mapa stránek || vyhledávání

David Michie: Duše našich mazlíčků

Víte, jak nás vidí zvířata? Možná to David Michie velmi dobře vystihl. Tak pojďme zpytovat svědomí společně:

„Mnozí z nás ke zvířatům mluví moc rádi. Mnohem méně už jim však nasloucháme. Duchem s nimi nejsme. Neumíme zastavit vlastní vnitřní monolog a naladit se na příjem toho, co nám chtějí říct ona.

Nepotřebujeme žádnou zvláštní představivost, abychom se vcítili do kůže bytosti, která by se s někým chtěla podělit o dojmy, možná i něco důležitého sdělit, ale nemůže, protože ten druhý pořád něco mele…

Moje nejoblíbenější část, jak se naladit na potřeby a duši svého zvířete. Kočka, pes, klidně i papoušek, křeček nebo fretka. Ale také koně, krávy, kozy… prostě všechna zvířata, která z nějakého důvodu sdílí s člověkem domov. Děláme si navzájem společnost s tvory, kteří jsou od nás tolik odlišní. Zamysleli jste se někdy nad tím, jakým způsobem oni s námi komunikují, jestli vůbec chtějí a jestli se jim to vůbec daří? Kdy naši přítomnost vyhledávají kvůli komunikaci a kdy třeba jen kvůli tělesnému teplu? Výzvou je naučit se zvířecí potřeby rozeznávat, vnímat a pozorovat.
 

Těžká témata: Přerody

Autor David Michie se zabývá také těžkými tématy, jako je těžká nemoc zvířete, jeho odchod, nebo i jeho pohled na eutanazii, která je dle jeho názoru nadužívaná, a ne vždy je to z buddhistického hlediska to nejlepší. Možná tím zvířeti ztěžujeme jeho úkol? To bylo hodně silné čtení a zamyšlení, na které nejsem zvyklá, protože v naší společnosti se to tak jednoduše neučíme…

A co se děje s duší zvířete, když odchází? Je to rozsáhlá část knihy a nejvíc bych tento titul doporučila právě těm, kdož se s nějakou čerstvou ztrátou v tuto chvíli vyrovnávají. Cesta zvířecí duše nejen na tento svět, ale i do těch dalších, těch, když nás tu zanechávají, je zajímavá a inspirující a co mě potěšilo asi nejvíc – ano, mazlíčci se vám mohou v další inkarnaci vrátit, dokonce si lze představit i to, že blízký člověk se ještě za vašeho života k vám vrátí v podobě zvířete. Proč ne?
 

Cesta do duše zvířat

Jsem si jistá, že zvířata, která si vybrala domestikaci, to neudělala náhodou. Čas s námi netráví srnky a ještěrky z pouště, ale kočky, koně, psi… proč? Když zcela poodhlédnu od velmi inspirujícího čtení, začala jsem si pokládat podobné otázky a pevně doufám, že autor si je položí taky a vznikne tak nějaká další, hluboká kniha.

Že to David Michie se zvířaty umí, dokládají i jeho dvě skvělé knihy – Dalajlamova kočka a Pes Jejího Veličenstva. Tak to pro oddech, kdybyste měli chuť na něco více beletristického.

O autorovi:

David Michie již řadu let seznamuje čtenáře uspěchaného západního světa s buddhismem, a to formou esejistickou a beletristickou. Jeho série Dalajlamova kočka sklidila celosvětový úspěch a i v České republice ihned vešla mezi bestsellery, další knihy jsou neméně zajímavé: Pes Jejího Veličenstva, Pospěš si a medituj, Buddhismus pro zaneprázdněné a Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda, ve kterých se věnuje přínosům meditace, bdělé pozornosti a buddhistické filozofie v každodenním životě. Narodil se v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní bydlí s rodinou v australském Perthu.

 

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2018, www.synergiepublishing.com.
 

Renata Petříčková
 

Další články autorky:


hodnocení: 5
hlasů: 1
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference