mapa stránek || vyhledávání

Vzpomínky na střední

peroMilujete starší české filmy? Připomeňme si skvělý filmový snímek, ač se domnívám, že děj velmi úspěšné komedie „Marečku podejte mi pero!“, s vynikajícími hereckými výkony předních českých umělců, je všem notoricky znám a není nutné děj blíže popisovat. Ačkoliv se mnohým divákům může zdát děj komedie trochu nadsazen realitě, je to pouhé zdání. Vždy, když tento film vysílá některá z českých televizních stanic, vybavím si naši dálkovou 5.C, která odmaturovala roku 2008. Postavy z filmu jsou tak reálné, že si vybavuji své spolužáky a vzpomínám na léta strávená ve školní lavici. Tento filmový snímek je de facto rekonstrukcí života dospělého studenta a filmové postavy mají své skutečné předlohy, tedy nás, středoškolské studenty.

Ve filmu se každý pozná

Filmový snímek „Marečku podejte mi pero!“ ilustruje osobnosti dospělých studentů s vtipem a šarmem, ale také s patřičnou dávkou filmového nadhledu. V době, kdy jsem jako dospělá studentka navštěvovala obchodní akademii, některé nesnáze studia jsem si nesměla připouštět. Dospělému studentovi přibydou k jeho dosavadním závazkům, jako je rodina a zaměstnání, nové povinnosti v podobě studia knih, poznámek a příprava na ověřování znalostí.

Zvládat novou situaci není snadné, ale především nejhorším momentem celého studia je přístup vyučujících. Středoškolští pedagogové přistupují k studentům dálkového studia stejně razantně a nekompromisně jako ke studentům na denním studiu. S dospělými studenty nemají sebemenší slitování a úlevy v žádném případě neposkytují.

Je na místě zmínit, že mnohdy někteří vyučující na dálkovém studiu jsou mladšími lidmi než jejich dospělí studenti. Nepříjemným okamžikem dospělého studenta je, když ve svých 45 letech stojíte u tabule a váš o deset let mladší učitel vás kára za to, že jste nepřišli na hodinu připraveni. Z ústního zkoušení vám bez sebemenší lítosti napaří hodnocení za 5 a připravené výmluvy nehodlá akceptovat.

Sám reálný život píše komické situace! Z tohoto důvodu je komedie „Marečku podejte mi pero!“ tak půvabná a u diváků stále tak oblíbená.
 

S přáním pěkného dne Ivana Kryllová, studentka VŠRR
 

Poslední články autorky:


hodnocení: 5
hlasů: 3
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference