – cituji vás: “ biologické zákony a zákonitosti nepotřebujeme“, ale píše, že

    „pre chápanie základnej podstaty sveta okolo nás ich nepotrebujeme.“

   4. Madam, Vy jste chytrá žena. Až by jeden řekl, že je to obrovská, nenahraditelná škoda, že nemám čas si číst Vaši diskuzi o Adamovi a Evě. U nás se říká o takovém člověku – je chetré jak zerzavá leška. Vy máte zrzavé vlasy? Ale číst? Ruku na srdce, to neumíte. Kdyby jo, tak byste si přečetla a hlavně pochopila, proč a k čemu jsem napsal „Tak tomu opravdu nerozumím“. A komu jsem to napsal? Od něj mne odpověď zajímá, to ano.

    Až přijde Venda z nákupu a řeknu mu o Vašem vstupu, joj joj, to bude legra.

   5. Věra >

    diky za prispevok, lebo uz som si naozaj myslem, ze pisem tak nezrozumitelne, ze to chapem len ja :)

   6. ad – Až by jeden řekl, že je to obrovská, nenahraditelná škoda, že nemám čas si číst Vaši diskuzi o Adamovi a Evě.

    Proč píšete, že nemáte čas číst moji diskusi o Adamovi a Evě, když ji čtete?

    Vaše:
    „A tak, když Vy napíšete, že biologické zákony a zákonitosti nepotřebujeme“
    je důsledkem nepozorného čtení a nepochopení psaného textu, R.Palkovac nic takového netvrdí, to je všechno, Vendo.

   7. Pane Richarde, ve svém článku jste napsal:

    „Podľa môjho názoru pri spoznávaní sveta okolo nás treba začať tým, čo je dané nášmu vedomiu. Na prvý a predpokladám aj druhý a tretí pohľad sa každému svet okolo javí ako materiálny, tvorený hmotou. Táto hmota sa správa veľmi usporiadane, podľa pevne daných zákonitostí. Tieto zákonitosti sa dajú presne popísať pomocou matematiky fyzikálnymi zákonmi (poctivá fyzika). Keď k týmto fyzikálnym zákonom ešte pridáme princíp evolúcie, máme ucelený popis materiálneho, živého aj neživého sveta okolo nás. Ďalšie chemické, biologické a spoločenské zákony, zákonitosti, sú už len nadstavba a pre chápanie základnej podstaty sveta okolo nás ich nepotrebujeme.“ /konec citace z Vašeho článku /

    Jinak, podle mne trochu stručněji – Abyste mohl mít ucelený popis materiálního, živého a neživého světa okolo nás, přidáváte k fyzikálním zákonům, které s pomocí matematiky přesně popisují hmotu a její uspořádanost, princip evoluce.

    Mohu to takto, pane Richarde, napsat, chápat a zestručnit? Pokud ne, v čem chybuji?

    Vy přidáváte do Vašeho sumáře zákonů a zákonitostí / matematiky, fyziky nazvané Vámi jako poctivá/, i evoluci. Ale v té úvodní citaci, podívejte se na to a přečtěte si to prosím znovu, jednoznačně píšete, že „další…., biologické,…..zákony a zákonitosti jsou již jen nadstavba a pro chápání základní podstaty světa okolo nás je (i biologické zákony a zákonitosti???) nepotřebujeme.“

    Proč je nepotřebujeme, když princip evoluce přidáváte? Vy prosím považujete princip evoluce, který je pro Vaše tvrzení o uceleném popisu materiálního, živého i neživého světa okolo nás důležitý a zřejmě jej nelze, podle Vás, vynechat, za princip, který nemá s biologií a jejími zákony a zákonitostmi nic společného??

    Uvedu ještě dvě citace, jsou z české wikipedie. Možná to tak nějak je i ve slovenské wikipedii.

    Charles Robert Darwin, FRS (12. února 1809, Shrewsbury – 19. dubna 1882, Downe) byl britský přírodovědec a zakladatel evoluční biologie.

    Evoluce (přesněji biologická evoluce) je teorie popisující dlouhodobý a samovolný proces, v jehož průběhu se rozvíjí a diverzifikuje pozemský život.[1] Podstatu těchto změn zkoumá vědní obor evoluční biologie.

    Povšimněte si z těchto citací – zakladatel evoluční biologie, biologická evoluce, vědní obor evoluční biologie. Myslíte si, že vědní obor evoluční biologie „nevymyslel“ a nepotřebuje žádné zákony a zákonitosti?

    Pane Richarde, nemusíte mi nijak odpovídat. I to by nakonec mohla být odpověď na mé otázky. Ve Vašem článku jsem si prostě jen povšiml, že tam něco není správně, že si v něčem odporujete a chtěl jsem / i někteří ostatní / na to upozornit. Je ale fakt, jak píše paní Věra, že někdo podle ní nemusí umět číst, že má někdo plytké čtení. I to může být fakt, který nelze přehlédnout. A navíc, je to text ve slovenštině a možná český čtenář může Váš text a Vaše myšlenky špatně pochopit.

    Proto je tu i otevřená diskuze, aby byly případné otázky a nejasnosti čtenářů od autorů článků objasněny. Na závěr, není ale povinností žádného autora cokoliv čtenářům jeho článků objasňovat.

    Pěkný den na Slovensko.
    Václav Žáček

   8. Venda >

    pochopil ste to uplne spravne a uz som Vam to aj predtym povedal, ze na pochopenie evolucie, nepotrebujete okrem vsimania si prirody a dobrej intuicie, vediet nic. Uvediem priklad z mojho detstva :

    http://riki1.eu/ladove_medvede.pdf

   9. Pane Richarde,
    jak čtu od Vás odpověď, musím konstatovat, že jste mne vůbec nepochopil.

    Nešlo mi a nejde mi přece o pochopení evoluce. Pro Vás snad z mého předchozího příspěvku nějak vyplývá, že hledám pro sebe pochopení evoluce?

    Já se Vás přece ptám, proč pro Váš ucelený popis materiálního, živého a neživého světa okolo nás, přidáváte k fyzikálním zákonům, které s pomocí matematiky přesně popisují hmotu a její uspořádanost, princip evoluce, která je jednoznačně biologického charakteru? A proč potom píšete v další větě tak jednoznačně, že biologii s jejími zákony a zákonitostmi pro chápání základní podstaty světa kolem nás nepotřebujeme? Snažil jsem se Vám na citacích dokázat, že evoluce je přece BIOLOGICKÁ!! Nic víc, nic míň nechci vědět – proč píšete, že biologii nepotřebujeme ?

    Myslel jsem si, že lépe to již vysvětlit neumím, ale spletl jsem se.

    Váš odkaz na Vaše stránky a zřejmě i milá vzpomínka v příběhu.

    Váš Josef si v příběhu myslí, , že „Skupinka hnedých medveďov sa dostane do krajiny večného snehu a ľadu a z nejakého dôvodu sa už stade nevie dostať späť a teda sa preruší ich kontakt s ostatnými hnedými medveďmi.“

    Proč si myslíte, že to takto bylo? Proč to nemohlo být přesně naopak – jako druhá varianta? A proč, jako třetí varianta, nemohl být stvořen současně „náš“ medvěd hnědý, pro polární kraje medvěd bílý, a pro tropické džungle třeba Indie medvěd černý?

    Aha, už vím, proč si to takto myslíte. Asi proto, že Josef za to dostal od učitelky jedničku !

    Pěkný den
    Václav Žáček

   10. To, ze z ktoreho medveda sa vyvinul ktory, je z hladiska pochopenia principu evolucie uplne jedno. Ja ani neviem, ci sa ladovy vyvinul z hnedeho (tusim ze ano, ale ako chlapec mi to bolo urcite jedno). Genetici Vam na to daju urcite presnu odpoved.

    Co sa tyka „biologickej“ evolucie , tak s tym sa uz dalej nemienim zaoberat, uz som to vysvetlil dostatocne.

   11. Dobře, pane Richarde. Nevysvětlil a téměř jste nereagoval na to, co jsem po Vás chtěl, to vysvětlení, že NEPOTŘEBUJEME biologii…zákony, zákonitosti, tak vědecky pitvané a uváděné v této vědní disciplíně pro vývoj života na Zemi, ve hmotě. Budiž. Tečka a biologickou evoluci opouštím.

    Napsal jste s jistou dávkou, teď již to vím, pevnosti svého ega, nebo-li „ber nebo neber“, že : „….Na prvý a predpokladám aj druhý a tretí pohľad sa každému svet okolo javí ako materiálny, tvorený hmotou. Táto hmota sa správa veľmi usporiadane, podľa pevne daných zákonitostí. Tieto zákonitosti sa dajú presne popísať pomocou matematiky fyzikálnymi zákonmi (poctivá fyzika).“

    Zadal jsem si do vyhledávače spojení slov chemie vzniku života. Vědní obor chemie je velmi široký obor a vše, třeba jen v těle toho Josefova ledního medvěda se skládá z chemie, buňky, krev, lymfa, nervy, svaly, kůže. Chemie tvoří podstatu hmoty, sloučenin, vzájemného působení, interakce s vlivem vnějších i vnitřních vlivů, záření, energií a sil. Je to dostatečně materialistické? Chemie – chápete tento obor? Lze matematikou a fyzikou objasnit hmotu – život, který se skládá z různých prvků – vodík, kyslík, dusík, křemík, bor, lithium, vanad, chrom, uhlík …… .

    Pan Václav Pačes, Ústav molekulární genetiky popisuje : Nedávno byl chemicky syntetizován genom mikroorganismu Mycoplasma mycoides. Úplný genom, sestávající z miliónu bází, se sice nepodařilo čistě chemicky sestavit, bylo třeba pospojovat kratší syntetické úseky DNA v živé buňce kvasinky, ale když srovnáme současnost se situací ještě před pěti lety, tak pokrok v chemické syntéze dědičné informace je doslova senzační. Tento výsledek byl některými médii interpretován tak, že byl vytvořen umělý život. Tak tomu ale není. A dokonce nás tento výsledek nijak zvlášť nepřibližuje k poznání toho, jak život vznikl. Dodnes nevíme, zda je původ života pozemský. Lze vůbec vznik života vysvětlit v souladu s přírodními zákony? Nemají nakonec pravdu kreacionisté a většina náboženství, když tvrdí, že život vznikl vlivem neznámé síly, Boha. A že tomu můžeme jen věřit, protože nejsme schopni a ani povoláni to naším lidským rozumem pochopit. /konec citátu /

    Všimněte se Vaší nezměrnou laskavostí z textu tohoto pana profesora – miliony bází, chemické sestavení, syntetické úseky DNA, chemická syntéza…….? Pan profesor si tam klade velmi zajímavé otázky. Stačí?
    Z jiného zdroje cituji, že mnoho experimentů ukazuje, že některé chemické reakce mohou spontánně vést k polymerním strukturám, které jsou základní pro současný život. Zvláště důležité bylo objevení ribonukleových kyselin, které mohou katalyzovat jejich vlastní transformace. Nedávno uskutečněná syntéza geonomu Mycoplasma mycoides je jiný stupeň vedoucí k osvětlení původu života na zemi.

    A tak se Vás, pane Richarde ptám na základě toho, co jste tak silně a kategoricky uvedl :“ Ďalšie chemické, biologické a spoločenské zákony, zákonitosti, sú už len nadstavba a pre chápanie základnej podstaty sveta okolo nás ich nepotrebujeme.

    PROČ PODLE VÁS NEPOTŘEBUJEME PRO CHÁPÁNÍ ZÁKLADNÍ PODSTATY SVĚTA OKOLO NÁS CHEMICKÉ ZÁKONY A ZÁKONITOSTI ?

    Opravdu vysvětlíte a přesně popíšete pomocí „jen“ matematiky a poctivé fyziky /zákonitostí / uspořádanost hmoty světa, a to bez chemie ???

    Cituji z wikipedie :
    „Alexandr Ivanovič Oparin publikoval v roce 1924 v knize Původ života svou teorii koacervátů.[21] Popsal v ní, jak ze základních chemických prvků vznikaly reakcí s vodními parami methan, amoniak, oxid uhličitý, oxid uhelnatý, oxid siřičitý, kyanovodík a další.“

    Povšimněte si, pane Richarde, slovních spojení „základní chemické prvky a pak jejich vyjmenování a co z toho vniklo ??!!

    Jak prosím chcete pomocí matematiky a poctivé fyziky přeskočit chemické děje ve hmotě, které jsou nutné pro její vznik, navíc, pro vznik života vůbec? CHEMIE JAKO VĚDNÍ OBOR SE SVÝMI ZÁKONY A ZÁKONITOSTMI TAKÉ NEPOTŘEBUJEME – NEPOTŘEBUJETE? Můžete mi to krátce objasnit?

    Děkuji Vám. Pokud se Vám podaří objasnit vznik hmoty kolem nás jen pomocí matematiky a poctivé fyziky, a BEZ CHEMIE, určitě tím potěšíte řadu materialisticky chápajících lidí.

    Václav Žáček

   12. Vy jste mi pěkný filuta, pane Richarde. Nevysvětlíte k hmotě a mému konkrétnímu dotazu zase nic. Jestli to cítíte, že je Vám diskuze se mnou nepříjemná, tak mi to dejte nějak najevo a já se přestanu okamžitě ptát. Pochopte prosím, že mé dotazy ale čerpám z Vašeho článku, kde mám nejasnosti se kterým jste jako autor přišel Vy, jako s tou příslovečnou kůží na trh.

    Mám vždy upřímnou radost a jsem za to vděčný, když se na těchto stránkách dozvím něco nového. Proto jsem Vás, jako nového autora tady i rád přivítal.

    K chemii. CHEMIE se dále dělí a ve své podstatě je to o hmotě:
    Analytická chemie a Biochemie a Anorganická chemie a Organická chemie a
    Fyzikální chemie – se zabývá fyzikálním popisem chemických systémů a procesů. Zvláště pak energetickým popisem rozdílných chemických přeměn. Studuje chemickou termodynamiku, chemickou kinetiku, elektrochemii, kvantovou chemii, statistickou termodynamiku a spektroskopii.
    Dále pak existují – Biofyzikální chemie, Farmaceutická chemie, Geochemie, Petrochemie, Chemie silikátů, Chemie atmosféry, Chemie životního prostředí, Agrochemie, Jaderná chemie, Kvasná chemie, Lékařská chemie, Makromolekulární chemie, Supramolekulární chemie, Termochemie a Výpočetní chemie.

    Chemie je podle slovníku cizích slov – nauka o složení hmoty a stavby látek, o reakcích a jevech, které tyto přeměny doprovázejí. NEPOTŘEBUJEME JI SNAD PRO CHÁPÁNÍ ZÁKLADNÍ PODSTATY SVĚTA OKOLO NÁS?

    Zkuste jen stručně odpovědět – ano nebo ne.

    Aplikovaná fyzika je mezioborový (interdisciplinární) obor na rozhraní fyziky a technických oborů.

    Pane Richarde, píšete, že chemia je aplikovana fyzika. Jestliže něco je, tak se to v takovém to podání i rovná. Mohu napsat ? Chemia = aplikovana fyzika.

    A tudíž, podle Vás, když za chemii dosadím aplikovanou fyziku, tak ji také NEPOTŘEBUJEME PRO CHÁPÁNÍ ZÁKLADNÍ PODSTATY SVĚTA OKOLO NÁS?

    Ale nechci být žádný manipulátor a hráč se slovíčky.

    Tady jsem si našel charakteristiku aplikované fyziky :
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Aplikovan%C3%A1_fyzika

    Podívejte se, prosím, a nebo se nedívejte. Nijak se to tam ale v té charakteristice chemií nehemží ??!!

    Biologii jste mi již ujasnil.

    Připomenu – napsal jste :

    „Ďalšie chemické, ………….zákony, zákonitosti, sú už len nadstavba a pre chápanie základnej podstaty sveta okolo nás ich nepotrebujeme.“

    Opravdu to tak je? Chemii podle slovníku cizích slov definuji a připomenu – je to nauka o složení hmoty a stavby látek, o reakcích a jevech, které tyto přeměny doprovázejí.

    Vy si všímáte ve svém článku jen „materiálního světa tvořeného hmotou podle pevných zákonitostí“. A stanovujte podmínky, za kterých získáte ucelený popis materiálního, živého i neživého světa kolem nás.

    Jak píšete, člověk je tvor zvědavý. Proto se i zeptám. Jak vysvětlíte vznik hmoty jen matematikou a poctivou fyzikou a kterou hmotu světa tím myslíte? A teď – jak vysvětlíte pomocí matematiky a poctivé fyziky živý svět kolem nás…..? Zdůraznil jste, že chemii ani biologii k tomu nepotřebujete.

    Velmi Vám předem děkuji za objasnění těchto pro Vás zcela jistě jednoduchých otázek. Pro mne to může být velký zdroj poučení. Nejste tu dlouho a tak Vám řeknu, že tu jsou či byli autoři a diskutující, kteří mluvou vědců objasňovali vědu, zákony matematiky a fyziky, vesmír a všechno kolem….., a já to nechápal. U Vás cítím šanci.

    S pozdravem.
    Václav Žáček

    P.S. jsem tady také autorem článků a zajímá mne více duchovnost, spiritualita, mystika……, světy mimo tento svět hmoty. Vy se svým článkem jste se mi jevil jako přínosný autor, který je plodný a používá jasnou, nevědeckou řeč. Omlouvám se, jestli jsem ve Vašem článku našel nějaké nesrovnalosti. Snad budete mít ještě trpělivost k zodpovězení mých, snad již posledních otázek.

    Ještě jednou Vám děkuji.

    Tady uvádím jen malý příklad – je tam bohatá diskuze „vědeckých kolegů“ ze zdejších stránek :
    http://hledani.gnosis.cz/fyzikalni-jednotky-jsou-prostoreke-kralovny-fyziky-a-teoretiky-privadeji-az-k-hysterii/

    http://hledani.gnosis.cz/magicka-energie-prasila-megalitickych-staveb-je-odhalena-2/

    http://hledani.gnosis.cz/prostor-ma-zakony-ktere-vedci-ignoruji-ale-buh-dodrzuje/

   13. Venda >

    Vazim si, ze pisete tak dlhe prispevky a robite si s tym robotu, ale je to zbytocne, lebo nejdu k podstate veci. Ak sa chcete dozvediet ako chemia (a vlastne cely svet okolo nas okrem gravitacie a atomovych jadier) vyplyva z fyziky, konkretne kvantovej elektrodynamiky, tak si radsej nastudujte knizku QED od Richarda Feynmana („Neobyčejná teorie světla a látky“), potom pochopite ze Vase posledne prispevky boli zbytocne. Nebojte sa, je to pisane pre vedychtivych laikov.

   14. Pane Richarde, děkuji Vám za projevenou snahu.

    Mé dlouhé příspěvky? Chtěl jsem vždy, aby má otázka byla jasně formulovaná.

    Mimo jiné mne ve Vašem článku zaujala tato Vaše jednoznačná informace:
    „Ďalšie chemické, biologické a spoločenské zákony, zákonitosti, sú už len nadstavba a pre chápanie základnej podstaty sveta okolo nás ich nepotrebujeme.““

    A k mým podrobnějším dotazům na Vás mne pak vedla Vaše odpověď Lubošovi :

    Richard Palkovac 9.8.2016 (11:07)
    Luboš , dakujem Vam za dlhy prispevok.

    To ze niektore vedne discipliny nie su potrebne pre pochopenie zakladnej podstaty sveta okolo nas, naznamena, ze prislusni vedci a vedne discipliny su nepotrebni/e.

    Ako ste k takemu zaveru vobec mohli dojst ?

    Chápete prosím, že Váš dotaz na něj byl podivný – pod tím dojmem, co jste v článku sám napsal a tom, co je nepotřebné /chemie, biologie/.

    Proto jsem se o to začal zajímat podrobněji.

    Mějte se hezky a mohu Vám slíbit, že se k Vašemu prvnímu článku již nevrátím. Hlavní je, že tomu, co píšete sám věříte a umíte to, chcete-li, i objasnit.

    Václav Žáček

   15. Na to tu predsa odpovedala Věra Anonymovi 9.8.2016 (13:21) , ktorej este raz dakujem, ja som uz na to nemal nervy.

   16. Už by to chtělo nové vlákno, je to mírně zmatečné.
    Richard Palkovac :
    „Chemia je aplikovana fyzika. Biologia je aplikova fyzika a chemia.“
    Komentář: zbytečná jsou právě takováto zjednodušení.
    Ještě chybí např: geologie je aplikovaná teologie.
    Souhlasím s Vendou, není všechno kvantová elektrodynamika. Fyzika, chemie, biologie jsou definované obory přírodních věd. Ve fyzice se podstat látky nemění, v chemii se mění podstata látky vznikají jiné sloučeniny. Biologie zkoumá živé organismy včetně chemických ( biochemie) a fyzikálních ( biomechanika) dějů v nich. Aplikovaná fyzika jsou třeba motory, aplikovaná chemie třeba kvasná chemie.
    Richard Feynman je autorem nejprodávanější učebnice fyziky všech dob. Byla určena studentům medicíny a je psána srozumitelně a prostě chytře.
    Kvantový svět je dobře vysvětlen bez vyšší matematiky
    http://www1.osu.cz/~hromek/download/Kvantovy.svet.pdf

   17. ad – Na to tu predsa odpovedala Věra Anonymovi 9.8.2016 (13:21) , ktorej este raz dakujem, ja som uz na to nemal nervy.

    Zkuste se Vendy zeptat, jaké vědní obory člověk potřebuje znát(studovat), aby pochopil podstatu světa. Jaké vědní obory asi studovaly pranárody, které podstatu světa pochopily.

 3. Pane Pálkováč,
  je dobré, že se zajímáte o budoucnost svého národa. Jako určitě velký „Guru“ víte co děláte.. Pro Vás a Vaše příznivce opakuji, že jedni z prvních lidí, kteří propagovali nacismus v Čechách cca 1939-1945, pocházeli ze Slovenska.

  Ano mohu potvrdit fakt, – osobně nesnáším Slováky a tuto řeč v Čechách!!!

  1. Pan David.

   Chapem Vas, keby ste ma poznal osobne, zistil by ste, ze sa vo mne absolutne mylite, ale internet je internet. To, ze sa na svet pozeram sem tam aj realisticky, neznamena, ze som fasista.

   Prajem Cechom a aj celej Europe aby fasizmus opat nevznikol, ale podla toho, ako sa Europa sprava, neriesi asocialov a zlodejov, tak sa toho velmi bojim, ze fasizmus sa opat dostane k moci.

  2. Obávám se, aby tady nebyla naplněna skutková podstata, trestního činu šíření rasové nenávisti a aby nedošlo k úřednímu zásahu proti tomuto jinak dobrému webu, který má jiné zaměření. Vybízím proto admina, aby konal jak má.

   „Šovinismus chápu v širším kontextu jako podněcování nenávisti a násilí jedné skupiny obyvatel vůči jiné, např. mladých proti starým, silných proti potřebným, muslimů proti křesťanům, bílých proti Romům, Romů proti Gadžům a nacionalismus vůbec. V minulosti byl šovinismus zneužit a využit fašistickou Itálií a Německem. V dnešní době jsou napadání a ubíjení bezdomovci, na internetu se můžeme setkat se štvaním proti nezaměstnaným. Proto je dobré vědět, o čem se mluví a kam to spěje“. (http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/sovinizmus-sovinismus)

  3. ad.Pro Vás a Vaše příznivce opakuji, že jedni z prvních lidí, kteří propagovali nacismus v Čechách cca 1939-1945, pocházeli ze Slovenska.

   Ano mohu potvrdit fakt, – osobně nesnáším Slováky a tuto řeč v Čechách!!!
   ——————————————————————————

   To je přímo učebnicový příklad!Nemáte problém se Slováky,ale sám se sebou!

   Odsoudil jste a nenávist zatemnila vaši mysl,abyste se stal přesně tím samým,co
   nenávidíte:Čechem,který propaguje nacismus v Čechách i na Slovensku,aniž by si
   toho byl vědom.Stal jste se tím,co tak nenávidíte.Nenávistným nacistou.
   Vytvořil jste si bludnou představu a tu představu,že nenávist není Vaší součástí,
   nenávidíte.Ve skutečnosti však z nevědomosti nenávidíte sám sebe.
   Nikoliv však proto,abyste nadále nenáviděl,ale abyste mohl dojít pochopení,že
   nenávist je Vaší součástí, nikoliv však Cestou.
   Ani ve snu Vás nikdy nenapadlo,že všichni ti sebelítostiví nacisté před Vámi
   se stali nacisty ze stených příčin za podobných okolností?
   Otec je vynikající Učitel.Pěkně Vás vzal za límec a namočil Vás bez řečí do průseru,abyste VĚDĚL,JAKÉ TO JE,KDYŽ….i s důsledky.
   To je také jeden z Vašich osudových „úkolů“:nalézt příčinu své sebelítosti zvané
   nenávist;posléze uzřít své chybování jako důležitou životní zkušenost,proměnit
   ji na moudrost a mluvit o ní.
   Mluvit o své zkušenosti především s těmi,které jste vědomě nebo i nevědomě
   naočkoval svou sebelítostí.Můžete svou zkušeností pomoci uvidět nejen příčinu
   zla,které se šíří rychle jako mor,ale i důsledky.To se stále opakuje dokola již tisíce let.

   Můžete a nemusíte.Sebelítost zabila již mnoho lidských srdcí,mnoho duchů.
   Ti pak končí v „pekle“ vlastní mysli a čekají,až budou moci v lidském těle
   změnit své myšlení.Vy zatím čekat nemusíte,můžete na sobě začít pracovat ihned.
   Není však jiné cesty než přes Lásku bezpodmínečnou,která v sobě obsahuje
   Odpuštění a Soucit k sobě i ostatním.

   Zkuste pochopit,že jsou to Vaše zkoušky a Vaše získané bohatství,za které jste
   již částečně zaplatil ztrátou času svého života,případně i zdravím a za které ještě dříve nebo později zaplatíte do posledního haléře svým vyprávěním o své zkušenosti.

   Otcova slova:
   Chudoba srdce je Zlo,
   zlo dělá zlo,
   zlo umí ublížit,
   no opravdu umí ublížit srdce,
   sebelítost je největší zlo.
   To Já mám největší erekci a orgasmus,
   to Já mám vliv na všechno a na všechny.

   Přísloví:
   11
   Jako se pes vrací ke svému zvratku, tak hlupák opakuje svou pošetilost.
   21
   Stranit někomu není dobré. Leckdo se proviní pro skývu chleba.
   *skýva chleba=zkušenost v procesu sebezdokonalování

   PS:A nyní zkus dávat dobrý pozor na to,co ti prozradím.Už nyní,když čteš tyto
   řádky,rozhoduješ o své budoucnosti.V životě člověka se vyskytuje jen pár osudových,
   zlomových okamžiků,jako je právě tento.Máš možnost volby a rozhoduješ
   o svém osudu.Je to takový „úkol“ na tvé cestě.Jenže dávej pozor,nerozhoduješ
   jen sám o sobě.Svým rozhodnutím ovlivníš budoucnost své rodiny,svého národa,
   ale i světa.A to je především obrovská důsledná zodpovědnost k sobě samému.

   A proč ti o tom vyprávím?Celou tu dobu píši o vlastních zkušenostech.Zkus
   hádat proč.Moudrý pochopí,hlupák ohrne nos ke své škodě.Až si tím vším
   bude muset projít sám,protože soudil a pohrdal,pochopí i ten hlupák.

 4. Richarde píšeš:

  ……ale podla toho, ako sa Europa sprava, neriesi asocialov a zlodejov, tak sa toho velmi bojim, ze fasizmus sa opat dostane k moci…

  Neviem prečo dávaš do svojich viet city. Tieto v evolučnom vývoji nemajú čo robiť, dokonca im škodia. Keby evolúcia poznala city, nechala by ,,vrznúť“ aj tým menej vyvinutým v zvieracej ríši, čiže Quasimódom tela a duchu. Ale nič, evolúcia im to neumožnila, lebo len TEN ,,silnejší pes jebe“ a tí ostatní sa môžu iba prizerať……

  Čiže oblúkom k Tvojim slovám o ,,návrate fašizmu“. Keď si to evolúcia, to jest ono prežitie druhu vynúti, fašizmus sa vráti, či to nechceš Ty, Dávid, alebo ja. Podobne je to aj s tým socializmom. Keby to malo byť pre ďalší vývoj ľudstva lepšie, vráti sa ako evolučná nevyhnutnosť, lebo podľa Teba aj v spoločnosti
  ,,platia evolučné zákonitosti“, tak ako v prírode…

  Tomu nasvedčujú aj Tvoje ,,ústupové slová“ z pozície, keď si napísal : ….velmi sa bojim, ze fasizmus sa opat dostane k moci…

  Uvedom si, že v  každom spoločenskom systéme sa nájdu takí ľudia, čo sa v hociktorom systéme cítia ako ,,ryba vo vode“ a tí ostatní, ktorí trpia, tolerujú ho, alebo ho vnútorne nenávidia, ale dokážu si zrátať, že momentálne platí, 2+3=6…

  Za tých cca 25.000 rokov čo je ako tak známa história homo erektantus, sa tu už vystriedalo toľko psychopatov, a spoločenských zriadení, ako v ,,paralelnom svete“ ašte ani nevideli…

  Ani dnes pobede nevieme, čo ešte prinesie dnešná noc, zajtrajšie ráno, či pozajtrajšok. Na celej čiare zlyhávajú všelijaké staré veštice, prostitútky ducha a nelietajúce ježibaby …

  Však predseda pamätáš, aj Ty si nám o tom na schôdzke hovoril…

  1. Neviem co mate stale s tym „predsedom“ …

   Co sa tyka fasizmu, alebo hociakej diktatury, tak sa tej dikatury bojim hlavne preto, ze velka vascina ludi, nie su bohvieako rozumom obdareni. A tak je velka pravdepodobnost, ze aj ten diktator bude taky. Ak ma spolocnost stastie a diktator je rozumny clovek, tak je dokonca diktatura lepsia ako demokracia, lenze to je malo pravdepodobne.

   A preto je demokracia istejsia, lebo aj ked sa tam dostane k moci nejaky debil, bude tam len kratko. Viem, ze ten nas, je tam uz dlho, ale on nie je az taky debil, ako si to myslite vy, je este v norme, aj ked aj mna sem tam vytaca.

 5. Richard,

  ten predseda a obracanie sa na neho, je taká pekná metafóra, z filmu Slunce, seno a súloženie, kde to Škopková veľmo pekne prežívala, keď mala byť v tej krabici televidénia…

  Neviem presne, ale zdá sa mi že niektorá krajina z obdobia antiky, keď bola ich krajina ohrozená , pripúšťala ,,dočasný“ návrat k totalite-diktatúre jednotlivca , ktorého si ,,volili“ .

  Neviem, ako ho však potom, keď nebezpečenstvo zažehnali, sa HO zbavili, lebo niekoho odstaviť ,,od vždy plného cecku“, nie je jednoduché, dokonca si myslým, že je to nemožné….

  A ten náš birmovaný, ma začína nasierať, lebo mi prestal po posledných voľbách dávať ,,balíčky“. Chcem ho upozorniť, že na balíčky odovzdávané mi cez TV som si už zvykol, ako ten virtuálny diktátor na ten plný cecok a neprítomnosť balíčkov ma znervózňuje…

  Potom pri ďalších voľbách cca január-február 2017, už ho nemusím ja a ostatný plebs posúnúť do ďalšieho kola, čo jeho ubolené srdiečko nemusí zniesť…

  A až potom si uvedomíme, aký to mohol byť perspektívný a perfektný diktátor. Bože môj a čo potom jeho verný Kaliniak, Jahňada, Preglgávač , či AliPaška a ďalší a ďalší debili-pritakávači..

  Čo s nimi, bez ,,pastiera“ len bude ???

  Môžu vraj skončiť aj v pracovných lágeroch, ako lacná a vysoko rentabilná pracovná zložka…

  Však predseda pamätáš, aj Ty si nám o tom na schôdzke hovoril- nepresný citát z vyššie uvedeného filmu : Slunce….

 6. ad. :

  Věra
  11.8.2016 (7:00
  Jen takové trdlo a sšedšij s uma může napsat něco takového, jak píši já.
  Marná touha, marné volání: zkuste se na to podívat oběma mozkovými hemisférami + centrem života.
  Ovšem i bez noh v mysli obě nohy fungují. Člověk uvázaný na postel v duchu chodit, ba i jezdit na kole umí. Leda že vybudoval korunu, ale na to ostatní zapomněl a tak se musí vracet.
  Nečekám, že pochopíte. Nemůžete, případně nechcete. Protože na Vysočině stále prší, prochází Vysočina očistou, tak by to mohlo časem, až vysvitne sluníčko i jít.

   1. Ah, já to špatně opravila, nuže znova:
    Taky Vás Vlaďko miluju, respektive bejvávalo, když perly byly perlami, pak přišly mraky. V tom jste skfffělá.

   2. Tak tak, matko.
    Zkuste se na to podívat oběma mozkovými hemisférami + centrem života.

   3. Quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentes.

    Zvláštní, „Honzova hovna“ jsem se nebála.

   4. jo a taky jsem dlouho neslyšela tu o tom, jak vám kdosi řekl, že jste mu odporná a jak vás to málem zabilo.

   5. Donec eris felix, multos numerabis amicos; tempora si fuerint nubila, solus eris

    Ať to, že mne nenávidí,…. napsal kdo chtěl, ona mne v tom samotnou nenechala.

    Co to s Váma je? Aha, ona znala jednorožce, … to je ten rozdíl.

   6. ad – Co to s Váma je?

    Nic vážného, matko. To víte, vodník s pentličkami dokáže divy, umí odkrýt pravdu. Skuhrejte dál.

   7. Vodník? Vodníci jsou od toho, aby topili lidi.
    tedy:
    Z jednoho zla se rodí druhé
    i když pentličkami kryté.
    tsssssssss.

 7. Pro „Hvězdičku“.
  Starejte se radši sama o sebe. Milá Hvězdo, Vaše emotivnost není v dnešní situaci na místě. Osobně Vám doporučuji, aby jste si raději pořídila pejska, kterému byste mohla téměř bez následků, neustále domlouvat. Takový pejsek Vám podle mého názoru bude určitě pořád věrný a bude určitě u Vás spokojený.

 8. David, zase nepochopenie tématického okruhu..

  ak chceš niekoho reálne poučovať, nemôžeš mu doporučiť zaobstraranie si pesoviča, lebo ako živý tvor, potrebuje žrať, piť, súložiť, má svoje emócie,teda môže okusovať, hrýzť a pri strate partnera , či nedostatku stravy , môže byť agresívny a dokonca môže trpieť chorobami a v neposlednom rade môže ,,otrčiť aj kopytá“…

  Emocialne citlivý človek trpí so svojim polubývajúcim a môže skončiť aj u Dr. Chocholouška, keď sa ,,on“ nedožije tých 90 rokov, čo sa bežné ženy v dnešnej dobe dožívajú…

  Zároveň však živý tvor je pre osamotené ženy darom z nebies, lebo MU môžu donekonečna a veľmo podrobne vysvetlovať všetko čo o Svete a živote dotyčná chovateľka vie. A on, ten blbý pes sa úprimne díva , sice nechápe , ale jeho oči sa úprimne čudujú, čo všetko oná dochovávateľka si ešte pamätá zo základky…

  To je to ,,pravé orechové“ čo Tebou doporučovaný pejsek dokáže urobiť a pritom ,,nemusí povedať“ ani slovka povzbudenia pre svoju paničku .Stačí sem tam zaštekať a tak potvrdiť, že YES….

  Dávid Ty si taký citlivý tvor , že keby to nebolo možné, povedal by som že aj Ty si pes…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2019

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz slunecnikvet-anna.blog.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference