mapa stránek || vyhledávání

Přirozenost

Cit.:
„Pane Degone, opravdu věříte, že člověk je přirozeně dobrý a obětavý?“

/Pavel/

Tato otázka byla položena 19. srpna a já o ní od té doby přemýšlím. My, věřící věříme, že veškerá existence Vesmíru je božské podstaty. Když Bůh tvořil svět, každý den pohlédl na svoje dílo a viděl, že je to dobré. Nakonec stvořil člověka k obrazu svému. Na každé zplození člověka hledí věřící jako na dobrý a nedotknutelný dar Boží, jsou zásadně proti potratu, i v případě znásilnění „by mělo být dítě dáno k adopci, pokud ho matka nechce“. Citovaný výrok ovšem zpochybňuje dobro v božím díle a tvrdí, že dobrým se člověk stane až výchovou, tedy až člověk boží dílo napraví.

Dilema, které je ve sporu Pavla a Degona artikulováno:

1) Cit.: „Nemáme konať dobro, alebo zlo z vypočítavosti, ale z našej prirodzenosti.“ /Degon/ -> boží podstata je duální -> obsahuje obě protichůdné morální složky, ctnost i hřích, Ábela i Kaina.

2) Cit.: „Člověk se nerodí dobrý. Šlechetným se může stát jen výchovou“ /Pavel/ -> boží podstatou je zlo.
 

Věra z Vysočiny
 

Poslední články autorky:


Hodnocení článku
Print Friendly, PDF & Email

385 komentářů

 1. ad. pavel v pro matku a Věru 16.09.2020 13:27
  Dnes je důležitější mít strach před kyselinou a nožíky, zámořskej novičok také není od věci. A bojím se toho, že o nás mohou rozhodovat hlupáci, kteří neuznávají presidenta Ukrajiny Lukašenka.
  Ale jinak klidně si hrajte dál, stavte samozvaným disidentům lavečky, židličky,….
  Obyčejnému člověku mimo své kruhy by nepodali ani pohár s vodou.
  Tečka, je to Vaše centrifuga, tož si klidně pokračujte, ale beze mne.

 2. → Věro a matko, máte strach, že půjdete do lochu jako Wonka za své politické názory, za to že budete kandidovat ve volbách?

  ________ Táááák, a teď se ukažte, panenky…:-))))

  „Kolikrát jsme se už přesvědčili, že kde stranický blb, tam je vždy nebezpečno. A aktivní blbec — ten je horší než cizí, případně i třídní nepřítel.“ (Jan Werich)

  1. ad – Táááák, a teď se ukažte, panenky…:-))))

   Prosím tě, nemám šajn, na co se ptá…

   1. → Prosím tě, nemám šajn, na co se ptá…

    Jakýpak „nemám šajn, na co se ptá“? Ty nevidíš to totální a do očí bijící dada, vystavěný na tý „stranický“ blbosti, stupiditě a dekadenci vzorců myšlení? Šumafuk, jestli o ní Pa*lVé, alias „Kdysi jsem i myslel“, ví, nebo neví.
    Jak známo, vědět, znamená vidět*, nebo už si (na naše lekce) zapomněla?..:-)

    https://www.youtube.com/watch?v=DYkuZzYWEiw

    * – viz tvůj nedávný příspěvek od R.R. – Potřebujeme se učit vidět, co je.
    A vo tom to je! Všechno ostatní jsou jen s&h.

    Učit se vidět…….

  2. Ale no tož tak, přeci by si nezavřeli mne, obecního oného – blázna.
   Takže stejně, jako posledních pár desítek let po převratu, půjdu opět a zase kandidovat. Ovšem jako křoví, nejraději na posledním místě kandidátky. Abych se ani náhodou někam nedostala.

 3. → Aha, no tak to jste na to kápnul zrovna teď, kdy je zmatená a strachy pos..ná celá republika:-)))
  ________ Přesně tak. Viz. – https://www.novinky.cz/domaci/clanek/seniori-dostavaji-od-vlady-vybalene-rousky-40336561#dop_ab_variant=0&dop_req_id=xmiT3DoGapt-202009161616&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – kdy si SYSTÉM (zvrácených hodnot) s lidma tak akorát opět vytřel prdel. Aneb Potěmkinovo verze 2020.

 4. → Prosím tě, nemám šajn, na co se ptá…

  Ty neumíš tchajwancky?..:-)))

 5. → Věra z Vysočiny – 16.9.2020 (19:08)

  Skoro bych řekl, že je to odměna za tu tvoji nedávnou hrubkolekci..:-))) Jó, stane se, že..:-))

 6. Pre Vieru a Honzu: Skúsme to pomocou logiky. U Boha, Stvoriteľa sveta musíme predpokladať slobodnú vôľu, ale u stvoreného sveta nie, lebo ten podlieha prírodným zákonom, ktoré sú materiálnemu svetu nadradené. Z tejto skutočnosti potom vyplýva, že duša, ktorá vychádza od Boha je tiež slobodná až do chvíle, keď vstúpi do zväzku s onou matériou. Potom už platí to, čo spomína Viera, že sa stáva „oživovateľkou“ materiálnych bytostí. Potom už nie je slobodná, ale viazaná potrebami onej bytosti. Keď zánikom materiálnej bytosti (smrťou) opustí telo, stáva sa opäť slobodnou, ako bola pôvodne a zaujíma opäť svoje pôvodné postavenie u Otca, ale s poznaním určitej „pravdy života“, ktorá môže byť zaujímavá pre Stvoriteľa sveta, lebo Boh pozná stvorenie zvonka, ale nie zvnútra…
  Želám jasnú hlavu a pokiaľ možno aj jasný logický úsudok!

  1. ad – U Boha, Stvoriteľa sveta musíme predpokladať slobodnú vôľu,
   _______________________

   Jistě, pokud „musíme předpokládat“, pak si stanovujeme axiom, od kterého se všechno ostatní odvíjí. Ale – co když je tomu jinak? (moje oblíbená otázka). Žijeme ve stvořeném světě, naše mysl je limitovaná, jednoduše nejsme schopní slovy ani myšlenkou obsáhnout to, co lze vnímat emočně nebo podvědomě. Slova „svobodná vůle“ jsou popisná, dokážeme si pod tím představit volní proces, kdy vědomě rozhodujeme a určujeme stav věcí. Ale to není TO, co je podstatou existence. Je nezbytné úplně se oprostit od jakéhokoliv pokusu o popis. Nepřiřazovat žádné vlastnosti. Je to NIC. Tak vysmívané a pošklebované NIC. A přesto VŠECHNO.

  2. Tělo je opravdu „spoutané“ přírodními zákony, ale i duše, která přírodním zákonům nepodléhá, může být spoutaná. Čím? Lží, předsudky, hněvem. Jistě jste zažil setkání s rozčileným člověkem, jehož pohnutí mysli bylo tak silné, že ten člověk přestal vnímat okolní svět. Zkoušel jste na něj mluvit, abyste ho uklidnil, ale zjistil jste, že je to zbytečné, že vás o vás jakoby neví. Až biologicky umřeme, budeme dále žít v nehmotném světě. Budeme to stále my, budeme si pamatovat historii našeho života, budeme myslet stejným způsobem jako nyní. Kdo byl v tomto životě schopen vidět či chápat více než jen materiální stránku, velmi rychle se adaptuje na svět duchovní. Kdo byl nevědomý, nevědomým zůstane. Proč zůstane nevědomým? Protože lidé se strašně neradi zbavují předsudků. Člověk věří jakési ideologii a tuší, že s ní není něco v pořádku, ale brání se přijmout fakta, protože pravda by zbourala všechny jeho představy o uspořádání světa – všechny jeho jistoty. Představte si například bohatého plantážníka hluboce věřícího v Boha, na jehož planáži dřou otroci. On tuší, že otrokářství odporuje Božímu zákonu, ale dál ho provozuje, protože to tak dělá většina jeho přátel, protože je to považováno za „normální“. Představte si, že tam přijde kazatel, který tvrdí je otokářství je v hlubokém rozporu s vírou v Boha. Co ten plantážník udělá? Bude toho kazatele hnát pryč. Dojde u toho plantážníka k obrácení po biologické smrti? Musel by přiznat, že jeho život byl velkým omylem. To mu pýcha nedovolí…

  1. Já že trpím předsudky? Vůči komu? Jsem zlý na otrokáře? :)

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2022

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference