mapa stránek || vyhledávání

Svoboda výkřiku a bezedná hlubina štěstí

Vezu si v kočárku svých 11 kilo štěstí a koukáme na sebe. Oba víme, co bude následovat. V nadšených modrých očích je napsáno: to je bezva, že jedeme, bude zase zábava a parádně si to užijeme. V nadšených zelených očích je napsáno to samé. Sjíždíme spolu na cyklostezku ve vzrostlé zeleni vysokých stromů. Modré oči vzrušeně hltají tu nekonečnou výšku třepotajících se větví a listů, pěstičky se nedočkavě otevírají a zavírají, chtěly by něco chňapnout. Zelené oči nadšeně hltají modré oči a božský pětizubý úsměv. Modrooké štěstí začne nadšeně výskat a směje se, jak umí jen batolata. Závidím mu a strašně moc chci taky. Rozhlížím se, jestli není někdo nablízku a opatrně polohlasem vykřiknu taky. Batole kouká, chechtá se a znovu zakřičí radostí. Osmělím se a křičím taky. A znovu na střídačku a teď už oba výskáme na plné pecky. Smějeme se spolu a křičíme, co to jde. Dělám si najednou, co chci, stejně uvolněně a doopravdy, jako to moje štěstí, i když je to „jen“ křik, který však na chvíli dává křídla. Cítím se neskutečně svobodně a hlubina štěstí nemá dno.
 

Věra z Vysočiny
 

Poslední články autorky:


hodnocení: 5
hlasů: 5
Print Friendly, PDF & Email

28 komentářů

 1. Gratulujem Viero z Vysočiny k tomu okamihu šťastia s tým svojím 11 kg potomkom. Ako vidno, ku šťastiu netreba ďalekosiahle vedecké, alebo filozofické pojednania o tom, čo je svet a z čoho sa skladá, ani aké rýchlosti sa tu skladajú, ale stačí len jeden, alebo dva spoločné a slobodné výkriky, ktoré v podstate nič neznamenajú, ale sú vyjadrením slobody a šťastia, že sme a môžeme sa slobodne prejavovať. Človek ku šťastiu toho veľa nepotrebuje, stačí iba byť a milovať – nie mudrovať…
  Pekný a slobodný deň, želám!

   1. Anonyme a co rozumíš pod tím pojmem „civilizace“? Můžeš nám to trochu více osvětlit? Jen nám prosím nedávej odkaz na nějakou webovou stránku, kde se o tom moudře píše…

   2. Anonyme-CHCE TO ČAS
    Taková pěkná výmluva, abych nemusel nic měnit…
    Odsunutí řešení někam do budoucnosti…
    Vzdání se vlastní zodpovědnosti..
    Zdůraznění složitosti problému
    a utvrzení se v pozici oběti…
    Jestliže se rozhodneš,
    že to chce čas, aby se něco změnilo…
    je to stejné,
    jako když se rozhodneš,
    že ta polívka by ještě chtěla přisolit..
    Polívka se sama neosolí,
    neboť nemá ručičky..
    Čas nic nevyřeší,
    neboť nemá nožičky…
    .. a že utíká?
    Kdepak…
    To ty jen stojíš a čekáš
    a vše ostatní je v pohybu.
    CHCE TO ČAS?
    aby ti došlo, že se jen nechceš pohnout z místa?
    a jéje….

   3. Tak nevím, co je toto za anonyma. Ale v dávání odkazů tu jeden mistr nad mistry je.
    Anonym napsal – V pořádku, a co potřebuje civilizace? Budoucnost…

    O.K. civilizace potřebuje budoucnost. Jiným vyjádřením, bude budoucnost s lidmi, kteří tvoří civilizaci? Nebo bez lidí? Toť otázky. Ta druhá, koho by zajímala, když by tu již lidé nebyli.

    Nechci odbočovat od tématu babičky Věry z Vysočiny. Cítí se „neskutečně svobodně a hlubina štěstí nemá dno“, napsala v závěru. Možná je to pravda, ten její pocit. Ale sama tu nedávno napsala „pravda je, že všechno je jinak“. V jejím článku cítím však její veliké štěstí a moc ji ho přeji. Sám jsem dnes byl pro mé již tříleté vnouče. Že si půjdu užít své malé štěstí na podzimní louku. A ouha – rýma, její nudle u nosu a tak všechno bylo jinak.

   4. Pravda pravda, jak předvčerejší psaní k včerejší závoře?

  1. Degone, moje štěstí je krásné, zdravé a šikovné vnoučátko. Ano, pravda – štěstí, víra a láska nepotřebují složitostí.
   Též i Vám – pěknou neděli:-)

   1. Věro, když potkám na procházce mladou maminku (nebo mladou babičku) s kočárkem jak kouká očima (modrýma, šedýma, zelenýma, hnědýma, černýma) šťastně na dítě, tak se mi zdá svět ještě v pořádku.

   2. Pardale, víte kdy je svět v pořádku? Když muži sází stromy, o nichž vědí, že v jejich stínu už nebudou odpočívat. To není z mé hlavy, předevčírem jsme měli koštovačku hruškovice se sousedem, tak na to taky přišla řeč, kdy že je svět v pořádku:-)
    Hruška je letos luxusní, aromatická. Příští rok už bude sbírat i vnoučátko. Je potřeba, aby věci měly svůj řád a byly předvídatelné. Takže příští týden nakoupíme ovocné stromky a bude se sázet pro další generace.

   3. Pardale, když na procházce táborem Moria potkáte mladou maminku, jak kouká smutnýma očima na své dítě, zdá se vám svět v pořádku?

   4. Věro, přímo ze života : „Pokud je něco jinak, musí se s tím taky žít, i když to v pořádku není.“
    Píšete : „Když muži sází stromy, o nichž vědí, že v jejich stínu už nebudou odpočívat.“
    Když to zkombinuju dohromady, tak stromů jsem vysázel spoustu, před víc jak 50 léty na sadě. Kopal jsem jako kluk jámy přes půl kubíku pro stromek, táta navezl zem z pole. Zasadili jsme je ale hluboko moc hluboko, takže rodily pozdě, ale jablek bývalo hodně. Byli jsme ale jen dědici ideální poloviny selského stavení, děda nechal na konci války půlku stavení přepsat na strejdu, aby nemusel do rajchu na nucené práce. Takže , když umřela i máma a my jako děti bydlíme každý jinde, stavení jsme prodali.
    Sázeli jsme paseku v lese, hodně zničili daňci, nechali jsme to zarůst i břízami, které narostou stejně, i když jsme je vysíkali. Aspoň zvěř jehličnany tolik nezničí. Takže další stromy, v jejichž stínu sedat nebudu ani z nich mít užitek, příští generace sotva, snad přespříští.
    Takže spoustu věcí v pořádku není, ale nestěžuju si. Dnes jsme jeli na hroby a podzimní krajinu máme pořád krásnou.
    Lístek padá, po větru se dává v let. To je z jedné hodně staré písničky.
    Prostě lehce nostalgická nálada.
    Jsem zvědav, jak dlouho vydrží, než zas někdo zavede světové, české a své světaboly.

   5. cit.: Lístek padá, po větru se dává v let. To je z jedné hodně staré písničky.
    _______________

    Tu písničku znám:-), pamatovala jsem si ji z dětství z rádia. Podařilo se mi ji dohledat a zpívali jsme ji s kapelkou.

   6. http://www.petrvacl.cz/zpevnik/ps.php?id=1694&ak=0
    Nějaký text k té písničce Podivuhodná loď ( Lístek padá) jsem našel. Traxler měl text trochu jiný, asi lístek padal, po větru se dává v let, kapitánovi lodě bylo přes dvacet a lístek se proti větru se vrátil zpět.

    Jinak myslím, že Hledání světla by se zde mohlo najít alespoň občas i něco z evropské křesťanské tradice. Udržuj pokoj ve své duši, asi to jde i bez prány.
    Už mě to indické harašení nebaví.
    Kdysi jsem měl v práci text, který jsem prvně viděl v čekárně zubní ordinace. Měl jsem ho léta na jakési nástěnce nad stolem v práci, teď je nalepený na dveřích skříně v garáži.
    Admin můj článek dal v roce 2008 na původní gnosis9.net.
    http://pardalnet.wz.cz/PDF/15-temna-hmota-a-energie.pdf
    Dal jsem sem ten text, i když nejsem příznivcem toho, že aby příspěvek měl metr čtvereční textu.
    „Jdi klidně uprostřed rozruchu a spěchu a vzpomeň, jaký mír může být v tichu. Dokud je to možné bez ztráty
    tváře, vycházej dobře se všemi lidmi. Říkej svou pravdu tiše a jasně, také oni mají svůj příběh. Naslouchej
    ostatním, třeba i omezeným a nevědomým, vyhýbej se hlučným a svárlivým osobám, otravují ducha. Jestliže se
    budeš srovnávat s jinými, můžeš se stát domýšlivým nebo malomyslným, neboť vždy se najdou lidé větší i menší
    než ty. Raduj se stejně z toho, čeho jsi dosáhl, jako ze svých plánů. Udržuj zájem o vlastní životní cestu, jakkoli
    skromnou, je to opravdové bohatství v proměnlivém duchu.
    Buď opatrný ve svých záležitostech, protože svět je plný podvodů, ale nenech se tím zaslepit.
    Mnoho lidí zápasí o velké ideály a všude je život plný hrdinství.
    Buď sám sebou! Zvláště nepředstírej city a nestav se cynicky k lásce, neboť tváří v tvář vší vyprahlosti a rozčarování, je věčně svěží jako tráva.
    Přijímej klidně, co ti radí léta. Až přijde čas, s půvabem odlož vše, co náleží mládí. Rozvíjej sílu ducha, aby tě mohla ochránit v nenadálém neštěstí.
    A netrap se představami, mnoho obav se rodí z únavy, samoty.
    Buď k sobě přísný, ale ne tvrdý.
    Jsi dítětem vesmíru, ne méně než stromy a hvězdy, máš právo být zde. Ať je ti to jasné či ne, vesmír se nepochybně rozvíjí tak, jak má.
    Žij přesto v pohodě s Bohem, jakkoli si to představuješ. Ať jsou tvé úkoly a usilování v hlučném zmatku života jakékoliv, udržuj pokoj ve své duši.
    Přes všechny nedokonalosti je to krásný svět. Neumdlévej, jdi za štěstím.“

    Nalezeno r.1696 v chrámu sv. Pavla v Římě

   7. pavel v26.10.2020 (12:36)
    Pardale, když na procházce táborem Moria potkáte mladou maminku, jak kouká smutnýma očima na své dítě, zdá se vám svět v pořádku?

    Vy jste ji potkal? Předpokládám, že ji máte i s dítětem ubytovanou doma.

   8. Pardale, ten text je moc krásný. Už jsem ho kdysi někde četla, ale ráda jsem si připomněla.
    Souhlasím, že to indické harašení je už jen nuda, zvláště v podání místních karmošů. Ale co už…mohlo by to být i horší.
    Těším se na Dušičky, na přicházející advent, na Vánoce. Každý večer – když je jasno – pozoruji na obloze Měsíc a planety. Jaký blažený až posvátný klid a mír….Πάντα ῥεῖ – vše plyne.

 2. Paní Věro, myslel jsem, že jste maminka. A Vy jste babička. Tak i tak, chápu Vaše štěstí.

  Samozřejmě by se dalo hovořit o našich štěstích /či neštěstích / s vnoučaty. Moje kamarádka má již vnouče v kriminále a jeden kamarád má dítě na vozíčku od dětství. Sami rodiče jsou oukej, prarodiče z obou stran taky a tak i tady má debata limit v tom, kam až jít v rodokmenech a najít v nich něco, co může vysvětlit, proč v desátém koleni mají praprapra vnoučata postižené dítě. A nebo je to jenom něčí hra?

  No ale protože pod Vašimi články je absolutní svoboda v tématech, odbočím do zajímavé přednášky čerstvého držitele bludného balvanu. Úhel pohledu, subjektivita, vědomí, objevy vědy, otřesy, mystika, iluze, objektivní realita…..o tom tam je řeč, resp. monolog pana Raka.

  https://www.youtube.com/watch?v=hbP8EDLQTmA

  Pěkný zbytek neděle
  Alois

  1. ad – myslel jsem, že jste maminka. A Vy jste babička
   _______________

   Ono jaxi jedno předpokládá druhé (pro někoho překvapivě).

 3. Zvláštní věc: když někdo dá najevo svoje štěstí, vždy se najde jiný, kdo se snaží zkalit lásku a radost. Poukazuje na vnouče v kriminále, dítě na vozíčku.
  Zkusme pohled z opačné stránky. Rodiče i prarodiče by měli být pro děti taky štěstím a darem. Přesto je v rodinách mnoho otravných, nerudných a zlých dospělých. Přála bych všem dětem, aby byly se svými dospělými šťastné a nemusely mudrovat, jestli je táta násilník a alkoholik v kriminále, matka hysterka na pracáku, děda ischemický diabetik a babička na vozíčku. Děti se rodí a je to tak v pořádku. Rodina je miluje a je to tak v pořádku. Děti se později starají o staré a je to tak v pořádku. Pokud je něco jinak, musí se s tím taky žít, i když to v pořádku není.

  1. Věro z V.: – Nic si z toho nedělejte – je to jenom bledá závist…

 4. A budete spolu spokojeně kráčet ruku v ruce dál a s úsměvem :-)
  Časem vnouče naučíte zpívat ….

 5. → když na procházce táborem Moria potkáte mladou maminku, jak kouká smutnýma očima na své dítě, zdá se vám svět v pořádku?
  ____________ Jistěééé! „Yes, we can“, aneb MY ZLOČINCI, můžem přece všechno.

  1. No počkej počkej….tohle se hraje na pohřbech…….:-))
   Tak daleko se zatím ještě nechystám:-))

 6. V polovině října 2020 dorazila do střední Evropy lehce umírněná obdoba povodně ze srpna 1880.

  Tlaková výše z 20.8.1880 dorazila od roku 2019 už víc než pětkrát, protože jsem ji MYSLÍ PŘIVOLÁVAL DO SOUČASNOSTI. Z toho množství více než pětkrát však část tlakových výjevů počasí v roce 2020 se čerpá z roku 2019 – a rok 2019 byl naplněn historickými úseky počasí.

  Nejdřív jsem počasí roku 2019 naplnil historickými úseky počasí, a v roce 2020 se soustředím na počasí roku 2019.

  Nejsem covid, spíše Ježíš nebo Bůh Indra.

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference