Povídka skoro sci-fi.
Motto:
Bůh stvořil ženu šestý den z Adamova žebra. Kdy do ní vdechnul duši, není z Bible jasné. Žena má duši skrytou. Muž ji těžko najde a lehko ztrácí.
Rozešli jsme se s přítelkyní. Rozchod od stolu a lože. Pes je ve střídavé péči.
Poznali jsme se na jedné z mnoha zkoušek, kterými jsme nakonec prolezli, ukončili jsme studium, začali jsme pracovat, žijeme spolu už asi třetinu našeho života, splácíme spolu hypotéku a vychováváme psa Bena. Bene znamená latinsky dobře. Ale něco bylo a je špatně. Nemáme zatím děti. Není to asi těžké, je třeba hlavně to, aby se na tom shodli dva lidé, to není tak moc. Na to, aby se něco pokazilo, stačí i jen jeden.
Dělali jsme nyní hodně z domova (home office) a začali jsme si jít na nervy. Vadilo mi, že Alice má pořád puštěné rádio nebo televizi. Já potřebuji pro práci klid. Jsem programátor a očekává se ode mne, že vymyslím nové věci. Šéf ví, že potřebuji mít za sebou dalšího člověka, který moje rozdělané nápady dokončí. Přimluvil jsem se, abychom přijali do práce moji známou Kateřinu. Je hodná, pracovitá a neotravuje, že jí pořád něco nejde, snaží se to sama vyřešit. Alice najednou nesnáší, když chodím z práce hodně pozdě domů. A žárlí bezdůvodně.
„Bene, nechrápej!“
Beník se trochu zarazil, ale za chvilku začal chrápat znovu.
Alici jsem nechal zatím náš byt a jsme s Benem v malé garsonce, kde není kam uniknout.
Vytáhl jsme malé sluchátko a dal ho Benovi do ucha, už si na ně vcelku zvykl. V obojku má něco jako hands-free a zdrojem je malý tablet. Na něm jsou nahrány jeho mozkové vlny při usínání převedené na jemný akustický signál. V práci mám Astu, ze služby vyřazenou fenku německého ovčáka. Mým úkolem je vytvořit software, které bude simulovat vnitřní emoce psa, takže podpořením vhodných emocí psa vychovávat. Něco jako drogu mu nabízet jeho sny, aby po nich toužil i ve dne. A pak pomáhal a chránil. Pes ví, že když najde drogu, dostane nejlepší odměnu, to mu bude sídlit v hlavě ve dne a i v noci se mu o tom bude zdát. Astu jsem si přisvojil. V noci hlídá uvnitř oplocení naší firmy a ve dne spí u mne v kanceláři. Ráno mě vítá radostně, zvedne se na zadní a opatrně položí přední packy až na moje ramena. Vydrží se dívat dlouho do očí a zdá se, že je šťastná, když ji dlouhou drbu na krku. Ví, že ji čeká dopoledne splněných snů.
Naše firma má spoustu peněz, je možné, že nás financuje nějaká vojenská organizace, která pak shrábne výsledky pro vojenské účely. Raději si lehce nalhávám, že to tak nebude. I kdybych to nenašel já, tak americká vojenská agentura DARPA vyvine a sebere ve světě cokoliv, co lze pro vojenské účely použít. Vyvíjí myši a sarančata s implantáty, naváděné laserem. Mají sloužit jako hledači min. Vyvíjí psa s implantovaný mikročipem, který je jako dron naváděný po minovém poli. Mají psy s brýlemi pro virtuální realitu. Elon Musk a jeho Neuralink testuje prasata s mozkovým implantátem velikosti mince.
Věda zkoumá a využívá umělou inteligenci skoro všude. Zatím. Zatím ještě umělá inteligence nevyužívá nás. Dá se očekávat, že umělá inteligence bude hromadně nasazena k omezení falešných zpráv (fake news). Tím se jí dá šance tyto falešné zprávy těžko rozlišitelné od pravdy hromadně vyrábět, pokud je bude někdo potřebovat. Což je skoro jisté.
Implantování mikročipů do mozku odmítám. Mám před sebou skoro nemožný úkol dosáhnout podobného výsledku výcvikem s využitím mozkových vln, které vznikly, když pes úkol vyřešil správně.
Psi často dávají najevo, že chtějí mít celou spokojenou rodinu pohromadě. Když tomu tak je, tak klidně ve dne usnou třeba v létě na pergole pod stolem. O čem se jim asi zdá? Psům se určitě zdá, že venku vyčenichali stopy mladé krásné fenky.
Docela Beníkovi závidím, má v hlavních věcech jasno. Může se mu zdát, že páníček mu okrajuje chrupavky z vařených vepřových kostí. Může se mu zdát, že panička ho podrbe pod krkem, na hlavičce a na zádech až k ocasu. A krásně při tom voní ženskými hormony. Beník se naučil slastně přičichávat k jejímu odloženému tričku před vypráním, když je sám doma.
Beník má rád moji babičku s jejím velkým sadem, kde smí i trochu lumpačit, když hlídá kolem plotu. Babička na něj mluví jako na malé dítě a Beník rozumí skoro všemu, i když na něj mluví celými větami. Rozumí, ale nedbá, jak babička říkala i o dětech.
Už dlouho zkouším mozkové vlny psích emocí a mozkové vlny při spánku převádět na zvuk a opakovaně jim je pouštět. Je to asi zbytečné, nejspíš reagují stejně jen na ten zvuk a naučí se ho rozlišovat tak, aby odměnu dostali. Chtěl bych ty mozkové vlny spojené s vhodnými emocemi při spánku převést na zvuk a znovu dostat do hlavy. A pořád dokola, až se pevně spojí s požadovanou reakcí.
Nakonec jsem tomu podlehl sám. Nahrávám dlouhou dobu mozkové vlny svých krásných snů. Před spaním na něco erotického myslím a po půl hodině až hodině spánek přeruším. Pokud si ze snu něco pamatuji, tak záznam uložím. Už jsem si zvykl spát s jakousi čelenkou obepínající čelo a spánky, která umožňuje snímání pulsů mozku při spánku. Pak lze tyto sny přehrávat jako příjemné zvukové signály podobné hudbě. Začal jsem vzpomínkami na první sex s tehdy panenskou Alicí. Pak přišly vzpomínky na hezké dny a noci, procházky po naší krásné krajině, na dovolenou na plážích u moře. Snažím se snít a zaznamenat sny o tom, jak Alice bude těhotná, porodí dítě a kojí ho. V noci se mi pořád něco zdá. Vím, že to je sen a můžu se probudit, ale nechci.
Týden s Beníkem ve službě u Alice uběhl jako voda. Nahrával jsem a pouštěl si znovu v noci vybrané sny s Alicí. Už i jako s matkou našich dětí, zdá se mi o ní pořád. Děti běhají u babičky po zahradě a trochu pomáhají s ukládáním obrovské úrody jablek. Stromy sázel děda před 40 lety a jsou v nejlepší kondici a ničím nestříkané. Je pátek večer, jdu si k Alici pro Beníka.
„Beník bude možná chrápat. Dej mu do ucha tohle sluchátko, sama si můžeš dát svoje do u čelenky. Budou se ti zdát hezké sny. Nechám tu malý tablet, na ploše jsou dvě ikony, které program startují: Beník a Alice.“
Beníkovi se od Alice nechtělo, ale pak si asi vzpomněl, že budeme spolu běhat. Je to border kolie, běh je potěšení jeho života.
„Beníku, jdeme za paničkou. Panička!“
Beník lítá jako splašený, má radost. Oholil jsem se, vzal si čisté ponožky a do tašky i zubní kartáček a pyžamo. Zkouším věřit tomu, že Alice si mé sny pouštěla a něco z nich se jí usadilo v hlavě.
Beník už za dveřmi čichá, i já cítím ve dveřích, že Alice dělá večeři. Což nebyla zrovna její silná stránka. Neslyším rádio ani televizi, jen maso se lehce peče na pánvičce.
„Udělala jsem večeři pro oba, už je pozdě večer, abys nemusel nikam jít na jídlo.“
„Děkuju, jsi hodná.“
Beník to slovo nějak pochopil a snaží se být taky hodný. Popošel jsem k němu a položil si hlavu čelem na šev na jeho hlavě nahoře. Předali jsme si možná mozkové vlny. Neskáče radostí proti Alici, ale běhá kolem nás. Lehne na všechny čtyři a hlavou nám neúnavně postrkuje nohy, abychom popošli k sobě. Je to border kolie s instinktem shánět stádo dohromady.
„Tak pojď ke mně,“ řekne vlídně Alice. Bylo to sice na psa, ale zní to dobře. Už jsme opravdu blízko a Alice se usmála. Napřed na Beníka, pak i na mne.
Po večeři se Alice zvedla a šla ke dveřím ložnice.
„Koupila jsem čtyři centimetry tlustou molitanovou desku na postel, je hodně široká, spí se na ní dobře, záda mě nebolí.“
Zvedl jsem ji do náruče a přenesl přes práh, jak má muž udělat s novomanželkou.
Beník se točil dokola a radostně poskakoval.
„Beníku, pelíšek!“
Beník se ještě párkrát zatočil dokola a usadil se do svého pelíšku. Spokojeně si lízal tlapky, což byla obvykle jakási jeho večerní hygiena.
My jsme se věnovali hygieně až pak, pozdě v noci.
Tato povídka je společné dílo mého a Beníkova mozku, našich snů. Tím končíme. Haf!
Na závěr citát mírně sebekritický.
Voltaire: Kolik hloupostí napovídají lidé jen proto, že chtějí říct něco chytrého…
Poznámka:
Původně jsem chtěl napsat opravdovou sci-fi, ale i v televizi je sci-fi filmů až běda. Při nejmenším stačí na děsivé noční sny. A sny mají být krásné.
Odkazy jsou na články s pokusy s implantáty v mozku zvířat a na umělou inteligenci. Tím myslím, že by se nemělo diskutovat o fake news, kterými se tato témata jen hemží.
[1] https://www.itbiz.cz/clanky/softwarovi-agenti-s-teorii-mysli
O teorii mysli.
„Nejběžnějším typem umělé inteligence jsou dnes asistenti typu Siri. Kdyby tyto programy uvažovaly o tom, co si člověk myslí, co už ví a proč se na něco vlastně ptá, jistě by to přispělo k uživatelské efektivitě. Nejde přitom jen o samotné informace, ale i obecně o stav člověka, který s programem komunikuje. Asistent by např. mohl poznat a ve svém chování přihlédnout k tomu, že člověk je zmatený, nervózní, unavený a přetížený (ospalý, opilý…).“
[2] https://vtm.zive.cz/clanky/americka-armada-vyviji-bryle-s-rozsirenou-realitou-pro-vojenske-psy/sc-870-a-206348/default.aspx
Americká armáda vyvíjí brýle s rozšířenou realitou pro vojenské psy.
[3] https://vtm.zive.cz/clanky/jake-komunikacni-drony-nelze-hacknout-ptaky-a-psy/sc-870-a-203811/default.aspx
Živé drony nelze hacknout.
[4] https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/cviceni-psi-hledali-na-vojenske-zakladne-v-namesti-nad-oslavou-drogy.A120223_082340_brno-zpravy_dmk
Psi hledají drogy.
[5] https://www.idnes.cz/technet/kratke-zpravy/kobylky-proti-minam-americke-namornictvo-zaplati-nezvykly-projekt.A160708_092258_tec-kratke-zpravy_mla
Saranče s implantátem na sledování mozkové aktivity. Cílem je vyvinout technologii, která by umožnila využít vyvinutého čichu zvířat k hledání min a dalších výbušných zařízení na bojišti.
[6] https://www.idnes.cz/xman/styl/zvireci-pyrotechnici-miny-vyhledavaji-i-vcely-sloni-ci-krysy.A160827_115857_xman-styl_fro
Zvířecí pyrotechnici. Miny vyhledávají i včely, sloni či krysy. Zemi, která má svou plochu nejzamořenější minami jsou Spojené státy (kolem vojenských základen z dob studené války).
[7] https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3171798-elon-musk-predstavil-mikrocip-do-mozku-ukazal-jak-ho-vyuziva-prase-gertruda
Elon Musk ukázal světu svůj pokrok v Neuralink mozkovém čipu, který využívá prase Gertruda.
[8] https://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bl%C3%A1_inteligence
Shrnutí možností umělé inteligence a neuronových sítí působí zatím klidně.
„Neuronové sítě. Umělé neuronové sítě v umělé inteligenci jsou volně inspirovány odpovídajícími biologickými strukturami. Oproti nim jsou však značně zjednodušeny z důvodu zrychlení výpočtů, a používají jiné mechanismy učení, než jaké používá mozek. Cílem informatiky totiž není věrně simulovat biologické struktury, ale především řešit praktické problémy. Tvorbou biologicky věrných modelů neuronů a neuronových sítí se zabývají výpočetní neurovědy.“
Pardal
Poslední články autora: