mapa stránek || vyhledávání

Chvála pohybu…

Pohyb je tím, co tu kolem nás je a co nás neustále provází. Bylo tomu tak vždy a nějakou dobu tomu tak ještě bude. Nelze si představit svět bez pohybu. Je možné nějaké ustrnutí v mikrosvětě? V makrosvětě? Atomy se mohou zastavit? Může přestat pohyb provázející výměnu v buněčné úrovni, jde to? Když předběhnu, tak tam, kde není pohyb, tam je zánik, smrt, konec. Planeta se otáčí kolem své osy, letí přitom ve své dráze kolem Slunce. Bez tohoto pohybu by také nastal konec. Celý život mikro i makro světa je stvořen z atomů, molekul a buněk, v sanskrtu má tato úroveň pojmenování „anna“. Např. slovo pránajama, s tím se dá trošku pohrát. Prána je základní energií v tomto světě, tvůrčí síla božské matky a „ájama“ značí mít to – ji pod kontrolou.

Když má člověk něco pod svoji kontrolou, může to využívat. Slovo „prána“ lze rozdělit na dvě základní části. „Pra“ – jedním z významů je to, že něco existuje nezávisle či i mírně jinak – mít zde část prvotní existence vědomě, subjektivně ovládnutou. A „ana“ je zkrácení pro tu výše popsanou buňku. Složením vzniká pravý význam pohledu na pránu – je to to, co existovalo dříve, než vznikl jakýkoliv atomický či buněčný život. A pohyb, ten byl počátečním impulsem pro vznik celého stvoření a jeho trvání.

Kam směřuji ve svém laickém pohledu? Dosud náš vzdělávací systém neučí nic o takovém základu, kterým je nezbytnost pohybu, nezbytnost získání vědomí o nutnosti co nejdokonaleji absorbovat vesmírnou energii pro její důležité působení k našemu zdraví. Ta je zadarmo všude kolem nás. Třeba ta, kterou bereme jako samozřejmou, směs dýchatelného vzduchu a v ní existenci vědeckým světem dosud neobjevené prány. Potrava a voda je také samozřejmým „hnacím motorem“ života člověka. V ústech musí být pohybem stravy za působení slin důkladně rozmělněna i proto, aby i prána byla z této složky co nejlépe využita.

V těle člověka se vše neustále pohybuje. Srdce pumpuje krevní oběh, subtilní elektrické proudy vznikají a zase zanikají a plní svoji roli v mozku a nervové soustavě, lymfa prochází tělem v celém jeho objemu a endokrinní žlázy vysílají své hormony. Pohyb dávají stahy a následné uvolňování všech svalů všech možných orgánů, bránice nasává vzduch do plic a vypuzuje z nich zplodiny. Zdravé tělo je dokonalým systémem pohybu, znatelného, který umíme ovládat svoji vůlí, ale i toho interního, který nelze vůlí ovlivňovat.

Ještě jednou – zdravé tělo! Když se něco porouchá, nastává problém. Podle závažnosti poruchy je problém buď malým či velkým. Ten větší přináší nemoc. Nedávno jsem se potkal na schodišti s naší sousedkou. Bohužel, bydlí až ve čtvrtém poschodí bez výtahu. Její chůze do schodů byla pomalá, snad každý třetí schod dělala přestávku pro odpočinek. Nedokázala námahu výstupu zcela dobře udýchat a její pohybový aparát nedostával kyslík, evidentně trpěla nedostatkem dechu. Její tělesná hmota je tak o 50% vyšší, než by měl být. Je rozdíl „tlačit“ do schodů 130 kilo a nebo jen 65?! Pozdravili jsme se a sama mi sdělila sípavým hlasem – trpím dušností.

Dnešní doba s onemocněním, které máme denně na pomyslném talíři, kvůli kterému krášlí naše obličeje roušky a které je /má být/ strašákem pro život na planetě, nepřeje lidem s problémem nadváhy, proto jsem tu paní zmínil. A nepřeje také kuřákům či lidem závislým třeba na alkoholu. Oslím můstkem se teď přesunu k funkci oběhového systému (opět ten pohyb) lymfy. Ta je bezbarvou tekutinou podobající se krvi, je však průzračná. Nezávislý systém cév vede lymfu v jejím speciálním oběhovém systému a přes slezinu ji čistí. Tato lymfa svoji cestou „sbírá“ vše, co do těla nepatří, od bakterií až po rozrušující se tkáň organismu a cizí hmotu v jeho systému. Slezina působí jako filtr k odstraňování trosek červených a bílých krvinek. Slezina obsahuje mnohé funkční „T-buňky“, které jsou nutné v boji proti naprosté většině chorob. Pohyb lymfy se neděje naší stále pracující pumpou, srdcem. Lymfa, aby plnila svoji očistnou funkci a aby tím posilovala naši imunitu, potřebuje pohyb těla a tím i svalů a plné a hluboké dýchání. Dnešní doba karantén však uzavírá člověka doma. Boj se člověče! Seď doma, my ti dáme do televize desítky filmů a seriálů!

Chvála pohybu. I v dobách karantén je třeba chodit na procházky. Doporučeno je nejméně 4 až 8 kilometrů denně. V nich je dobré zrychlit krok; střídavě třeba dvě stovky metrů jít ostrou chůzí, jako bychom spěchali na vlak a pak třeba deset minut volně. Dýchat převážně nosem, kdy se jednak vzduch v těchto podzimních časech cestou do plic zahřeje a jednak speciální nervová zakončení v nosních dírkách zachycují lépe pránickou energii. Dech má být pomalý, ale hluboký. Maximálně provětrat své plíce neznečištěným vzduchem. Ranní procházka rozpohybuje i střeva a večerní pak prospěje hlubokému spánku.

Jóga nabízí mnohé techniky, které mají za účel mít v pořádku tělo, jeho systémy, které udržují zdraví. Nelze podceňovat vědomé dýchání. Vždyť dnešní zprávy v médiích často říkají o potřebě umělé ventilace plic již nemocných lidí. V krátkosti jsem nastínil chválu pohybu. Přidejme si k tomu klid mysli, nevytváření a nepřipouštění si emocí, stresů a pak? Může nás nějaká nemoc napadnout, ne že ne. Ale! Ve zdravém těle je zdravý duch a zdravé tělo je jako pevnost, která lépe odolává nemocím.
 

Václav Žáček /Venda/
 

Pár odkazů:

Existence pohybu – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pohyb

Z wikipedie definice: Mikrosvět – tj. mikrokosmos (μικρός „malý“ a κοσμος „svět“) se označuje ta část přírody, která se zabývá složením hmoty v měřítkách menších než (přibližně) 10−8 cm. Do mikrosvěta patří např. bakterie, viry, buňky, také atomy a elementární částice, kterými se zabývá fyzika částic.

Prána dle wikipedie – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1na

Nadváha – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nadv%C3%A1ha

Dušnost – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dyspnoe

Srdce – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Srdce

Lymfa – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lymfa

Slezina – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slezina

T-buňky, správně – viz.:

Nemoc- viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/T-lymfocyt

Zdraví – viz.: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zdrav%C3%AD
 

Poslední články autora:


hodnocení: 5
hlasů: 1
Print Friendly, PDF & Email

125 komentářů

 1. Chvála pohybu?
  Pokleknout je třeba

  Dnes je Památka zesnulých
  Kdysi dávno jsem k tomu napsala :

  Kráčím ztichlým hřbitovem,
  nikde ani živáčka
  vše pokryto bílým popraškem.

  Zkušenost mi velí,
  opatrnou buď,
  nenech se ničím vylekat,
  zastrašit.

  Vůkol klid a mír,
  nic podzimní pohodu neruší.
  A tak jdu tichounce dále.
  Nikdy bych klid ten,
  nebo člověka
  nechtěla svou neopatrností
  vyrušit.

  Zapaluji vonnou tyčinku,
  na kamenný obrubník
  poklekám
  a beze slov sděluji a přijímám vše
  co sdělit a přijmout lze.

  Uklidněna dávkou lásky
  tiše odcházím
  :-)

 2. Věra z Vysočiny: – Ďakujem za vyjadrenie. Názor, že všetko sa v histórii sveta a dejinách opakuje je známy, že je to ako na horskej dráhe pre deti, kde to frčí a stúpa raz hore a potom dole a potom keď sa to zastaví, sme presne tam, kde sme boli aj predtým – teda sa vlastne nič nezmenilo. Dosť pochybujem o tom, že iba toto by bol zmyseľ nášho života – trochu sa tu pohrať a potom odísť na ten druhý svet o ktorom toho opäť až toľko nevieme? Ja som sa vždy domnieval, že život sa síce točí dokola, ale že je to ako na šroubovnici, kde nás to vždy posunie niekde vyššie, do vyšších úrovní civilizácie a pokroku a že je to tak aj s týmto svetom. Ak nie na materiálnej úrovni, tak aspoň na tej duchovnej. Veď Boh Stvoriteľ nemá obmedzenia, aké sa prejavujú vplyvom zákonov prírody v jeho stvorení.

  1. Degone, když Leonardo da Vinci učil svoje žáky znázornit pohyb, vysvětloval, že chce-li bojovník učinit výpad vpřed, musí nejdřív ustoupit dozadu, aby tělo získalo potřebnou sílu a energii. Pravděpodobně se podobný jev ukazuje i v historií vývoje a zániků kulturních a politických systémů.

   1. Ďakujem milá Věro z Vysočiny za vyjadrenie, ale mal by som mierne výhrady k tomu prirovnaniu – „bojovníka“ k vývoji „historie a kulturných a politických systémov“. Bojovník, ako aj mocenský politik, tak rafinovane môže uvažovať, ale civilizácia a kultúra je predsa len o niečom inom. Túto taktiku nevyužívali ani výrazné osobnosti nášho svetového kultúrneho dedičstva, aj keď mali snahu o posun civilizácie vpred. Zrejme sa tu vo veľkej miere uplatňujú tie zákony prírody JIN a JANG, ktoré dosť výstižne popísal aj Lao-ć vo svojom diele Tao-Te-ťing. Ale aj on nakoniec rezignoval a civilizáciu na sklonku života opustil a uchýlil sa do ústrania…

   2. Degone, píšete, že „mal by som mierne výhrady k tomu prirovnaniu – „bojovníka“ k vývoji „historie a kulturných a politických systémov“.“
    ____________

    Jde jen o to, že historie nám ukazuje, že období rozkvětu většinou vyrůstá z období zmaru, kalamit, epidemií, válek…však i náš pan prezident říká, že nejlepší umění tvořili hladoví umělci (Karel Gott, Pavel Trávníček, Luděk Sobota apod.)

  1. Mikrobiom ve střevech a imunita
   https://www.osel.cz/11443-rekni-mi-co-jis-a-ja-ti-reknu-jak-se-vyporadas-s-radiaci_1.html
   Článek píše srozumitelně o střevních bakteriích zvyšující odolnost organizmu, zde k záření.
   Nebezpečné volné radikály se skládají především z  „vysoce reaktivních a škodlivých forem kyslíku“.
   Tím jsem chtěl říci, že škodit může rovnováze organismu všechno, když je toho moc, včetně kyslíku.
   Škodit může i přehnaná imunitní reakce, což bylo i v tom pěkném videu nezkreslená věda
   https://www.youtube.com/watch?v=9kQ8rFWnhh8
   , kde sliny jsou označeny jako antibaktericidní. Tedy ve slinách o virech nic, takže žvýkání proti virům a covidům asi nepomůže. Jestli pomůže přijímání prány při žvýkání, jak píšete, to ať si každý odpoví případně vyzkouší sám.
   Mikrobicidní látky účinné proti virům se označují jako antivirotika.

   1. → Tedy ve slinách o virech nic, takže žvýkání proti virům a covidům asi nepomůže. Jestli pomůže přijímání prány při žvýkání, jak píšete, to ať si každý odpoví případně vyzkouší sám.
    ___________________ Jistěééé.:-) → https://www.youtube.com/watch?v=TBCbYWxEY1A

   2. No to bude ono, že já si koupila jinou a špatnou značku žvejkaček
    a odrazilo se to na stavu mých plombiček….:-)))
    Se polepším. Fakt. Budu chrastit žvejkačkama též :-)))))))))

  2. Předchozí příspěvek jako Anonym jsem vložil omylem já, Pardal.
   Když už mám slovo, tak Venda slíbil, že ke knize K.Werner, Hathajóga napíše, zda je vhodná pro samouky, to je cvičení doma bez dohledu. Já zatím po ránu je dávám naulí krija a pak hluboký předklon s hlavou na kolenou.
   https://www.yogalibre.cz/nauli-krija/
   Zatahování břicha – je tam popis, video a asi 10 řádek varování, kdy to necvičit. Zvládnout 3 kola po 20 opakování jak se říká na konci videa, to se mi zdá moc, to už zatím snídám.

   1. Pardale, jsem rád, co pro jógu děláte a jak ji tu popularizujete. Snad byste mohl napsat paní Věře svůj názor na její sdělení, že „na hathajóze není racionálního taky vůbec nic“ ???? Souhlasíte s tím nebo nesouhlasíte???? Ale nemusíte odpovídat, protože paní Věra a Vy si velmi dobře rozumíte a proč si Vaše souznění s ní nějak kazit.

    Já po ránu někdy zařazuji uddijána bandhu a provádím ji maximálně 3 x.

    Dnes odpoledne mi manželka donesla tu knížku prof. Karla Wernera. Od objednání do dodání 8 dní, to je dobré. Neměl jsem ale ještě čas se na ni podívat – snad zítra. Tak ještě prosím chvíli vydržte.

    Díky.

    Václav Žáček

   2. No, nevydržel jsem, stáhnul jsem asi 180 dobrých obrázků textu a obrázků té knihy a vyrobil z toho čitelný .PDF, takže se mi to čte dobře a v hlavě se mi ty pozice z obrázků znovu vybavují i po mnoha letech. Chyba je, že pro mě začíná jablková podzimní a zimní sezóna, takže mít prázdný žaludek kromě rána je problém.
    Cvičit těžší pozice hathajógy není pro každého, ale doufám, že k nám nedorazí péče o člověka typu, kdy na plechovce s olejovkami snad musí být napsané, že po otevření se může člověk říznout o plech.
    To by u nás v Kauflandu mely být nápisy na basách s pivem, že při jejich zvednutí se můžou hnout plotýnky.

   3. Venda píše:

    Ale nemusíte odpovídat, protože paní Věra a Vy si velmi dobře rozumíte a proč si Vaše souznění s ní nějak kazit.
    _____________

    …a Věra se směje :-))
    Vendo, vy jste nepoučitelný. Zkuste si teď hezky v klidu sednout do nějakého toho vašeho lotosového květu a ponořte se do své mysli. Analyzujte, co vás vede k podobným jedovatým myšlenkám a co vás ponouká troubit je do světa. Je to dobro – nebo zlo? Na které straně stojí úmysl?
    Přemýšlejte…..:-)

   4. Paní Věro, zase jen Vaše invektivy ke mně jako nějaká obrana? Proč to nazýváte jako nějaké mé „jedovaté myšlenky, proč nějaké troubení do světa“? Vždyť se nemusíte nijak bránit, protože já Vás nenapadám. Kolega Alois Vám položil otázku, chce nějaké Vaše podpůrné argumenty pro Vaše tvrzení, a já se jen zeptal na názor Pardala.

    Paní Věro, mám zkušenost za ty roky diskuze s Vámi, že někdy na něco, co sama přinesete jako téma, teď konkrétně jste zplodila otázku – racionalita v. iracionalita jógy – nedokážete pak sama odpovědět. Zkuste zapřemýšlet, v čem-proč-jak konkrétně je pro Vás jóga iracionální. Na rozdíl od Vás se teď ale nesměji. Chcete, abych zjišťoval, na které straně /dobra-zla/ stojí můj úmysl. Milá paní, můj úmysl je – chci jen zjistit, v čem je podle Vás jóga iracionální. Vy jste to sem přinesla.

    Jestli to nevíte, tak klidně napište, že jste to jen tak napsala, že Vás to prostě napadlo.

    Díky.
    Pěkný den.
    Václav Žáček

   5. Vendo, jistěže mě nenapadáte, to jen vás samotného napadají „jako bandita“ jedovaté myšlenky. Proto se vám směji, stejně jako se směji našemu batolátku, které už zkouší prosazovat svoje ego a šponuje při tom nožičky. Proč by podle vás Pardal nemohl zpochybnit moje výroky? Necinklo vám v hlavě? Možná jste na ní stál příliš dlouho, zkuste nohy na zemi.

    Racionalita v. neracionalita jógy: Vendo, zhruba 99% činností člověka je neracionálních, popřípadě přímo iracionálních, ba mnohdy až destruktivních či psychopatických. Uznejte, že například dobrovolný stoj na hlavě (což se v lepší společnosti užívá jen jako mučící praktika) je iracionální až sebedestruktivní úkon. Nebo snad podle vás je racionální dobrovolně dělat věci, při kterých se můžete zranit nebo zemřít dřív, než je nutné?

   6. Racionalita a iracionalita jógy.
    https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/racionalni
    racionální
    Význam:
    • rozumný, vycházející z úvahy, rozumem odůvodněný (op. iracionální)
    • účelný, hospodárný
    iracionální
    https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/iracionalni
    Význam:
    • vymykající se rozumu, rozumem nepochopitelný (op. racionální)
    • protichůdný rozumu, protirozumový, absurdní
    Čeština má asi 300 000 kořenů slov, průměrný člověk užívá 5 000 slov,
    https://plzen.rozhlas.cz/cisla-vypovidajici-o-cestine-6803995
    „Aktivní slovní zásoba, tedy slovní fond, který člověk sám aktivně zná a používá, se odhaduje asi na 3000 – 10 000 slov, průměr je asi 5000 slov. Pasivní slovní zásoba je asi 3- až 6 krát větší než aktivní slovní zásoba. Rozdíly v rozsahu slovní zásoby jednotlivce jsou dány vzděláním, zájmy apod.“
    Věra myslím psala, že hathajóga nemusí být racionální (rozumná) ani iracionální ( vymykající se rozumu).
    Chvíli se mi to vymykalo rozumu, ale pak jsem to uznal za rozumné.
    Plácnu, že čeština má 10 000 přídavných jmen, kterým většina lidí rozumí. Nevypadá to na to, že přídavná jména racionální a iracionální stačí vyjádřit všechno. Přídavná jména (většinou) popisují vlastnosti podstatných jmen. Třeba sůl není sladká ani kyselá, je slaná.
    https://vdocuments.site/karel-werner-hathajoga-olympia.html
    Třeba obrázky pozic hathajógy dívky v plavkách obr. 10, str. 53 , obr. 11. str. 54 nebo obr. 51, str. 115 na mě nepůsobí racionálně ani iracionálně, ale eroticky.
    Má pěkné nohy a jistě by se pěkného našlo víc.
    Takže to lehce zobecním. Třeba žena může být racionální, může být iracionální, ale nemusí být ani jedno z toho, může třeba praktická nebo erotická a při tom ještě pomalá nebo rychlá.

   7. Pardal píše:
    Třeba obrázky pozic hathajógy dívky v plavkách obr. 10, str. 53 , obr. 11. str. 54 nebo obr. 51, str. 115 na mě nepůsobí racionálně ani iracionálně, ale eroticky.
    __________________

    Jen jestli ta hathajóga není jen zakuklená kámasútra….

   8. Pardale, napsal jste :
    „Věra myslím psala, že hathajóga nemusí být racionální (rozumná) ani iracionální ( vymykající se rozumu).
    Chvíli se mi to vymykalo rozumu, ale pak jsem to uznal za rozumné.“

    Věra myslím napsala? Není třeba přemýšlet o tom, co Věra napsala, ale najít si to a vědět, co napsala. Trochu je v tom rozdíl – myslet a vědět. Můžete to uznat?

    Vím, že napsala 2.11. v 19:47 toto – „A na hathajóze není racionálního taky vůbec nic.“

    Jak je vidět, Vaše vzpomínání, co Věra napsala Vás přivedlo až k rozboru pojmů racionální a iracionální, který jste podložil ještě třemi odkazy a nakonec podlehl své /ne/paměti a napsal údajný Věřin výrok – „že hathajóga nemusí být racionální (rozumná) ani iracionální ( vymykající se rozumu ).

    Věra ale skutečně napsala toto – A na hathajóze není racionálního taky vůbec nic.

    Vidíte ten rozdíl?

    Pardale, je mi jedno, jak si interpretujete výrok paní Věry na hathajógu. Ona sama nechce – neumí – neví /dosaďte si své sloveso/ sdělit žádný argument, který by její výrok podpořil.

    Prostě tak plácla „do křa“, jak se u nás říká – kupodivu, Věra nepřemýšlela.

    Pěkný podzimní den.
    Václav Žáček

   9. ad – Věra ale skutečně napsala toto – A na hathajóze není racionálního taky vůbec nic.
    __________

    Na hathajóze je tolik racionality, jako např. na jízdě na kole, hledání kešek, brnkání na kytaru nebo erotických hrátkách. Jinými slovy – nic. Je to jen jeden z x způsobů, jak vyplnit volný (přebytečný) čas činností, která navozuje příjemné pocity způsobené vyplavováním endorfinu, který se váže na receptory v nervové tkáni.
    Stejně tak nenajdeme nic racionálního na víře v Boha a náboženství, jak moje slova nechtěně a omylem potvrdila paní Marie.
    A už tuplem nic racionálního nenajdeme na diskusi pod články Gnosis. Jsme tady jen a pouze proto, že nás to z nějakého iracionálního důvodu baví. A pokud si tohle uvědomíme (jsme si vědomi), pak se o kousek přiblížíme k racionální úvaze, že je nesmyslné brát svoje myšlenky – které nás napadají jako bandita – natolik vážně, až kvůli tomu může vzniknout nevraživost nebo – a to je ještě horší – může prasknout žilka.
    Takže Vendo klid, veškerá existence je neracionální. I s hathajógou.

 3. Paní Věro,
  2.11. večer jste mi napsala, že…A na hathajóze není racionálního taky vůbec nic.

  Můžete to doložit nějakými argumenty??
  Děkuji.
  Alois

  1. Od Vás, paní Věro, se asi žádné argumenty pro podporu Vašeho tvrzení nedozvím. Že by jste na Vysočině dělala mrtvého brouka?

   Do vyhledávače jsem zadal heslo – „řekli o hathajóze“ a našel tak pár odkazů:

   https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/hathajoga

   https://www.jogin.cz/joginsky-terapeuticky-pruvodce/ – stručné a jasné !

   https://cuni.cz/UK-5721.html?web=UK&id=5721&event=7081&lang=CZ – aneb, co o ní píše Univerzita Karlova

   https://www.svobodnyblog.cz/2018/05/joga-dava-pruzne-telo-a-pevne-svaly/ – a to není málo, že?

   https://vysocina.rozhlas.cz/pred-ctyriceti-lety-byly-prvni-joginske-praktiky-jenom-pokusy-rika-pavel-malek-7119710

   A pak jsem zadal nové heslo do vyhledávače – negativní vliv hathajógy na zdraví člověka. Chtěl jsem vyvážit to plusové něčím, co by argumentovalo proti hathajóze. A kupodivu, zase chvála:

   https://www.svetzeny.cz/zdrava-a-krasna/kondice/joga-z-vas-udela-lepsiho-cloveka-a-muze-vam-i-zachranit-zivot – je to pro ženy, paní Věro, zpozorněte

   https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zdravi-zivot-a-vliv-jogy/297536

   https://www.onlyu.cz/zdravi/kdo-cvici-jogu-nepotrebuje-lekare/

   https://is.jabok.cz/th/jeikc/Absolventska_prace__Jana_Svobodova_2016.pdf – pro paní Věru co by seniorku

   https://www.jogadnes.cz/joga/proc-zacit-s-jogou-1162/

   A protože mám paní Věru rád jako vlastní děcko, je to jistě velmi krásná babička, našel jsem i stránky, které ji potěší a ze kterých může velmi silně čerpat. Zadal jsem do vyhledávače heslo – škodlivost hathajógy pro člověka:

   https://krestanem.cz/nebezpeci-jogy/

   https://www.korenyjogy.cz/joga-mezi-telocvikem-a-mystikou/

   Paní Věro, Váš přístup, neodpovídat, již znám. A tak Vás prosím, již mi nic nepište. Na rozdíl od Vás nebudu tím, kdo nechutně vyžaduje odpověď.

   Dnes jsme byli s kolegou Václavem venku. Máme takové místo, kam se opírá popolední slunce a tam jsme si zacvičili. Les byl tichý, vzduch průzračný s velkou viditelností do kraje a protažení a prodýchání mělo svůj pozitivní vliv na naše tělo, mysl i duši.

   Pěkný večer.
   Alois Vrobel

   1. Aloisi, píšete: “ Dnes jsme byli s kolegou Václavem venku. Máme takové místo, kam se opírá popolední slunce a tam jsme si zacvičili. Les byl tichý, vzduch průzračný s velkou viditelností do kraje a protažení a prodýchání mělo svůj pozitivní vliv na naše tělo, mysl i duši. “

    :-))
    Aloisi, taky jsem dnes byla „venku“, a řeknu vám – natrefit tam na dva dědky, co v lese stojí na hlavě, tak bych asi hodně rychle utíkala zase „dovnitř“
    :-)))

    ps – asi vám to mysl příliš nepročistilo, když v ní máte usazený problém s racionalitou v hathajóze. Aloisi, vy si vážně myslíte, že se v těch odklazech budu hrabošit? To by bylo vážně extrairacionální až masochistické:-)))

   2. Věro, byl jsem na procházce se psem na pěšinové cestě pěknou přírodou, nepotkal jsem tam lnikoho ani lesní vílu , mladou babu ani šarmatní babičku. Nestál jsem v přírodě na hlavě a nevičil jógu, ale přemýšlel.
    Představa, že bych něco vymyslel brzy pominula, takže toho moc nezůstalo.
    Obloha byla zatažená, nikde žádné čáry od letadel ani chemtrails. Před mnoha lety tady na bývalém Gnosis9.net hodně psal a diskutoval Jaroslav Krejčí
    https://hledani.gnosis.cz/author/jaroslavkrejci/
    o chemtrails a taky o Krišnovi a hindiusmu. Většina toho je asi ještě na https://jaroslavkrejci.blog.idnes.cz/.
    Myslel to vážně. Jeho poslední příspěvek tady Jaroslav Krejčí Indra7.11.2020 (22:24) dospěl přímo do iracionální tragédie.

    Takže jsem rád, že zdejší duchovní velitel indické letky se rozhodl k návratu do moravské domoviny. Vytříleli zásobníky, dochází kerosin (letecký petrolej), musí doplňovat energii už z kosmické prány. Snad přistanou v pořádku, vrátí se k Bibli, přírodě, případně hathajóze.
    Ještě prskají něco na Vysočinu, ale jak vidím, odprskáváte zdatně a jste v pohodě.

 4. Pre Věru z Vysočiny: Použil som výraz „mierne výhrady“, lebo pripúšťam, že aj „hladoví umělci“ môžu dopomôcť k pokroku ľudstva. Kam by ste zaradila napr. Ježiša – medzi „bojovníkov“, alebo tých „umiernených“, napr. onoho Lao-ćeho, ktorý to na sklonku života vzdal a rezignoval?
  Pre dušu človeka je toto pozemské prostredie veľmi nepriateľským územím. Prečo sa duše sem na tento svet aj naďalej dobrovoľne vteľujú je pre mňa „veľkou otázkou“?!?
  Zabŕdnem ešte raz do tej čínskej reality, ktorá dnes vo svete nadobúda čoraz väčší význam. Celá ich história je poznačená dvomi osobnosťami a ich školami – Konfuciom a Lao-ceom. Konfucius bol pragmatik, kým Lao-ć teoretik a filozof. Žili v rovnakej dobe a tak sa nám zachoval opis ich stretnutia. Tu je:
  Rozdielnosť týchto dvoch veľkých čínskych filozofických škôl vystihol Ś-ma Čchien v popise ich vzájomného stretnutia a rozhovore, ktorý spolu viedli v r. 517 pr. Kr. Vtedy vraj Konfucius navštívil v Čou Lao-ća, aby si s ním pohovoril o tradíciách a ich zachovania pre budúcnosť. Konfucius sa vtedy asi priveľmi odvolával na starých učencov, lebo mu Lao.ć povedal: „Spomínaš ľudí, ktorých už aj kosti dávno spráchniveli. Ostali po nich iba slová, ktoré mohli pozdvihovať ku šľachetnosti /ľudí/ svojej doby, ale iná doba je im už nepriaznivá. Pohadzuje ich z miesta na miesto ako vietor suché steblá trávy. Je známe, že dobrý obchodník svoj dobrý tovar ukrýva, aby sa zbavil bezcenného. Takto je to navonok aj s človekom, ktorý má plnosť čnosti. Javí sa ako hlupák! Zbavte sa svojho pyšného zmýšľania a nadmernej žiadostivosti. Odhoďte svoju povýšenosť a prehnanú ctižiadostivosť, lebo vám nijako neosožia! To je všetko, čo vám môžem poradiť“.
  Konfucius odišiel a niekoľko dní o týchto slovách mlčky uvažoval. Napokon svojím žiakom povedal: „Poznám, čo sa vznáša ako vták, čo sa ponára ako ryba a čo uteká ako štvornohá zver, lebo čo behá, to možno lapiť do pasce, čo pláva, to možno chytiť do sieti a čo lieta, to možno zasiahnuť šípom. Čo sa však vznáša ako šarkan nad vetrami a oblakmi v nebeských výšinách, o tom nič neviem. Videl som majstra Lao.ća, ale je pre mňa /nedostupný/ ako šarkan“.
  Ś-ma Čchien popisuje aj ich rozlúčku. Lao-ć vtedy Konfuciovi povedal: „Ako som počul, bohatí a vážení dávajú svojím hosťom na rozlúčku dary, ale intelektuáli dávajú iba slová. Ja sa nemôžem počítať medzi bohatých, ani vážených, ale iba medzi intelektuálov a preto si vypočuj moje slová“. Potom mu dal rady do života, aby iných neosočoval a netupil, aby neukazoval na ich nedostatky, aby si neprisudzoval zásluhy, lebo patria rodičom, a aby ako úradník slúžil iba dovtedy, kým ho potrebujú.
  Už tón rozhovoru poukazuje na ich veľký vekový rozdiel. Konfucius mal v tom čase 34 a Lao-ć 87 rokov. Aj tak sa však v tomto ich údajnom rozhovore prejavuje zásadný rozdiel ich zmýšľania. Konfucius sa prejavuje ako racionalista so sklonom k formalizmu a Lao-ć je skôr metafyzik so sklonom k intuitívnemu poznaniu a mystike. Tento rozdielny prístup k realite a pravde viedol ku vzniku dvoch rozdielnych filozofických škôl, ktoré si neboli veľmi naklonené, ale v ľudských potrebách sa dopĺňali.

  1. Degone, ty informace o těch dvou velikých čínských vzorech Konfucia a Lao-ceho asi čerpáte z nějakého literárního zdroje. Škoda, že jste nám na ně nedal svůj odkaz, jak to je tady zvykem, abychom si to mohli přečíst v originále, jisté bychom z toho měli větší potěšení.

   1. Návštevníku, v originále – teda v čínštine, je možné nájsť na internete tiež týchto autorov, ale ak nepoznáte čínsky jazyk, tak by Vám to určite neprinieslo ono očakávané potešenie. Ale, jestvuje aj mnoho prekladov od rôznych autorov, ktoré sú tiež dostupné aj na vyhľadávači internetu, ak tam zadáte ich mená. Ja osobne som od nich nečerpal, ale som použil vlastné diela, ktoré však doposiaľ neboli publikované a nachádzajú sa iba v mojom počítači. Venoval som sa tomu v mladosti dosť intenzívne. Teraz sa už venujem iným veciam.

  2. Degone, taky jsem delší dobu přemýšlela o Vašich slovech, proto odpovídám s delším časovým odstupem.
   Ti „hladoví umělci“ – to byla jen ironie a povzdech nad tím, co se v Česku děje, co všechno je nám souzeno vyslechnout a strpět.
   Ježíše bych asi nezařadila do žádné z Vámi zmiňovaných možností, podle Písma znal svůj úkol a splnil jej. Rezignace? To určitě ne. Boj? Taky ne. Setrvání na svém místě s vědomím nevyhnutelnosti.
   Dialog o hodnotě tradic – etika tao artikulovaná před 2500 lety a stále ohromuje svojí prostotou a přitom dokonalostí. Nechat věci plynout.

   1. Věra, ďakujem za reakciu. – „Nechat věci plynout“ je myšlienka Čuang-ćeho, žiaka a popularizátora taoizmu tuto: http://www.taiji-ak.cz/5-cinskych-filozofu-cuang-c/, ktorý je tiež mojím obľúbeným autorom. Ten vraví, že: “Správný pořádek vznikne spontánně sám, nechají-li se věci plynout.” Podľa toho by sa mali riadiť aj naši súčasní mocichtiví politici, akým je aj ten náš súčasný „vládca“ na Slovensku!
    Pokojné a nerušené prechádzky v jesennej prírode!

   2. Možná tomu tak opravdu je, Degone. Jen se někdy nedostává trpělivosti a v mysli převládá nutkání věci měnit, urychlit. Období plodnosti (mám na mysli práci, inspiraci, výkon…) se střídá s obdobím útlumu, kdy se věci nedaří. Někdy pády do různých hloubek. Je potřeba nechat se tím provést a vydržet. Jistým rozhodnutím se člověk při tom nevyhne, ale pokud se nechají dozrát, člověk to vnitřně vycítí, že je to to pravé a správné. Taky teď stojím na takové křižovatce a přemýšlím, jak věci uspořádat, resp. jak jim moc nepřekážet. Možná, že nazrál čas porozhlédnout se trochu do světa a seznámit se poněkud podrobněji s nejdůležitějšími postavami čínské filosofie a etiky.
    Děkuji za vaše pobídnutí. Asi to tak mělo být.

   3. Věro, východ (napr. slnka) život prebúdza, kým západ ho berie, preto životodarnú energiu musíme hľadať vždy iba na východe. A myslím, že sa to týka aj iných oblastí života, akou je napr. kultúra, etika, ale aj spiritualita.
    Želám veľa tvorivých síl a inšpirácií…

   4. ad. Degon9.11.2020 (11:26)
    Dovolím si nevyžádanou poznámečku
    – Východ slunce bývá u nás úžasný, kolem Pálavy se ukazuje nádherný „pomeranč“, rozpouští mlhu, probouzí ptactvo, i lidi….
    – Západ slunce bývá u nás nádherný, zatím co kopec vytváří v údolí pod ním stíny, Pálava je osvětlena posledními paprsky slunce, dokonce i když slunce zašlo, jeho paprsky se mnohdy odráží – lomí od mračen a to světlo bývá též úchvatné, vše se pomalu chystá k odpočinku, spánku po prožitém dni,…nastává v energiích klid… :-)

 5. K článku:

  Cit.:
  „Když má člověk něco pod svoji kontrolou, může to využívat. Slovo „prána“ lze rozdělit na dvě základní části. „Pra“ – jedním z významů je to, že něco existuje nezávisle či i mírně jinak – mít zde část prvotní existence vědomě, subjektivně ovládnutou. A „ana“ je zkrácení pro tu výše popsanou buňku. “
  ________________

  Vendo, jinde píšou toto:
  Prána je slovo převzaté z jazyka zvaného sanskrt (starý indický jazyk) a znamená „dech“. Je to výraz odvozený od slovo „prá“, což znamená proudit.

  1. Paní Věro, nekladete mi žádnou otázku. A tak říkám ano, mějte svůj závěr takový, jaký tu nabízíte. A děkuji za poučení, že sanskrt je starý indický jazyk.

   Václav Žáček

   1. Není zač, Vendo. Jen trochu zpochybňuji váš výklad etymologie slova „prána“. Otázky nejsou potřeba za každou cenu.

 6. Pardale, dám nové vlákno – vracím se tímto k Vašemu příspěvku – viz. :
  Pardal 6.11.2020 (0:20)
  No, nevydržel jsem, stáhnul jsem asi 180 dobrých obrázků textu a obrázků té knihy a vyrobil z toho čitelný .PDF, takže se mi to čte dobře a v hlavě se mi ty pozice z obrázků znovu vybavují i po mnoha letech. . . . . . .

  Ta kniha má 159 stran. Bude patřit mezi ty knihy, které s radostí doporučím mým přátelům, se kterými cvičím. Vždy jsem praktikoval podrobný popis zaujetí ásany, nebo průběh krije, se základním vysvětlením, na co se soustředit, co to přináší a přinese. Na druhou stranu – nemám rád ty komerční učebnice na křídovém papíře s mladými muži a dívkami v sexy úborech na barevných fotografiích s minimem textu. Tato učebnice je zkrátka fakt dobrá. Nic to nemění ale na tom mém názoru, že je dobré pro toho, kdo má vážný zájem o nejen hathajógu, projít cvičením s pokročilými cvičiteli. Tato kniha K.Wernera byla vydána v létech, kdy popularizovala jógu v čase mírného odlehčení šedesátých let a nemusela zacházet pro příklady do Sovětského svazu. Mnohé další učebnice z let sedmdesátých musely obsahovat úlitbu autorů a chválit sovětský systém. Již i tenkrát, dnes o to více, mi to přijde jako paradox doby, ale účel propagace a chtění „to“ dostat mezi lidi byl naplněn.

  V předmluvě v knize je napsáno, že cvičení jógy má být pozvolné, vzpomenut je Pataňdžaliho komplexní systém, kde ásany mají zdánlivě „malý cíl“. Nechci to však nijak rozšiřovat a podrobně vysvětlovat. Můj článek chvála pohybu je sice krátký, ale má širší záběr.

  Podle mého názoru však, když někdo v dnešní době bude navštěvovat nějaký kurs jógy u dobrého cvičitele a bude mít tuto učebnici, zvládne, při vážném zájmu a pevné vůli základy jógy jako takové snadněji.

  Kontraindikace u některých ásan jsou v knize uvedeny, ale ne tak podrobně jako u významného jogína, Slováka Milana Poláška či André Van Lysebetha. Já na to, aby se v mých cvičení nikomu nic nestalo, nejen v hodině cvičení, ale i při opakování doma, tedy zdůrazňuji v technice ásan nespěchat.

  V knize je velmi zajímavá předmluva k tomuto novějšímu vydání z r. 2008 přímo od prof. Wernera. Nebudu však tuto předmluvu přepisovat, zdůrazním, že je velmi poučná. I ten kontext doby – šedesátých let, cenzury….. .

  Autor popisuje podrobně pozitivní účinky tělesného cvičení, varuje důrazněji před některými technikami pránájamy /zádrže dechu po nádechu či výdechu /.

  Tuto knihu budu podrobně studovat, přináší poznatky velmi zkušeného člověka, indologa, ale duchovní disciplíny , jogové techniky vyšších stupňů tam pochopitelně nejsou. Proto je to jen „hathajóga“.

  Je-li tato kniha pro samouky? Jak z diskuze vyplynulo, všechno je pro samouky. Prý i početí života je aktem v přístupu samouka /nechce se mi hledat jak to tu bylo doslovně uvedeno/. Mám v mých sedmdesáti létech zkušenost o tom, proč mít učitele jógy. Proč navštěvovat víkendové kurzy, letní týdenní pobyty či i zahraniční stáže. Za sebe – nedovolím si, když by mě někdo požádal o informaci k józe, říci, na, tady máš učebnici, cvič podle ní, je tam všechno. Jógová praxe je cvičení na celý život a proto v žádné knize nemůže být všechno.

  V závěru knihy napsal autor prof. Werner pár myšlenek, které doslovně opíši : „Zveřejněním návodů ke cvičení /hathajógy/ se jistě dostatečně ukázalo, že jóga není magický prostředek, poskytující zázračné možnosti, ale cvičební disciplína, vyžadující pravidelnou práci. Z toho důvodu jistě počáteční popularita poněkud odpadne a vydrží jenom skuteční zájemci. To bude věci jen na prospěch. Pak teprve se dostane jóga u nás na solidnější bázi. Teprve za delší dobu bude možno zhodnotit její trvalé přínosy pro jedince a společnost“.

  Pardale, díky za tip. Bez Vás bych tuto knihu neměl.

  Václav Žáček

  1. Dobře, není sporu, že hathajóga může být dobrý záchytný bod ve všech fázích života (i méně radostných) celá desetiletí. Jak bylo mnohokrát řečeno, je třeba ji cvičit s rozumem a podle svých možností. Jak se píše všude- pomalu a nic nepřepínat. Já mám nyní knihu ve formátu .pdf původní verzi – 182 stránek s mladou pěknou černovláskou na obálce.
   Našel jsem na internetu video řadu různých forem stoje na hlavě, jsou tam i méně obtížné.
   https://www.youtube.com/watch?v=ZYcoM_biMUg
   Je to video, takže moc rychle a prodlevy v předklonu s hlavou na zemi (poloha dítěte) po ukončení pozice jsou moc krátké. Ale takové polopozice stoje na hlavě jsou na videu dobře.
   Snažil jsem se před mnoha lety něco z hathajógy přenést i na svoje děti, ale neúspěšně, jsou takové pohybově rychlejší, takže po mámě.
   Mnoho lidí v naší právě zkoušené zemi čeká zvýšený pobyt doma, takže doba s menším množstvím slunce, tak snad může pomoci Hathajóga jako „Slunce v duši“ při vychýlených citech a plotýnkách. Vhodná doba, kdy začít je vždycky teď, jinak zítra bude každý den.

 7. → východ (napr. slnka) život prebúdza, kým západ ho berie, preto životodarnú energiu musíme hľadať vždy iba na východe.

  Báječnej a bájetvornej mýtus, Degone. Kontrolní otázka: kde je ve vesmíru nahoře či dole, kde je „sever“, „jih“, „východ“, „západ“?
  Jestli něco život prebúdza, pak je to jedině pravda, nikoli nesmysly, s&h, iluze a kraviny.

  1. Honzo, nemôžeš všetky tie alegorické výroky brať až tak vedecky, to by sme sa nedostali a nedopracovali nikam, snáď iba tak do tej známej pr..le, kde sa dostať nechceme. Toto tu je voľná polemika a nie vedecké pojednanie. Ale, aj tak Ťa zdravím a ďakujem za Tvoje príspevky.
   Čauko!

   1. ad – to by sme sa nedostali a nedopracovali nikam, snáď iba tak do tej známej pr..le, kde sa dostať nechceme.
    _____________

    Napadlo mě, že kdybyste napsal „do riti“, že by to možná obelstilo kontrolku admina…

    :-)))))))))))))))

   2. Jak mi sdělil Honza, prodělal vasektomii. Původně nechtěl, ale pak se rozhodl, že je třeba lidstvo chránit. Děkuji za jeho statečnost.

 8. Věro z Vysočiny – máte pravdu, ako už mnohokrát. Ale rád sa vyjadrujem pre poslucháčov zrozumiteľne…

 9. Dělat grafy o tom, jak koronavirus působil včera, před měsícem….., je pro někoho fajn. Sledovat minulost, prosím, ale poučit se, o to jde. Dělat něco pro to, jak nemoc nedostat, alespoň se o to snažit, je mnohem lepší.

  Poslechněte si :
  https://www.vipnoviny.cz/nemecka-neurolozka-margareta-griesz-brisson-promluvila-o-skodlivosti-rousek/

  Odbornice tam říká, že náš imunitní systém můžeme posílit dobrým jídlem, dobrou vodou, spoustou pohybu, společenským životem, radostí, přáteli, láskou a spoustou čerstvého vzduchu.

  Tak lidičky, nač studovat grafy? Hýbejte se, dýchejte. Nenechme se manipulovat.

  Pěkný den.
  Václav Žáček

 10. Vendo, Váš odkaz
  https://www.vipnoviny.cz/nemecka-neurolozka-margareta-griesz-brisson-promluvila-o-skodlivosti-rousek/
  Je hezký. Roušky jsou špatně, ale pomáhají proti komunitnímu šíření covidu.
  Máte něco lepšího?
  Nejlíp je samozřejmě vdechání energie z kosmické prány a být vegetarián, ten covidu nechutná.
  https://www.vipnoviny.cz/
  je dobrý koncentrovaný zdroj poplašných zpráv, nemusí se hledat po internetu. Je to jak říká Věra jednovaječné trojče s https://aeronet.cz/news/ a https://cz.sputniknews.com

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference