mapa stránek || vyhledávání

Maso… – klimatická daň!

Z webu Parlamentní Listy z 11.2.2020:

Dle nového plánu Evropské unie by mělo zdražit maso. „Frakce Zelených (tam jsou čeští Piráti) a socialistů v Evropském parlamentu začaly projednávat klimatickou daň na maso, jejímž cílem je drasticky snížit jeho konzumaci v celé Unii,“ uvedl ve svém příspěvku na facebooku Institut 2080. Hovězí má zdražit o 117 Kč, vepřové o 90 Kč a kuřecí o 42 Kč. Přečtěte si, co se chystá.

Budova Evropského parlamentu ve ŠtrasburkuSkupina zákonodárců z řad Zelených a socialistů 5. února v Evropském parlamentu podpořila výsledky zprávy na zahajovací akci v Evropském parlamentu a vyzvali, aby nový způsob oceňování masa byl začleněn do Evropské zelené dohody a do nové potravní politiky EU, strategie „Farm to Fork“ (F2F).

Informoval o tom server EURACTIV. Cílem je, aby maso bylo zatíženo daní tak, aby kilogram hovězí zdražil o 4,7 €, tedy dle dnešního kurzu o 117 korun. Kilogram vepřového by měl zdražit o 3,6 €, neboli o necelých 90 Kč. A nebylo ušetřeno ani kuřecí, to by mělo dle zelených plánů zdražit o 1,7 €, což odpovídá 42 Kč.

. . . . . . . . . .

„Máme zde velký problém se správným stanovováním cen, ale tento příklad masa vám pouze ukazuje, jak je současný systém vzhůru nohama,“ uvedl europoslanec Zelených Bas Eickhout – a dodal, že nejen že spotřebitelé neplatí „správnou cenu“, ale zemědělci nebo výrobci nezískávají tu „pravou podporu“.

. . . . . . . . . . .

Poslanec Evropského parlamentu za socialisty Mohammed Chahim považoval daň za „spravedlivý posun“, který se zaměřuje na internalizaci environmentálních nákladů na spotřebu masa, a zdůraznil, že návrh však není proti zemědělcům. „Vy jste naši přátelé, ale měli bychom rozlišovat mezi zemědělci, kteří berou ohled na životní prostředí, a těmi, kteří jen hledají zisky,“ pronesl.

Více zdroj – https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Hovezi-drazsi-o-117-Kc-veprove-o-90-Kc-kureci-o-42-Kc-V-EU-se-uz-vazne-chysta-zdrazeni-masa-613212

Před více jak sedmi roky jsem sem dal do příslušné rubriky článek „Vegetariánství – ano či ne?“ Měl u diskutujících velký ohlas. Pokud mě paměť slouží, měl kolem čtyř stovek diskuzních příspěvků. Většinou silně odmítavých. Pro osvěžení – tady je na něj odkaz:

https://hledani.gnosis.cz/domains/hledani.gnosis.cz/vegetarianstvi-ano-ci-ne/

Uvedu jen dvě myšlenky, které byly předmětem kritiky zdejších diskutujících:

EKONOMIE, EKONOMIKA (hospodárnost, úspornost). Chov hospodářských zvířat, zpracování jejich mrtvých těl na potravinářské produkty, jejich skladování, transport a distribuce jsou velmi neekonomické. Lze srovnat ceny čisté bílkoviny rostlinného původu (ať např. z obilovin, nebo z luštěnin – zvláště pak ze sójových bobů, nebo jiných semen) s cenou potravinářsky využitelné bílkoviny získané z těl zvířat, která je násobně, a to i více než desetkrát, vyšší (v závislosti na kvalitě a ceně masného produktu).

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ – velkochovy zvířat působí nepředstavitelné a obrovské škody na životním prostředí. Zředěné exkrementy (kejda) všech druhů chovaných zvířat, racionálně nevyužitelné pro jejich obrovské množství, jsou zhoubou pro hydrosféru (t.j. vody povrchové i podzemní) a přenašečem chorob. Při jejich rozkladu vznikající oxid uhličitý a zvláště metan jsou příčinou skleníkového efektu a následujících klimatických změn s důsledky mnohdy katastrofálními. Vegetariáni se nezúčastňují tohoto neracionálního jednání a odmítáním jeho produktů kladně ovlivňují životní prostředí.

Dnes chce Evropa zásadní změnu a po pár rocích se to dostává do až možného legislativního procesu. Kdo ví, jaký bude další postup v těchto záměrech? /pozor na Overtonovo okno/

A jen tak na okraj. Zvyk na stravu na bázi masa, tedy libá chuť masa, je jedna strana mince. Druhá, jak se to jeví, bude pokus o omezení spotřeby masa. Dovedu si představit, že mnozí lidé řeknou – nic neomezím. Ale pak je tu či mohl by být tzv. ekonomický nástroj. Cena masa!! Odbočka – znám kuřáka, který nikdy nechtěl své kuřácké vášně zanechat. Pivo + cigárko. Teď se ale v hospodách nesmí kouřit. Pivo i kuřivo je drahé a tak si z ekonomických důvodů ponechal jen to pivo. Cigarety již nepotřebuje. Je to velký příklad silné vůle.

A tak se uvidí, jak např. naši Piráti, kteří jsou v článku PL zmíněni, budou reagovat na nové nápady Zelených!!
 

Václav Žáček /Venda/
 

P.S.

Článek byl zveřejněn dnes ve 14:00 – po více jak 5ti hodinách má téměř 900 diskuzních příspěvků. Ty jsou různé – dva za všechny:

Frakce,které to navrhly v EP, 9. leden, 11.02.2020 14:19:43

jsou totální idioti!!!!!Cosi pořád melou o CO2. Ty jejich vize jsou úplně mimo mísu. Vliv člověka na klima je minimální. Najděte si na Nové republice přednášku Prof. Petera Staňka z 24.1.2020 o Globálním oteplování a změnách na planetě. Přednáška je delší ale dívejte se až do konce. Pak pochopíte, že to celé kolem CO2 je jeden velký HUMBUK. Pro ekoteroristy-příjemné počtení a začněte už probůh opravdu myslet v souvislostech!!!!

A druhý:

Faktem je, že globální oteplování jde brutální rychlostí, koronavirus, 11.02.2020 14:42:32

a člověk už dnes maso k ničemu nepotřebuje. A to ani nezmiňuji fakt, jak nehumánní to nekonečné zabíjení zvířat, aby se v průměru 30 % masa stejně vyhodilo do popelnice, je.

A ještě – ty zmíněné přednášky prof. Staňka jsou zde:

https://www.youtube.com/watch?v=Fb2N_0x75hM – 1. část
https://www.youtube.com/watch?v=MWNVCZjZ-TI – 2. část
 

Poslední články autora:


hodnocení: 5
hlasů: 3
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2023

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Záhady-Zdraví.cz Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Společnost pro mezioborová studia, z.s. Česká Konference