mapa stránek || vyhledávání

Esoterika a věda

Motto:
Svět je bláznivý, lidi neblázněte i vy.

Tak jsem nakonec neodolal a našel v slovníku cizích slov význam slova esoterika. A hned jsem se zalekl, jestli jsem intelektuálně vyspělý, když nejsem zasvěcený ani privilegovaný.

„Esoterika (z řeckého esoterikós, „vnitřní“, „uzavřený“) je označení pro souhrn vědomostí určených výhradně pro úzký okruh zasvěcených, intelektuálně vyspělých nebo privilegovaných lidí.“

„…lze esoterismus definovat také jako vyhrazení určitých tajných znalostí zasvěcencům bez ohledu na náboženský či duchovní směr. …koncept magických korespondencí – spojený s ideou makrokosmu a mikrokosmu, víra ve vesmír jako živoucí bytost, důraz na kreativní imaginaci a vnitřní proměnu esoterika skrze poznání, doprovázený často ideou souladu mezi duchovními proudy – prisca theologia, a předávání zkušeností skrze zasvěcení.“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Esoterismus

Takže poznání má vést k vnitřní proměně a předávání zkušeností skrze zasvěcení.

Zastánci jógy a astrálního světa říkají, že nejprve vlastní zkušenost a pak poznání. Zastánci vědy říkají, dvakrát měř a mockrát publikuj. Problém u esoteriky, astrálního světa a karmy vidím v tom, že není co měřit.

S esoterikou, astrálním světem, karmou a koncem světa je to jako s tím koronavirem. Napřed zasahuje starší ročníky, kteří víc o konci svého světa přemýšlejí. Starší ročníky rozjímají dobře, mají čas, ale už nemají vůli změnu života udělat. Doporučované vegetariánství, cvičení, odříkání všeho, i sexu – to moc netáhne. Mladší ročníky žijí s telefonem a internetem v ruce. Rychle si najdou všechno, tedy i důvod dnes ještě se změnami nezačínat.

Esoterika se dostává do sporu s vědou, ale snaží se přizpůsobit. Jako ten koronavirus, je méně nebezpečný, ale šíří se rychleji u mladých.

Já jsem pochopil, že nemá smysl psát rozbory toho, co je v astrálním světě a světě karmy nemožné. Je to na pomezí vědy, kde věda nemá jasné důkazy a tak přicházejí hypotézy a na jejich podporu další hypotézy. Esoterici pak vytáhnou kus hypotézy a už je jejich svět blíž vědě. Vypadá to víc věrohodně. A já jako autor proti pavědě shromažďuji argumenty, některé se jen lehce prekabátí a máme skoroesoteriku. Čím víc se do esoteriky vtahuje věda a do vědy esoterické pomezí vědy, tím je více verzí. Každý si může vybrat třešničky na dortu z různých verzí. Duchovní svět po smrti je tak nejasný, že nelze ověřit nic, ale lze splácat dohromady cokoliv. Vzniká splácanizmus.

A to ještě před 100 lety byl jeden Bůh a jeden svět.

Lidský mozek je nesložitější částí živé přírody. Ale lidé víc než 1000 lidských generací od kromaňonců přežilí díky tomu, že dokázali rychle a rozhodně řešit věci podstatné pro život. Tuto schopnost roztříštěním mysli a paralelními duchovními světy stále víc ztrácíme.

Dnes jsem viděl hejno racků jak zahnalo orla mořského. Rackové jsou rychlejší a nalétávají shora s křikem ze všech stran. Orel asi chtěl chytit některého z mladých racků na hladině. Ale neměl šanci. Rackové se pak slétli doprostřed rybníka na hladinu si odpočinout, křičeli a plácali do vody. Asi si ukazovali jak byli stateční – takhle to budeme dělat, je to náš rybník.

A náš svět, který se díky internetu tak rozšířil, se místo našeho společného rybníka stal systémem lokálních loužiček propojených hlavně virtuálně. A loužiček rozbitých diskuzemi na přátele a nepřátele.

https://www.jogin.cz/
https://www.jogin.cz/slovnik/

S rekreačním cvičením jógy jsem měl řadu let dobré zkušenosti. Slovník pojmy kolem jógy působí, že je pro ten úzký okruh zasvěcených, privilegovaných. Jak jsem psal, radši nic nevyvracím. Tím se ty subtilní energie, subtilní zvuky, potenciální síly, vibrace a rezonance na internetu leda množí. Když se o tom tolik píše, tak na tom musí být něco pravdy. Je to taková subtilní (drobná) v jádru dobrá pravdička, která nemusí hned zvítězit, hlavně že ji máme od duchovního průvodce. A samozřejmě spojení mikrokosmu člověka a makrokosmu.

Na první a druhou ránu ze slovníku třeba:

BÍDŽA

Energie, semeno, zárodek. Potenciální síla obsažená v jádru. Subtilní energie ukrytá za každým hmotným objektem. Velmi silná v bídža mantrách (subtilní zvuky, které vyjadřují možnou vibraci v rezonanci) pokud jsou získané přímo od duchovního průvodce. Záhadná esence určitého jevu vyšší reality je v koncentrované podobě přítomna ve zvuku bídža mantry, která sama sebe vyjadřuje jako rezonující zvuk. Tyto symbolické zvuky (založené vždy na subtilních, objektivních analogických konvencích, souladu mezi lidskými bytostmi a makrokosmem) v sobě mají uloženy specifické, subtilní, kosmické energie, které mohou být vnímány, shromažďovány a používány jogínem, který bídža mantry používá správným způsobem.

BINDU

Sanskrtský pojem bindu v češtině znamená „bod“ nebo „silové ohnisko“. Bindu je analogickým projevem, dovolujícím ustanovení sui generis tajného spojení mezi mikrokosmem lidské bytosti a určitou specifickou silovou sférou v makrokosmu. Pokud je bindu dostatečně probuzené a energetizované, umožňuje dotyčné bytosti dostat se do stavu rezonance s určitými aspekty nebo specifickými energiemi z makrokosmu, neboli vesmíru, který nás obklopuje, na určité úrovni jeho projevu, v závislosti na oblasti či úrovni shody. Bindu představuje rovněž vesmír promítnutý do určité oblasti vnitřního mikrokosmu člověka, přičemž tato projekce existuje zpočátku jen v potenciálním stavu, dokud příslušný ohniskový bod (bindu) není probuzen a dostatečně energetizován, aby dotyčnému člověku dovolil jednotně rezonovat nebo se dostat do rezonance s aspektem či specifickou energií, která se díky danému ohniskovému bodu (bindu) může ve vnitřním vesmíru příslušného člověka projevit.

Dal jsem si dnes k večeři smažené hříbky s vejci, k tomu kompot z hrušek a na to dvě jablka. Uvidím, co to s vnitřním mikrokosmem bakterií ve střevech do rána udělá. Astrální cestování to asi nebude, ale v noci se možná proběhnu.
 

Pardal
 

Poslední články autora:


hodnocení: 4
hlasů: 4
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference