Všechny knihy Jana van Helsinga jsou ve smyslu „Ruce pryč od této knihy“, což je také název jednoho z jeho starších titulů. Aneb šokující téma nastoleno a nyní se od něj pěkně odrazit. V Knize za milion se dozvíte návod na to, jak býti v životě šťastní, naplnění a jak nemít existenční starosti. A i když tu autor často zabíhá do tajemství těch nejbohatších elit, či spíše privilegovaných vrstev, nenechte se odradit. Může v tom být kdejaký švindl, jak se říká, ale pár zásad tihle lidí musí dodržovat, jinak by je už dávno tyhle sociální kruhy cíleně nebo samovolně vyloučili. Něco totiž platí vždycky.
Co o této knize říct celkově? Tak trochu podrobný návod na úspěch, hladivý a jemný, a tak trochu sem tam pořádné bodnutí, protože ten pověstný „milion“ je fakt jen pro vyvolené. Ale šanci, při vší té dřině, má každý!
Například…
„Postupme však ještě o krok dále. Zeptejme se sebe samých při sepisování všech negativních věcí, proč jsme vlastně nemocní. Možná zjistíme, že příčinou našich žaludečních obtíží jsou problémy v naší práci, kde se necítíme dobře a míváme konflikty s nadřízenými. O nervy nás mohou snadno připravit také partnerské neshody, které jsou možná i příčinou našich migrén a depresivních stavů. Udělejme si vnitřní inventuru a budeme překvapeni, co všechno zjistíme.“
Čeho se chci zbavit a co si přeji. Napsat si to na papír. Najednou vidíte dva sloupky vašeho účtu života… No a pak se můžeme podívat i reálněji na to, co můžeme změnit, co je v našich silách, a co není. Kde nás brzdí myšlenky, vnitřní nastavení – a především vás také tato kniha naučí vnímat sebe jako člověka, který už něco zažil a dokázal.
Promluvte k sobě na vlastním pohřbu
K tomu tu je třeba na první pohled trošku morbidní cvičení „Jak promluvit o sobě na vlastním pohřbu“…, ale když se trošku zamyslíte, je to asi nejlepší promluva, kterou o sobě můžete říct. A hodně si při ní uvědomíte. Možná to je dobrá introspekce, jedna z nejlepších. Jsem si jista, že z toho nepřeberného množství návodů, nápadů, jak sebe samé ukočírovat v zachované pozornosti na cíl, si vyberete ten vás, ten nejlepší.
Můj tip: Stejně tak mám ráda takové to rozmlouvání se svým minulým já. Co bych řekla té osmnáctileté vyděšené holce, že ji čeká v budoucnosti? No jasně, něco hezkého by se tam taky našlo a hlavně by se tam našla ta linie, která ji vedla dál a dál… a kdyby ji tehdá znala, možná by někde sem tam šplhala úpěnlivěji a s větší snahou a vírou v sebe samotnou.
A JSOU TU I ŠOKY: Co ta pověstná železná vůle?
„S železnou vůlí to však v tomto případě není tak jednoduché (řeč je o pocitu šťastného života). Jestliže totiž cvičíme a trénujeme naši železnou vůli, zároveň tak vlastně cvičíme a trénujeme potlačování našich pocitů a ignorování varovných signálů těla. Cvičíme a trénujeme tak dlouho, až tyto signály vůbec nevnímáme. Chceme něčeho bezpodmínečně dosáhnout, víme ale přitom vůbec, zdali je to, co chceme, pro nás také dobré; a zdali je to dobré pro naše okolí, naši rodinu a náš životní cíl?“
Řekněme, že tohle je jeden z desítky okamžiků, kdy se při čtení zastavíte a… možná budete muset na chvíli knihu odložit, protože to s něčím zarezonuje. Protože tohle jste možná potřebovali číst. Já si vždycky myslela, že železná vůle je něco velice užitečného, ale… tahle druhá stránka mi nedošla. Mnoho toho také zároveň potlačujeme.
A víte co? Tohle je skvělá kniha na sebemotivaci i k uvědomění si vlastních tužeb a hranic. A je jedno, jestli toužíte po „milionu“, nebo jen po šťastném životě, tohle je návod na obojí.
O autorovi:
Jan van Helsing (vlastním jménem Jan Udo Holey) se narodil v roce 1967. Je autorem mnoha knih a majitelem vydavatelství Amadeus Verlag. V polovině 80. let minulého století začal cestovat, zejména při expedicích po USA, Egyptě, Jižní Americe, Africe a Asii učinil objevy, které zpochybňují náš osvícenecký pohled na svět. Na svých cestách se seznámil s řadou zajímavých lidí z okruhu tajných služeb, templářských rytířů i zednářských lóží.
Tato setkání vedla k tomu, že roku 1993 napsal svou první knihu o tajných společnostech. Během dvou let se tento titul stal bestsellerem, prodalo se ho přes sto tisíc jejich exemplářů a byla přeložena do osmi jazyků. V roce 1995 následoval druhý díl, jehož obsah však natolik pobouřil jisté zájmové skupiny v Německu a ve Švýcarsku, že kniha byla na základě soudního rozhodnutí stažena z prodeje, aby tak občané byli „uchráněni“ před „škodlivými“ informacemi.
Ještě úspěšnější byla publikace Ruce pryč od této knihy, která očividně sedla do aktuálních nálad společnosti, protože se jí prodalo více než dvě stě tisíc výtisků.
Ve svých (prozatím) patnácti knihách dokázal Jan van Helsing nejen s velkým předstihem předpovědět politický i ekonomický vývoj, ale také podrobně vysvětlit, jak má být na světě pomocí globálního terorismu a následné zostřené kontroly občanů nastolen nový světový řád. Jana van Helsinga můžete navštívit také na internetových stránkách www.amadeus-verlag.com.
Vydalo nakladatelství Anch Books, 2017, www.anch-books.eu
Renata Petříčková
Další články autorky: