mapa stránek || vyhledávání

186 komentářů

 1. Pane Pardale, když dovolíte, položím Vám jednu „zákeřnou“ otázku: – Věříte v zázraky???

 2. Pro Vieru a matku: Není to zvláštní, že v materiálním světě nacházíme smysl života právě v těch duchovních hodnotách, které jsou v tomhle světě zaznávané, potlačované, zesměšňované a u většiny lidí neuznávané? To materiální je jako proud vody, který se neustále mění a neustále obnovuje – jen co se objeví – už mizí v nenávratně, ale to duchovní je tu s námi stále a může být věčně přítomné. A bytosti, které nám k takovémuto životu dopomohli – naši rodiče nám ukazují cestu, kde je minulost jako přítomnost a přítomnost jako budoucnost. Proto bychom neměli na své rodiče nikdy zapomínat, ale stále si je s úctou připomínat…

  1. K Vašemu příspěvku není co dodat, do písmene podepisuji, je to tak.

  2. Návštěvníku, snažím se již za života v tomto těle chovat se ke svým dětem jinak, tzv. přerušit tok nehezkých záležitostí, po generace v našem rodě opakovaných. Kéž se mi to podaří a neublížím svým dětem. ad. s úctou připomínat – u mne tedy spíš po odpuštění připomínat a neopakovat to, co bolelo…
   ad. duchovní hodnoty – ano, to vědomí povznáší.

 3. Matko, rozumím Vám a schvaluji. Je to cesta odpouštění, zapomínání a všeobecné (bezpodmínečné) lásky. Držím Vám palce, aby se Vám to zdařilo…

 4. Vážení, nechápu, proč se tady stále vytahují staré nacistické záležitosti (gestapo Hitler, atd.), která se týkají 100 let staré historie Evropských a světových dějin? Nemyslíte, že tohle všechno je už dávno za námi? K čemu dobrému to má sloužit? Říká se tomu „vytahování kostlivce ze skříně“…

  1. V kontextu „správného lhaní“ je to skutečně hloupost.

 5. Pavel:

  Vy jste negovala moje stanovisko (lhát), ale neodvážila jste se říci, že se má na Gestapu říci pravda = udat člověka. Tak jste napsala, že udat, či neudat – obojí je špatně. Tedy, že existují situace, kdy jakékoliv jednání je nemorální. To je nesmysl. Nemůžete se cizím zaviněním dopustit vlastního hříchu. Za své hříchy odpovídáte jen vy sama. Chytila jste se do své vlastní pasti.
  ____________

  Pavle, lžete. Nějak jste v té své svaté válce zapomněl, že tady nejste na gestapu. Napsala jsem, že SPRÁVNÉ není vůbec nic, že všechno je jen zlé a zoufalé. Existují situace, kdy se člověk snaží pouze minimalizovat zlo. Kdyby šlo o záchranu vaší rodiny, udal byste kohokoliv, i lživě byste obvinil, protože je to tak SPRÁVNÉ.
  O gestapu už se s vámi bavit nebudu, protože jste evidentně úplně mimo obraz a nedokážete si vůbec ani rámcově představit, co se tam dělo. Že nejstatečnější hrdinové nelhali, ale MLČELI.
  Volil jste komunisty, protože to bylo SPRÁVNÉ, nebo jste jen „správně lhal“? Jak směšné…:-)
  Půjdeme zase hezky zpátky na zem.

  Napsal jste:

  „Nemůžete se cizím zaviněním dopustit vlastního hříchu. Za své hříchy odpovídáte jen vy sama.“
  Nedávno jste napsal – volně cituji:“nechal jsem se unést, to Honza mě vyprovokoval“.
  Jsem ráda, že uznáváte, že se nemůžete dopustit vlastního hříchu cizím zaviněním.

  Taky jste napsal cosi o Acylpyrinu mezi koleny. Hm, jak jste vtipný a máte přehled (ironie).
  Kyselina acetylsalicylová ovšem spolehlivé antikoncepční účinky nemá. Existují jiné, příjemnější a spolehlivější antikoncepční metody. Jak nahlížíte na hormonální, mechanickou a bariérovou antikoncepci?

  1. Honza mě sice vyprovokoval svými urážkami, ale to, že jsem se nechal unést a urážky jsem opětoval, byl jen a jen můj hřích. Mám svobodnou vůli, takže jsem nemusel odpovídat stejnou mincí. Byl jsem bloud. Nyní už na něj nereaguji. Stejně od něj nedostanu nikdy jedničku s hvězdičkou jako vy :-)

   Věro, píšete, že jsem mimo obraz. Jindy jste o mě napsala, že jsem fanatik. To není čestný způsob vedení diskuze. Můžete napsat, že nějaký můj názor je mylný. To by bylo v pořádku. Ale takto si kladu otázku, zda má smysl diskutovat s člověkem, který je přesvědčen o své nadřazenosti.

   1. → Honza mě sice vyprovokoval svými urážkami, ale to, že jsem se nechal unést a urážky jsem opětoval, byl jen a jen můj hřích. Mám svobodnou vůli, takže jsem nemusel odpovídat stejnou mincí. Byl jsem bloud.

    Hmm… Co s tebou? Estli jde o jedničky a hvězdičky, pak máš problém.

    → Mám svobodnou vůli

    Máš hovno, máš jen iluze! Jseš s to to pochopit a povídat si o tom ?

   2. → Stejně od něj nedostanu nikdy jedničku s hvězdičkou jako vy :-)

    :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    twl. tebe bych chtěl mít doma (vycpanýho)..:-))))))))))))))))

   3. Pavle, jedničky nebo pětky, jakou to má trvalou hodnotu? Žádnou.
    Co mám dělat, když se jako fanatik někdy projevujete? Tak nebuďte a je to vyřešené.
    Mimo obraz jste ve vašem sporu o „správné lži“ v gestapácké mučírně. To se už musí utnout, protože je to špinění památky všech, kteří na rozdíl od nás měli možnost zažít na vlastní kůži co se tam dělo. Žádný návod, něco jako „Jak správně a morálně obstát při výslechu gestapem“, nic takového neexistuje a my dneska nemáme nejmenší právo o tom takhle připitoměle plkat.

    ad – Můžete napsat, že nějaký můj názor je mylný. To by bylo v pořádku. Ale takto si kladu otázku, zda má smysl diskutovat s člověkem, který je přesvědčen o své nadřazenosti.
    ____________

    Jste přesvědčen o své morální nadřazenosti?
    Jaký si to uděláš, takový to máš:-)
    https://www.youtube.com/watch?v=kUW1CLgum78

   4. Přestat mluvit s tím, kdo s vámi diskutuje, je jistou formou pohrdání čili arogance. Nedovolíte si to totiž vůči člověku, na němž vám záleží. Situace se zcela obrátí, když vás váš protějšek urazí. Pak je na místě rozhovor s ním ukončit. Jestli ještě stojíte o to, abych na vás reagoval, omluvte se. Ale jen pokud o to stojíte – k ničemu vás nenutím. Pavel

   5. ad – Přestat mluvit s tím, kdo s vámi diskutuje, je jistou formou pohrdání čili arogance. Nedovolíte si to totiž vůči člověku, na němž vám záleží. Situace se zcela obrátí, když vás váš protějšek urazí. Pak je na místě rozhovor s ním ukončit. Jestli ještě stojíte o to, abych na vás reagoval, omluvte se. Ale jen pokud o to stojíte – k ničemu vás nenutím. Pavel
    ____________________

    Pavle, hážete mi rukavičku? :-)
    OK, pokud vám moje upřímnost vadí, omlouvám se vám, že jsem vám způsobila psychickou újmu. Ráda jsem s vámi pohovořila. Myslím, že jste v jádru dobrý člověk, ale v některých věcech volíte chybná východiska a pak je celý myšlenkový konstrukt špatně. Když zapnete na košili první knoflík špatně, jsou pak špatně zapnuté všechny.
    Mně se pochopitelně za vaše „urážky“ omlouvat nemusíte, jsem natolik nad věcí, že se mě to vůbec nedotýká. Reagovat na mě samozřejmě taky nemusíte, máte přece svobodnou vůli. Zkuste si analyzovat, co vás ve skutečnosti tak dráždí a budete-li k sobě upřímný, uvidíte, že Věra z Vysočiny to není. Zase jste se nechal unést…hm….hmmmm……a už teď vás to mrzí.
    Vše plyne a věci jdou dál svou cestou….
    ps – Vysočina je kraj brambor a kamení, ale taky lidí upřímného srdce, kteří ani sami sobě, ani jiným nic růžového nenamlouvají.

   6. ad.
    „pavel v pro Věru17.8.2020 (10:50)
    Přestat mluvit s tím, kdo s vámi diskutuje, je jistou formou pohrdání čili arogance. Nedovolíte si to totiž vůči člověku, na němž vám záleží. Situace se zcela obrátí, když vás váš protějšek urazí. Pak je na místě rozhovor s ním ukončit. Jestli ještě stojíte o to, abych na vás reagoval, omluvte se. Ale jen pokud o to stojíte – k ničemu vás nenutím. Pavel….“

    Důležitej komentář.

    – Kdysi se mi také stalo, že spoludiskutující psali: „Ignore forever“. Ano, to je v některých situacích podpásovka, stejně jako blokování, či mazání komentářů, jen zdánlivě vulgárních, s invektivami,…
    – jenže zde něco takového (ani od Věry z Vysočiny) vůči Vám nezaznělo.
    – to jsou totiž ty drobné nuance češtiny.
    – nač předpokládat předem zlo u člověka na druhé straně, u jiného počítače?
    – Je nutno číst češtinu třeba i několikrát po sobě, aby to, co do počítače vešlo, z jiného počítače stejně i vyšlo.

   7. Nevím, o jaké psychické újmě mluvíte, i když slovo urážka možná implicitně psychickou újmu znamená. Ale já pocit psychické újmy nemám. Mě vadí vaše tvrzení, že jsem mimo obraz a že jsem fanatik.

   8. ad – Nevím, o jaké psychické újmě mluvíte, i když slovo urážka možná implicitně psychickou újmu znamená. Ale já pocit psychické újmy nemám. Mě vadí vaše tvrzení, že jsem mimo obraz a že jsem fanatik.
    _________________
    Tak urazila jsem vás nebo ne?
    :-))))))))))))

   9. ad – Mě vadí vaše tvrzení, že jsem mimo obraz a že jsem fanatik.
    ________________

    Navrhuji pro mimoobrazce a fanatiky krycí název Ťunťa…………:-)))

   10. Já vám však říkám, že každý, kdo se hněvá na svého bratra, bude vydán soudu. Kdokoli by svému bratru řekl: ‚Tupče!‘ bude vydán veleradě, a kdokoli by mu řekl: ‚Blázne!‘ bude vydán pekelnému ohni.
    https://www.bible21.cz/online#matous/5/22

    Ateista se však nemusí znepokojovat. Pekelný oheň je pro něj pouhá chiméra.

 6. Kolemjdoucí – dobrý postěh! Proč tady někteří lidí místo lásky a porozumnění raději šíří nenávist a nepřátelství? – Co tím sledují? – Jako by je někdo za tu jejich nelibou činost platil – nemám pravdu?

  1. Milý kolemjdoucí, lásku a porozumění přišla šířit paní Marie k Václavovi. Možná dostane i klíče. Jen by se měl Venda víc snažit, a neplácat nesmysly o neposkvrněném početí a velkém schizmatu v církvi, aby té lásky nebylo moc.

 7. Návštěvníku: Že lidé dokážou lhát, to bych bral, ale že se veřejně dokážou zbavovat lidského charakteru za nějaké politické zájmy, nebo peníze, to se mi jeví být přímo šílené.

 8. Milá Věra z Vysočiny,
  pani Marie má zřejmě určité pochybnosti o své křesťanské víře a tak hledá „rozumná vysvětlení“. Těch je po ruce spousta, každý si může vybrat to, které mu nejvíc vyhovuje. A taky od toho, kdo jí nějak imponuje. Vy s tím zřejmě problém nemáte a tak jste nad věcí. Je otázkou zdali je nutné na každou hloupost reagovat – to bychom se asi upracovali a jeden život by na to byl málo. Vysočina je už tradičně místem výskytu vynikajích myslitelů a skvělých lidí a jsem rád, že své jméno dáváte s ním do souvislosti.

  1. Milý kolemjdoucí, věci se mají následovně a takto: nikdo nikomu nebrání a nepřekáží v šíření lásky a porozumění. Jen je třeba přiložit ruku k dílu a nečekat, co „hezkého“ zde ostatní napíšou, aby si ti líní měli co číst. Paní Marie je určitě poklad, kdyby se zčistajasna nezjevila, musel by si ji Venda vymyslet. Ale jak vidno, zázraky se dějí.
   Vysočina a myslitelé – ano, to je skutečně plodná intelektuální líheň a je mi ctí, že se mohu hrdě hlásit ke svému rodnému kraji. Bohuslav Reynek a Franta (František Mertl) – podobné osudy, ale každý volil jinou cestu, Reynek cestu srdce, Franta cestu rozumu. Reynek zemřel v bídě, Franta žije v luxusu.Škoda Reynka, nedokázal opustit statek, tak o něj přišel a svoji krásnou francouzskou paní usadil v takové hrůze. Proč nezůstali ve Francii jako Franta, to je otázka.

   https://www.iumeni.cz/clanky-recenze/umeni-a-design/franta-frantisek-mertl/

   Krásné Reynkovy obrázky většinou technikou suché jehly.
   https://obrazky.seznam.cz/?q=bohuslav%20reynek&fulltext&mm=2&sourceid=fulltext&thru=hint#utm_content=ncobrazky&utm_term=bohuslav%20reynek&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

   1. Pani Věro z Vysočiny – opravdu pěkné vyznání svému vztahu k rodnému kraji, ale i výtvarnému umění, které je zřejmě Vašim koníčkem. Ten Reynek je pro mne nový pojem a tak díky, že jste nám ho přiblížila. Těší mne, že i Honza je Vašim fandou a že se zřekl své skepse. Možno se jednou od něho dočkáme i něco pěkného…

   2. ad – Ten Reynek je pro mne nový pojem a tak díky, že jste nám ho přiblížila.
    _______________
    Bohuslav Reynek – umělec, který měl být zapomenut. Nemluvilo se o něm. Ale jak už to bývá – duchovní odkaz si na svůj čas počká a cestu do srdce českého intelektuála si našel.
    https://zpravy.tiscali.cz/bohuslav-reynek-grafik-a-basnik-na-nehoz-se-melo-zapomenout-298977
    Jak pohnutý osud, jaký smutek musel protékat duší paní Suzanne, která v Čechách očekávala vlídnou venkovskou idylu, namísto toho spadla do hnojiště jak materiálního, tak duševního. Do rodné Francie se po nástupu komančů k moci už nikdy nevrátila, už to nešlo.
    https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/stat-koupi-reynkuv-statek-v-petrkove-za-18-mil-kc/1914965

    https://cs.wikipedia.org/wiki/Bohuslav_Reynek

    https://www.petrkov.cz/kdo-chodi-tmami

   3. https://vltava.rozhlas.cz/zrcadlo-osudu-basnika-i-naseho-naroda-7874310

    MODLITBA

    Pane, myslím na chvíli, až se tato země promění,
    až budem bez břemen a věčným světlem oděni,
    až nás prsy utěšení mlékem pokoje nasytí,
    až budem odpočívati, radostmi přikryti…
    Takovým je sladký večer, v zrcadle vše to již duše má vidí.
    Ale vidí a nemá – nerozsvíceny chodí tváře lidí,
    jenom oblaka a země, vody, pláním lásky Tvé jsou nasáty,
    a chci-li se těšit bezelstně, mohu jen se zvířaty…
    Pohleď jak se hlady, prázdnotou a zarytostí třeseme:
    proto, Bože, úpěnlivě prosí Tebe srdce mé,
    prosím Tebe pro lásku, již chabou k Tobě mám,
    duše naše údové jsou Tvoji, živý jsme a bolestný tvůj chrám:
    Bože, nechoď, nechoď již tak zbědován!
    B.Reynek, Květná neděle, 1918

    https://www.wlyceum.cz/web/soubory/fertekova1.pdf

 9. Materialismus = ateismus?

  Materialismus je filosofický směr, který tvrdí, že jediná věc, která existuje, je hmota. To v podstatě znamená, že každá věc je složena z materiálu a každý fenomén (jev) je výsledkem interakce hmoty. Neuznává žádný duchovní ani posmrtný život.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Materialismus

  Definice je podle mě nelogická. Živá hmota se evidentně vyvinula do fáze, kdy duchovní rozměr existence objevila a chápe. Co je evidentní, je nesmyslné popírat.

  1. → Co je evidentní, je nesmyslné popírat.

   Hm, souhlas. A teď malinko jinak: jak ti zní a hlavně voní: Je nesmyslné popírat, co je evidentní?..:-) Cejtíš ten rozdíl a vůni rozdílu?..:-)

   ps: nemusíš (mi) odpovídat. je pro mě radost číst tě a „pozorovat“..:-)

   1. Můžeš tak i tak:-), ale druhé souvětí navazuje na jádro výpovědi prvního souvětí.
    Tedy:
    1) Živá hmota se EVIDENTNĚ vyvinula….
    2) Co je EVIDENTNÍ, je nesmyslné popírat.

    Ale jinak – máš recht :-)

   2. poznámka – čeština snad není čeština, ale vysoce vyvinutý duchovní styl komunikace, jejíž jemné nuance se někteří mnozí z nás teprve učí cítit. Je to jako nádherně zapletené copánky, které mají řadu komůrek, schovek, které můžeme zkoumat :-) A při zkoumání nepoškodit ale vyčistit od možných šmodrchelů :-)

 10. Pekné – pekné a dobré! Konečne má ta diskusia patričnú úroveň v ktorej sa ukazuje kultúra českého národa. Dúfam, že to už vydrží a neskĺzne to do blata a osobných atakov. Charakter musí dominovať nad etikou, ktorá je iba pekné pozlátko. Držím vám, aj nám palce, aby sme na to nezabúdali.
  Pekný deň!

  1. Milý Degone, obdivujeme umění, kresbu, poezii, naplňujeme svoji duši krásou a ušlechtilostí. Ale všechno má svůj rub a líc. Je taky potřeba vidět, kde ta krása vznikala, v jakých podmínkách.

 11. Prekvapuje ma, že ten článok od Viery z Vysočiny, ktorý je „bez slov“ a má názov „Článek o ničem“ má až tak veľa diskuzných príspevkov (183). No, povedzte – nie je to záhada??? Ukazuje sa, že to „nič“ môže mať veľkú vypovedaciu hodnotu, na rozdiel od mnohých múdrostí z ďalekých krajín…

  1. Milý Degone,

   tato poněkud experimentální diskuse měla za úkol prokázat, že ve skutečnosti vůbec nezáleží na tématu, ale na lidech, kteří spolu dokáží koexistovat. Snažila jsem se o živou diskusi pečovat, každý zde byl vítán. Pan Pavel na mě sice asi trochu zanevřel, ale i to patří k životu, důležité je umět se na věci podívat trochu z nadhledu a nebrat sám sebe příliš vážně, protože vše je pomíjivé, prach jsme a v prach se obrátíme.

   A protože jste si jako první této skutečnosti všimnul a napsal, experiment je u konce a mně nezbývá než VŠEM spoludiskutujícím upřímně poděkovat za návštěvu a poprosím administrátora, aby diskusi ukončil a uzavřel.

   Těším se na setkání pod dalším tématem:-)
   S úctou Věra z Vysočiny

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference