mapa stránek || vyhledávání

Je vyzařování včelstev léčivé?


vcely-nahled
Už ve starých včelařských časopisech jsou otiskovány dopisy včelařů, kteří v nich líčí, jak coby těžce nemocní a vyřazení z práce se pohybem uzdravili. Často i z tuberkulózy. Mého dědu včely uzdravily z revmatizmu. Když se jako třicetiletý po pěti letech v první světové válce vrátil z fronty, byl zasažený revmatizmem v celém těle. A představte si existenční situaci „revmatického“ sedláka! Obešel proto kde jakého doktora, ale žádný mu nepomohl. Až jakýsi „šaman“ mu řekl: „Pořiďte si včely a pracujte v nich bez rukavic do té doby, než dostanete pět žihadel do každé ruky, Teprve pak si rukavice vemte!“ Děda to tak udělal a do konce života o revmatizmu nevěděl. Protože choval velmi bodavý druh včel, nikdo s ním nechtěl do včel chodit. Tak jsem jako studující veteriny musel nastoupit já a tím se ze mne stal včelař.

Jakmile jsem byl v roce 1970 pro nelitovaný „revizionizmus“ zbaven možnosti veřejně se angažovat, inspiroval jsem se „vzorem Konráda Adenauera“. Ten, když v Německu nastoupili k moci nacisté, se vzdal úřadu starosty Kolína nad Rýnem a do konce války pěstoval růže. Já jsem si, vyškolen dědou, jako vedlejší zaměstnání pořídil včely. A v době „normalizace“ se věnoval „jejich bzukotu“. Abych nemusel poslouchat tu demagogii lidí za ni placených, ostatně jako dnes. Dotáhl jsem to v počtu ošetřovaných včelstev až na 45. A tehdy zasáhla další „náhoda“. Známý brněnský léčitel a „šaman“ Karel Kožíšek si potřeboval zavést chov včel a kdosi mu dohodil mne. Tím jsem se já dostal k do té doby neznámému nevědeckému léčitelství. A následně na vlastní oči viděl „věci“!

Mimo jiné Karel tvrdil, že včelstva nějak vyzařují. On že i ukryté včelstvo zaměří do vzdálenosti třiceti metrů. A poznal! Včela jako daleko větší „citlivec“ včelstvo cítí na vzdálenost třista metrů a trubec dokonce na několik kilometrů! Říkal dále, že včelí vyzařování léčí. A že jeho touhou je, pořídit si sanatorium, kde by se včelím vyzařováním léčilo. Zdravotně se restaurující by spali nad včelstvy, ale tak, že by s nimi nepřišli do styku. Včelstva by totiž byla umístěna sice pod postelemi, ale tak, že by vyletovala česnem přes zeď ven. Léčení by ale přitom nejen celou noc dýchali vůni z úlu, ale nechali na sebe působit léčivou včelí vibraci.

Já jsem ten jev, oživující a ozdravující působení včel znal. Když jsem přišel unavený do kočovného vozu, hodil jsem na podlahu deku a chvilku jsem dřímnul. Vzbudil jsem se po chvilce plně fit! Tedy na tom ozdravném účinku určitě něco musí být. Karel léčil i tím, že do vody dával kus včelího plástu. Tím se tato včelím vyzařováním navibrovala. Tu pak jako uzdravující, i trvale dolévanou, měli nemocní pít jako mírně léčivou. Je to pohodlné, ale potíž byla v tom, že nabírá příchuť z včelího plástu. Vyvinuli jsme lepší způsob nakmitání vody včelí vibrací. Tak, že se voda k ozdravnému pití (i víno nebo pivo) umístí do včelína nad včelstvo nebo vedle něj. Stěna úlu nevadí. Ne pod včelstvo, protože země nějak tu včelí vibraci pohlcuje a voda pod úlem se nenakmitá. Nejlepší umístění je do medníku nebo půl metru vedle plodového tělesa. Po krátké době, už po třiceti minutách, citlivec tuto vodu pozná. I mráz! Jinak se tvoří mrazová trámčina. V blízkosti včelstva se stane „včelí vodou“! Víno a pivo dokonce zlepší chuť, med pod vlivem včelí vibrace v úlu netuhne. Dokonce i věci z této vody uvařené jsou smyslově rozeznatelné. Svého času jsem dělal experiment na svých kolezích, kteří si chodili „kontrolovat své diagnózy“, ale spíše na drby a „na kávu“. Jako experiment jsem jim dával porovnat dvě kávy. Jednu z vody „včelí“, druhou z obyčejné. I velmi natvrdlí kolegové chuť rozlišili a jako lepší označili tu ze včelí vody.

Když jsem jev „včelí vody“ rozhlásil mezi brněnskými včelaři a přes časopis Včelařství mezi včelaři v celé republice, začala hromadná laická pozorování. Jeden z břeclavských včelařů mi hned hlásil, že když začali doma vařit ze „včelí vody“, manželce se při pravidelných vyšetřeních výrazně zlepšily parametry cukrovky. Druhého přestal bolet dříve zlomený kotník. Atd. Poté jsme experimentovali a léčivostí plástů. Včelí plásty je možné, i pomačkané, přikládat v obkladech na bolestivá místa. Já jsem se pokusil o pozorování na sobě. Toužil jsem po mimořádně hlubokém a vydatném spánku jako ve včelíně. Tak jsem si udělal podložku do postele ve formě do plátna zašitých včelích plástů. První noc jsem na nich spal vynikajícně. Pak se ale plásty rozválely a daly se do nich motýlice. Bylo by to pěkné, spát trvale jako ve včelíně, ale tímto způsobem to není prakticky proveditelné.

Jako nosiče léčebného magnetizmu lze ale využít i mezistěny ze včelího vosku! Jestliže se jejich přeztavením narušená vibrace nechá pobytem ve včelíně „restaurovat“, a nebo je vibrace vosku „nabita“ rukama dostatečně silného léčitele, jako Kožíšek, nese si vosk velmi dlouho tuto vibraci v sobě. Opakovaným přikládáním takové mezistěny na nemocné místo tato vosková destička léčí od bolesti hlavy po bolesti zad.

Právě jsem popsal další pozoruhodný jev, jeden z mnohých, jímž nás příroda obklopuje,. Můžeme si ověřit, že nejen mnohé produkty přírody ozdravují ji uctivě pozorujícího člověka, ale i její „děti“ včely působí vícestranně ozdravně na naše zdraví. To, že včelí produkty med, pyl, propolis jsou mírně léčivé je známo všeobecně. Nyní jsem opětovně upozornil i na to, že včely léčí také svým vyzařováním a vůní. Chceme-li tedy pro své zdraví něco udělat, pořiďme si včelín s kanapem! Nebo alespoň chovejme včely a využívejme jejich zdraví posilujícího potencionálu skrze med s nenarušenou včelí vibrací (přímo od včelaře) a s využitím ozdravujícího vyzařování „včelí vody“ a plástů.
 

Josef Staněk
 

Poslední články autora:


hodnocení: 4.3
hlasů: 16
Tisk Tisk

57 komentářů

 1. Pane Staněk,
  ..jste fakt dobrý. 45 včelstev to není jen tak legrace. Jeden vůz na dvou kolech na tolik včel nevystačí.
  Jsou to nejméně dvě maringotky, na kterých je třeba pracovat. Dole jsou upravená česna pro vhled a zdraví včelstev a správný vchod pro majitele.
  Můj děda stejně jako můj otec včelám rozuměli a vytočili mnoho medometů.
  Nenasytnost dnešních příživníků je třeba důsledně potlačit.

  1. Abych upřesnil, měl jsem jeden vůz s 25 včelstvy a dvě nástavková stanoviště 15 a 5 včelstvech.

 2. Se divím, že Pardal ještě nijak nereagoval. Že by ještě spinkal? Nebo hledá správné odkazy na „ujo gůglovi“?

  1. ad – Se divím, že Pardal ještě nijak nereagoval. Že by ještě spinkal? Nebo hledá správné odkazy na „ujo gůglovi“?

   Další potrhlá duchna v EZOrevíru?

 3. Včely, ani jejich majitelé, nemohou za něco, co mohou způsobit člověku.
  http://www.rehabilitace.info/nemoci/anafylaxe-anafylakticka-reakce/

  Pes, který zle někoho pokouše, teda jeho majitel, je zle popotahován.

  Rodinka mého známého vyrazila po turisticky značené cestě na výlet. Cesta je zavedla k úlům, stály v řadě dlouhé asi třicet metrů podél turistické trasy. Koho by to napadlo, že vejdou do dráhy, kde včely létaly do a z úlu na kvetoucí pole. Včelař nedomyslel, že po cestě budou procházet lidé a rodinka se musela těch třicet metrů doslova plazit. Přesto každý nějaké to žihadlo dostal a malý syn kamaráda, nebýt mobilu a toho, že se dostali k silnici, by možná i zemřel. Natekl, nemohl dýchat… . Prý hrůza. To jen tak na dokreslení, že někdo /většina/ má od včel užitek, někdo může i zemřít ?!

  1. „někdo může i zemřít ?!“
   Slabší jedinci v přírodě vždy umírají nejdřív.

  2. „Anonymní“ ovšem podle příspěvku, chce kandidovat nejméně do sněmovny jako výrobce zákona na ochranu rodin konzumních brojlerů při jejím výšlapu do přírody. Předpis na ochranu před nadměrným obtěžováním včelami dávno je. Výše uvedené naznačuje, že anonym chce jako neziskovák kandidovat přímo do Brusele!!!Tam už si dávno berou na paškál zahnutost banánů a velikost včelích rámečků EU! Podle příspěvku tam chce projednat, aby se o povolení postavení úlů za patřičný poplatek žádalo tam.

   1. ad – Předpis na ochranu před nadměrným obtěžováním včelami dávno je.

    Taky moc hezké, včelami je zřejmě přípustné obtěžovat jen přiměřeně.

 4. Pěkně napsané, nicméně je tam několik výmyslů, respektive k některým věcem dochází z jiného důvodu. A divím se, že jako MVDr. a zkušený včelař takové informace můžete tvrdit.
  Ovšem ani toto nelze považovat za všelék, na každého jedince působí každá věc jinak.

  1. Já se ovšem divím, jak Martin Hubner se v „demokracii“ může divit, že atestovaný vet. lékař pro choroby včel a učitel včelařství se 60 letou praxí si dovoluje mít názor jiný než on a včelařský „mainstream“. A že proto je v diskuzi „věcný“ a uvádí konkrétně „ty výmysly“ na pravou míru. Že by byl také z neziskové organizace? Já se přiznám, že tím stihomamem sledování neziskovými osobami trpím. Neboť jsem překvapivě po převratu zjistil, jak STB měla kromě jiného nahrané i ze soukromé chaty bratrance moje řeči o tehdejší politice. A to jsem byl zcela vykádrovanou nulou a ne autor 10 knih. Nahrávání bylo tehdy nesrovnatelně obtížné. Dnes stačí nasadit všelijaké „pardály“ do webů a ti tam provokativními, i zcela vymyšlenými „příspěvky“ hecují nebo se snaží zdiskreditovat u čtenářů lidi s pro vládnoucí kruhy nevhodnými názory.

   1. Na Pardála bylo v tom článku tolik jemnohmoty, že to asi nerozdýchal.

 5. Vážím si včelařů a nechtěl jsem reagovat, kvůli čemuž se Milanovi přitížilo hned ráno a pak ještě večer.
  http://zpravy.idnes.cz/osho-radznis-sekty-kulty-mesiasi-indie-spojene-staty-pdb-/zahranicni.aspx?c=A160415_173746_zahranicni_kha
  Článek
  „do vody dával kus včelího plástu. Tím se tato včelím vyzařováním navibrovala.“
  Málo co je tak nevhodné pro vibrace , jako včelí plást. Je složen z mikrošupinek. Včely ho opakovaně zpracovávají. Včelí vosk je materiál amorfní, v prvním přiblížení zatuhlá kapalina.
  Článek
  „voda k ozdravnému pití (i víno nebo pivo) umístí do včelína nad včelstvo nebo vedle něj“.
  Voda je ještě horší možnost pro přenos vibrací- molekuly vody po sobě volně kloužou, nemohou tedy vytvořit žádný trvalý systém uchovávající nějaké vibrace. Pokud vodou snad by proběhlo nějaké minitsumani, muselo by to být vidět na hladině uzavřené nádoby a brzy odeznít.
  „Jako nosiče léčebného magnetizmu lze ale využít i mezistěny ze včelího vosku!“
  http://www.vcelky.cz/vosk.htm
  „Složení včelího vosku …je složité. Vosk tvoří estery kyselin, volné kyseliny a uhlovodíky. Bod tání nastává při ± 65° C, vosk tuhne přibližně při 63 °C. 25-30 °C stačí na jeho tvárnost (letní teplota v úlu je 35° C).
  Kolem 0° C je nejen křehký, ale jeho povrch je navíc pokryt šedým povlakem („voskový květ“), který po ohřátí zmizí (nejedná se o plíseň, ale o změnu struktury). Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a odpuzuje vodu. Při síle 4 mm jej lze ohnout přes hranu stolu aniž by se zlomil (oproti parafínové náhražce).“
  Vosk tedy nevede teplo ani elektřinu. Z hlediska magnetických vlastností jsou zásdabně odlišné látky diamagnetické, paramagnetické (mají slabý účinek u para -a dia- opačný) a feromagnetické se silným magnetizmem. Existují i látky antiferomagentické. Předpokládám, že autor uvede kterou z možností má léčebný magnetizmus vosku.
  článek :
  „včelí vyzařování léčí.. Zdravotně se restaurující by spali nad včelstvy, ale tak, že by s nimi nepřišli do styku. “
  To vypadá rozumně. Bzukot včel může přenášet zvukové vibrace. Jednodušší by asi bylo bzučení úlu nahrát a pouštět si ho a dobrou noc. Něco jako šumění jezu a lesa ( Boriš umí po skalinách).
  Článek o vyléčení dědy, který byl 5 let na frontě a včely ho vyléčily z revmatismu.
  Komentář : první světová válka 1914 (28.červenec) -1918 ( 11.11.1918) trvala 4 roky.
  Znal jsem člověka, který chovem včel ve středním věku vyléčil své astma a neměl až do stáří žádné potíže s astma.
  Strávil jsem dost dní při vytáčení medu. První, co se musí člověk naučit, je zachovat klid a předpokládat, že včela nechce bezdůvodně útočit a zemřít. Zklidnění asi prospěšné je, obvyklé dmychání kouře asi zdravý počin není pro člověka ani včely.

  1. Omylem se mi na začátek vykopíroval odkaz na sekty, který tam opravdu, ale opravdu neměl být.

   1. Přečetl jsem si „omylem“ vložený Pardálův odkaz a zaujalo mě:

    „Charismatický guru s dlouhým stříbrným vousem hlásal, že se lidé musí zbavit svých vášní, tužeb a potřeb, čehož dosáhnou jedině tak, že se jimi přesytí.“

    Pardála se lze zbavit taky jedině přesycením:-)) Ha ha ha!

  2. pan Pardál zjistil, že děda byl ve válce 4 roky!!! .Zejména u sedláků se počítají žně. Ty 4 u Pardála něj vypadají takto: 1914,1915,1916,1917,1918. Podle počtů z 1. třídy je možno si udělat úsudek o logice jeho ostatních „argumentů“ za každou cenu „někoho trhat“ jako pardál. Ale kdo trhá jiné, bude sám roztrhán!

   1. Pane Staňku, píšete :“ Když se jako třicetiletý po pěti letech v první světové válce vrátil z fronty, byl zasažený revmatizmem v celém těle.“
    Ve Vašem nehrubohmotném světě nefunguje nic, ani čeština nebo moravština, musíte si vypomáhat údajnou sedláčtinou. Nebo jste ovlivněn lidovou písní Když jsem já sloužil to první léto, vysloužil jsem si…Vyrostl jsem na statku, moji rodiče chápali, co je po pěti letech, takže to tak asi bude.
    Převedeno do češtiny:
    Po pěti letech znamená po pěti rocích.
    Po pěti létech znamená po pěti letních ročních obdobích, podobně jako po pěti podzimech.

 6. Ovšem někteří lidé nesnesou med a ani další včelí produkty, doslova je nenávidí. Buď je energie včel pro ně příliš čistá ve vztahu k jejich vlastním vibracím, možná se i cítí zahanbeni tou čistotou, nebo, jak mi později došlo, jedná se i o parazity, protože parazitovat na čistých a vysokých vibracích nelze. Energetičtí parazité vždy nasávají energii uvolňovanou z jiných bytostí při negativních situacích a emocích.

  1. Já myslím, že energetičtí parazité, co parazitují na včelím vosku, mají na svědomí i dnešní slunečně- sněhové vibrace prostě aprílové počasí, několikrát svítilo slunce a několikrát padal sníh.

 7. To vyzarování, co tady popisujete, je zpusobeno pravdepodobne tvarem pláství a bylo poprvé objeveno sovetskym vedcem Viktorem Grebennikovem. Efekt byl nazván kavitační strukturní efekt (CSE). Nektery hmyz dokáze s tímto efektem antigravitacne létat bez pomoci krídel (napr. jeden jihorusky brouk, jenz mána zádech má duté krovky usporádané do hvezdy) V r. 1988 Grebennikov objevil antigravitační efekty chitinových plžů a jistého hmyzu. Ale nejpůsobivějším průvodním fenoménem objeveným zároveň byla naprostá nebo částečná neviditelnost či pokřivené vnímání hmotných objektů vstupujících do zóny kompenzované gravitace. Na základě tohoto objevu použil autor bionické principy pro navržení a stavbu antigravitační platformy pro řiditelné lety při rychlostech do 25 km/min. Od let 1991-92 používal toto zařízení pro rychlou dopravu. http://orgonity-ocet.webnode.cz/news/prirozeny-fenomen-antigravitace-a-neviditelnosti-u-hmyzu/

  Více zde: http://orgonity-ocet.webnode.cz/news/prirozeny-fenomen-antigravitace-a-neviditelnosti-u-hmyzu/

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Kavitace
   „je vznik dutin v kapalině při lokálním poklesu tlaku, následovaný jejich implozí. Pokles tlaku může být důsledkem lokálního zvýšení rychlosti (hydrodynamická kavitace), případně průchodu intenzivní akustické vlny v periodách zředění (akustická kavitace).“
   Kavitace může nastat při rychlém proudění kapalin ( vody).
   http://www.wikiskripta.eu/index.php/Kavitace
   „Kolabující kavitace[upravit upravit | editovat zdroj]
   Kavitace rozlišujeme na kavitace „kolabující“, nazývané v anglofonní literatuře „inertial cavitation“, nebo též „transient cavitation“, vznikající jednorázově působícími silami. Pokud tahové síly v kapalině překonají síly kohezní a hydrostatické, poruší se (nejčastěji v místě drobných nehomogenit – kavitačních zárodků) spojitost kapaliny a v kapalině vznikají malé dutiny – kavitace. S jistou mírou zjednodušení si tyto kavitace můžeme představit jako „bubliny vakua“. Ve skutečnosti dutina obsahuje páry okolní kapaliny a difúzí přes kavitační stěny pronikají do dutiny plyny původně v okolní kapalině rozpuštěné. Ostatně již na počátku může dutina jisté množství plynu obsahovat, protože mikrobublinky plynu fungují jako vhodné kavitační zárodky na nichž snadno dojde k porušení spojitosti kapaliny.
   Kolaps tohoto druhu kavitací je mimořádně dramatický jev. Dokud vnější tahové síly (podtlak) převažují nad silami kohezními a hydrostatickými, kavitační dutina roste. V okamžiku, kdy tahové síly přestanou působit a vyčerpá se setrvačný pohyb kapaliny, růst dutiny se zastaví a následně se kavitace začne hroutit. Urychlována vnějšími silami řítí stěna kavitační bubliny zpět ke středu dutiny. Kolaps je zpravidla nesymetrický (viz Rayleighova-Taylorova nestabilita). Stěna kavitační bubliny se prolomí nejprve na jednom místě a kapalina odtud v podobě úzkého výtrysku směřuje na protilehlou stranu kavitační dutiny. Rychlost s níž tento výtrysk kapaliny dopadá na protilehlou stěnu může být mnohonásobkem rychlosti zvuku. V místě dopadu kavitačního výtrysku dochází k prudkému lokálnímu zvýšení tlaku (>100000 bar) a teploty (>3000 °C). Kapalina v místě dopadu se mění na rozžhavené plazma, které po krátkou dobu vyzařuje v širokém rozsahu vlnových délek včetně rentgenového záření. Dostanou-li se kolabující kavitace do kontaktu s pevnou hmotou (např. lopatkami turbíny) dochází na povrchu pevného materiálu ke vzniku mikroskopických kráterů a při delším působení k erozi materiálu.
   Nekolabující kavitace[upravit upravit | editovat zdroj]
   Jiným druhem kavitací jsou nekolabující – „stabilní“ kavitace, nazývané v angličtině „noninertial cavitation“ a v češtině označované též jako „pseudokavitace“. Jde o drobné bubliny plynu na které působí akustické pole (nejčastěji ultrazvuk – odtud též „ultrazvukové“ kavitace), přičemž intenzita akustického pole obvykle nestačí způsobit celkový kolaps bubliny. Působení periodických změn tlaku v akustickém poli vede oscilaci velikosti bublin. Tato forma kavitací nemá tak dramatický průběh a je využívána např. pro čištění povrchů v tzv. ultrazvukových pračkách.“
   http://www.villesresearch.com/cavitystructures.html
   „CSE je způsobena interakcí mezi de Brogliho hmotné vlny a biologických systémů. Dutiny uvnitř pevného tělesa jsou de Broglie vlny rezonátory; jsou zdrojem trvalých de Brogliho hmotných podélných vln.“
   Dále tento článek vypočítává frekvenci vlnění a vyšlo mu f = 0,63 Hz. Čili nejde o antigravitaci z Frantova odkazu. Kavitace potřebuje ke vzniku vysoké rychlosti proudění.
   http://orgonity-ocet.webnode.cz/news/prirozeny-fenomen-antigravitace-a-neviditelnosti-u-hmyzu/
   Kdo chce hledat soupisy nesmyslů, má k dispozici
   http://orgo-net.blogspot.cz/
   http://orgonity-ocet.webnode.cz/

  2. http://ovcsvpardubice.blog.cz/0805/jak-nam-vcely-zpivaji

   Jak nám včely zpívají
   10. května 2008 v 8:37 | Eman | Včelařské metody, úly a další včelařský hardware
   Včelstvo dává i nám lidem zprávy, kterým můžeme porozumět.
   Jasná zpráva je zabodnuté žihadlo, kterému porozumí každý: „Nechceme tě tady, vypadni a to co nejrychleji“. Než včela bodne žihadlo, často vydává pozměněný bzukot vyšší frekvence. Včely si také dávají zprávy pomocí feromonů, pachových látek, ale těm my nerozumíme. Zvukům včel však porozumět můžeme.

   Každý včelař, který se mnohokrát hrabal ve včelách a není zrovna hudebně hluchý, pozná podle zvuku, že jsou včely v pohodě, nebo že se se včelami něco děje. Stačí jim odebrat na chvíli matku a začnou brzy brečet jak malé děti. Samotné včely jsou hluché, ale zato mají 5 očí a výborný čich. Ačkoli včely neslyší, dobře *vnímají vibrace. To jim pomáhá v temnotě úlu na plástu při sledování tanečků svých kamarádek, které se právě vrátily z pastvy a chtějí se ostatním „pochlubit“, kde svůj nektar našly.
   Na stránce *Posloucháme včely je popsán význam zvuků, které vydávají včely. Nebudu to opisovat a nemusí nás ani odrazovat technické aparatury v článku uvedené k analýze zvuku. Popisované křivky rozložení frekvencí zvuků, které vydávají včely v různých fázích před rojením, jsou vodítkem k následujícímu textu a tabulce tónů v oktávách. Zvuk včel není samozřejmě čistý tón, ale je to vlastně sborový zpěv a má dominantní výšku tónu.
   Každý kdo má minimální hudební sluch pozná vyšší a nižší tón. Nikdo si nemusí zrovna stěhovat do bytu klavírní křídlo, ale kde kdo už koupil dětem elektronické piánko. Komorní A, 440 Hertzů, najdeme na velkém klavíru někde uprostřed a jeho tón vydává jednoduchá podkovovitová ladička. Na tento tón si ladí muzikanti své nástroje. O oktávu níže je tón 220 Hz, také „A“ v temperované stupnici, která se cyklicky opakuje po 12 půltónech. Na obrázku vidíte celou situaci přehledně s tóny stupnice vlevo a v políčkách je frekvence v Hz (počet kmitů za vteřinu).

   V klidu včely vydávají zvuk kolem 200 Hz, pokud jim vezmete matku, pak hodinu na to „vyjí“ zvukem kolem 350 Hz (žluté políčko). Takový rozdíl pozná snad každý. Mezitím je několik stádií, které postupně předcházejí přípravu na rojení včel. Tím je možné do jisté míry rojení včel předvídat. Když si příslušné tóny G (klid), H (21 dní před), C (8 dní před), D (1 den před rojením) přehrajete na klavíru, jasně uslyšíte rozdíly ve výškách tónů a trochu hudebně nadaný člověk by měl být schopen rozlišit změnu chování včelstva. I bez hudebního nástroje a absolutního sluchu je možné se naučit porozumět zvukům včelstva. Když už nic jiného, tak určitě můžete poznat včelstvo bez matky.

   http://jjvcela.sweb.cz/Poslouchame_vcely.html
   bezmatečné včelstvo: včelstvo nevydává speciální zvuky jenom v případě, že se chystá k rojení. Také se může stát, že při prohlídce zmáčknete matku mezi dva plásty. Tímto způsobem může přijít o matku i zkušený včelař. Včelstvo bez matky bude v rozsahu půl hodiny až dvě hodiny po této události znít úplně jinak. Bude vydávat zvuky v oblasti 300—400 Hz, které rozpozná každý i netechnický vzdělaný člověk.

   1. „Dialektici“ typu anonymní vysvětlí materialisticky vše. Kožíšek byl nahluchlý, ale na 30m zaměřil pentlem ukryté včelstvo „podle zvuku“! Trubec slyší na km? To je asi takové „vysvětlení“, jakože pes jde po dvou dnech po „pachové“ stopě za větru. Ale nesmí zapršet, to se pach „lekne“! Anebo „pavědecky vysvětleno“ jde po magnetické stopě, ulpělé na trávě. A z magnetizmu odečte i identitu a zdrav. stav toho, kdo tam stopu těl. magnetizmu zanechal. Cha, cha! Oni psi a šelmy ve volné přírodě ale neznají Sisyfos typu anonymní, kteří existenci nehrubohmotného tělesného magnetizmu a meridiány „vyvrátili“. Popisované tóny včelstva zná ovšem každý včelař. Stačí mi otevřít úl a stav včelstva skutečně slyším. To ale neznamená, že v 11 dimenzionální realitě změříme hmotnými přístroji všechny účinky jakéhokoliv živého tvora. Třeba sílu myšlenek a léčení magnetizmem.

    1. Různé slyšitelné frekvence odpovídají výšce tónu slyší každý, chápu, že je třeba zkušenost k vyhodnocení výšky tónu a tím stavu včelstva. K tomu nejsou třeba kecy o měření v 11 dimenzích.
     Ve včelím vosku je ten nehrubohmotný tělesný magnetismus, který léčí? Asi to je odpověď na můj dotaz na Vaši větu:
     „Jako nosiče léčebného magnetizmu lze ale využít i mezistěny ze včelího vosku!“

 8. Zvuky, které vydává včelstvo jsou slyšet, včela, která se chystá bodnout napřed varuje ostatní vysokým tónem, pak už nepomůže se ohánět, což je obecně špatná taktika v setkání se včelami.
  http://casopis.vesmir.cz/clanek/o-vcelich-taneccich-orientaci-a-robotech
  včelí tance a vibrace plástve a jak včela slyší :
  „S podobným záměrem byl uspořádán i druhý pokus, během nějž vstupovaly včely do bludiště tvaru písmene Y. V jednom z náhodně volených východů byly přehrávány zvukové signály. Postupovala-li včela za zvukem, byla odměněna roztokem cukru. Dělnice se naučily velmi rychle chodit směrem, odkud vycházely zvukové signály.“
  Franta dal odkaz na kavitace a De Borglieho vlny
  http://www.villesresearch.com/cavitystructures.html
  kde lze najít frekvenci vyzařování v plástu 0,6 Hz, což je infrazvuk ( pod 20 Hz).
  Obecně De Broglieho vlny mají smysl u částic, aplikace na běžnou hmotu ( včelí plástev !!) je pochybná.

  1. Pardale, poznatky vědy bývají prospěšné, díky za ně. Ovšem vždy se objevují další. Jak známo, ony starší pak bývají třeba i vyvrácené, nejen doplněné. O hmotě víme málo…
   *
   Připomenu http://hledani.gnosis.cz/wp-content/uploads/008.jpg (článek z 16.4.2016)
   *
   „Nedávno došlo k nečekanému objevu, když pokročilé zobrazovací metody a počítačové modely odhalily chování molekul vody, vzpírající se našim dosavadní představám.“
   Odkazovaný článek sice nepopisuje psychologický vliv na vodu, ale ani ho nezakazuje:
   http://www.osel.cz/8822-molekuly-vody-podivuhodne-kvantove-tuneluji-v-berylu.html

 9. Ano, četl jsem.
  http://www.osel.cz/8822-molekuly-vody-podivuhodne-kvantove-tuneluji-v-berylu.html
  Tunelový efekt vody je na ultratenkých kanálcích krystalu (0,5 manometru), když velikost atomu je kolem 0,1 nanometru. Tunelování vody v iontových kanálcích membrán se zatím předpokládá.
  V článku se uvádí lepší chuť kávy z vody vystavené působení včel. Já bych hledal příčinu nejdřív v tom, že voda pitná z vodovodu byla nějakou dobu odstavena, tedy z ní vyprchal chlor před varem. Chlor reaguje se stopami huminových kyselin a vznikají stopy chlorofmu. Pokud nějaké vlastnosti vlivem včel voda má, tak varem spojeným s naprostým chaosem molekul bude tato vibrační vlastnost zrušena.

  1. „Ultratenké kanálky?“ – to připomíná dnešní článek osudový, lze k němu přistoupit:
   http://www.osud.cz/sisyfe-divej-se-existence-meridianu-je-vedecky-prokazana
   Např.:
   „Korejští vědci, kteří se rozhodli zkoumat základy východní medicíny biofyzikálními metodami, postupovali tak, že pokusným osobám injekčně aplikovali speciální barvivo do akupunkturních bodů. Následně se ukázaly tenké linie, které nebyly patrné,
   pokud bylo barvivo aplikováno na jiné místa, kde se nenacházejí akupunkturní body a kudy nevedou meridiány.
   Vědci zjistili, že meridiánové dráhy se neomezují jen na kůži, ale že se jedná o velmi komplexní systém tenounkých trubiček, jímž po celém organismu proudí tekutina, která se na různých místech zhušťuje, aby vytvářela kmenové buňky.
   Ještě předtím vědci použili kombinaci zobrazovacích technik a CT skenů k pozorování koncentrovaných bodů mikrovaskulárních striktur, které zjevně odpovídaly mapě akupunkturních bodů, vytvořené čínskými léčiteli ve starověku. V rámci studie publikované v odborném časopise pro elektronovou spektroskopii a související jevy (Journal of Electron Spectroscopy and Related Phenomena) vědci zkoumali různé akupunkturní a neakupunkturní body pomocí kontrastního CT vyšetření. Na získaných skenech byl zcela jasný rozdíl mezi anatomickou strukturou akupunkturních a neakupunkturních bodů.
   Systém meridiánů
   V lidském těle se nachází 12 primárních párových meridiánů (šest jang a šest jin) a dva jednotlivé středové meridiány. Jangové meridiány vedou směrem dolů a jinové nahoru. Každý meridián má také vztah k určitému prvku a je nejaktivnější v určité části dne. Na meridiány mají také vliv jednotlivá roční období.
   Životadárná podstata a propracovaná struktura meridiánů jakožto kanálků, jimiž proudí životní síla, —„

   1. Pane Tichánku, nemám odpovídající vzdělání z medicíny a biologie, nerad bych na toto téma okamuroval. Vyhledal jsem některé informace, které by vás mohly inspirovat.
    Váš odkaz
    http://www.osud.cz/sisyfe-divej-se-existence-meridianu-je-vedecky-prokazana
    mají odkaz na zdroj
    http://www.healthcmi.com/Acupuncture-Continuing-Education-News/1230-new-ct-scans-reveal-acupuncture-points
    píší tam , že akupunkturní a neakupunkturní body mají rozdílnou hustotu mikrocév (průměr 15-50 mikrometrů). Ultratenké kanálky spojované s kvantovými vlastnostmi vody v krystalu berylu mají rozměry kolem 0,5 nanometrů, tedy 30 000x až 100 000 x menší. Dost podstatný rozdíl velikosti asi jako mezi borůvkou a hodně velkým fotbalovým stadionem – průměr 300 m.
    Můj názor: Rozdílná hustota cév a mikrocév je na různých místech těla všude. V 1 g mozku je 1 km krevních vlásečnic.
    Mízní kapiláry jsou velmi tenké a hodně propustné, jsou spojeny s krevním řečištěm a lymfatickými uzlinami.
    http://www.wikiskripta.eu/index.php/Obecn%C3%A1_anatomie_m%C3%ADzn%C3%ADho_syst%C3%A9mu

    1. Díky za sdělení. Mám za to, že když píšou
     „akupunkturní a neakupunkturní body mají rozdílnou hustotu mikrocév (průměr 15-50 mikrometrů).“,
     že si nevymýšlí. S existenci akupunkturních bodů souhlasí. Rozdílná hustota pak obhajuje meridiány.
     Ani mým oborem není biologie a medicína.
     Připomínám, že pro srovnání meridianových a berylových kanálků jsem použil toliko OSLÍ.CZ můstek.

    2. Píšete: „Můj názor: Rozdílná hustota cév a mikrocév je na různých místech těla všude. V 1 g mozku je 1 km krevních vlásečnic.“
     Zde posuzuji, jak víra přebíjí fakta. Věda výstižně sděluje o ak. bodech a meridiánech, ale my čtenáři raději prosadíme svůj upevněný názor.
     Viz matematika světa – na výběr jsou výpočty bezvýsledné, anebo přístup s výsledky vždy racionálními. Protože odedávna jsme zvyklí na ty první, pak se jich dlouho držíme.

     Benala: „Myslím si, že to, co člověk zažije v první části života, mu zformuje přesvědčení. Později jeho přesvědčení rozhodne o tom, co zažije nebo jak se na to bude dívat. Nic z toho však není pravdivé. Lidé zaměňují pravdu za přesvědčení.“
     Poselství z věčnosti. (Australci) – Marlo-Morganová

    3. Ano, píšete :“ Lidé zaměňují pravdu za přesvědčení.“
     Zde v diskuzi se za mnohými táhne právě opačná niť :
     zaměňují přesvědčení za pravdu.
     Jedno z takových přesvědčení je, že nás věda klame nebo neinformuje správně. Sbírají se útržky a zajímavosti bez souvislostí a z nich pak vystřelují zcela nepodložené ( řeknu iracionální = rozumem nepochopitelné, vymykající se rozumu) závěry.

 10. ad – Když se jako třicetiletý po pěti letech v první světové válce vrátil z fronty,

  hmmm…..něco z utajené historie mi zřejmě uniklo.

  1. Dvěma diskutujícím nabídnu odlišné posouzení časového údaje o 5 letech z autorova článku:
   Když má člověk roznést dopisy do několika domů – a to od domu č. 14 do domu č. 18, pak má navštívit 5 domů.

   1. Hezky. A mezi kolika domy šel a jaký čas tomu odpovídal? Šel k 15, k 16, k 17 a k 18 domu, celkem časově ke 4.

    1. Buďte rád pane Tichánku, že už máte vzdělání za sebou. S tím počítáním co tady předvádíte, byste se nedostal na žádnou střední školu.

    2. Diskuse se dovede odvázat, proč ne?
     Pokud Lubomír za mlada brigádničil jako listonoš, pak mu ale část dopisů určená domům 14 – 18 zůstávala. Výsledek 18 – 14 je 4, takže pětina nedoručitelných dopisů – co s nimi?
     Kdo ví – vhodit do poštovní schránky, ať je pošta doručí!

    3. Pane Tichánku, na hodinkách s ručičkou si můžete prstíčkem oťukat, že od 14 hod do 18 hod jsou 4 hodiny. Čas běží, číslice 14 až 18 stojí a je jich pět.
     Žasnu, z čeho lze udělat problém.

    4. A nakonec Pardal výstižně popsal obě sitauce pohromadě, díky.
     Druhá ze dvou možností: Voják byl ve světové válce pět let, v roce 1914, až nakonec i v 1918. Zřejmě tak dle autora včelího článku.

   2. ad – Když má člověk roznést dopisy do několika domů – a to od domu č. 14 do domu č. 18, pak má navštívit 5 domů.

    Pane Tichánku, zkuste si spočítat prsty na rukou, začněte pozpátku:
    10, 9, 8, 7, 6

    Dojdete po pěti číslicích k čísku 6, ale prstů je na jedné ruce evidentně 5. Co s tím?
    :-)

 11. Včelař je vždy nepřítelem pro včely.
  Včelař jim loupí jejich nashromážděný nektar v podobě medu, který stojí cca
  120,- kč/kg. Med jim vezmou a nakrmí je za to bílým cukrem, který stoji
  25,- kč/kg.

  V dnešní době včelstva vymírají díky chemickým postřikům a nešetrným zacházením s půdou plných pesticidů. Včely tak nestihnou opilovat všechna květenství, protože předčasně umírají.
  Dobrá zpráva pro včelaře je, že Česká vláda včelaře podporuje. Na založení a uchování nového včelstva dává velmi slušné dotace.
  Faktem je, že bez včel bychom nemohli konzumovat ovoce, obiloviny ani rostlinné oleje. Bez dostatku včel bychom se v těchto zeměpisných šířkách vydali k novému hladomoru v Evropě. Jak vidím, každý „Fachmann“ ve včelařství má svoje triky jako měl můj děda. Je třeba zachovat včelstva a vyslovit rozdílné názory vůči všem chovatelům ohledně efektivního chovu a stability.

  !!Včelaři všech zemí, prosím spojte se.!!

  1. Davide, píšete:“Faktem je, že bez včel bychom nemohli konzumovat ovoce, obiloviny ani rostlinné oleje. Bez dostatku včel bychom se v těchto zeměpisných šířkách vydali k novému hladomoru v Evropě“.
   Obilí se ve větru tzv. metá, to je v závanu větru se viditelně přenáší pyl. Děti, které chodily pěšinkou mezi obilím do školy, to viděly každý rok několik dní. Dnes se obávám, že většina dětí a mládeže nerozpozná mladé obilí podle druhu. Není skoro co rozpoznávat, všude pšenice a řepka.
   http://www.vcelarisemily.cz/index.php/o-vcelach/25-vyznam-vcely-v-prirode
   „V naší středoevropské oblasti můžeme předpokládat, že asi 20% všech rostlin je opylováno větrem. Nejznámějšími zástupci jsou všechny druhy obilovin, jako pšenice, ječmen, oves a žito, z plodových dřevin potom líska a ořešák vlašský. Včely ale sbírají pyl i z rostlin větrosnubných, často ve velkém množství, jako např. z kukuřice. Většina našich rostlin (80%) je ale odkázána na přenos pylu hmyzem. Jsou to především naše ovocné dřeviny jako jabloně, hrušně, blůmy, švestky a třešně, ale i angrešt, maliny a ostružiny. Zemědělské kulturní plodiny jako např. řepka olejka, různé druhy jetelů, rovněž okurky; dýně a mrkev mají po opylení včelami lepší úrodu po stránce kvalitativní i kvantitativní. Totéž platí pro slunečnice, trnky a hloh bílý a v neposlední řadě i pro luční porosty. Kdyby k těmto rostlinám neměl hmyz přístup, byla by násada plodů nebo semen nulová, nebo nepatrná. Mezi hmyzem, který zajišťuje opylení hrají včely nejdůležitější úlohu.“
   Včelstvo v zahrádkářské kolonii hodně pomáhá úrodě ovoce. Jistě, včelař bere med a dává místo něj cukr. Ale zajišťuje včelstvo- kvalitní vodou blízko úlu, úly jsou tepelně výborně izolované, chrání včelstvo v kritické době v zimě, čili spotřeba energie včelstva je menší, také je zajištěno přiměřené větrání, včelaři se starají o matky. Takové podmínky by včely měly ve volné přírodě jen výjimečně. Velkochovy zase vytvářely podmínky pro šíření varroázy.
   Soja a kukuřice v podstatě nepotřebují opylení včelami, které by stejně nepřežily totální herbicidy typu Roundup ( proti nimž jsou GMO rostliny firmy Monsato odolné).Je otázka jak biotoxiny vytvářené GMO plodinami ( proti rostlinným škůdcům) působí na člověka. Celkem jisté je, že se to velmi málo testuje, když tak hlavně na myších. Jsou studie, že GMO napomáhají většímu % narození dvojčat.
   Hladomor v Evropě snad nehrozí, ale včely ohroženy jsou.

   1. „Hezký plakát o tom, že Syngenta zabíjí včely, vyvěsili aktivisté Greenpeace na budovu stejnojmenné firmy v Basileji při jejím generálním zasedání v dubnu 2013. Viz obrázek v anotaci. Oligopoly Bayern a Syngenta vyrábějí tři světově nebezpečné pesticidy na bázi neonikotinoidů, které masově zabíjejí včely tím, že je omámí. Dezorientované včely pak netrefí do úlu a uhynou. …..“

    celé tady
    http://news.e-republika.cz/article2568-Zabit-v-ely-to-ano-sami-opylovat-to-ne

    Ono je to ale stejně jedno. Tato civilizace lidí je ve svém vývojovém finále a tam na ni čeká značná destrukce, úhyn, vymlácení sebe sama, atd.. Bohužel, včely to neovlivní a lidem nepomohou.

  1. barny
   To co ti napíšu, jsem řekl již mnohokrát a stále to říkám všem zájemcům o včelařství.
   Vykašli se na „odborné“ knihy a články na internetu. Vyhneš se tím spoustě zásadních a pro včely mnohdy fatálních chyb.
   Pozeptej se ve svém okolí a určitě najdeš včelaře, který bude ochoten tě zaučit, popřípadě pomůže obstarat včely a vše potřebné.
   Z mé zkušenosti, než je nový včelař schopen samostatné (rozumné) manipulace uběhnou tři roky a do té doby se prosím vyhni větším zásahům do včelstev bez konzultace.
   Cti prosím včelařskou vzájemnost. :)
   Přeji šťastnou cestu. Příteli :)

    1. Rudolfa Steinera neznám a nečtu názory „rádoby patenty na pravdu“ je mi milejší 100 malovčelařů, kteří nevčelaří kvůli docenění, nebo zisku čehokoli, než jeden velkovčelař, kterého včelaření živí.
     X let, jsem měl včelařský obchod a včelařskou dřevovýrobu. Tzn. že znám zákulisí a je mi z toho zle. Znám i tlučhuby, kteří přečetli kde co, ale nikdy nevčelařili.
     Proto preferuji včelaře, kteří mají včelaření jako cestu poznání a nikoli business.
     Každý včelaříme jinak a přitom všichni dobře :)

 12. Neznám Rudolfa Steinera jako včelaře. Pokud mohu vstoupit, byl to významný člověk, a asi především v jiném směru; jako filosof, pedagog, myslitel…… . Dá se o něm najít mnoho odkazů.

  Tady je jeho dílo a myslím, že se nad ním, jako včelařem, není třeba rozčilovat.

  Úvody ke Goethovým přírodovědeckým spisům, Einleitungen zu Goethes Naturwissenschaftlichen Schriften, 1883–1897 (GA 1)
  Základní rysy teorie poznání Goethova světového názoru, Grundlinien einer Erkenntnistheorie der Goetheschen Weltanschauung, mit besonderer Rücksicht auf Schiller, 1886 (GA 2)
  Pravda a věda. Předehra k filosofii svobody, Wahrheit und Wissenschaft. Vorspiel einer „Philosophie der Freiheit“, 1892 (GA 3)
  Filosofie svobody. Základní rysy moderního světového názoru, 1991, 1999, Die Philosophie der Freiheit. Grundzüge einer modernen Weltanschauung – Seelische Beobachtungsresultate nach naturwissenschaftlicher Methode, 1894 (GA 4)
  Fridrich Nietzsche, ein Kämpfer gegen seine Zeit, 1895
  Goethův světový názor, Goethes Weltanschauung, 1897
  Die Mystik im Aufgange des neuzeitlichen Geisteslebens und ihr Verhältnis zur modernen Weltanschauung, 1901

  Rudolf Steiner (1900)
  Křesťanství jako mystická skutečnost a mysteria starověku, 1998, Das Christentum als mystische Tatsache und die Mysteien des Altertums, 1902 (GA 8)
  Theosophie. Úvod do nadsmyslového poznání světa a poslání člověka, 1992, Theosophie. Einführung in übersinnliche Welterkenntnis und Menschenbestimmung, 1904 (GA 9)
  O poznávání vyšších světů, 1993, Wie erlangt man Erkenntnisse der höheren Welten?, 1904 (GA 10)
  Kronika Akaša, Aus der Akasha-Chronik, 1904–1908
  Die Stufen der höheren Erkenntnis, 1905–1908
  Rosikruciánská theosofie, 1924, Die Theosophie des Rosenkreuzers (Vortragszyklus), 1907
  Tajná věda v nástinu, 1997, Die Geheimwwissenschaft im Umriss, 1910 (GA 13)
  Čtyři mysterijní dramata, Vier Mysteriendramen, 1910–1913
  Duchovní vědení člověka a lidstva, Die geistige Führung des Menschen und der Menschheit, 1911
  Ein Weg zur Selbsterkenntnis des Menschen, 1912
  Markovo evangelium, 1999, Das Markus-Evangelium, 1912 (GA139)
  Práh duchovního světa, 1993, Die Schwelle der geistigen Welt, 1913 (GA 17)
  Záhady filosofie, Die Rätsel der Philosophie, 1914 (GA 18)
  O záhadě člověka, Vom Menschenrätsel, 1916 (GA 20)
  O záhadách duše, Von Seelenrätseln, 1917 (GA 21)
  Goethes Geistesart, 1918
  Hlavní body sociální otázky, 1993, Die Kernpunkte der sozialen Frage in den Lebensnotwendigkeiten der Gegenwart und Zukunft, 1894 (GA 23)
  Idea sociální trojčlennosti, 2000, část díla: Aufsätze über die Dreigliederung des sozialen Organismus und zur Zeitlage 1915–1921, 1919 (GA 24)
  Má cesta životem, 2000, Mein Lebensgang, 1925 (GA 28)
  Okultní fyziologie, 1997, Eine okkulte Physiologie, (GA 128) * Od Ježíše ke Kristu, 1997, Von Jesus zu Christus, (GA 131)
  Pozemské umírání a světové žití. O souvislostech fyzického světa se světem zemřelých, 1999, Erdensteben und Weltenleben. Anthroposophische Lebensgaben. Bewusstseins-Notwendigkeiten für Gegenwart und Zukunft, (GA 181)
  Duchovní věda a zdraví člověka, 2002, Geisteswissenschaft und Medizin, (GA 312)
  Podstata včel. Kosmická chemie, 2001, část díla: Mensch und Welt. Das Wirken des Geistes in der Natur. Das Wesen der Bienen, (GA 351)

  1. Vendo,vendo
   Tvoje obsáhlá reakce, mě vůbec nepřekvapila.
   Ano znám některé články Rudolfa Steinera a přesto, že tvdíš že jsou velmi významné, moje cesta vede jinudy. Že byl včelař a zemědělec jsem vůbec netušil.
   Nebo je to jinak??????
   Že by nebyl včelař???
   Že by nebyl zemědělec???
   Nebo mystik, který nedosáhl ničeho???
   Mě nezajímají teoretici. Jsou jen ukázkou toho, kudy cesta nevede.
   Praxe a vlastní zkušenost je to kudy vede moje cesta.:)

   1. Já přece nikde netvrdím, že články Rudolfa Steinera jsou významné.

    A mimochodem, nejde v tom výčtu o články, ale o knihy, o jeho učení, o jeho pohled na svět. A že Vaše cesta vede jinudy? To je přece v pořádku. Nic jsem Vám nevnucoval.

    A jen tak pro zajímavost. Do vyhledávače „Uložto.cz“ jsem zadal heslo Rudolf Steiner a vypadlo mi osm stran odkazů v PDF i MP3 jeho děl. Leo, opravdu, opravdu mi věřte, já Vám nic nevnucuji. A věřte mi, prosím, že jsem poznal lidi, kterým jeho biodynamické zemědělství učarovalo. A proč by se v něm nemohl věnovat i včelám?:

    https://www.ulozto.cz/hledej?q=Rudolf+Steiner%2C+Podstata+v%C4%8Del.+Kosmick%C3%A1+chemie

    A ještě maličký dodatek – věřte mi, prosím, že jsem poznal lidi, kterým jeho biodynamické zemědělství učarovalo. A proč by se v něm nemohl /kdysi Steiner/ věnovat včelám a jeho následovníci také?:

    http://biodynamika-premysl.cz/spolek/o-spolku/z-historie-biodynamickeho-zemedelstvi-v-cr

    1. Vendo :)
     Ad. Já přece nikde netvrdím, že články Rudolfa Steinera jsou významné.
     Ad. Pokud mohu vstoupit, byl to významný člověk, a asi především v jiném směru; jako filosof, pedagog, myslitel…… . Dá se o něm najít mnoho odkazů.

     Vendo, proč, zač a komu se ospravedlňuješ? Pokut kohokoli považuješ za významného, je to tvoje volba a jestli dílo takového člověka považuješ, či nepovažuješ za významné, či bezvýznamné, je také tvoje volba a nikomu se za to nemusíš ospravedlňovat. Ty jsi ty, Steiner je Steiner, Leo je Leo a nemáme si co vyčítat.

     Já jen upozorňuji na to že znán spoustu lidiček, kteří se rádi ukazují a předvádějí s vyčtenými vědomostmi, vypřemýšlenými skutečnostmi a vysněnými zkušenostmi. A světe div se, lidi jim to žerou i s navijákem.:))))))

     Do obchodu mi čas od času chodil jeden starší včelař(nyní již po smrti). Rád se bavil s jinými včelaři a velmi rád se dohadoval o rámkové výměře. Jednou se setkal s cca.30.letým včelařem, který všechno znal a vše měl přečtené a prostudované. Prohlásil „o včelách se nemám co učit“. Na to se ho ten starý včelař zeptal jak dlouho včelaří. Bylo mu odpovězeno 2.roky
     Na to mu ten starý včelař s úsměvem řekl „ vidíš to já včelařím teprva 72let a pořád se učím.
     Pointa? Žádná není:))

     Ps: kdo byť jen trochu dělá do zemědělství, umí si spočítat že biodynamické zemědělství lza dělat jen okrajově, zájmově. při celosvětovém využití biodynamického zemědělství by se uživilo jen cca.2miliardy lidí. a to je to samé, jako vrátit se k dvoupolnímu systému.
     sakra s těmi 2miliardami jsem to asi přehnal. možná 1,5liliardy. zbytek půjde pápá.

    2. Dobré zážitky máte. Ale já se přece nebavil o včelaření jako takovém. Nějaký diskutující tu dal odkaz na R.Steinera a mne zaujal Váš vodopád odsudků na adresu tohoto významného muže, na jeho knihu, kterou jste asi ani nečetl.

     Z české wiki – „Steiner zemřel 30. března 1925, zůstalo po něm monumentální dílo. Na šest tisíc přednášek, většina stenograficky zapsaná, 300 publikací, které dále ovlivnily další literaturu. Antroposofie, věda Steinerem založená, se stala součástí speciálních vědeckých, uměleckých i praktických oborů, opírajíc se nikoli o tradice či spekulace, ale o přímé poznání světa.“

     Ale diskuzi o včelách ponechávám stranou. Jsem rád za to, že znám kolem sebe asi osm včelařů, kteří se této bohulibé činnosti věnují a umí ještě vyrobit „normální“ med. Sám spotřebuji asi 7-8 kg. medu ročně.

     Jen mne napadlo k tomu Vašemu Ps – zemědělství. To současné na naší planetě uživí cca 7 mld. lidí. Ale jak? Většina z nich žije v chudobě, v podvýživě. Nejen v materiální chudobě, ale i kvantita a kvalita potravin je pro ně na velmi nízké úrovni. V zemědělství dnes praktikovaném, které je součástí systému, a oba zřejmě víme, že ten není zdaleka ideální, není mnoho spravedlnosti. Chemie na polích, zvýšení výnosů, ale tím i likvidace třeba i těch včel, likvidace hmyzu vůbec, s tím spojený řetěz likvidace ptactva. Vše souvisí se vším. Pro dokreslení – přečtěte si třeba toto :

     http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2282020-za-25-let-zmizelo-75-procent-letajiciho-hmyzu-je-armagedon-beduji-biologve

     Je tam v závěru napsáno, že: „Tato zvířata mají v ekosystémech obrovské množství důležitých rolí. Například opylují rostliny – mouchy, můry a motýli jsou v tom stejně důležití jako včely. Současně tvoří základ stravy pro spoustu savců, ptáků, ryb i obojživelníků. Mouchy, brouci a vosy zase fungují jako predátoři a pomáhají rozkládat biologické látky.
     Pokud ročně zmizí asi 6 procent hmyzu, jak studie naznačuje, je to podle entomologů extrémně znepokojivé. “

     A tady je to napsáno již natvrdo – jak za tento stav, za úbytek létajícího hmyzu o 72% ve srovnání před 27 ti léty mohou i zemědělci :

     https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/v-nemecku-dramaticky-ubyva-hmyzu-a-ptaku-muzou-za-zemedelcimini-ornitolog_1710281530_rez

     Vážený pane Leo. Ti lidé, kteří hospodaří na svých malých poličkách podle Steinera, ti vědí, že jejich cílem není uživit planetu. Chtějí získávat svým příkladem další příznivce šetrného hospodaření. Ale, a to především to, kde je „zakopán pes“. Kolik milionů hektarů půdy je využíváno k tomu, aby bylo vypěstováno krmivo pro dobytek. Od soji, pšenice, kukuřice až třeba k manioku. Dobytek, kvalitní maso pro steaky té bohaté společnosti. Likvidace deštných pralesů pro nové a nové pastviny a pole. A na druhé straně, miliardy hladovějících, žijících za nějaký 1 – 2 dolary denně, v podvýživě či umírající hlady. K tomu ještě přičítám i další pohled – nákladná a životní prostředí zatěžující výroba masa /obrovská spotřeba kupř. pitné vody, zátěž životního prostředí……/

     Chci tím jen naznačit, že zemědělství, jeho plánování, rozvoj, potom i distribuce potravin ze zemědělské produkce vyrobená, má ke spravedlnosti velmi, velmi daleko.

     Jste moudrý muž. Zkuste si prosím najít, kolik lidí, stravujících se střídmě, třeba i částečně vegetariánsky, dokáže uživit 1 hektar smysluplně užívané půdy a kolik lidí uživí tentýž hektar, těch, kteří se živí převážně masem.

     Ochrana životního prostředí, a to i těch včel, vzniká prvotně u našich jídelních stolů. A o tom vědí ti lidé, kteří se o přírodu, o její využívání, o její dary, umí postarat; i podle třeba toho biodynamického zemědělství R.Steinera.

     Dejte si lžičku Vašeho skvělého medu. Působí i na nervy. A pak nebudete klít.

     Pěkný den.

    3. Vendo.
     Vytvořil sis o mně velmi nepřesnou představu.
     Možná je to tím že moje řeč je strohá a nesnažím se květnatě obkecávat vymyšlené vymyšlenosti.
     Možná je to tím, že ty jsi z těch, kteří uznávají a idealizují si „autority“
     Články mnoha autorů(mmj. I tvé) vůbec nemusím číst, jelikož po přečtení pár řádek, nebo nadpisu vím o čem je celý článek.
     A Steiner vlastně květnatě a idealisticky, až mysticky s prky vědy, popisuje dvoupolní systém zemědělství, opatřený vznešeným názvem biodynamické zemědělství.
     Koho by zajímalo dvoupolní zemědělství, když můžeme hospodařit biodynamicky. Úf
     Ale takových vymyslitelů jsou spousty a spousty. Ve všech možných odvětvích.

     Netrápí mě ani tak ti myslitelé, ale lidé(nadšenci) kteří jim to zhltnou i s navijákem a poté jdou lidem masírovat mozky, že to je to jediné správné.

     Lidské společenství, zdaleka není ideální. Má mnoho neduhů. Ale umožňuje bytí i lidem, kteří se věnují jiným oborům proto nemusí mít ani tušení, jak vzniká jejich strava.
     Ano i já jsem z těch, kteří pěstují staré odrůdy, bez chemie a pokoušejí se zlomit kletbu gen. Úprav na slepicích, pšenici, kukuřici (částečně úspěšně) a to bez nároku na cokoli.
     Ale jsem si vědom, že mé snažení je pro jinou dobu a ani tehdy nevyřeší obživu lidí.
     Nejsem ten, který by dokázal říci lidem jděte a někde v ústraní zemřete, měníme systém zemědělského hospodaření a tuším, že ty také ne.
     Prosím, neber to zle, ale jinak tvůj komentář nebudu vůbec komentovat.
     Měj se.

 13. Vyspat se na včelích úlech můžete ve Včelím domě v Mariánské. Udělali jsme to tak, jak to chtěl udělat pan Kožíšek. Na výrazné odpočinutí stačí 40 minut.
  Děláme zde Apiterapii komplexně, takže pokud máte zájem o informace, napište nám.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2021

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference