mapa stránek || vyhledávání

Moudroslovné knihy

Musím z názvu tohoto mého mini článku vzpomenout právě tyto, abych mohl přejít na slíbeného Džalál ad-Din Rúmího, do sufijské tradice.

Píseň písní, iluminace Florence Kingsford (1871-1949), vydáno r. 1902. Píseň písní je tradičně řazena mezi moudroslovné knihy.

Stručně – moudroslovné knihy, co to asi je? Dám odkaz na Wikipedii, ať se tím nijak nezdržuji: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mudroslovn%C3%A9_knihy

Mimochodem, v těch v odkazu vyjmenovaných knihách lze najít, tedy kdo v nich vůbec chce hledat, mnohé paralely k textům evangelií.

Jak si tak čtu tyto moudroslovné knihy (přiznávám, že ještě jsem spíše na povrchu toho, co chtějí v důsledku říci), zdá se mi již i nyní celkem jasné, že termín „Moudrost“ v nich obsažená má dva základní významy. Prvním je tvořivá Síla samotného Boha, která je identická s pojmem Logos či Tvořivé Slovo. Stručně, Silou, pomocí které Bůh vytvořil celé stvoření.

Druhý význam se vztahuje na duchovní moudrost, duchovní učení, ezoterický opis vnitřní cesty a její praktikování, jako i nejlepší rady, jak vést duchovní život na tomto světě /pokud žijeme v těle – just now/ a současně v sobě samém hledat Boha.

Pythagoras -závěrem jeden citát od něj, který se hodí jako ta třešnička na dortu:

„Boha si dokonale uctíš, když se budeš chovat tak, aby se tvoje duše stala Jeho Obrazem.“

 

Alois Vrobel
 

Poslední články autora:


hodnocení: 5
hlasů: 6
Print Friendly, PDF & Email

Magazín Gnosis - Hledání Světla a Moudrosti, příspěvky čtenářů - provozovatel: Libor Kukliš, 2004 - 2024

Máte-li zájem o publikování svého článku, pište na e-mail info@gnosis.cz.

Tento web používá jen nezbytně nutná cookies, která jsou zákonem povolena bez odsouhlasení.

Odkazy:

Slunovrat Agentura BYTÍ Bylinkové království PERSONÁLNÍ BIODYNAMIKA AOD - průvodce transformací Rahunta Česká Konference