mapa stránek || vyhledávání

Článek o ničem

Motto:
„To setkání u Vás není v mé moci organizovat – navrhněte ho. Dobrý nápad. Pěkný den. “
Václav Žáček – 31.07.2020 5:28
 

 

Věra z Vysočiny
 

Poslední články autorky:


Hodnocení článku
Tisk Tisk
Všechny komentáře jsou schvalovány administrátorem. Z tohoto důvodu mohou být zveřejněny se zpožděním od několika minut do několika hodin. Odstraňovány jsou komentáře obsahující vulgarismy, spam, invektivy, apod.

186 komentářů

 1. → Neřešte hroby.

  Miluju tvůj optimismus..:-)))

  ps: nasypat sem – do údolí tupých hlav – takouvehle ultrakrásnou zkratku (Neřešte hroby) bez dalšího, bez kontextu, je prostě fantastistický..:-)

 2. → Já se mohla trochu posunout skrze hovna.

  Rozumím, rozumím. Veliký, převeliký umění a hlavně odvaha, odvaha k pravdě, matičko. Odvaha, která fakt není dána každýmu…

   1. ad. ..to musí bavit…
    Totiž v tom videu se nejedná již jen o ženský čin, ale o spolupráci celé kapely. Ta spolupráce až jednota je úžasná. Znáte-li to, blahopřeji a přeji.

  1. No, víte Honzo, když Vás od malička lámou, křídla máte zlámaná, peříčka vytrhaná, v duši Vám mohou zůstat fakt jen ta hovna. Když si to dokáže člověk přiznat, uvědomit, může se k tomu postavit čelem, vymést nenávist o níž nevěděl a již si křídla nenechat lámat. Jestli to je odvaha? No, nejsem odvážný člověk, ale troufám si říci, že mne to tehdy posílilo před událostmi, které mne potkávají.
   No a že člověk neví ani dne, ani hodiny, napíši: „Děkuji Vám.“

   1. → No a že člověk neví ani dne, ani hodiny, napíši: „Děkuji Vám.“

    Nápodobně matičko, nápodobně.:-)

  2. Ty to Honzo sice víš, že je něco špatně. Ale nenabízíš žádná řeší jen kritika, kritika, to umí každej… kritizovat. A s těma záclonami co hoří si nech od cesty.

   1. Hezky si mě zkritizoval.:-) Nemám s tím problém. Dík.:-)

 3. → Nenapadal jsem ateisty, ale jejich životní filosofii.

  Twl. jménem pavelvé, čteš to někdy po sobě, woe? Co takhle iracio nebo kognitivní disonance, woe? Nic, samá voda?

 4. Co je toto za volovinu? Nějaká paní napíše o ničem a pak se všichni mohou podělat nad netématem. Už jsem viděl leccos, ale toto je teda šupka. Má ta paní a ti zúčastnění zdravé vyměšování? Proč zdejší dohlížitel nad stránkami toto povolí?

  1. Šubo, napsal jste přesně k tématu, tedy o ničem. Jste zde tedy správně, vítejte.

 5. Pro Věru z Vysočiny: Pani Věro, Vaše argumentace k názorům pavla v. jsou správné a logické – nelze jim nic vytknout. Někdy se divím, kde jedna „ženština“ v sobě bere tolik odvahy a moudrosti, že dokáže logicky „usadit“ nejednoho „věřícího chytráka“…

  1. Z takového komplimentu budu čerpat energii minimálně do zítřka :-))

   1. Věro z Vysočiny – je vidět, že jste opravdu z vysočiny, když mojí „záhadu“ považujete za kompliment.

 6. DISPOZICE

  To, že živý organismus disponuje svědomím a altruismem je jistě hodno úžasu.
  Ale mnohem hlubší zamyšlení vyvstává nad skutečností, že Vesmír disponuje schopností vyprodukovat a vyvinout živý organismus. Je docela dobře možné, že existují i jiné formy existence, než je živý organismus a neživá hmota.

  1. Viero z v.: Jiné formy existence? – Máte patrně na mysli něco, co se vyjadřuje v pojmu „duch“???

   1. S pojmem „duch“ se setkáváme a pokoušíme se mít nějakou představu o něm. Většinou se připodobňuje k pojmu „energie“. Ale mám na mysli hypotetickou existenci, kterou nejsme zatím schopni myslí obsáhnout. Podobně, jako kdysi na Zemi neexistoval život (forma existence, kterou definujeme jako život), ale dispozice jeho vzniku přítomny byly. Věřím, že stav života, neživá hmota a smrt nejsou jedinými formami existence. Jelikož Vesmír prokazatelně projevil schopnost produkovat inteligenci, musí v něm logicky existovat predispozice k inteligentnímu projevu. Predispozice by nemohly být přítomny, kdyby současně a v kontextu nebyly přítomny i podmínky pro jejich realizaci. Znamená to, že Vesmír „žije“ (?) jako komplexní celek, který má inteligentní podstatu.

   2. No, už jenom ta otázka je zajímavá – „že existují i jiné formy existence“! Už to tady svého času někdo rozebíral na příkladě počítače, když ho charakterizoval jako hardware, softwarw a energii, nebo u auta, či letadla, nebo rakety, taky na hmotnou strukturu, energii a inteligenci, která to všechno řídí. Je to důležité u konstruktérů objektů s umělou inteligencí, které mají plnit nějakou úlohu bez přímého řízení člověkem, např. v kosmu. Když se zamýšlíme nad celým vesmírem a Stvořitelem onoho vesmíru, tak taky můžeme předpokládat takové „jiné formy existence“, že jo? A ten pojem „duch“, co vlastně představuje? Kdo ví?

   3. Pre Návštevníka, Vieru z V. a Kolemjdoucího: Dlhšiu dobu som sa neozýval, lebo diskutujúci mali svoje „teplotné prázdniny“, ktoré sa prejavujú slabšou intelektuálnou dispozíciou, ale téma Viery z V. o podstate existencie ma zobudila a tak sa pripájam aj ja k uvedenej téme. Domnievam sa, že každá existencia musí mať tie tri spomínané entity energiu, hmotu a program (ducha, alebo intelekt), neviem, ako by som ich inak a výstižnejšie vydefinoval. Rozdieľ u jednotlivých bytostí je iba v úrovni tých jednotlivých zložiek, alebo entít. U zvierat prevažuje tá materiálna forma a u ľudí tá intelektuálna. Ale v praxi vidíme a pozorujeme, že aj tá má svoje úrovne a nie je u každého rovnaká. Niekedy sa na svete objavia jednotlivci, ako bol napr. Ježiš a iní, ktorí svojím intelektom posunuli ľudstvo vpred, čo vyjadrovali pojmom Duch sv. Teda duch je ona zložka, ktorá bytosti posúva bližšie k Bohu – Stvoriteľovi sveta viditeľného i neviditeľného. Podľa mňa nie je možné, aby materiálna forma stvorila inteligentnú podstatu, ako spomína Viera z Vysočiny. Ich vzájomné úrovne je možné definovať matematickými rovnicami, ako napr. E=m.C2, ale nie je možná ich premena jednej veličiny v inú veličinu.
    Pekný letný deň!

   4. Pro Degona:

    ad – Podľa mňa nie je možné, aby materiálna forma stvorila inteligentnú podstatu, ako spomína Viera z Vysočiny.
    _____________________

    Asi mi nerozumíte, Degone, tohle si nemyslím. Říkám, že:
    „Znamená to, že Vesmír „žije“ (?) jako komplexní celek, který má inteligentní podstatu“.

    Píšete:
    Domnievam sa, že každá existencia musí mať tie tri spomínané entity energiu, hmotu a program (ducha, alebo intelekt), neviem, ako by som ich inak a výstižnejšie vydefinoval.

    Jelikož energie je vlastnost hmoty, možná bychom mohli výčet entit zúžit na dvě: hmota a informace.

 7. O všem.
  Je tu kritik článku O ničem, tak zkusím příspěvek O všem. Je to ovšem problém, protože všechno se nedá obsáhnout.
  Diskuzovodič Venda je někde na Šumavě a má diskuzní absťák. Jeho téma je celibát po rozmnožení. No, nevím. To ovšem je taky špatně, když se mi něco tak důkladně ysvětluje, tak bych měl vědět a chápat. Chápu to jinak. Ženy mají dáno vybírat si muže jako otce svých dětí, proto mají dáno nedat se snadno, mají hrdost. Muži mají dáno hr a dost. Takže už když je vybráno a děti na světě, tak místo celibátu se musí oblázky v řece času obrušovat, i když už to není dravá horská řeka, teče líně a trvá to dlouho. Žít dobře s obroušenými kameny spolu mohou i partneři z rozdílného prostředí : z věřící rodiny i z rodiny nevěřící. Nějaké přísloví říká, že šlechtictví se dědí podle sukně, tedy, že mateřská linie rodu má větší vliv na výchovu. Mává se zde pojmem atheismus. Atheismus není nic ošklivého a nemorálního, základní pojmy křesťanské morálky má u nás každý v sobě, jen je využít. Všichni to myslí dobře – křesťané (věřící, slabě věříc, znovu věřící atd.), dálně východní karmisti i věřící v  astrální duše. Myslí to dobře i v křesťanství nevěřící s různými stupni víry/nevíry. I komunisti to mysleli dobře a nějak to nedopadlo.
  Rozporná je i pomoc bez hranic – hladovějícím , nemocným od Afriky až po bezdomovce na Hlavnm nádraží v Praze nebo na Zelňáku v Brně.
  Měl jsem nedávno několik promile dobrého skutku. Žiju na menším městě, lavička na cestě na louky a slušný bezdomovec 50 lehce +, opřené vysloužilé kolo o lavičku a pod ní lahváček na k snídani. Usmál se na psa a ten k němu šel. Člověk se psem má statisticky 3x větší šanci dát se do řeči s neznámým člověkem. A to nejsem mladá dívka se psem. Bezdomovec si chtěl popovídat, nic nepožadoval, na nic si nestěžoval, dva mají stavební buňku s kamny a město jim tam postavilo Toi-Toi. Má děti a měl ženu, která ho vypudila z domu. Jede na kole na hrob mámy zavzpomínat na dobu, kdy svět byl ještě v pořádku., než ho kameny v řece času semlely.
  Jedem se zchladit na pískovnu a problémy světa odkládám.

  1. Pardale, Vaše příspěvky mi připomínají Sloupky pod čarou, krásně se čtou, je moc dobře, že píšete. Mám ráda člověčí rozmanitost, kdyby byli všichni stejní, byla by na světě nuda. Každý má svoje místo pod sluncem a všichni by se měli umět srovnat.
   Zjišťuji, jak je vlastně báječné předložit téma o ničem, protože pak se může mluvit o všem:-))

   1. Nemám tolik tvořivých sil, abych moudře a vtipně glosoval svůj každý den. Dělá to mě osobně známý autor Deníku gentlemanna
    http://www.gentleman.cz/.
    Je to muž v dobrém důchodovém věku a kondici. A to určitě hřešil a užíval a užívá si života. Žádný asketizmus a už vůbec ne celibát po vylétnutí potomstva z domu. Krok za krokem aktivně poznává svět důchodců upraveným programátorským heslem: grog za grogem.
    Nepil jsem, ale držel jsem několik dní celibát. Působí to na člověka škodlivě: vybavilo se mi heslo tištěné zjevně ještě za c. k. Rakouska z doby, jak jsme se ve škole učili, byla Božena Němcová bojující.:
    Každá dobrá hospodyňka, šuká, i když manžel spinká.
    Diskuze zde řeší hříšnou pornografii, celibát je k ní cesta, jako jedna ze sta. A to nejsem aktivní hříšník jako jeden můj bývalý spolužák, který si mě zařadil mezi ty, komu přeposílá lechtivé erotické fotky. To mi připomnělo v diskuzi: kohosi manželka se vyprsila (jiné její přednosti neumím slušně pojmenovat) na fotografii v obýváku. Co si to doma dovoluje? To se musí v diskuzi vyřešit.

    Co jsem dnes viděl a slyšel.
    Bylo jen střední horko, voda na pískovně teplá, lidí méně. Přeplavali jsme na druhý břeh, kde hulákala skupina hochů, kteří během pár let dospějí do puberty a jeden do pěkné tloušťky. Pokoušeli se zabít užovku, která unikala plaváním na vodu, házeli za na ní těžké sukovité klacky, plavali za ní a zahnali ji na břeh, kde se schovala do křoví. Klacky nechali ve vodě a chovali se dál abych se vyjádřil mezinárodně, když jsme v té EU, jako skupina Los pakos, středoevropsky jako Přesdžklichgruppe, česky podle převládajících slov Volepíčovolové. K tomu řvalo cosi z mobilu, co mělo podobný slovník a intonaci jako Ostravak Ostravski. Jsou to mladí chlapci, mají ještě šanci. Než se z nich stanou bezdomovci, tak rodiče je tak 20 let ještě uživí. Jejich mediální vzor bude za 20 let patrně účinkovat po domovech seniorů jako estráda z minulých časů.
    Plavali jsme s manželkou zpátky a pak znovu k té malé pláži, uklidili jsme rosochaté klacky.
    Ježíš by asi kráčel po vodě, promluvil by k nim a odvedl je z cesty hříchu. Pavel v. by jim vysvětlil Desatero. Venda by je poučil o tom, že mají špatnou karmičku, jsou ještě mladí, takže asi i karma je menší. A já jsem měl své promile dobrého skutku a uklidil větší klacky, manželka klacíky menší.
    Na našem břehu byly pěkné maminky s milými malými dětmi, takže jsem odpoledne viděl ušlechtilé kousky země české. Záleží na způsobu pohledu na svět, na vodu a na lidi.

   2. Bezva:-)
    Gentlemana jsem si uložila na lištu a budu se kochat při ranních kávičkách. Pán je všímavý – taky mě zaujalo, že nikde (zatím) nezveřejnili video zoufalých vyskakujících hořících lidí z paneláku v Bohumíně. Dokážu si představit jak supi hrabou nožkou…

   3. Neřeším hříšnou pornografii, řeším mravní výchovu dětí. Proti sexu nic nemám, nejsem zastánce askeze, užívejte si do sytosti, nepovažuji to za důležité téma. Vadí mi nahota na veřejnosti, vadí mi ženské nahoře bez na pláži – dráždí mě to a považuji to tím pádem za obtěžování. Když se žena ukazuje nahá na veřejnosti, je to pro mě morální poklesek. Když má vystavenou nahou fotku v obyváku a před příchodem návštěvy ji schová – nic proti. Když ji neschová, je to stejné, jako by se ukazovala nahá na veřejnosti. Snad se shodneme, že to by dělat neměla. Nebo ano? Jak pokračuje ateizace společnosti, lidé se vracejí k divošskému způsobu života. Cca 50% manželství se rozvede a dětem zničí dětství. To je také důsledek ateismu.

   4. ad – Vadí mi nahota na veřejnosti, vadí mi ženské nahoře bez na pláži – dráždí mě to a považuji to tím pádem za obtěžování.
    ____________________________

    Každý člověk má v sobě tzv. intimní zónu, do které nechce pustit nežádoucí osoby a také sám nechce vstupovat do intimní zóny cizích lidí. Když takového člověka někdo nutí, vtahuje ho do své intimní zóny, dotyčný člověk to vnímá jako nepříjemnou věc. Nijak to nesouvisí z prudérností, jsme prostě tak nastaveni nezávisle na našem chtění. Takže v tomhle vám Pavle rozumím, protože sama to mám nastavené podobně. Nepříjemně vnímám například i exhibující kojící matky na veřejnosti, protože je to věc, u které nechci být a nechci, aby mě někdo nutil u toho být.

 8. Placebo versus nocebo

  Ráda bych – když už se zde bavíme o ničem – zmínila ještě jedno důležité téma, a to je placebo a nocebo efekt. Pan Staněk ve svém článku zmiňuje pojem „šamanství“. Šamanismus, magie….u nás vysmívané a dehonestované praktiky. K veliké škodě všech pacientů, protože lidský organismus má veliké samouzdravovací schopnosti. Jde jen o to – probudit je. Jestli má někdo zkušenost na toto téma – prosím, podělte se o ni.

 9. Milý Krbče, mluvíte o mně a o článku „o ničem“ u Václava, a představte si, mně to vůbec nevadí. Já, na rozdíl od Václava nevyhazuji skvělé diskutéry z diskuse, neurážím je poznámkami aby se naučili číst a nepíšu o házení perel sviním. Možná by se Václav měl omluvit.
  Použitý geometrický útvar je prázdný rámeček, tedy „nic“. Jak s tím tématem kdo naloží, je jeho věc, ctím svobodu a spolupráci. Vítám každého návštěvníka a je mi ctí se s ním „utkat“ v intelektuálním sporu nebo „jen“ přátelsky pohovořit. Je věcí každého, pod kterým tématem se pozastaví, nabídla jsem jich zde několik. Je otázkou, proč diskusi u Václava nerozvíjíte sám. Namísto toho kritizujete mě. Zkuste si uklidit na své zahradě a svět bude možná krásnější.
  S úctou Věra z Vysočiny

 10. Venda 31.7.2020 (12:10)
  ČECHOVÁ, Marie; KRČMOVÁ, Marie; MINÁŘOVÁ, Eva. Současná stylistika. Praha: Lidové noviny, 2008. 381 s. ISBN 978-80-7106-961-4. S. 225.
  _____________

  Toto je „diskusní příspěvek“ Václava Žáčka pod tímto článkem. Mluvíte o úpadku v diskusi. Zde je obrázek toho, který píše – podle vás – perly.

 11. Sebevražda je také vraždou. Eutanazie je sebevražda s asistencí někoho jiného. Řada západních států eutanazii uzákonila. Nemáte tedy pravdu, že Západ má NEVRAŽDIT zakotveno v trestním právu.

  Píšete, že hřeší nejen ateisté, ale lidé věřící v Boha a máte v tom pravdu. Mohu potvrdit, že jsem se v práci potkával jak s ateisty, tak s křesťany, aniž bych věděl, kdo je kdo. A musím říci, že když jsem se to náhodou dověděl, nezdálo se mi, že by ti křesťané byli jiní než ostatní. To je však velmi povrchní pohled. Není totiž hřích jako hřích. Například: V práci jsme diskutovali o jakési velmi krásné dámě, která se nechala vyfotit nahá, fotku pak manželé zarámovali a pověsili v obyváku. Řekl jsem, že se mi to protiví a že to nepovažuju za normální. Kolega, kterého jsem si jinak velmi vážil, mi oponoval, že krása té paní byla dostatečným důvodem pro „lehké“ překročení zvyklostí. Připomnělo mi to zvyky z předkřesťanského Říma, kdy na „večírku“ občas nějaká hezká dáma z vyšší společnosti předvedla hostům striptýz.

  Když jsem psal, že není hřích jako hřích, měl jsem na mysli například nevěru. Té se určitě dopouštějí jak nevěřící, tak křesťané. Ale jen nevěřící jsou schopni hlásat sexuální revoluci, jak ji propagovala Nová levice v druhé polovině 60. let minulého století. Její součástí bylo tolerování promiskuity jako protest proti „pokrytecké“ buržoazní morálce. Sexuální revoluce znamenala obrovský posun vůči tomu, co ve společnosti již bylo. Přinesla mimo jiné propagaci „umělého“ přerušování života nenarozených dětí, nahotu na veřejnosti (nudismus), explozi pornografie …

  Pornografie je v současné době obří problém v souvislosti s výchovou mládeže. Je zjštěno, že se k internetové pornografii dostávají již devítileté či desítileté děti (na školních počítačích). Není v lidských silách internetové porno zakázat. Ateisté by to považovali za omezování svobody „věřícími fanatiky“ (tak jste mě označila:-)

  Surfovat na pornostránkách je hřích, kterého se dopouštějí jak nevěřící, tak věřící. Úplně jinou úrovní hříchu je provozování pornostránek. Nemám důkaz, ale nedokážu si představit, že by v tom provozování byli účastni věřící. V běžném životě není pozorovatelného rozdílu mezi věřícím a ateistou. Rozdíl se pozná až v mezní situaci.

  1. Twl. to je zas mentální masakr, s&h kopec, stejna jako sebevražda rozumu!..:-))))))))

  2. → Například: V práci jsme diskutovali o jakési velmi krásné dámě, která se nechala vyfotit nahá, fotku pak manželé zarámovali a pověsili v obyváku. Řekl jsem, že se mi to protiví a že to nepovažuju za normální. Kolega, kterého jsem si jinak velmi vážil, mi oponoval, že krása té paní byla dostatečným důvodem pro „lehké“ překročení zvyklostí.
   _____________:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  3. → Rozdíl se pozná až v mezní situaci.

   Přesně tak. Kdy si souložil naposled? Odpověz pavlevé!

  1. Proč je to vynikající a skvělé? Vy byste se tím nechal naočkovat?

  2. Álois, máš smolíka. Co do blbosti, na pavlavé nemáš. Přitlač, snaž se, ku*va tak bojuj, no ne! Vím, že to dáš..:-)) Kdo né, než teď a ty?..:-)))

 12. Asi se na věci nic nezmění, ale přece jen připomínka pro provozovatele webu:

  Nemůže vzniknout živá diskuse s mrtvými příspěvky.

 13. Morální realativismus, o němž jsem psal, je obvyklý u ateistů (mohou existovat výjimky). Není-li Bůh, pak je zdrojem morálky člověk. Ten má svobodnou vůli, takže může měnit morální pravidla. Výsledkem je, že to, co bylo včera nesprávné, dnes už správné je a zítra to může být zase naopak. Nebo také že to, co je pro jednoho člověka správné, může jiný vnímat jako nesprávné podle toho, co je pro toho kterého výhodné. V konečném důsledku se nerozlišuje, co je etické a co ne – každý už jen hájí svůj zájem. To je extrémní postoj, pohříchu dosti obvyklý.

  Opačným extrémem jsou náboženští fundamentalisté. Ti trvají na doslovném dodržování přikázání. Problémy s nimi měl i Ježíš. Farizeové mu například vyčítali, že jí neomytýma rukama nebo že znesvěcuje sváteční den (že léčí v sobotu) – že porušuje 3. přikázání Desatera. Tak by se mohlo zdát, že Ježíš byl morálním relativistou, že morálku podřizoval okolnostem. Ve skutečnosti tomu tak nebylo. On pouze dal přednost důležitějšímu před méně důležitým. Uzdravit člověka je důležitější než nepracovat ve sváteční den.

  Totéž platí pro zabití v sebeobraně. Zabitím agresora zbavím svět nebezpečí, že ten zločinec bude chtít ve svých zločinech pokračovat. To je důležitější než neposkvrnit své ruce krví.

  1. Tento příspěvek je úhybný manévr, nebudu se k němu vyjadřovat.

 14. Pre Vieru z Vysočiny, ktorá píše a verí, že:
  „Jelikož energie je vlastnost hmoty, možná bychom mohli výčet entit zúžit na dvě: hmota a informace“.
  Dovolím si namietnuť, že nie je pravda, že energia je vlastnosťou hmoty. Ten Einsteinov vzorec toto netvrdí. Iba vyjadruje, že v kozmickom meradle jestvuje medzi hmotou a energiou určitý vzťah, ktorý je možno vyjadriť touto jeho matematickou rovnicou E=m.C2. Ale, ak sme v teoretickej fyzike, ktorá popisuje správanie svetla a hviezdných telies v našej hviezdnej sústave nenašli nič, čo by vyvracalo túto teóriu, ešte to neznamená, že je platná univerzálne v celom stvorení.

  1. Degon:
   ad – Dovolím si namietnuť, že nie je pravda, že energia je vlastnosťou hmoty.

   Wikipedie – Energie je skalární fyzikální veličina, která popisuje schopnost hmoty (látky nebo pole) konat práci. Tedy ok – není to vlastnost hmoty, ale fyzikální veličina, popisující schopnost hmoty konat práci.

   ad – Ten Einsteinov vzorec toto netvrdí. Iba vyjadruje, že v kozmickom meradle jestvuje medzi hmotou a energiou určitý vzťah, ktorý je možno vyjadriť touto jeho matematickou rovnicou E=m.C2.

   Einsteinův vzorec nevyjadřuje vztah mezi energií a hmotou, ale mezi energií a hmotností, hmotnost je vlastnost hmoty (Wiki: Hmotnost je aditivní vlastnost hmoty (tedy vlastnost jednotlivých hmotných těles), která vyjadřuje míru setrvačných účinků či míru gravitačních účinků hmoty.)

   Wikipedie: Ze speciální teorie relativity plyne, že hmotnost (nikoliv hmota) a energie jsou ekvivalentní podle Einsteinova vztahu E = m.c2

   1. Pani Věra v Vysočiny, ďakujem Vám za upresnenie tej veličiny v onom známom Einswteinovom vzorci. Ako vždy – máte pravdu! Ale, ako sa vraví: „mýliť sa je ľudské“. Ale „vyčkajme času, ako husa klasu“. Možno nám čas prinesie aj v astrofyzike dajaké to prekvapenie.
    Pekný deň!

   2. Milý Degone, určitě nemám pravdu vždy, mýlit se je lidské a je skvělé, že mnohé lze lehce dohledat a upřesnit. S tím E.vzorcem – je to velice často v debatách používaná zkratka, jako že Einstein „dokázal“, že hmota = energie, ale ono to tak není. Na fyziku tady ale je jiný odborník, takže raději toto pole opustím:-)
    Jen jsem chtěla říct, že věřím v inteligentní podstatu Vesmíru, že Vesmír existuje jako komplexní celek a věřím, že stav života, neživá hmota a smrt nejsou jedinými formami existence. Věřím, že existují stavy, pro které nemáme pojmy. Tuto víru opírám o svoje poznání, kterého se mi dostalo po smrti mojí maminky, kdy se mi dostalo té milosti vnímat a prožít stav setkání s její podstatou.

   3. Věro, máte pravdu, hmotnost je fyzikální veličina , hmota je pojem více obecný.
    Zákon zachování hmoty obecně : při jaderných dějích vzniká úbytek hmotnosti, který odpovídá uvolněné energii přes vzorec E=mc^2. Einsteina vítala tato rovnice jako transparent , když jako celebrita navštívil Hirošimu. Einstein byl odpůrce použití atomové bomby. Nedávno bylo smutné výročí Hirošiny a Nagasaki, které mělo trochu štěstí, že ve špatné viditelnosti shodili bombu mimo střed do nějakého údolí.
    Zákon zachování pro vstřebávání informací : Do litrové nádoby litr a půl nenaleješ.
    Nahota :
    Doma nahoře bez chodím jen já, manželka je i v triku stále ještě pozornostihodná. Neříkám pozoruhodná, to by vypadalo, že se tím něco uvádí do pozoru. . Ale vidím to jako přítomnost spojnou s minulostí v jeden obraz. Vědci, kdyby měli čas, tak řeknou : součsnost je integrována do minulosti nebo naopak nebo úplně jinak. Rozmazání pohledu přítomnosti s minulostí může být tím, že mám slzy v očích. Oloupal a nakrájel jsem velký hrnec cibule pro cuketové zelí.
    Nahota není lidstvu cizí. Často až nic cizího není člověku cizí. Věstonická Venuše, Mona Lisa, Nahá Maja. I výzdoba Sixtinské kaple má nahé postavy – pozadí a leccos jiné. Zamyšlená socha Davida s mrňouskem má symbolizovat i asketizmus, že mladý muž má usilovat nejen o šup tam šup sem, ale i o vyšší duchovní cíle.
    Takže konec dnešní glosy . Od Einsteina, přes cibule k nahotě. Oblečené ženy necháme mužům bez fantazie, je nějaký citát.

   4. Ještě k tomu, že energie je skalár, tedy nemá podle fyziky směr. Energie z kachničky se šesti v reálném světě může mít směr různý – směr na kanape nebo směr k mytí nádobí. Ve světě relativity hmotnost ( ve fyzice klasické skalár , nemá směr) vytváří gravitační sílu a zakřivení časoprostoru v obecné teorii relativity. Gravitační energie, pokud ji chápeme jako práci v gravitačním poli, tak je skalár. Ale učili jsme se, že práce, matka pokroku, má směr. Směřuje ke komunismu.
    Čas
    cs.wikipedia.org/wiki/Čas
    je skalární veličina, ale běží jen směrem dopředu, zpátky ni krok. A navíc čas je součástí toho slavného prostoročasu.
    Takže je třeba občas nechat mozek odpočinout práce, práce je skalár, který neuteče.

   5. ad. … E = m.c2… Zvláštní, před pár dny jsme diskutovali na společném e-mailu se spolužáky o této větičce, jak do ní napasovat naše prožitky mezi nebem a zemí. A vzápětí se o tomtéž začalo diskutovat zde. Nu, zřejmě je to potřeba.

    ad, Věra z Vysočiny13.8.2020 (9:40)
    „… kdy se mi dostalo té milosti vnímat a prožít stav setkání s její podstatou….“
    Říkám tomu rozhovor pomocí světelné, tepelné a láskyplné sprchy, kdy se člověk ocitne v samém středu, nebo jak to říci a člověk pochopí, že vše je v pořádku, že ta, která prošla branou věčnosti, již pochopila vše a již není nutno se o ni obávat.
    Neočekávaný dar, kdy člověk již myslel, že je konec,… obrovská úleva,…
    Totéž setkávání však existuje i v naší realitě, nedávno jsem nedaleko od nás potkala takového člověka, je to jako stálé spojení s některými lidmi, jejichž okruh se může rozšiřovat. Ano, je to dar, milost,…

   6. Říkám tomu rozhovor pomocí světelné, tepelné a láskyplné sprchy, kdy se člověk ocitne v samém středu, nebo jak to říci a člověk pochopí, že vše je v pořádku, že ta, která prošla branou věčnosti, již pochopila vše a již není nutno se o ni obávat.
    Neočekávaný dar, kdy člověk již myslel, že je konec,… obrovská úleva,…
    ___________________________

    Nečekaný dar milosti ještě jednou vnímat její lásku a ona přšla, hned první noc. Nedopustila by, aby nám nezajistila klid v duších a smíření v srdcích. Všechno bylo pak klidné a smutek nebyl tolik palčivý.

   7. ad. Věra z Vasočiny13.8.2020 (22:37)

    …Nečekaný dar milosti ještě jednou vnímat její lásku a ona přšla, hned první noc. Nedopustila by, aby nám nezajistila klid v duších a smíření v srdcích. Všechno bylo pak klidné a smutek nebyl tolik palčivý….

    Přesně tak.
    Vnímala jsem ji občas i dříve, ale bylo to přece jen ovlivněno našimi životy a tím, co se za ty roky nakupilo, a nebylo vyřešené. Pak jsem mohla odpustit, protože jsem cítila, že Ona již vše ví a že vše je v pořádku, že to tak mělo být. I dost drsné záležitosti mne měly někam vést, i kdyby jen v touze poznat něco opačného a to jsem poznala, jemná, zářící srdce. A jak jsem psala, nacházím dále :-)

   8. Pardal:
    Často až nic cizího není člověku cizí.
    __________________

    Dnes se mi podařilo zapomenout ve vlaku goretexovou bundu s mobilem v kapse. „Náhodou“ byl poblíž úplně cizí člověk, který dokázal zařídit, že za dvě hodiny jsem měla všechny věci zpět – do ruky:-)

  1. Vážení hladajúci „vyšších duchovných cieľov“ (Pardal), som rád, že ľudstvo volí tú mierovú cestu „overovania svojej pravdy“ a nie tú „atómovú“, ako v Hirošime a Nagasaki. Ako ukazujú posledné udalosti vo svete, istí ľudia by sa radi vrátili k tomu konfrontačnému spôsobu dokazovania svojej pravdy, lebo „skutočná pravda je vo hviezdach“, ako nám naznačuje aj Návštevník, ktorému za jeho odkazy tiež ďakujem. Ako nám naznačuje naša Viera z Vysočiny, nie je „viera, ako viera“ a často je treba sa nechať inšpirovať aj mystickou skúsenosťou, ako školskými poučkami. Realita sveta je často iná, ako sa nám snaží nahovoriť školská náuka. Potom budeme vedieť viac, ale ako sa dozvieme, keď tam ešte nie sme?

 15. takže : …→ Neřešte hroby…..“
  Řešíme život :-) A ne že je to tu o ničem :-)
  Tedy díky na tu úlevu, kdy nicota je plná různých forem života :-)

 16. Pane Pardale, vážim si Vašich matematicko-fyzikálnych znalostí a uznávam ich pokiaľ hovoríme o našom materiálnom svete, kde platia prísne fyzikálne zákonitosti. Ale, ak sa zameriame na zákonitosti ľudské, tak tu platia iba relatívne – (to mal byť vtip). Problém je však v tom, že človek nie je iba materiálnou formou, ale aj duchovnou a tam tieto fyzikálne zákony neplatia. To spôsobuje všetky tie naše subjektívne problémy! Potom neplatí to naše toľkokrát opakované heslo, že „vývoj zákonite smeruje ku komunizmu“. Ak by platilo, že človek je iba fyzikálna forma bytia, tak by bolo všetko jasné a vopred predikovateľné. No, ale čo s tým, keď ľudská bytosť nie je iba hmota, ale aj duch? Takže tu máme aj duchovné zákony a tie sú už sporné, lebo si ich každý vykladá po svojom…

Diskuse byla ukončena.

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2019

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Odkazy:

Slunovrat Záhady-Zdraví.cz slunecnikvet-anna.blog.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference